print header

תוכנית 30 הימים לאימוץ כלב

הימים הראשונים בהם אתם מצרפים למשפחה כלב חדש הם חשובים במיוחד, וקובעים את כל המשך הדרך המשותפת שלכם. הכלב עלול להיות מבולבל כשהוא נכנס למקום חדש ולא יודע מה מצפים ממנו. גם אם עוד לא חשבתם לצרף חבר פרוותי חדש לחייכם, דעו לכם שאימוץ כלב יכול לעזור לחייכם בתחום החברתי ואפילו בתחום הבריאותי, בכך שתצאו איתו להליכות, תשנו יותר טוב בלילה, והם אפילו יכולים לזהות גידולים סרטניים! בכתבה הבאה תמצאו תכנית מוכנה לכם ולמשפחתכם, שתעזור לאימוץ לעבור בצורה חלקה.

 
תמונות כלב זמני
TheGiantVermin

לפני אימוץ הכלב:

החליטו היכן יבלה הכלב את מרבית זמנו

מומלץ להכיר את אופי הכלב לפני שתחליטו באיזה חדר לשכן אותו. חשוב שהמקום בו תחליטו שהכלב יבלה את רוב זמנו בבית יהיה חדר שקל לניקוי, בשל כך מומלץ למקם אותו במרפסת, בשירותים או בחלל פתוח אחר שמנוקה באופן תדיר. כדאי להניח כרית או שמיכה על הרצפה שעליה יהיה לו נוח לשכב, בעיקר משום שאם תרצו שיעבור לחדר אחר, תוכלו להעביר את המיטה שלו, והוא יעבור אחריה גם כן.

החליטו באיזו שפה תדברו עם הכלב

אימון הכלב מתחיל מהרגע שבו אימצתם אותו. למדו אותו מילים אותם יצטרך להכיר כמו "בוא", "ארצה" או "שב" בשפה שבה מדברים רוב בני המשפחה. הדבר יעזור לכלב ללמוד את הפקודות מהר וימנע בלבול.

רכשו כלוב נשיאה לכלב

אם אתם מתכננים לאמן את הכלב באופן מקצועי, מומלץ לדאוג שיהיה לכם כלוב נשיאה שבו תוכלו לשים אותו. רוב אימוני הכלבים כוללים ישיבה בכלוב למשך חלק מהיום, ולכן חשוב שיהיה לכם אחד מבעוד מועד.

רכשו קולר עם מספר הטלפון שלכם עליו

בימים הראשונים הכלב עלול לברוח מהבית משום שעדיין אינו יודע שזה הבית שלו. על מנת למנוע צער מיותר, קנו קולר ורשמו עליו את מספר הטלפון שלכם. הניחו את הקולר על צווארו של הכלב עוד לפני שתקחו אותו הביתה. אם לכלב שאתם מאמצים יש שבב אלקטרוני, דאגו לעדכן את פרטיכם אצל החברה שלה שייך השבב.

 

צרו סביבה בטוחה לכלב

מומלץ להכין סביבה בטוחה לכלב בחודשים הראשון:

 • הדביקו לקיר או לרצפה חוטי חשמל מפוזרים.
 • שמרו חומרי ניקוי על מדפים גבוהים.
 • הימנעו מהנחת אדניות צמחים על הרצפה.
 • התקינו שערים במעברים עם מדרגות.
 
תמונות כלב זמני
-=RoBeE=-

במהלך השבוע הראשון:

עזרו לכלב להגיע לביתכם בבטחה

כשאתם לוקחים את הכלב והולכים אתו הביתה לראשונה, מומלץ לקחת אותו בכלוב נשיאה או לפחות לקשור אותו ברצועה. חלק מהכלבים לא אוהבים לנסוע במכונית, כך שאם החלטתם לקחת אותו עם הרכב, כדאי שישב בתוך כלוב נשיאה שמונח על גבי סמרטוט.

 

קחו את הכלב לסיבוב בשכונה

אחרי שהגעתם הביתה קחו את הכלב מיד לטיול צרכים, ולכו אתו קצת באזור בו תטיילו אתו רוב הזמן כדי שיכיר את האזור ויתחיל לסמן בו טריטוריה. גם אם הכלב עשה צרכים בחוץ, אל תצפו שלא יהיו לו "תאונות" בבית. הכניסה לבית חדש עם אנשים חדשים, ריחות חדשים וצלילים חדשים יגרמו לו להיות קצת מבולבל בהתחלה, אז נסו שלא לכעוס עליו אם הוא לא מצליח לשלוט בעצמו.

תנו לכלב זמן להתאקלם

כולנו יודעים שמעבר דירה יכולה להיות חוויה מלחיצה, וגם הכלב החדש שלכם מרגיש בדיוק אותו הדבר. תנו לו קצת זמן להתאקלם בבית החדש ועם בני המשפחה החדשים לפני שתכירו אותו לאנשים זרים, ודאגו שהילדים יודעים כיצד לגשת אליו מבלי להפחיד אותו.

עזרו לכלב לשמור על הרגליו התזונתיים

כשאתם לוקחים את הכלב מבעליו הקודמים או מהמכלאה, זכרו לשאול מה ומתי הוא אוכל. נסו להתאים את עצמכם לכלב מהבחינה הזו, לפחות בימים הראשונים, כדי למנוע ממנו אי נחת בקיבה. אם החלטתם לקנות לכלב אוכל של חברה אחרת, שלבו את 2 המאכלים בקערה ביחס של 1/3 אוכל חדש ו-2/3 אוכל ישן. לאחר כמה ימים חלקו את המנות לחצי חצי, ולאחר עוד כמה ימים שלבו 1/3 אוכל ישן ו2/3 אוכל חדש. תנו לכמה ימים נוספים לעבור, ועד שתסיימו את השקית הישנה, הכלב כבר יתרגל לאוכל החדש.

השאירו את דלת הכלוב פתוחה

אם אתם מתכננים לאמן את הכלב שלכם בשיטה שכוללת שהייה בכלוב, השאירו אותו פתוח כך שהכלב יוכל להיכנס ולצאת כשמתחשק לו עד שיתחילו האימונים. הדבר יעזור לו להתרגל לכלוב כחלק מכלל הבית, ואולי הוא אפילו יאהב לשבת בו כל עוד הוא פתוח.

הרגילו את הכלב לשגרה חדשה

אחרי שהכלב התרגל לבית, תוכלו להתחיל להרגיל אותו גם לשעות האכלה, טיול, ומשחקים/אימונים. מהיום הראשון הכלב שלכם יצטרך זמן עם המשפחה לצד זמנים קצרים של בידוד כדי שיוכל ללמוד להיות עצמאי. תוכלו לסגור אותו באחד החדרים או בכלוב הנשיאה. אל תוותרו לו ותנחמו אותו כשיישאר לבד ויילל. במקום, תנו לו תשומת לב כפרס על התנהגות שאינה רעה כמו לעיסת צעצוע שמעסיקה אותו או כשהוא יושב בשקט.

מנעו מהכלב מצבים מלחיצים

במהלך הימים הראשונים הישארו רגועים ושקטים בסביבת הכלב, ונסו למנוע ממנו מצבים מלחיצים בפארק הכלבים. לא רק שזה יעזור לכלב שלכם להתאקלם טוב יותר, זה גם יתן לכם אפשרות ללמוד מה הוא אוהב ומה הוא לא אוהב.

תמונות כלב זמני
JackPeasePhotography

במהלך השבועות הבאים:

היו סבלניים

אנשים בדרך כלל אומרים שהם לא רואים את האישיות האמתית של הכלב שלהם עד שעוברים כמה שבועות מאז האימוץ. הכלב שלכם יהיה טיפה חסר מנוח בזמן שהוא לומד להכיר אתכם. היו סבלניים ונסו לשמור על השגרה שאתם מנסים להרגיל אותו אליה. השגרה הזו תראה לכלב שלכם מה מצפים ממנו, וכן למה הוא יכול לצפות מכם.

דאגו שהכלב שלכם נהנה מהפעילויות שלו

אחרי שדיברתם עם וטרינר כדי לוודא שלכלב יש את כל החיסונים הנדרשים, תרצו אולי לקחת את הכלב לאימוני התנהגות או לפארק הכלבים. שימו לב לשפת הגוף של הכלב שלכם, וודאו שהוא נהנה מהפעילות, ואינו מפחד ממנה או מכלבים אחרים שבסביבתה. 

תוכלו לזהות שהכלב שלכם רגוע אם:

 • הזנב שלו מכשכש בתנועות רחבות או בסיבובים כמו פרופלור.
 • הוא מקפץ.
 • הוא נובח בטון גבוה יותר מכפי שהוא נובח בבית כשיש דפיקה בדלת.
 • הוא מתגלגל וחושף את הבטן שלו.

תוכלו לזהות שהכלב שלכם מפחד אם:

 • הזנב שלו יטה למטה או יהיה בין רגליו.
 • כשכלבים אחרים ניגשים אליו, הוא לא מסתכל עליהם, כאילו שהוא מנסה להתעלם מהם.
 • הוא נובח בזמן שהוא הולך לאחור.

שמרו על השגרה שקבעתם

כדי שיהיו לשניכם חיים ארוכים ומאושרים ביחד, דבקו בשגרת לוח הזמנים שהגדרתם. הדבר עלול להיות קשה יותר בשבילכם מאשר בשביל הכלב בהתחלה, אך אחרי החודש הראשון לוח הזמנים יהפוך להיות טבעי בשבילכם. כשהכלב יתרגל למסלול טיול קבוע, תוכלו אפילו לקחת אותו ללא רצועה, בתנאי שאתם מרגישים שהוא לא מנסה לברוח לכביש או אחרי חיות אחרות.

שימו לב להתנהגות מוזרה

אם אתם מבחינים בהתנהגות שאתם לא מזהים או לא יודעים איך לפרש אותה, התייעצו עם הווטרינר או אם מאמן הכלב (אם הוא עובר אימון). אם קיימת בעיה שדורשת מאמן, מומלץ לבחור מאמן שמתגמל בחיזוקים חיוביים.

 
Rhys A

למידע נוסף בנושא אימוץ וגידול כלבים:

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו