print header

8 עמותות נפלאות ומיוחדות שכדאי להכיר

לרבים מאיתנו שפר המזל להיות בעלי בריאות טובה, עבודה שמאפשרת לנו להתפרנס בכבוד, וסביבה תומכת של חברים ובני משפחה. למרבה הצער, זה לא כך עבור אנשים רבים שנסיבות כאלו ואחרות הובילו אותם למצב שבו הם זקוקים לעתים לעזרה ויד תומכת כדי להרים את עצמם מהמקום בו הם נמצאים. כדי לסייע לאנשים שכאלו, שזקוקים יותר מהכל למעט תמיכה, הוקמו עמותות התנדבות מיוחדות שכל מטרתן היא לקשר ביניהם ובין אנשים שיוכלו לסייע להם. האם ידעתם למשל שיש ארגון תמיכה שמסייע לקשישים להשתמש במחשבים ובאינטרנט? או עמותה שמוקדשת לליווי חולי סרטן ומשפחותיהם בתהליך הטיפול המאתגר שהם עוברים? 8 העמותות הנפלאות הבאות עוסקות במלאכת קודש במגוון תחומים, ובהחלט כדאי להכיר אותן כדי לדעת כיצד תוכלו להפוך את החיים של אחרים, וגם את החיים שלכם לטובים יותר.
 
איור של ידיים צבעוניות פונות זו כלפיי זו
 

1. חיבוק ראשון – הענקת מגע חם לתינוקות שננטשו

לחיבוק יש השפעה משמעותית על מצב הרוח וההרגשה שלנו, ויש לכך סיבות ביולוגיות רבות. בעמותת "חיבוק ראשון" הבינו את החשיבות של הצורך הזה במגע אנושי, בייחוד עבור תינוקות, מה שהוליד את תכנית ההתנדבות שלהם. על מנת שתהיה לתינוקות את נקודת ההתחלה הטובה ביותר לחיים, חשוב שהם ייהנו מגע וחום תמידיים, ומרבית היילודים זוכים לכך מהוריהם. למרבה הצער, בכל שנה נעזבים בישראל כ-300 תינוקות בבתי חולים על ידי הוריהם, והם לא זוכים למגע החיוני הזה. כדי שיתפתחו בצורה טובה ויזכו לנקודת התחלה ראויה, ניתן להתנדב בעמותת "חיבוק ראשון" ולספק ליילודים את המגע שהם זקוקים לו כל כך. לפני שניתן להשתלב בתכנית, יש לקבל מספר חיסונים וכן לעבור ראיון עם עובדת סוציאלית. כאשר תזכו להיות חלק מהתכנית, תקבלו הדרכה על האופן בו יש לאחוז תינוקות, ותוכלו לקחת חלק במגוון פעילויות נוספות שמטרתן להעניק לתינוקות סביבה משפחתית ותומכת.
 
 

2. קו-אור - סיוע לקשישים בשימוש במחשב ובאינטרנט

רובנו יודעים לבצע פעולות בסיסיות במחשב כמו להפעיל תכנות מסוימות דוגמת וורד, או להשתמש באינטרנט כדי לחפש תכנים מסוימים ולשלוח דיוור אלקטרוני. הפעולות הללו שבאות לנו בקלות, לא פשוטות כל כך עבור האוכלוסייה המבוגרת בארץ שלא התוודעה באופן מלא לפלאי האינטרנט והמחשבים. על מנת שקשישים ברחבי הארץ יוכלו למלא את זמנם בגלישה מהנה, שליחת מכתבים ליקיריהם והכרת המחשב, עמותת "קו-אור" מפעילה מספר תכניות התנדבות למטרה הזו ברחבי הארץ. לא נדרש ידע מתקדם במחשבים כדי להתקבל בתכנית, אך סבלנות היא מבורכת, שכן מבוגרים רבים כלל לא מכירים פעולות בסיסיות במחשב שנראות לנו פשוטות.
 
 
קשיש יושב מול מחשב כשגבר לצידו מסביר לו עליו

3. האגודה למען העיוור ולמניעת עיוורון - הקראת ספרים/מאמרים/עיתונים ללקויי ראייה

כל מי שאוהב לבלות את זמנו בקריאת ספרים יכול לשלב את התחביב הנפלא הזה עם פעילות התנדבותית נהדרת. "האגודה למען העיוור ולמניעת עיוורון" מפעילה תכנית שבה ניתן לסייע ללקויי ראייה בקריאה של ספרים, מאמרים, דברי דואר ופריטים אחרים שהם לא יכולים לקרוא בעצמם. התכנית מאפשרת ללוות מוגבלי ראייה במהלך השבוע, ולשמש להם גם כאוזן קשבת לאחר שהחיבור הראשוני נוצר עקב הקריאה. הקבלה לתכנית מותנית בראיון אישי שמאפשר לדעת האם המרואיין מתאים לתכנית ומאפשר גם להתאים לו אדם שמתאים לו ושיוכל ללוות אותו במהלך המסע המשותף הזה.
 
 
 

4. עלם - תמיכה לנוער במצוקה 

גיל ההתבגרות מביא עמו לא מעט אתגרים, אך כאשר יש בעיות יומיומיות שנלוות לכך, כמו אלימות במשפחה או מגורים באזורי מצוקה, הקושי מתעצם פי כמה. עמותת עלם מפעילה כבר במשך מספר שנים תכניות נפלאות שנועדו לתמוך בנערים ובנערות שחייהם האישיים עלולים לדרדר אותם לדרכים לא טובות, כדי שיבינו שיש אנשים טובים שאכפת להם, ושניתן לשפר את מצבם. ניתן ללוות את בני הנוער בתכנית במגוון תחומים דוגמת סיוע נפשי באינטרנט, חונכות אישית ועוד. ההתנדבות מאפשרת לנערים ולנערות להשתלב בקהילה ולהמשיך את חייהם בצורה טובה יותר על מנת שייצאו ממעגלים מסוכנים שאליהם נקלעו, ושם בדיוק נמצא כוחה והכוח שהיא מעניקה לאחרים.
 
 
נערה יושבת על המזח עם הרגליים מונחות על רגליה הכפופות

5. תקווה לחיים - ליווי ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם

הסרטן תוקף בלי אבחנה אנשים בכל הגילאים, לרבות ילדים, והמחלה הקשה הזו מלווה בטיפולים שכואבים לא רק להם, אלא גם לבני המשפחה שלהם. למרות הקושי שבעניין, סיוע ותמיכה נפשיים יכולים לעשות פלאים למצב הרוח של כל מי שיש במשפחתו ילד חולה, וכאן אתם יכולים להיכנס לתמונה. עמותת "תקווה לחיים" מפעילה תכניות התנדבות בהן אנשים יכולים להתנדב כדי לתמוך בילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם ברגעים מאתגרים, או בכל פעם שהם רק זקוקים למישהו שיתמוך בהם. ניתן להצטרף לתכניות ההתנדבות בכפוף לאישור העמותה, ולסייע לילדים שזקוקים לכל התמיכה שיכולה להתקבל.
 
 
 

6. שמחה לילד – סיוע לילדים עם צרכים מיוחדים

ישנם ילדים רבים בישראל המוגדרים כ"בעלי צרכים מיוחדים" שהם בעלי מגבלות גופניות או מנטליות מולדות בתוספת של הרבה שמחת חיים וראיית עולם שאנו לא זוכים לה. המסע המשותף של ילדים עם צרכים מיוחדים עם הוריהם אינו פשוט, וכדי להקל עליו, תמיד כדאי לצרף מישהו נוסף לדרך. בעמותת "שמחה לילד" ניתן להתנדב במספר תכניות עבור ילדים עם צרכים מיוחדים ובני המשפחה שלהם כדי לסייע ולהקל עליהם בחיי היומיום. ניתן להתנדב למספר תכניות דוגמת סיוע בלימודים, ארגון ימי הולדת, השתתפות באירועים חד פעמיים, קבלות שבת ואפשרויות נפלאות אחרות בהן תוכלו לתרום לחברה בצורה מיוחדת במינה. התכנית מלווה בהדרכה וליווי צמודים במהלכה, כך שתוכלו להשתלב בה גם ללא ניסיון קודם.
 
 
יד של גבר אוחזת ביד של ילד

7. ליווי חיילים בודדים – המרכז לחיילים בודדים על שם מייקל לוין

כיום יש בישראל למעלה מ-6,000 חיילים בודדים ללא תמיכה של משפחה שיכולה לסייע להם במהלך שירותם הצבאי. מלבד תרומות כספיות ואיסוף מצרכים עבור חיילים בודדים, "המרכז לחיילים בודדים על שם מייקל לוין" מפעיל תכניות ליווי וחונכות של חיילים בודדים בכל רחבי הארץ. במהלך ההתנדבות ניתן ליצור קשר עם חייל בודד שיותאם לכם, ומכאן מתחיל מסע מיוחד במהלכו תוכלו לשמש אוזן קשבת לחיילים, להיפגש עמם ולתמוך כשתוכלו. את הכלים לתמיכה מסוג זה תקבלו במפגש הדרכה בו יסבירו לכם על התכנית בה תוכלו להתנדב ולעזור לחיילים הצעירים שעושים כל שביכולתם כדי להגן על המדינה.
 
 

8. הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל – התנדבות עם ניצולי שואה

את הזוועות של השואה אנו מנציחים בכל שנה ביום המוקדש למטרה הזו, אך יש אנשים שחיים עם המלחמה הנוראית הזו בכל יום ויום. ניצולי השואה בישראל עברו דברים שקשה לבטא במילים, ויש תכניות שנועדו להקל עליהם מעט עם אנשי שיחה ומתנדבים שיוכלו להפיג את רגעי הבדידות. ישנם ניצולים רבים שאין להם קרובי משפחה שאליהם הם יכולים לפנות, ולשם כך "הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל" מפעילה תכניות התנדבות מיוחדות. בתכניות הללו ניתן לסייע לניצולי השואה בכל הנוגע לסידורים יומיומיים, וכן לדבר וליצור עמם קשר אישי שיקל על רגשותיהם. המועמדים המתאימים לתכנית עוברים הדרכה מקצועית כדי להתמודד עם מצבים שונים שעלולים לצוץ, וכן נותנת להם כלים כיצד לתקשר עם ניצולי השואה בצורה הנכונה.
 
 

מקור תמונה: Jody Morris

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.