print header

מה 7 הרגלים קטנים ויומיומיים יכולים להעיד על האופי שלכם

במהלך חיי השגרה שלנו כולנו עושים שלל פעולות קטנות שבדרך כלל איננו מייחסים להן חשיבות רבה – בין שזה אכילה, האזנה למוזיקה, כתיבת הודעות או צילום תמונות. כל אלו הם הרגלים שרובנו לא מקדישים תשומת לב רבה או מחשבה מדוקדקת לעשייתם, אך תתפלאו לשמוע שבכולם טמונה חשיבות ומשמעות, מאחר שלפי המדע אופן הביצוע של ההרגלים שלנו, ההעדפות שלנו והאופן הייחודי שבו כל אחד מתייחס אליהם - כל אלו יכולים לחשוף פן משמועתי באישיות. בכתבה הבאה תגלו 7 מההרגלים הקטנים האלה, שעל פי המדע אומרים דבר מה על אישיותכם, ואילו תכונות הם חושפים. 

תכונות אופי שההרגלים שלנו חושפים: רוכסן נפתח מעל פניה של אשה
 

1. הסגנון שבו אתם מצלמים סלפי

בשנים האחרונות זה הפך לאחד ההרגלים המקובלים ביותר אצל לא מעט אנשים – בכל הזדמנות שניקרת בדרכנו אנו מכוונים את הטלפון הסלולרי אל פנינו ומצלמים תמונות סלפי. עכשיו מתברר שהדרך שבה אנו עושים זאת חושפת במפתיע את אישיותנו... במחקר שנערך באוניברסיטת סינגפור, ביקשו החוקרים מקבוצה של 123 אנשים שנוהגים לצלם סלפי באופן קבוע, לשתף את תמונותיהם ולאחר מכן למלא שאלון אישיות. החוקרים מצאו כי אלו המכווצים בתמונות הסלפי את שפתותיהם להבעת הפנים הידועה כ"דאק פייס" (פני ברווז, Duck Face) נוטים להיות פחות יציבים נפשית. כמו כן, נחקרים שנהגו לטשטש ולהסוות את המקום שבו הם צילמו את הסלפי נמצאו ככאלו שאכן דאגו יותר לפרטיותם ושהיו בעלי מודעות גבוהה לנושאי אבטחת מידע. בנוסף מצאו החוקרים כי אלו שצחקו בתמונות הסלפי שלהם היו גם הכי פתוחים לחוויות חדשות, כך על פי השאלון, ואלו שהחזיקו את המצלמה בזווית נמוכה היו הנוחים ביותר לשיחה.

תכונות אופי שההרגלים שלנו חושפים: שתי חברות מצטלמות לסלפי

2. הטעם המועדף עליכם

רבים מאיתנו נוהגים לשתות ספל קפה על הבוקר, ללגום בירה או משקה חריף כשהם יוצאים לבלות, או אפילו לאכול צנוניות כחלק מהתזונה היומית שלנו – אבל שימו לב שעל פי מחקר שנערך בשנת 2015 ופורסם בכתב עת בינלאומי בשם "Apettite" ("תיאבון"), אלו הנוטים להעדיף טעמים מרים וחמוצים, כמו אלו של המאכלים והמשקאות שהזכרנו למעלה, חשופים יותר לאפשרות להפגין התנהגויות שאינן שגרתיות מטבעם, שלעיתים נחשבות אף פסיכופתיות או נרקיסיסטיות. לעומת זאת המחקר הצביע על כך שאלו המוסיפים סוכר או שמנת מתוקה לקפה שלהם, ובאופן כללי מעדיפים טעמים מתוקים יותר, נוטים להיות מתחשבים ונעימים יותר מאשר אחרים. 

תכונות אופי שההרגלים שלנו חושפים: ספל זכוכית בתוך ערימת פולי קפה

3. הסגנון המוזיקלי האהוב עליכם

מוזיקה מספקת לנפשנו מרגוע ונחת לרוב, לכן זה לא בהכרח מפתיע, אם כי מעניין, לגלות שהיא גם יכולה להעיד עליה רבות. במחקר שנערך במחלקה לפסיכולוגיה יישומית באוניברסיטת הריוט-וואט באדינבורו, סקוטלנד, נמצא מתאם חיובי בין הסגנון המוזיקלי המועדף לבין מספר תכונות אופי בולטות, והנה רשימה חלקית של הממצאים:

  • חובבי אופרה ומוזיקה קלאסית – מתאפיינים בביטחון עצמי גבוה, שקט, מופנמות ויצירתיות.
  • חובבי ג'ז, סול ובלוז – מתאפיינים בביטחון עצמי גבוה, חברותיות, רוגע, עדינות ויצירתיות.
  • חובבי רגאיי - מתאפיינים בביטחון עצמי גבוה, אי חריצות, ידידותיות, רוגע, עדינות ויצירתיות.
  • חובבי אינדי – מתאפיינים בביטחון עצמי נמוך, אי חריצות, עצבנות ויצירתיות.
  • חובבי פופ – מתאפיינים בביטחון עצמי גבוה, חריצות, ידידותיות, רוגע, עדינות וחוסר יצירתיות.
  • חובבי ראפ ומוזיקה שחורה – מתאפיינים בביטחון עצמי גבוה וידידותיות.
  • חובבי רוק ומטאל – מתאפיינים בביטחון עצמי גבוה, אי חריצות, מופנמות, רוגע, עדינות ויצירתיות.
תכונות אופי שההרגלים שלנו חושפים: אשה מאזינה למוזיקה
 

4. הדרך שבה אתם מניחים את גליל נייר הטואלט שלכם במתקן

זה אמנם נראה כמו דבר זניח לחלוטין, אבל מפתיע לגלות שהדרך שבה אנחנו מניחים את גליל נייר הטואלט שלנו על המתקן המיועד לו בשירותים יכולה לחשוף טפח מסוים מאישיותנו. ד"ר גילדה קרל, פסיכולוגית פופולארית המתגאה בתואר "יועצת הזוגיות של הכוכבים", סקרה את הרגלי הנחת הגליל של 2,000 גברים ונשים וביקשה מהם למלא שאלון העוסק במידת האסרטיביות שלהם בקשר זוגי. תוצאות המחקר של ד"ר קרל הראו כי אלו המניחים את גליל הנייר כשהוא פונה מן הפנים לחוץ  - כלומר שהגלגול והתלישה מתבצעים מן החלק העליון של הגליל – נוטים להיות אסרטיביים ומובילים יותר בקשר הזוגי שלהם. לעומת זאת, אלו המניחים את הגליל כשהוא פונה מן החוץ אל הפנים – כלומר שהגלגול והתלישה מתבצעים מן החלק התחתון -  נטו להיות כנועים וצייתנים יותר. בנוסף, נמצא כי אלו שנטו לשנות את דרך ההנחה שלהם בכל פעם הם בעלי האישיות הדומיננטית ביותר.

תכונות אופי שההרגלים שלנו חושפים: גליל נייר טואלט

5. הסגנון שבו אתם כותבים דואר אלקטרוני

בעשור האחרון התרבו אמצעי התקשורת הדיגיטליים, בין אם זה הדואר האלקטרוני, המסרונים והוואטסאפ, ויותר ויותר מהקשר הבין אישי שלנו לא מתבסס על דיבור ושיחה פנים מול פנים, אלא על התכתבות באמצעים הדיגיטליים. יש כאלו שחושבים שבצורה הזאת קשה יותר לחשוף את הרגשות והתחושות של הצד שמשוחח עמנו, אך הפסיכולוג ד"ר תומאס צ'אמורו-פרמוזיק טוען דווקא את ההפך. לדבריו, אנשים שמשלבים באי-מיילים שלהם דיבורים על דברים מהנים, כמו מוזיקה ומסיבות, נוטים להיות אנשים מוחצנים; זאת בעוד שאלו המשלבים באי-מיילים שלהם מילים שליליות, כגון "מדוכא" או "כועס", וכן נוטים לדבר על עצמם יתר על המידה ומוסיפים ללא הרף את המילים "אני", "עצמי" "אנוכי" ועוד, נוטים להיות נרקיסיסטים באופיים.

תכונות אופי שההרגלים שלנו חושפים: אדם מקליד על מחשב נייד

6. העדפות החופשה שלכם

אין ספק שחופשה היא דבר כיף שאין מי שלא נהנה ממנו. לנקות את הראש, לברוח מעט מן המציאות היומיומית ופשוט לנוח - אלו הם דברים האהובים על כולנו. מתברר שגם היעדים שאנו בוחרים לחופשה שלנו מעידים במעט על אופיינו ואישיותנו – על פי מחקר שנערך באוניברסיטת וירג'יניה בשנת 2015, אלו המעדיפים חופשות בסביבה סגורה ומבודדת יותר, למשל ביער או בשטחי טבע, נוטים להיות יותר מופנמים, כשלעומתם אלו המעדיפים את חופשתם בסביבה פתוחה וחברתית יותר, כמו למשל בקרבת חופי ים הומי אדם, הם פתוחים ומוחצנים יותר.  

תכונות אופי שההרגלים שלנו חושפים: אשה עומדת מול לוח טיסות

7. הדרך שבה אתם מפגינים עצבנות

אף פעם לא נעים להיות עצבניים, והדרך שבה אנחנו מפגינים את העצבנות יכולה גם היא להצביע על תכונות אופי מסוימות הטמונות בנו. התנהגויות כמו כסיסת ציפורניים, גירוד בעור או משיכת השיער יכולות להצביע על קיומה של שאיפה לשלמות, תכונת אופי שנקראת בלועזית "פרפקציוניזם". במחקר שנשערך במונטריאול, קנדה, בשנת 2014 בחנו החוקרים קבוצת נחקרים הנתונה במצבים מלחיצים, מתסכלים, משעממים או רגועים. תוצאות המחקר הראו כי אלו שמידת הפרפקציוניזם שלהם דורגה כגבוהה ביותר, הפגינו התנהגויות עצבניות, בעיקר במצבים המלחיצים, המתסכלים או המשעממים. 

תכונות אופי שההרגלים שלנו חושפים: אדם מושך בשערו

כמובן שאף אחד מן הממצאים המובאים בכתבה אינו תקף ביחס לכלל האוכלוסייה, ובהחלט יכול להיות שהם אינם בהכרח נוגעים אליכם. יחד עם זאת הם כן מספקים לנו נקודת התחלה לא רעה על מנת לחקור את מאפייני האישיות שלנו קצת יותר, ולגלות כיצד הפעולות הקטנות שאנחנו עושים מדי יום מצביעות באופן כזה או אחר על אישיותנו ואפילו מעצבות אותה.

מקור תמונה: stuartpilbrow

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.