print header

העצות שישפרו את מיומנות הכתיבה של ילדיכם

למרות שאנו עושים זאת כמעט בכל יום, כתיבה הינה משימה מורכבת שמערבת יכולות מוטוריות וכישורי חשיבה לא פשוטים. אף על פי שכיום החברה שלנו משתמשת יותר במקלדת מאשר בכתב היד, עדיין ממצאים ממחקרים שונים מוכיחים כי ילדים ומבוגרים שכותבים בכתב יד ולא באמצעות מכשיר טכנולוגי משפרים את היכולות הקוגנטיביות שלהם בצורה ניכרת, מפתחים את הדימיון ומשפרים את יכולת השינון והזיכרון שלהם ואף מקטינים את סיכוייהם לחלות בדמנציה בגיל מתקדם.

נוסף לכך, יש לזכור כי ילד שמתקשה בכתיבה עלול לסבול מהערכה עצמית נמוכה והגישה שלו לבית הספר תהייה שלילית, דבר שישפיע בהכרח על המוטיבציה שלו ועל הישגיו העתידיים. בעזרת השיטות הבאות תוכלו לסייע לילדיכם לשפר את יכולת הכתיבה הידנית שלהם וללמוד כיצד לעשות זאת נכון, על מנת שיוכלו להמשיך ולעסוק בה גם בגיל מבוגר יותר וליהנות מהיתרונות שהיא מציעה לכל העוסק בה בכל מהלך חייהם.

שיפור מיומנות הכתיבה
 

ישיבה נכונה

לפני שמתחילים לעבוד על אחיזה נכונה של העיפרון ועל כתיבה נכונה של האותיות, יש לשים דגש על ישיבה נכונה ונוחה של ילדיכם. קודם כל עליהם לשבת על כיסא נוח כשרגליהם מונחות בזווית של תשעים מעלות על הרצפה מתחת לשולחן שגובהו כחצי מגובה הילד בישיבה. לאחר מכן יש לשים לב שהבטן רחוקה מהשולחן, הישבן צמוד לסוף הכיסא תוך כדי שמירה על גב זקוף, כשלבסוף המרפקים והגפה מונחים על השולחן בכדי לשמור על יציבות שתעזור לילדיכם לדייק ולכתוב ברור.

אחיזה נכונה

עליכם לזכור כי אין טעם לנסות לשנות את אופן אחיזת העיפרון לפני גיל 4 מאחר והמאמץ לא יניב תוצאות. כמו כן חשוב לציין שלא תמיד אפשר לשנות את האחיזה של הילד, ובמידה ואינו מצליח לאחר מיטב המאמצים, יש לחשוב על דרך אחרת לגרום לו לכתוב נכון יותר עם צורת האחיזה הקיימת. נוסף לכך יש לזכור כי תהליך פיתוח האחיזה הנכונה יכול להימשך זמן רב ולכן צריך לגייס אנרגיה וסבלנות.

1. כשמלמדים ילד לאחוז נכון בעיפרון אין לכוון פיזית עם הידיים שלנו, אלא להסביר במילים כיצד לעשות זאת: "תחזיק את העיפרון בצורה כזו שיהיה לך נוח". יש להסביר לילד שכדאי לאחוז את העיפרון כשהאגודל והאצבע מייצבים אותו כשהן אחת מול השנייה, כשיהיה יותר קל להסביר זאת עם הדגמה שלכם כשאתם תאחזו את העיפרון בעצמכם.

שיפור מיומנות הכתיבה

2. דרך טובה לגרום לילד לנסות לאחוז נכון היא לשאול אותו מהי הצורה הנוחה לו ביותר, לעשות זאת ולנסות לכתוב יחד איתו בצורה שהציע. לאחר מכן להראות לו את הדרך הבריאה ביותר ולהציע לנסות לאחוז יחד את העיפרון ואף לאתגר אותו: "בוא נראה כמה זמן אנחנו יכולים לאחוז בשיטה שלך וכמה זמן בשיטה שלי".

3. שיטה נוספת היא לבדוק ולהוכיח איזו דרך אחיזה יציבה וטובה יותר: על הילד לאחוז את העיפרון בצורה הבריאה, כשהאגודל והאצבע מייצבות אותו והן אחת מול השנייה, ובדרך שנוחה לילד, ולנסות לקחת לו את העיפרון מהיד. כשהילד אוחז נכון ההורה לא יצליח להוציא את העיפרון מידיו וכשהוא אוחז לא נכון ההורה יצליח להוציא את העיפרון בקלות.

שיפור מיומנות הכתיבה
 

תרגול

תרגול הוא חלק חשוב ביותר בפיתוח מיומנות הכתיבה ולכן יש לדאוג שהילד יכתוב גם בבית. חשוב לציין שבשביל לשפר את האחיזה והכתיבה אין צורך תמיד לכתוב אותיות, אפשר גם לצבוע ולצייר, כך ששעת יצירה תשפר פלאים את כישורי הילד. במידה וילדכם מתקשה בצביעה ואינו מצליח לצבוע באופן מלא את הציור, אפשר לעודד אותו בצורה נעימה ולומר שלעיגול שצייר קצת קריר ושאולי כדאי "להלביש" אותו כמו שמלבישים ילדים בחורף. חשוב לציין שרוב הילדים נהנים מצביעה, לכן רצוי לאפשר להם לעשות זאת כמה שיותר מכיוון שבצורה זו הם משפרים את יכולת הדיוק שלהם, כשהם משתדלים להישאר בתוך הקווים ומתרגלים אחיזה נכונה של הצבע. תוכלו לתת להם לתרגל פעולה זאת באמצעות דפי הצביעה האלה. 

חיזוק השרירים המעורבים בעת הכתיבה באמצעות משחק

ככל שהילדים יבצעו יותר פעילויות שמערבות ומעסיקות את אצבעותיהם, כך הם ישפרו את הכישורים הדרושים בשביל כתיבה נכונה וישפרו את היכולות המוטריות שלהם. דרך נפלאה לפתח את הדיוק, האיזון ואת קשר בין העין ליד היא באמצעות משחק:

1. תוכלו לתת לילד לשחק עם חמר, לגו, פאזלים ומשחקים קטנים נוספים, ובכך הוא יפתח ויחזק את השרירים המופעלים בעת הכתיבה.                                                                

2. ניתן לעזור לילד להתנהל בעצמו בפעילויות היומיומיות כמו קשירת נעליים וסגירת כפתורי הבגדים.                                  

3. אפשר לשחק עם הילד משחקים שדורשים העברת קלפים וחלקי משחק קטנים ממקום למקום בכדי לשפר את קשר העין-יד שלו. אם ברצונכם לעלות רמה ולאתגר את ילדכם, תנו לו לאסוף מטבעות או גולות באמצעות יד אחת בלבד.      

שיפור מיומנות הכתיבה

 

אמצעים מתאימים

רצוי לספק לילדיכם את האמצעים המתאימים ביותר על מנת שירצו לשפר את מיומנויות הכתיבה שלהם. לכן חשוב לדאוג שהם משתמשים במוצרים שמתאימים ונותנים להם מוטיבציה ורצון להשקיע את מיטב היכולת שלהם.

1. רצוי לתת לילדיכם לכתוב בדף שורות. השורות ילמדו אותם לשמור על יחס גדלים נכון וכך גם הכתב יצא ישר ונעים לקריאה. 

2. במידה וילדכם מתקשה באחיזת עיפרון רגיל, אפשר לתת לו עיפרון קטן יותר, שיהיה יותר נוח לאחוז בו. כמובן שאפשר לתת לו לבחור בעצמו עיפרון או אמצעי כתיבה אהוב כמו: עפרונות צבעוניים, קישוטים מיוחדים וצבעים שונים בכדי לעורר בו מוטיבציה לכתוב יותר ולהשקיע.
 
3. חשוב להסביר לילדיכם שטעויות מתרחשות ולשם כך יש מחק, ובזאת לגרום להם לא לפחד מטעויות ולהפסיק לחשוש ולהסס לפני כתיבת כל מילה. בצורה זו תחדירו בהם ביטחון והם יעזו לנסות יותר, וכך יוכלו להשתפר משמעותית. 
 
שיפור מיומנות הכתיבה
 

שיטות יצירתיות ומקוריות

ילדים אוהבים לשתף פעולה עם דרכים שונות ויצירתיות שמובילות אותם להשגת מטרה חשובה. זו הסיבה שכדאי לאמץ את השיטות המקוריות הבאות בכדי לדרבן את ילדיכם ללמוד יותר, בכדי שיצליחו לשפר בהנאה את מיומנויות הכתיבה שלהם. 

1. חשפו את ילדיכם לכמה שיותר מילים בכל הזדמנות ובכל מקום. ניתן לעשות זאת בקריאה משותפת של שירים אהובים או תוך כדי טיול שבמהלכו יש להסב את תשומת ליבם לכל מיני עצמים שמקיפים אתכם כמו: שלטי רחוב, שמות של חנויות, סוגי רכבים ועוד.

2. כתיבת מכתבים עם תועלת: בקשו מילדכם לכתוב מכתב בו הוא מציע תפריט של אוכל ממנו היה שמח לאכול במהלך השבוע או שיציין שם של סרט אליו הוא רוצה ללכת. המכתבים הללו מביאים לו תועלת, אשר תחדיר בו רצון רב לכתוב נכון ולהיות ברור. 

3. בקשו מילדכם שיבחר שיר שאהוב עליו במיוחד, הדפיסו את מילות השיר ותנו לו להעתיק אותן לדף חדש. יותר מזה הציעו לו לאייר את מילות השיר ותוכלו ליצור חוברת שירים אהובה ומקורית.         

4. דרך יצירתית נוספת היא כתיבה באוויר, על חול הים או כתיבה על הגב אחד של השני. בזמן שרושמים באוויר, על חול הים או על הגב מבחינים בתנועה הנעשית בכדי לכתוב בצורה תקינה את האותיות המבוקשות, ובכך מסיקים כיצד נכון לכתוב כל אות. לשם כך דרוש שיתוף פעולה מלא בזמן אמת של ההורה עם הילד. 

5. ניתן להכין שבלונה של סיפור אהוב או טקסט שעשוי לעניין את ילדיכם ולהניח אותה מתחת לדף שורות דק כדי לאפשר לו להעתיק את המלל הקיים, ובכך לתרגל יציבות וכתיבה נכונה. דרך נוספת היא שימוש בחוברות עם כיתוב או ציור מקווקו שיש לעבור עליו בכדי להגיע לציור שלם או לאות שלמה.

שיפור מיומנות הכתיבה
 

חשוב לזכור

1. החלק החשוב ביותר הוא מתן ביקורת חיובית. במידה ואתם רוצים לקדם את ילדכם, עליכם לתת לו תחושת ביטחון על מנת שירגיש שהוא בדרך הנכונה. תהיו עקביים והשתמשו בחיזוקים חיוביים לאורך כל הדרך: על אות שנכתבה נכון או על מילה שנכתבה בצורה ישרה בין השורות. יש לציין שאתם יכולים גם לתת חיזוקים חיוביים גשמיים כמו ממתק אהוב, טיול כייפי, צפייה בסרט מצחיק וכדומה. 

2. מומלץ לתת לילד הפסקות בזמן התרגולים. במידה ודעתו מוסחת והוא אינו מרוכז אפשרו לו לקום מהכיסא ולבצע את תרגיל הספורט האהוב עליו, כשתוכלו לבצע פעולה זו יחד איתו.

3. להאט את הקצב: במידה וילדכם כותב מהר וכתוצאה מכך מוחק הרבה, מומלץ לדאוג שיאט את הקצב. לפעמים בעיית כתב היד נפתרת ברגע שמתחילים לכתוב לאט יותר. יותר מזה, כשכותבים מהר קשה לשלוט במיקום האותיות, כשפעולה מהירה מביאה לשגיאות כתיב ולכתב לא קריא. נוסף לכך במידה וילדכם כותב חזק וכמו חורט על הנייר, אפשר לומר לו שלא נעים לדף כשמפעילים עליו לחץ שכזה ולכן כדאי שיפחית מעט את העוצמה ויכתוב בעדינות.

 
מקור התמונות: unbekannt270  Mikael Wiman  Kyle Pearce  David K  Gianfranco Reppucci  Jordanhill School D&T Dept

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.