maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

7 שיעורים לחיים שניתן ללמוד מילדים

אם הייתם בוחרים להגיע מחר לעבודה לבושים בפיג'מה, ככל הנראה הייתם זוכים במבטים נבוכים, ונשלחים לביתכם באופן מידי על מנת להחליף את הבגדים. עם זאת, יש לא מעט זמנים ורגעים בחיים בהם רצוי ואף מומלץ לאמץ גישה והתנהגות של ילדים, שמצליחים בקלות רבה ללמוד דברים חדשים וליצור קשרים משמעותיים עם הסביבה. הודות ל-7 העצות הבאות, גם אתם תוכלו לאמץ בהצלחה את הילד הפנימי שבכם, מה שיסייע לכם לחוות את החיים במלואם, לצבור זיכרונות נפלאים ולהרגיש הרבה יותר שלמים עם עצמכם.
 

שיעורים שמבוגרים יכולים ללמוד מילדים

1. הרגישו בסדר לבקש עזרה או עצה

נסו להיזכר רגע בימים שבהם הייתם ילדים או פשוט התבוננו לרגע בילדיכם או בנכדים, ותשימו לב כיצד אין להם שום עכבות או התלבטות לפני שהם פונים לקבלת עזרה. למרבה הצער, לאורך גיל ההתבגרות אנו מאבדים כמעט לחלוטין את היכולת הפשוטה לקבל כל סוג של עזרה או סיוע. בין שמדובר במניעים של כבוד ואגו ובין שמדובר בתחושת אי נעימות זמנית, חשוב שתדעו כי במחקרים שונים נמצא שבקשת עצה יכולה לגרום לכם להיראות סמכותיים יותר, וכמובן להחמיא לאדם שממנו תבקשו אותה. הרגישו בנוח לבקש את עצתו של מי שמבין קצת יותר מכם בנושא מסוים, ולא רק שתותירו רושם טוב אלא גם תעשירו את ידיעותיכם.

2. הרשו לעצמכם להיפתח בפני אנשים אחרים 

מדענים שונים טוענים כי אחד מהדברים שמאפשרים ליצור חברויות חדשות היא סביבה שמעודדת אנשים להיפתח האחד לשנייה. אי לכך, מאחר שילדים בדרך כלל מוכנים ואף שמחים לחשוף את כל אשר על ליבם, בניגוד למבוגרים, הם מצליחים ליצור מערכות יחסים קרובות במהירות. הרשו לעצמכם להיות פתוחים יותר לסובבים אתכם, בעיקר לאותם האנשים שקרבתם נעימה לכם, ותבחינו במהרה כיצד אתם מגדילים את מעגל החברים שלכם. 
שיעורים שמבוגרים יכולים ללמוד מילדים
 

3. הכירו ברגשות שלכם 

כאנשים מבוגרים, לא מעט פעמים אנו מדחיקים את הרגשות שלנו מכיוון שאנחנו לא מעוניינים שיחשבו עלינו דברים לא חיוביים. ילדים אינם פועלים באופן שכזה, והם מכירים ברגשות שלהם ולא מהססים לבטא אותם. ילדים תמיד יאפשרו לכם לדעת אם הם פגועים, מבולבלים, כועסים, עצובים או שמחים. אף על פי שלא תמיד פשוט לזהות או להשלים אם הרגשות שמציפים אותנו, במיוחד אם מדובר בתחושה לא נעימה או ממושכת, הפסיכולוגית ד"ר קארין הול מסבירה כי הכרת הרגשות שלנו וקבלתם חשובה בדיוק כמו הידיעה כיצד לקבל את הרגשות של הסובבים אותנו. התחילו להתחבר לרגשות שלכם עוד היום, ולמדו כיצד לשחרר מעט מהציפייה החברתית שדורשת מאתנו להיות חזקים ומאופקים כל כך. 

4. השלימו עם העובדה שאתם לא יכולים לדעת הכל 

ככל שאנו מתבגרים וצוברים עוד ועוד ידע, אנחנו מקבלים את התחושה שיש לנו תשובה לכל דבר, ולעתים אף מתקשים להקשיב לדעה אחרת שנוגדת את זו שלנו. בניגוד ליוהרה הזו שמאפיינת אותנו עם השנים, ילדים תמיד מגלים סקרנות ושואלים שאלות כדי להבין מהי באמת התשובה הנכונה או המתאימה ביותר. לצניעות שמאפיינת את הילדים ולרצון לחקור את העולם יש יתרונות נהדרים שיוכלו לשרת אתכם ברגע שתחליטו להקשיב יותר; תוכלו לחזק את הקשרים החברתיים שלכם, וכמו כן גם לשפר את הביצועים בעבודה, כיוון שיתפתח אצלכם הרצון ללמוד ולהתקדם כל הזמן.
שיעורים שמבוגרים יכולים ללמוד מילדים

5. נסו לצבור חוויות חדשות לפני שאתם מרגישים מוכנים

ילדים לא יכולים לחכות בסבלנות לשלב שבו יורידו להם את גלגלי העזר מהאופניים, והם מוכנים להסירם ולבדוק מה יקרה בזמן אמת. אף על פי שהם לעתים לא מוכנים מבחינה קוגניטיבית, התפתחותית או פיזית לבדוק את מה שיש לעולם להציע, ילדים תמיד נמצאים עם רגל אחת שמוכנה לקפוץ אל תוך המים העמוקים, ועונים בחיוב על כל הזדמנות שנקרית בדרכם. עלינו ללמוד לפעמים לנהוג קצת יותר כמו הילדים, לשחרר מההרגלים הישנים ולהיות מוכנים לנוע קדימה גם ברגעים שנראים פחות מתאימים, וכך נוכל לצבור חוויות חדשות ומרגשות.

6. הבינו שיש עולם שלם בחוץ שניתן לחקור

ילדים הם משקיפים נלהבים על כל מה שסובב אותם, מה שמאפשר להם לחזור מטיול משותף אתכם כשהם מצויידים באינספור חוויות. בפעם הבאה שאתם יוצאים לטיול עם הילד או הנכד, נסו לפסוע במסלול שהוא מפלס לעצמו, ותהיו מופתעים לגלות את אותם דברים נפלאים שנעלמים מזווית עינינו ברגע שאנו בוחרים לצעוד במסלול המוכר והנוח. יתרה מזאת, ברגע שתתחילו לחקור יותר את העולם שמסביב, תפתחו מבלי לשים לב מיומנות שתסייע לכם לראות פתרונות לבעיות שבהן אתם נתקלים בקלות רבה יותר. 
שיעורים שמבוגרים יכולים ללמוד מילדים

7. קבלו את העובדה שאנשים חדשים ורעיונות לא מוכרים הם לא מאיימים

כפי שצוין קודם לכן, ככל שאנו גדלים הרצון לחקור את העולם והסקרנות שלנו דועכים אט אט. אנחנו מפחידם משינויים, והמוח שלנו, בלי שנשים לכך לב, חושד בכל דבר חדש או שאינו תואם את השקפת העולם שלנו. כמובן שדעות שגיבשנו עם הזמן ואמונות ועקרונות שבהם אנו דוגלים הם חלק טוב וחשוב מתהליך ההתבגרות, אולם איבוד מוחלט של היכולת לאמץ רעיון חדש מבלי להיות שיפוטיים אינו מטיב לנו ולא תורם לצמיחה שלנו. לעומת זאת, ילדים נוטים לקבל דעות חדשות ואנשים זרים ללא כל דעה קדומה או תבנית מסוימת שהם צריכים להתאים אליה. נסו עוד היום להיחשף לרעיון חדש שאינכם מכירים מבלי להיות שיפוטיים, ומי יודע, אולי תכניסו לחייכם התרחשויות חיוביות וחוויות נהדרות. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו