print header

12 מסרים לא חינוכיים שנמצאים בסרטי דיסני

 הסרטים של דיסני הם מרגשים, מצחיקים, מבוססים על עלילה סוחפת וכמעט תמיד גם כוללים שירים נהדרים, לכן הילדים שלנו ואנחנו כל כך אוהבים אותם. אחרי הכל כולנו גדלנו עם היפה והחיה, שלגייה ומלך האריות, וזוכרים את הסרטים האלה לטובה עד היום. לא רק שהם מספקים לצופה חוויה מרתקת, אלא שלכל סרט יש מוסר השכל, למשל הסרט "מולאן" מלמד אותנו על אומץ, "פינוקיו" מלמד אותנו להתנהג יפה ולא להקשיב לנוכלים ויש עוד דוגמאות רבות, אך האם יש בהם גם מסרים שגויים שגורמים לילדים שלנו לאמץ תפיסות לא נכונות? המשיכו לקרוא ותופתעו לגלות תפיסות בעייתיות שקשורות לגורל, התנהגות ורומנטיקה, שדווקא לא היינו רוצים לחנך את הילדים שלנו להתנהג לפיהן...

מסרים שגויים בסרטי דיסני: טירת דיסני
 

1. לא צריך לעשות כלום, מישהו כבר יציל אותך

למרות שכולנו זוכרים אותו כסרט מקסים ומרגש, הסיפור המפורסם של סינדרלה עוסק בדיכוי: היא מנקה ומסדרת בשביל אחיותיה החורגות ובשביל אימה, ולא יכולה ללכת לנשף שכל הנשים בממלכה מצפות לו. במקום שהיא תנסה לשנות את המצב ולעמוד על שלה, היא נכנעת להן במחשבה שאם היא תחלום ותרצה, בסוף משהו טוב יקרה. החלום של סינדרלה ללכת לנשף מתגשם כשפיה טובה שהיא לא מכירה ומעולם לא שמעה עליה מלבישה אותה בשמלה שמתאימה לאירוע ושולחת אותה לשם בכרכרה, וכל זה נעשה בעזרת קסם. חשוב ללמד את הילדים שלנו מסר הפוך מזה שמוצג בסרט: במקום לחכות לנס צריך להילחם את המלחמות שלנו, ולהשתדל לבנות בכוחות עצמנו מציאות טובה יותר.

2. לסמוך יותר מדי על הגורל

היפהפייה הנרדמת היא נסיכה שנכנסת לתרדמה של 100 שנה, היא מתעוררת לאחר שנסיך עובר במקום ומנשק אותה, וזמן קצר לאחר מכן הם מתחתנים וחיים באושר ועושר. נראה שהיפהפייה הנרדמת סומכת יותר מדי על הגורל - זה שהנסיך הציל אותה לאו דווקא אומר שהוא הבחור הנכון בשבילה, ומי יודע למה היא מכניסה את עצמה. חשוב למנוע מצב שבו הילדים שלנו מפנימים את המסר שאפשר לסמוך על הגורל כמו היפהפייה הנרדמת, ובוחרים להיענות לכל ההזדמנויות שנקרות בדרכם, במקום לחפש את אלה שיתאימו להם ביותר. 

מסרים שגויים בסרטי דיסני: אישה מרימה את ידיה לאוויר בין עצים

3. לא להקשיב להורים

חברת דיסני מציגה לפעמים דמויות שלא בדיוק מצייתות להורים שלהן... למשל סימבה ובת הים הקטנה, דמויות צעירות ושובבות, עושים בדיוק את כל מה שאומרים להם לא לעשות. הדברים שהם עושים כשהם מפרים את החוקים הם מסוכנים מאוד והיו יכולים לגרום למותם, אם ההורים שלהם לא היו באים להציל אותם. בניגוד למסר הזה, שעל פיו חוסר גבולות הוא עניין נורמלי בגילאים צעירים, חשוב להדגיש לילדים את החשיבות של סמכות הורית - אם הילדים שלנו לא ייקחו אותנו ברצינות, זה יכול להיות מסוכן בשבילם. 

4. ההורים מצילים מכל הבעיות

לא רק שבת הים הקטנה לא עושה את מה שאביה אומר לה, אלא שהיא גם מסתבכת בצרות: כדי שיהיו לה רגליים במקום סנפירים והיא תוכל לעלות על פני האדמה היא משקרת לאביה, נעלמת מהבית ועושה עסקה אפלה עם מכשפה מפוקפקת. את הבעיות האלה שהיא יצרה לעצמה - אבא שלה פותר, הסיפור נגמר טוב ואפילו לא כועסים עליה. זה נכון שהורים יעשו הרבה כדי להגן על הילדים שלהם, אבל השאיפה היא ללמד את הילדים להסתדר בעצמם תוך כדי הפעלת שיקול דעת שימנע מהם להיכנס לצרות. 

מסרים שגויים בסרטי דיסני: גבר עם כנפי מלאך מחבק ילד
 

5. מי שחמוד מספיק יכול להתנהג לא יפה

בסרט מלך האריות, כשסימבה עדיין צעיר הוא מתנהג בחוצפה לזאזו (התוכי של אביו), ובכל זאת אנחנו נוטים דווקא להזדהות איתו כי הוא חמוד ומצחיק, אך למעשה הוא פשוט בריון. בניגוד למסר הזה, צריך ללמד את הילדים את החשיבות של "ואהבת לרעך כמוך"; לא משנה עד כמה דיבור או מעשה לא יפה נשמעים מצחיק לאחרים, הם עדיין לא בסדר אם הם פוגעים בסביבה, וצריך לגנות את ההתנהגות. 

6. להעתיק במבחנים

בסרט "מולאן" יש מסר שלא היינו רוצים שיעבור לילדים שלנו: במקום ללמוד את החומר, מולאן פשוט מעתיקה את כל מה שהיא צריכה לדעת אל היד שלה לפני המבחן של השדכנית, ואף אחד לא אומר לה שזאת התנהגות לא ראויה. למרבה "המזל", הגורל מעניש אותה על ההתנהגות הזו והיא מגלה שכל מה שהיא כתבה נמחק והיא נכשלה במבחן, אך במציאות ההשלכות של העתקה במבחן יכולות להיות הרבה יותר חמורות. חשוב להדגיש לילדים שלנו את החשיבות של יושר, ללמד אותם שבשביל כל דבר שרוצים חייבים להשקיע וכמובן שאסור להעתיק במבחנים.
מסרים שגויים בסרטי דיסני: ילדה כותבת בזמן שהיא שוכבת על דשא

7. לא לקחת אחריות

בסרטים רבים של חברת דיסני הדמויות הראשיות בורחות מהבית בלי להודיע: מולאן, בת הים הקטנה, פינוקיו, סימבה והילדים בפיטר פן הם רק חלק קטן מהן. קלות הדעת שבה מתבצע המעשה הזה, בלי להשאיר אפילו מכתב, היא מטרידה ואסור שהילדים שלנו ילמדו שזה מקובל להעלם מהבית בלי להגיד להורים - הם צריכים להיות מודעים לכך שאנחנו דואגים להם. לכן דאגו להסביר לילדים שלכם כמה חשוב להודיע לכם לפני שהם יוצאים מהבית, ותנו להם לדעת שיש מי שאכפת לו בנוגע למה שקורה איתם.

8. להתבגר זה לא טוב

בסרט "פיטר פן" וונדי ושאר הילדים חזרו ללונדון רק כי הם התגעגעו להורים שלהם, אחרת הם היו נשארים לתמיד בארץ לעולם לא. זה מעביר לילדים שלנו מסר שעדיף לחיות בלי אחריות, ולחפש הרפתקאות במשך כל החיים. לעומת זאת, אנחנו כנראה היינו רוצים לחנך את הילדים שלנו להבנה שהדברים הטובים ביותר בחיים מושגים בעזרת תהליך, ושהרפתקאות זה נחמד, אבל חשוב לקחת אחריות ולבנות חיים יציבים מתוך מחשבה על העתיד.
מסרים שגויים בסרטי דיסני: אישה וילדה מתהלכות על שפת הים, והילדה מצביעה לאופק

9. לטאטא את הבעיות מתחת לשטיח

האם יש תקשורת פתוחה בזוגיות של דיסני? התשובה נמצאת בעלילת הסרט של הרקולס: האדס טומן להרקולס מלכודת ומג, אהובתו של הרקולס, משתפת עם זה פעולה. למרות המעשה של מג, הרקולס עדיין מוכן למות בשבילה ואפילו מוותר למענה על חיי אלמוות. הרקולס ומג אפילו לא מתעכבים לדבר על הבגידה וממשיכים לחיות באהבה רבה, ללא שום מריבה ענקית. הסיפור הזה מראה שדיסני לא ילמדו את הילדים שלכם על תקשורת בזוגיות, ולכן כדי שתהיה להם זוגיות טובה בעתיד כדאי לכם ללמד אותם שחשוב לדבר על בעיות ומחלוקות במקום להדחיק אותן. 

10. לצפות שבני הזוג ישתנו

בסרט "היפה והחיה" מערכת היחסים בין בל (היפה) לבין החיה מתחילה במצב שבו היא שבויה והחיה לא מתנהג אליה כל כך יפה, ורק עם הזמן היחס אליה משתנה לטובה והקשר הופך לרומנטי וקסום. הסיפור הזה יכול ליצור אצל ילדינו את התפיסה שכדאי להישאר גם במערכת יחסים זוגית לא טובה, מתוך מחשבה שבני הזוג יכולים להשתנות באופן קיצוני מקצה לקצה. בניגוד למסר הזה, היינו דווקא רוצים ללמד את ילדינו שלא להישאר במערכת יחסים שמזיקה להם, ולבחור בני זוג שמתייחסים אליהם יפה כבר מתחילת הקשר.

מסרים שגויים בסרטי דיסני: גבר ואישה מחובקים

11. נישואים מהירים זה נורמלי

בסרט שלגיה ושבעת הגמדים הדמות הראשית אוכלת תפוח מורעל והגמדים שאיתם היא גרה מניחים אותה בתוך ארון זכוכית. נסיך שעובר באזור מוקסם מהמראה החיצוני של שלגיה ומנשק אותה על שפתיה, היא מתעוררת והם מתחתנים ומתחילים חיים משותפים באושר ועושר זמן קצר לאחר מכן. האם זה נורמלי להאמין בזוגיות שנבנית בצורה כל כך מהירה ובנישואים ללא בסיס? במקום המסר הזה כדאי ללמד את הילדים שלכם לבנות את הקשרים הרומנטיים שלהם בהדרגה, צעד אחרי צעד עד שיהיו חזקים ויהיה אפשר להתחתן ולחיות באושר אמיתי.

12. צריך לוותר על הכל בשביל אהבה

טרזן הוא אחד מהסרטים האהובים עלי, ויש בו המון מסרים חיוביים ומרגשים, אבל האם אי פעם חשבתם על זה שג'יין מוותרת על כל מה שהיא הכירה, על הקשר עם אבא שלה ועל חיים נורמליים לטובת הקשר עם טרזן? אפשר להבין מכאן שאהבה רומנטית היא הדבר הכי חשוב בעולם ולפעמים נצטרך להקריב בשבילה את כל מה שהכרנו ואהבנו. זאת תפיסה בעייתית, שמציבה את האהבה במקום הראשון בסדר העדיפויות, וכדאי ללמד את הילדים שלנו שאהבה היא לא הדבר היחידי שצריך לחשוב עליו בנוגע לעתידנו, ושמה שנמצא מעל הכל הוא האושר שלנו.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.