print header

המדריך השלם להגברת ייצור חלב האם

חלב אם נחשב למזון המומלץ והטוב ביותר לתינוק, בייחוד בשנתו הראשונה לחיים, ואין על כך עוררין. אולם, בזמן תקופת ההנקה עולות חששות רבות שנוגעות בכמות החלב שמיוצרת, בכמות החלב שהתינוק אוכל, ובכלל באיכותו של חלב זה. חששות אלו נובעות בעיקר מהסיבה הפשוטה שאי אפשר למדוד במדויק את כמות החלב האם. כדי להפיג דאגות אלו ולהבטיח ייצור מוגבר ומספק של חלב בשביל תינוקכן, הכנו עבורכן מדריך שלם שכולל את הפעולות שכדאי לעשות כדי להגביר את ייצור חלב האם ואת הפעולות שמהן כדאי להימנע, מכיוון שהם פוגעות בייצור חלב זה.

הגברת ייצור חלב אם
Aurimas Mikalauskas

פעולות מומלצות להגברת ייצור חלב האם:

1. העניקו לגופכן מספיק מזון, מנוחה ומרגוע

לפני הכל, כדי שגופכן ייצר יותר חלב למען התינוק שלכן, חשוב מאוד כי כל משאבי האנרגיה שלו יהיו מלאים. לכן, צריכת הקלוריות היומית המומלצת לאישה מניקה צריכה להיות לא פחות מ-1800 קלוריות. אם אתן בדיאטה סביר להניח שכמות החלב שלכן תרד משמעותית. עייפות ולחץ נפשי הינם בעלי השפעה קריטית מאוד על ייצור החלב שלכן. למרות שתקופת ההנקה עצמה יכולה מעייפת ומלחיצה השתדלו לנוח ולהירגע מספיק, מכיוון שתשישות פיסית ונפשית זו עלולה לפגוע בייצור החלב שלכן. 
 

2. שמרו על דיאטה בריאה ושתו הרבה מים

כאמור, בזמן ההנקה חשוב מאוד לא לחסוך בקלוריות ולשמור על דיאטה מאוזנת ומשביעה. אולם, אין זה אומר שניתן לאכול את כל סוגי המזונות. לאוכל שאתן מכניסות לפה יש השפעה גדולה על איכות וכמות החלב שתייצרו. דיאטה מלאת במזונות עשירים בסידן כמו סרדינים ומוצרי חלב, במינרלים וויטמינים כמו פירות וירקות, בפחמימות מורכבות כמו דגן וקטניות מלאות, ובשר רזה תשפר את איכות החלב שלכן מאשר מזונות מעובדים אשר לא לבריאים לגוף. בנוסף לכך, ישנם כמה מזונות שמומלץ לצרוך כדי להגביר את ייצור החלב שלכן ולשפר את איכותו: 
 
זרעי שומר
נמצא בכמה מחקרים כי הזרעים האלו יכולים להמריץ את ייצור החלב. הם גם מכילים כמויות גדולות של סידן. ניתן להוסיף אותם בתבשילי ירקות ואורז שונים.    
 
שומשום שחור
בשל תכולת הסידן הגבוהה שלהם, יש הסוברים כי צריכה של שומשום שחור מגדילה את כמות ייצור החלב. 
 
בזיליקום
הבזיליקום העשיר בוויטמין K נחשב כצמח שיכול לסייע להגדיל את אספקת החלב. הוא גם בעל השפעה חיובית ומרגיעה על תפקוד מערכת העיכול, ובשיפור התיאבון. 
 
זרעי שמיר
שמיר עשיר בברזיל, מגנזיום וסידן. תזונאים טוענים כי אכילת זרעים אלו מגבירה את ייצור החלב ובין היתר משפרת את תפקד מערכת העיכול ומשפרת את איכות השינה. אבל חשוב מאוד לזכור בעת הוספת הזרעים האלו לדיאטה היומית, כי לזרעי השמיר יש תופעת לוואי של מתן שתן מוגבר. 
 
ירקות ירוקים
שעועית, אספרגוס ותרד עשירים לא רק במינרלים וויטמינים אלא גם בפיטואסטרוגנים המכונים "אסטרוגנים תזונתיים", שלהם מיוחסות סגולות של הגברת ייצור חלב אם.  
 
ירקות אדומים
תפוחי אדמה, גזר וסלק מכילים כמויות גדולות של בטא קרוטן שנחשב לחומר מזין וחיוני לתינוקות.
 
שיבולת שועל
שיבולת השועל עשירה בברזל, סידן וסיבים תזונתיים ולעיתים קרובות מוצעת כמזון מומלץ לנשים מניקות, שעשיר את החלב שלהן.
 
שתיית מים
ייצור החלב שלכן לא מושפע רק מהמזון שאתם צורכות. לכמות המים שאתן שותות ישנה חשיבות מכרעת לא פחות. החלב עצמו מורכב רובו ממים ולכן, לא רק חשוב לאכול נכון אלא לשתות מספיק מים. הכמות האידיאלית היא בין 10-12 כוסות מים ביום. 
 
הגברת ייצור חלב אם
Emilian Robert Vicol

3. החליפו בין שדייך בזמן ההנקה 

בדרך כלל, אתן תתחילו את מחזור ההנקה כאשר התינוק ינוק רק משד אחד שלכן. בתחילה, הוא ינוק בשקיקה את החלב אולם לאחר כמה דקות הוא יתחיל להאט את קצב היניקה שלו וכמו "יתעצל לינוק", עד שיתעייף. בנקודה זו, ייתכן ותחליפו בין השדיים ותתנו לתינוקכם לינוק מהשד השני. אולם בשלב זה הוא לא יהיה מסוגל לינוק הרבה כמו שהוא ינק בתחילת מחזור היניקה. לכן, חשוב להחליף בין שני השדיים כבר בתחילת מחזור היניקה – כלומר בדקות הראשונות שלו. כך, השדיים יהיו מגורים באופן שווה, ויגבירו את צריכת החלב שלהם. מחזור הנקה זה יסתיים לאחר שכל שד הוצע לתינוק פעמיים. 
 

4. הניקו בתדירות גבוהה

ככל שתניקו את תינוקכן יותר פעמים ביום, כך גופכן ייצר יותר חלב. הניחו לתינוק שלכן לינוק בתדירות גבוהה, לכל משך הזמן שהוא ירצה מבלי להפסיקו. נסו להניק 8 פעמים במשך יממה. אם בדרך כלל אתן מאכילות את תינוקכן לפי לוח זמנים מוגדר, נסו להגמיש את לוח זמנים זה והאכילו את התינוק לפי דרישתו. 
 
הגברת ייצור חלב אם
Maja

 

5. עסו את השדיים בזמן ההנקה

עסו בעדינות את השדיים שלכן בזמן ההנקה מכיוון שפעולה זו תדחוס את החלב בשד כך שהתינוק יקבל כמות גדולה יותר של חלב בזמן ההנקה. לעיתים, התינוקות נרדמים ברגע שאספקת החלב יורדת, גם אם הם לא אכלו מספיק. על ידי עיסוי השד שיזרים את החלב לכיוון הפטמה תוכלו לספק לילדיכם כמות גדולה יותר של חלב.
 

6. השתמשו במכונת שאיבה

שימוש במשאבה מועיל משתי סיבות: ראשית, שאיבת חלב תאפשר לכן לאחסן חלב, כך שגם ברגעים בהם לא יהיה לכן הכי נוח להתחיל בתהליך ההנקה, יהיה לכן חלב אם בהישג יד. שנית, שימוש במשאבה מגביר את ייצור החלב. ניתן לשאוב חלב במשך 15 דקות כל כמה שעות, או 5-10 דקות לאחר הנקה רגילה. שאבו את החלב משני השדיים שלכן, באותו הזמן. שאיבה של 8 פעמים ביממה (24 שעות) תסייע להגביר במהירות את ייצור החלב. ניתן להשתמש במכונת שאיבה כדי לעקוב אחרי האמור בסעיף 4.
 
הגברת ייצור חלב אם
Beukbeuk

 

7. הניקו במהלך הלילה

ישנם שיטות רבות ומגוונות לגרום לתינוקות לישון רצוף במהלך הלילה מבלי להתעורר כדי לאכול. אולם, טכניקות אלו עלולות לגרום להאטה בעליית המשקל אצל חלק מהתינוקות מכיוון שכמות החלב בשדיים יורדת כאשר לא מתקיימות הנקות במהלך הלילה. רמת הפרולקטין (ההורמון שמאותת לשדיים ליצור חלב) גם היא מתחילה לרדת כאשר לא מתבצעות הנקות ליליות. למרות שקשה לעמוד בפיתוי להמשיך לישון, הנקות ליליות חשובות מאוד ליצירת כמות גדולה של חלב ולשמירה על רמה זו של ייצור. 
 
 
פעולות שמהן כדאי להימנע בזמן ההנקה:

1. אכילת עשבי תיבול שונים

בעשבי תיבול מסוימים כמו מרווה, פטרוזיליה, אורגנו, מנטה, יסמין יש חומרים ותרכובות פעילות שעלולים להשפיע לרעה על ייצור החלב שלכן מכיוון שהם מורידים את כמות ייצור החלב. לכן, מומלץ לא לצרוך אותם בכמויות גדולות בין אם זה בשתייה (כחליטות תה) או באכילה.
 

2. צריכת תרופות מסוימות

חלק מהתרופות ללא מרשם ותרופות עם מרשם מכילות חומרים שעלולים לפגוע בייצור חלב האם. כך למשל, חומרים שמצויים בתרופות כמו: אנטיהיסטמינים, חומרים נוגדי גודש, מינונים גבוהים של ויטמין B6 ואלקלואידים שונים, מורידים את ייצור חלב האם. על כן, חשוב מאוד להתייעץ עם רופא עם תחילת תקופת ההנקה איזה תרופות ניתן לצרוך ואיזה לא. 
 

3. צריכת אלכוהול, עישון וקפאין

כמויות גדולות של קפאין יכולות לייבש את הגוף שלכן ולהקטין את נוזלי הגוף שמהם החלב מיוצר. בנוסף לכך, חלק מהקפאין מועבר לתינוק דרך החלב דבר שעלול לגרום לו להפרעות בשינה ולאי שקט. העישון, עלול לפגוע בשחרור ההורמון אוקסיטוצין בגוף שלכן. הורמון זה מעורר את הרפלקס שמזרים את החלב מהחלק הפנימי של השדיים החוצה אל התינוק. אם החלב לא ישוחרר הוא יצטבר ויהפוך לגודש בשדיים ובכך יאט את אספקת החלב שלכן. האלכוהול גם כן, מכיל חומרים שמעכבים את הרפלקס הזה ולכן כמו העישון, הוא פוגע בייצור והזרמת החלב שלכן. כמו כן, האלכוהול עובר גם הוא אל התינוק שלכם בזמן ההנקה, ובכך הוא עלול לשבש את תהליכי ההתפתחות התקינים שלו. 
 

4. שימוש בגלולות למניעת הריון

אם התחלתן ליטול גלולות למניעת הריון כדי למנוע הריון נוסף בזמן תקופת ההנקה, פעולה זו יכולה להשפיע על ייצור החלב שלכן. הסיבה לכך היא מכיוון שחלק מהגלולות למניעת הריון מכילות את ההורמון אסטרוגן, שעלול להוריד את כמות ייצור החלב שלכן. לכן, לפני שאתן מתחילות ליטול גלולות למניעת הריון התייעצו עם הרופא איזה מומלץ לקחת בזמן תקופת ההנקה.   
 
הגברת ייצור חלב אם
Sarah C

5. שימוש בבקבוקי הנקה או מוצצים

חשוב מאוד ליצור אצל התינוקות הרגלי מציצה שיתאימו ליניקה מהשד. ברגע שנותנים לתינוק לינוק מבקבוקי הנקה לעיתים קרובות או כאשר נותנים לו מוצץ כדי להירגע או להירדם כל הזמן, היכולת שלו לינוק היטב מהשד יורדת. זאת מכיוון שהיניקה מהבקבוק (כמו גם מציצת המוצץ) הרבה יותר קלה מאשר היניקה מהשד, כך שהוא לא נדרש למאמץ רב בפעולה זו. כאשר התינוק מורגל לינוק מאמצעים אלו, הוא יתקשה לינוק מהשד וכתוצאה מכך כמות החלב שהוא יצרוך תקטן ואיתה גם כמות החלב שתיווצר בשדיים. רק כאשר התינוק שלכן יגדל יהיה לו קל יותר לעבור בין בקבוק ההנקה אל השדיים ולהפך, ולהתרגל לסוגי היניקה השונים, מבלי שכמות החלב בשדייך תרד.

 

6. שימוש בתחליפי חלב

ככל שצריכת החלב שלכן גוברת כך תעלה גם כמות החלב שנוצרת. שימוש בתחליפי חלב, בייחוד בשבועות הראשונים של ההנקה, יגרמו לשדיים שלכן ליצור פחות חלב, זאת מכיוון שהגוף שלכן יתרגל לכך שאין צורך ביצירת כמות גדולה של חלב. אם בכל זאת אתן צריכות להשלים את אספקת החלב של התינוק באמצעות תחליפי חלב, מכיוון שייצור חלב האם שלכם קטן מסיבות אחרות, נסו בכל זאת לשלב בין שתי שיטות ההנקה. כך למשל התחילו להניק את התינוק עם הבקבוק ולאחר שהוא אכל כמעט מספיק, החליפו את הבקבוק בשד. בדרך זו הוא יוכל ללמוד ולתרגל את היניקה של מהשדיים כאשר הוא נינוח ורגוע.    
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו