print header

המלצות לתדירות ניקיון הפריטים בבית ודרכי פעולה

לכולנו יש שיגרת ניקיון יחסית קבועה וכבר למדנו כיצד לנקות כל פריט שמונח אצלנו בבית, אך אנחנו לא תמיד יודעים כל כמה זמן כדאי לנקות מה - דבר שעלול לפגוע באורך החיים וביעילות של החפצים שלנו ואף בבריאותנו. לכן איגדנו עבורכם המלצות לתדירות המומלצת לניקיון פריטים שונים ברחבי הבית וצירפנו טיפים פשוטים ויעילים לביצוע.

ניקוי הבית
 
כריות
מומלץ לנקות כל 6-3 חודשים.  
 
מדוע?
כריות הן מקום מקלט של טחב, עובש ובקטריות שיכולות לגרום לאסטמה, ברונכיט ומחלות עור שונות. למעשה הכרית שלנו שוקלת כפול ממשקלה הרגיל לאחר זמן מה מכיוון שהיא צוברת בתוכה אבק, בקטריות, עובש ועור מת וזו הסיבה שחשוב להקפיד לשמור על ניקיונן. 
 
כיצד לנקות?
 • ראשית מומלץ לדאוג לאוורר את הכריות על בסיס קבוע ולהתפיח אותן בכדי להיפטר מאבק ותאי עור מתים.
 • כריות עם מילוי סינתטי - כריות מסוג אלה ניתן לכבס ומומלץ לכבס שתיים ביחד כדי לשמור על איזון מכונת הכביסה. במידה ולכרית שלכם יש תווית עם הנחייה כיצד לנקות אותה יש לעקוב אחרי ההוראות. אם אינכם מוצאים את התווית או שהסרתם אותה, השתמשו במים חמים בחרו באפשרות ההפעלה העדינה ביותר במכונת הכביסה. לאחר מכן יש לייבש את הכריות במייבש הכביסה על טמפרטורה נמוכה ולהפוך אותן במהלך הייבוש.  
 • כריות בעלות מילוי טבעי כמו נוצות, מומלץ לנקות באופן ידני ולשפשף אותן עם סבון עדין או מסיר כתמים במקומות הרצויים ולשטוף במים. ניתן לייבש אותן באמצעות מייבש שיער אך מומלץ לתת להן להתייבש באוויר. חשוב לציין שבמידה ויש תווית עם הוראות שימוש, יש לפעול לפיהן.
ניקוי הבית
 
מצעים
מומלץ לנקות ולהחליף פעם בשבוע.
 
מדוע?
מצעי המיטה שלנו מכילים תאי עור מתים שאנו משירים מגופנו, כשידוע שהם המזון האהוב על חיידקי המיטה. במידה ולא נדאג לכבס ולהחליף את המצעים, חיידקי המיטה ימשיכו להתרבות ועלולים לגרום לנו לאלרגיות. בנוסף לכך המצעים שלנו ספוגים בשמנים טבעיים שהגוף שלנו מייצר בשינה, בזיעה, בנוזלי גוף וכמובן, לאוהבי הנשנוש במיטה, בפירורי אוכל.
 
כיצד לנקות?
 • כל שעליכם לעשות הוא לכבס את המצעים אחת לשבוע בחום נמוך או בינוני הן לכביסה והן בייבוש. כמו כן ישנה דרך טבעית לשמור על סדינים לבנים: הוסיפו רבע כוס מיץ לימון לשטיפה וכבסו במים חמים. עדיף לא לכבס יחד עם שאר הבגדים ובמידה ולסדינים יש כתם מומלץ להתיז חומר נגד כתמים לפני הכביסה.
 • כמו כן כששמים את המצעים במייבש רצוי לגלגל אותם לצורת כדור וכך תמנעו מהם להימתח או להחליף את צורתם.    
 • חשוב לזכור ובמידה ואתם מכבסים מצעים של אדם חולה מומלץ לכבס במים חמים ולייבש בחום גבוה. 
 • את הציפיות לכרית יש לכבס במכונה במים קרים ולייבש אותן בתוכנית של אוויר קר. 
 
שמיכה
מומלץ לנקות בין 6-1 חודשים.
 
מדוע?
השמיכה מכילה את אותו הלכלוך שמכילים שאר המצעים לכן יש לכבס גם אותה.
 
כיצד לנקות?
 • ראשית חשוב לשים לב אם יש קרע בשמיכה, אם יש הוא כנראה יגדל בכביסה ולכן רצוי לתפור אותו קודם לכן.
 • שמיכות צמר ניתן לכבס במים קרים ויש לייבשם בחום נמוך. אם אינכם רוצים לכבס את השמיכות בתדירות המומלצת, אפשר גם לשאוב אותן. 
 • שמיכות פוך מומלץ לנקות באופן ידני: לשפשף עם סבון עדין או עם מסיר כתמים במקומות הרצויים ולשטוף במים. חשוב מאוד לא לשפוך מים על השמיכה, כדי שהמים לא יפגעו במילוי, לאחר מכן לייבש באמצעות מייבש שיער.
 • חשוב לציין שבמידה ויש תווית עם הוראות שימוש, יש לפעול לפיהן. 
ניקוי הבית
 
מזרן
מומלץ לנקות פעם בחצי שנה.
 
מדוע?
לא ניתן הרי להסיר שכבה מהמזרן בכדי לכבס אותו וכשמורידים את המצעים הוא נשאר חשוף. יותר מזה המזרן עלול להכיל אבק, לכלוך, קרדית האבק וכתמים ולכן חשוב לשמור עליו נקי. 
 
כיצד לנקות?
 • יש לשאוב את המזרן עם שואב האבק - פעולה זו תסיר אבק, תאי עור מתים וחומרים נוספים שמצטברים עם הזמן על המזרן. כששואבים את המזרן חשוב להשתמש בשקית נקייה בכדי לשמור על סביבה כמה שיותר נקייה.
 • במידה והמזרן מפיץ ריח פחות נעים מומלץ לפני השאיבה לפזר עליו אבקת סודה ולאחר מכן לשאוב כרגיל.
 • חשוב לזכור בעת ניקוי המזרן שהוא אינו מגיב טוב ללחות, לכן יש לשמור עליו יבש. במקרה והמזרן נרטב יש לייבשו במהירות באמצעות מייבש שיער.
ניקוי הבית
 
אריחים
מומלץ לנקות היטב פעם בשנה.  
 
מדוע?
השילוב של הסבון עם לכלוך ותאי העור המתים שלנו מותיר אחריהם לכלוך מיקרוסקופי ולכן מאוד חשוב להקפיד לנקות. 
 
כיצד לנקות?
מירחו חומר לניקוי המיועד לאריחים, פיתחו את ברז המקלחת על מים חמים, עד שייוצרו אדים. לאחר מכן סיגרו את הברז. סיגרו את דלת השירותים והמתינו בחוץ כ-20 דקות. האדים החמים וחומר הניקוי יתערבבו יחד ויקלו על פעולת הניקיון. לאחר מכן נגבו את האריחים עם סמרטוט יבש ונקי. 
 
ניקוי הבית
 
אסלה
מומלץ לבצע ניקוי יסודי פעם בחודש וניקוי שטחי פעם בשבוע.
 
מדוע?
כשמורידים את המים באסלה חיידקים רבים "מתיישבים" על מושב האסלה והידית, לכן מומלץ בכל מקרה לסגור את מכסה האסלה כשמורידים את המים ולדאוג לנקות היטב.
 
כיצד לנקות?
 • ניקוי רגיל: יש לשפשף עם מקל בית השימוש ולנגב את המושב עם מטלית לחה. 
 • ניקוי יסודי: ניתן לנקות את האסלה עם אקונומיקה, להבריש, לשפוך מים, ולהמתין שיתייבש.
 • לאלה המעדיפים דרכים טבעיות: חצי בקבוק חומץ, מברישים ומורידים את המים. דרך נוספת היא כף מלח לימון וכף סודה לשתייה אל תוך האסלה, משפשפים וממתינים מספר דקות- אם מדובר באסלה ממש מלוכלכת אפשר להכפיל את הכמות. את האסלה גם ניתן לנקות עם סמרטוט לח כשהוא טבול במלח לימון וסודה לשתייה. אפשר גם עם קולה- לשפוך פחית, להשאיר אותה כל למשך כל הלילה, בבוקר להוריד את המים ולנגב את המושב עם מגבונים לחים. או לשפוך אבקת סודה לתוך האסלה להמתין מספר דקות, להבריש ולהוריד את המים.
ניקוי הבית
 
ראש מקלחת
מומלץ לנקות פעם בשנה.
 
מדוע?
ראש המקלחת צובר עם הזמן אבנית כתוצאה ממשקעי סידן ומלח שנמצאים במים ולכן חשוב לנקות אותו כדי להמשיך ליהנות מזרימה טובה ותפקוד תקין.
 
כיצד לנקות?
 • במידה וניתן לפרק את ראש המקלחת מהצינור, יש להוציאו על ידי סיבוב כנגד כיוון השעון. אם לא הצלחתם לפרקו באמצעות הידיים בלבד ניתן להשתמש במפתח צינורות קטן. לאחר מכן קחו כלי עמוק שיכול להכיל את ראש המקלחת ושימו מלח לימון בתוך מים רותחים ולשם הכניסו את ראש המקלחת. חשוב לזכור לא לגעת בידיים חשופות בתמיסה שהכנתם מכיוון שמדובר בחומצה. לאחר חצי שעה יש להוציא את ראש המקלחת ולשפשף אותו באמצעות מברשת שיניים שסיימה את תפקידה ונשטוף אותו במים. לבסוף נרכיב חזרה את ראש המקלחת. חשוב לוודא שגומיית האטימה נמצאת במקומה. לסיום יש לפתוח את המים למשך זמן קצר כדי שישטוף סופית את ראש המקלחת.  
 • במידה ולא ניתן להוציא את ראש המקלחת ולהפריד אותו מהצינור, יש להכין את אותה התמיסה, לשים אותה בשקית עמידה ולקשור סביב ראש המקלחת במשך חצי שעה ולהמשיך לפי ההדרכה של ראש המקלחת המנותק.
ניקוי הבית
 
מגבת
מומלץ לנקות פעם בשבוע.
 
מדוע?
בסיבי המגבת נמצאים תאי העור המתים שלנו שנושרים לאחר כל ניגוב. והם עשויים לעודד גדילת פטריות וחיידקים. 
 
כיצד לנקות?
יש לכבס בטמפרטורה גבוהה בנפרד משאר דברי הכביסה. במידה והמגבת מדיפה ריח לא נעים לפני שעבר שבוע אל תהססו וכבסו אותה. חשוב לציין שבמידה ויש תווית עם הוראות שימוש, יש לפעול לפיהן. 
 
ניקוי הבית
 
תנור
מומלץ לנקות היטב פעם בחצי שנה.
 
מדוע?
האוכל שנאפה בתנור מותיר שאריות של מזון שיכול למשוך מזיקים ולהפיץ ריח רע ואילו התנור מבחוץ מלא בטביעות האצבעות שלנו. 
 
כיצד לנקות?
 • ראשית אפשר למזער את כמות הלכלוך שנאגר בתנור על ידי הנחת מגש עטוף בנייר אלומיניום אותו יש למקם בתחתית התנור וכך כל טפטוף מהאוכל יגיע למגש ולא יידבק לתנור עצמו. במידה וראיתם שנזל אוכל על התנור, פעלו מהר ופזרו מעט מלח על הנוזל החם – כשהתנור יתקרר נגבו עם מטלית את הלכלוך.
 • לפני הניקיון היסודי מומלץ לרכך מעט את הכתמים על ידי הכנסת כלי עמיד בחום ומלא במים לתנור, ולהפעילו על חום גבוה למשך חצי שעה. האדים יעזרו לריכוך הכתמים וכך יהיה קל יותר להסירם. את הכתמים ניתן להסיר בקלות באמצעות מטלית מחוספסת או במקרים קשים, נייר זכוכית. שפשפו אותם עם מעט מים חמים במידת הצורך. 
ניקוי הבית
 
מדיח
מומלץ לנקות פעם בחודש.
 
מדוע?
מדיח הכלים מנקה עבורנו את הכלים המלוכלכים ולכן הוא סופג ריחות ומתלכלך לא מעט, לכן מומלץ לנקות אותו בכדי שיוכל לבצע את פעולת הניקיון ביסודיות.
 
כיצד לנקות?
הוציאו את המדפים הנשלפים, קחו מטלית שספוגה בסודה לשתייה ונקו את כל האזורים של המדיח, במידה ויש אזורים שלא מתנקים בקלות ניתן לשפשף עם מברשת שיניים משומשת. לבסוף החזירו את המדפים, הוסיפו כוס חומץ והפעילו את המכונה. 
 
ניקוי הבית
 
מקרר
מומלץ לנגב ולנקות על בסיס קבוע. 
 
מדוע?
המקרר מכיל את המזון והשתייה שלנו ולכן חשוב לנקות אותו מנוזלים שנשפכים ומריחות לא נעימים. כמובן שגם חשוב לשים לב לתאריכי התפוגה של המוצרים במקרר ולהוציא את המוצרים שלא תקפים, פעולה זו תסייע בשמירת הטריות של שאר המוצרים. 
 
איך לנקות?
במידה ונשפך נוזל במקרר יש לנקות אותו מידית, אין טעם להמתין ולתת לו להתקשות. יש לנקות עם מטלית לחה את הדלתות וידיות המקרר שמכילות את טביעות האצבעות הדביקות שלנו.
ניקיון יסודי יש לעשות אחת לחודשיים: הוציאו את המדפים ונקו אותם היטב עם שתי כפיות סודה לאפייה מהולות בליטר מים חמים, שפשפו עם ספוג וייבשו במגבת יבשה. חשוב לזכור שלא לשטוף בסבון. נוסף לכך בכדי לשמור על ריח רענן במקרר ניתן לשים קפה שחור בכוס בתוך המקרר, הוא יספוג את הריחות הרעים.
 
ניקוי הבית
 
שטיח
מומלץ לבצע ניקוי רגיל פעם בשבוע וניקוי עמוק פעם בשנה.
 
מדוע?
השטיח סופג לא מעט לכלוך, אבק, שמן וכדומה והם לא בריאים לנו ופוגעים בשטיח.  
 
כיצד לנקות?
פעם בשבוע יש לשאוב את השטיח באמצעות שואב האבק. במידה וישנם כתמים או לכלוך שנופל על השטיח יש לנקות אותו כמה שיותר מהר. פעם בשנה מומלץ לבצע ניקוי עמוק שיבצע איש מקצוע. לחצו כאן כדי ללמוד על עוד דרכים לנקות ולשמור על שטחי הבית שלכם.
 
ניקוי הבית
 
חלונות ותריסים
מומלץ לנקות פעם בחודש ולבצע ניקוי יסודי פעם בשנה.
 
מדוע?
על התריסים ועל אדן החלון מצטבר הרבה אבק שיכול להיכנס לבית כשנושבת רוח חזקה וכמו כן אם האזור לא מנוקה באופן תדיר הוא עלול למשוך חרקים וציפורים שיבנו באזור קן. 
 
כיצד לנקות?
 • במהלך ניקיון הבית מומלץ להעביר ניגוב על התריסים והמסילות עם מטלית לחה, אך מידיי פעם חשוב לבצע ניקיון יסודי יותר. ישנן כמה אפשרויות: אפשר לשאוב עם שואב האבק את האבק מהתריסים ומהמסילות, ניתן לנקות עם מנקה אבק ידני מנוצות - משני צדדי התריסים או באמצעות ספוג רטוב במים חמים, רצוי להתחיל לנקות כשהתריסים סגורים וכך משני הצדדים.
 • במידה ויש לכם חלונות נמוכים בבית אפשר להשפריץ עליהם מבחוץ עם זרם מים חזק כשהתריס והזכוכית סגורים.
 • על מנת לנקות את זכוכית החלון מומלץ להשתמש בחומר לניקוי שמשות ולנגב עם עיתון, מאחר ואינו משאיר סימנים כמו סוגי מטליות מסוימים.
 
ניקוי הבית
 
מאוורר תקרה
מומלץ לנקות פעם בחודש.
 
מדוע?
המאוורר מתמלא עם הזמן באבק וכשהוא בפעולה הוא מפזר את האבק לכל הבית והדבר אינו רצוי מסיבות רבות ומגוונות.
 
כיצד לנקות?
לפני שמתחילים לנקות מומלץ להניח סדין או מגבת ישנה על הרצפה מתחת למאוורר כדי להגן על הרצפה ולאפשר לעצמנו לאסוף את כל האבק בסיום התהליך. עליכם לטפס בזהירות על סולם ובאמצעות מנקה אבק להסיר ממנו את כל הלכלוך. לאחר מכן ניתן לנקות עם מים מהולים בשתי כפיות חומץ לבן, לשפשף ולייבש. חשוב לוודא המאוורר סגור ושאף אחד לא מתכוון להדליק אותו.
 
ניקוי הבית
 
מכונת כביסה
מומלץ לנקות כל שלושה חודשים.
 
מדוע?
מכונת הכביסה צוברת אבנית ועובש והם עלולים לפגוע ביעילות שלה ולקצר את אורך חייה.
 
כיצד לנקות?
 • מומלץ לנגב פעם בשבועיים את מכונת הכביסה מבחוץ בכדי לנקות את הצטברות האבק ושאריות אבקת כביסה. 
 • פעם בשלושה חודשים רצוי לנקות את מגרת אבקת הכביסה והמרכך: יש לשלוף אותה מהמקום, לשטוף במים חמים ולשפשף באמצעות מברשת שיניים משומשת. אפשרות נוספת היא לנקות אותה במדיח.
 • במידה והכביסה מדיפה ריח לא נעים מומלץ לנקות את הפילטר: יש לאתר את מכסה הפילטר כשלרוב הוא ממוקם בצד המכונה, למטה או בחזית. בפילטר יש מדחף שבו מצטבר הלכלוך לכן יש לנקות אותו - קחו מטלית לחה ונקו את המדחף בעדינות והחזירו את המכסה. 
 • למען ניקוי האבנית יש לשים מלח לימון במגירת אבקת הכביסה, לכוון את המכונה ל-90 מעלות ולהפעילה בתוכנית רתיחה ללא השרייה. 
 • כמו כן בכדי למנוע עובש מומלץ לאחר כל שימוש במכונה להשאיר את הדלת שלה פתוחה ולעיתים לנקות עם מטלית יבשה את הגומי שמקיף את דלת המכונה. 
 
ניקוי הבית
 
מייבש
מומלץ לנקות כל שלושה חודשים.
 
מדוע?
במידה ולא מנקים את מייבש הכביסה הוא מתמלא בסיבים עד למצב שלא תוכלו לנקות בעצמכם ותצטרכו לשלם לאיש מקצוע, לכן חשוב לנקות אותו אחת לשלושה חודשים.
 
כיצד לנקות?
 • את הפילטר חשוב לנקות וניתן לעשות זאת עם שואב האבק – השאיבה תשמור על תושבת הפילטר פתוחה.
 • את החלק הפנימי של המייבש גם חשוב לנקות מהסיבים של הבגדים כדי למנוע את הגעתם לפילטר, לכן נגבו עם מטלית לחה את פנים המכונה ואספו את הסיבים.
 
מקור התמונות:  ryan harvey  linda  Grant  Alisha Vargas  Bart Everson  dirtyboxface  Cherrysweetdeal  Christopher Tyson  andso  spilltojill  Nic Taylor  Andrea Kirkby  Diego Torres Silvestre  Brian Snelson  Kevin Hale

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.