print header

כל המידע על רכישת מטבע זר לקראת נסיעה לחו"ל

כמו בכל תקופת חגים, רבים מאתנו בוחרים לקנות כרטיס טיסה ולבלות את החג בחופשה בחו"ל. אבל לפני שמתחילים לבחור איזו מזוודה לקחת ומה המתנות שיקבלו בני המשפחה, חשוב לברר כיצד ואיפה הכי כדאי לקנות מטבע זר, בו נשתמש בזמן שהותנו בחו"ל. החשיבות נובעת מכך שישנן דרכים רבות להמיר כסף למטבע זר וחלקן עלולות להיות יקרות, לא משתלמות ומסובכות. לשם כך, החלטנו לעשות עבורכם סדר ולהציג בפניכם את כל המידע אודות רכישה של מטבע זר יחד עם ההמלצות החסכוניות והדרכים שמהן כדאי להימנע. ושתהיה חופשה נעימה! 

קניית מטבע זר
Philip Brewer

בררו מהו השער הקנייה העדכני:

קודם כל, בטרם אתם פונים לבנקים, לדלפקי ההמרה (CHANGE), או לכספומטים השונים כדי לבצע רכישה של מטבע זר, בררו מהו השער הנוכחי של המטבע אותו אתם רוצים לרכוש (דולר, יורו, שטרלינג וכו'). על ידי בדיקה זו תדעו האם השער שמוצג לכם במקום ההמרה הוא שער גבוה או נמוך מהשער המקורי, וכך תדעו אם משתלם או לא לבצע את הרכישה.

להלן מספר דרכים עיקריות בהן ניתן לרכוש מטבע זר: 

המרה בבנקים

קנייה של מטבע זר באחד מדלפקי הבנקים השונים נראית אמנם כמו אפשרות בטוחה וזמינה אבל היא אפשרות יקרה. בקנייה שכזאת תהיו מחויבים בעמלת פקיד שנעה בין 6.70 – 7.20 דולר. בנוסף לכך, שערי החליפין בבנקים לרוב גבוהים ולכן המרה לפי שערים אלו תעלה לכם יותר כסף.

לעיתים, כאשר מדובר בסכום גדול של קניית מטבע זר, ניתן לנסות ולבקש הנחה מפקיד הבנק בעמלה ובשער המטבע לפיו נעשית העסקה. 
 
אם בכל זאת אתם רוצים לבצע את קניית מטבע החוץ בבנק, אך לחסוך את תשלום העמלה, תוכלו לעשות זאת באחד מכספומטי המט"ח שפזורים בארץ. משיכה בכספומטים אלו לא תחייב אתכם בעמלה - אך ורק אם פניתם לכספומט ששייך לבנק שלכם. הכספומט מט"ח שנמצא בנתב"ג ושייך לבנק לאומי – יחייב אתכם בכל זאת בעמלת מינימום של 7.2 דולר, גם אם אתם שייכים לבנק זה. למרות חיסכון זה בעמלה, הזמינות של כספומטים אלו לא גדולה, מכיוון שהמשיכה מתאפשרת רק למטבע דולר ויורו ולסכומים מוגבלים. 
 
בניגוד לבנקים האחרים, בנק הדואר לא יחייב אתכם בעמלה בקנייה של מטבע זר, אך גם הוא מוגבל (כמו כספומטי המט"ח) למטבעות מסויימים: דולר, יורו ולירה שטרלינג. בנוסף לכך, הוא מציע הטבה נוספת לרוכשים מטבע זר - אם אתם מתכוונים לקנות סכום של למעלה מ-800 דולר, יורו או סטרלינג בכסף מזומן, אתם יכולים לקבל הטבת שער, כלומר המרה לפי שער נמוך יותר ובכך הנחה במחיר הקנייה. אם אתם רוכשים מטבע זר בבנק הדואר באמצעות כרטיס אשראי, חברת האשראי תחייב אתכם בעמלה. 
 
בכל מקרה של קניית מטבע זר חשוב לדעת כי לא מומלץ לעשות זאת ביום ראשון, מכיוון שביום זה אין מסחר חוץ. כתוצאה מכך, הבנקים משתמשים בשערים לא מעודכנים וגבוהים יותר, שמייקרים את מחיר ההמרה. 
 
קניית מטבע זר
Myfuture.com

עמדות המרה בארץ (CHANGE)

דרך נוספת לקניית מטבע זר היא בעמדות ה-CHANGE השונות בארץ. נראה כי דרך זו היא הכי זולה משתי סיבות: ראשית, עמדות אלו לא מחייבות את הקונים בעמלה ושנית, שערי המטבעות הם לרוב נמוכים מעט מאלה שמוצגים בבנקים, עקב התחרות בין גופים אלו. עם זאת, יש לבדוק שעמדות המרה אלו פועלות ברישיון של משרד האוצר והן תחת פיקוח, כדי להיות בטוחים ממקרים של קניית כסף זר מזוייף. גם בעמדות אלו ניתן לנסות ולהתמקח על גובה השער בעת קנייה גדולה של מטבע זר. 
 

הימנעו מקניית מטבע זר בנתב"ג

השתדלו לתכנן את זמנכם היטב לפני הטיסה כדי שיהיה לכם מספיק זמן לבדוק את מדדי השערים בעמדות ההמרה ובבנקים השונים לצורך השוואתם ולרכוש מטבע זר בסכום משתלם. אך יותר מכל, נסו שלא לדחות את המרת הכסף סמוך לטיסה, כדי שלא תקלעו למצב בו לא תהיה לכם ברירה אלא להמיר את כספכם באחת מעמדות ההמרה שבנמל התעופה. עמדות אלו מציגות את השערים הכי גבוהים ומוסיפות לסכום העסקה גם עמלה ולכן המרת כסף בנמל התעופה היא היקרה ביותר. 
 
קניית מטבע זר
Gino

שימוש בכרטיס אשראי בינלאומי

שימוש בכרטיס אשראי בינלאומי בחו"ל הוא נפוץ ונוח, אולם הוא כרוך בעמלות שונות, שמשתנות בין חברות כרטיסי האשראי והבנקים ועלולות להצטבר לסכום כסף גדול. 

משיכה של כסף מזומן מכספומט בחו"ל כרוכה בעמלת משיכה של בין 3.75 - 4 דולר. בנוסף לעמלה זו תחוייבו גם בעמלת המרה של 0.50% - 1.75% מסכום העסקה, אם המטבע הוא דולר או יורו, או בעמלת המרה של 1.75% - 2% מסכום העסקה, אם המטבע הוא אחר. כאשר "תגהצו" את כרטיס האשראי בעסקאות שתעשו תחוייבו גם כן בעמלות המרה אלו. בנוסף לכך, כאשר אתם מבצעים עסקאות בכרטיס האשראי בחו"ל, לרוב העסקאות אינן מחוייבות במועד הפרעון הרגיל שלכם בחודש, אלא ימים ספורים לאחר העסקה. תהליך זה עלול להוביל לחיובים גדולים בכרטיס האשראי ולכניסה למינוס בחשבון הבנק, בעיקר כשלא מודעים לחיובים מוקדמים אלו. 
 
לכן, מומלץ להשתמש בכרטיס האשראי בחו"ל בחוכמה ובמתינות. כדאי למשוך סכומי כסף גדולים יחסית מכספומטים בחו"ל כדי למנוע את חיוב העמלות בכל משיכה ומשיכה, ולבצע מעט עסקאות בכרטיס האשראי.
 
אם אין ברשותכם כרטיס אשראי שבו ניתן לבצע עסקאות בחו"ל, בנק הדואר מציע לקנייה כרטיס אשראי ויזה נטען מט"ח. הכרטיס עולה תשלום חד פעמי של 40 ₪, ואליו אתם מעבירים עד 6,000 ₪ ביום באמצעות האינטרנט, וממירים אותם ליורו או דולר. עלות עמלת ההמרה היא 0.8% מסכום ההעברה. בעת משיכת המזומן תהיו פטורים מעמלת ההמרה אבל תחוייבו בעמלת משיכה רגילה.  
 
קניית מטבע זר
Tax Credits

המחאות נוסעים (טרוולרז צ'ק)

המחאות נוסעים הן למעשה המחאות מיוחדות שבאמצעותן ניתן לשלם במטבע זר. את ההמחאות של חברות כרטיסי האשראי השונות ניתן לקנות בסניפי הדואר והבנק, כאשר הסכומים הנקובים בהם נקבעים לפי חברות האשראי. בעת הקנייה תהיו מחויבים בעמלת המרה לפי שער המטבע ובעמלות נוספות של הבנק, וגם בעת הפדייה שלהן, כך שבמצטבר מדובר בסכום גבוה של עמלות. 
 
היתרון הגדול של המחאות אלו הוא הביטחון שהן מקנות, יותר מאשר כסף מזומן -  במקרה של גניבה או אבידה, ניתן לבטלן ולקבל המחאות נוסעים חדשות. בנוסף לכך, ניתן להשתמש בהן רק אם הן חתומות לפי חותמת הדרכון של בעל ההמחאה, אחרת הן לא יאושרו לפדיון. עם זאת, יש להן מספר חסרונות ולכן השימוש בהן נעשה פחות נפוץ: ביטולן גורר תהליך בירוקרטי ארוך, לא כל המקומות מקבלים תשלום באמצעות המחאות אלו, ודרך השימוש בהן מסורבלת מאוד מכיוון שצריך לעקוב אילו המחאות נפדו ולשמור עותק של כל מספרי השיקים. 
 
קניית מטבע זר
Canadian Pacific

לסיכום, הדרך הכדאית ביותר לרכוש מטבע זר ולהמיר את כספכם היא במקומות אשר בהם לא מחוייבת עמלה (כמו בעמדות ההמרה, בנק הדואר ובכספומטי המט"ח). יחד עם זאת, הצטיידות בכרטיס אשראי הינה חיונית, למקרים בהם הכסף המזומן נגנב או אבד, כאשר היעד אינו בטוח לשוטטות עם סכום כסף גדול או במקרה של ביצוע עסקאות גדולות.  

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו