maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

שריפות בבית: דרכי מניעה והתנהלות

אחת הבעיות באסונות היא שהם קורים כשאנחנו לא מצפים להם. אין לנו אפשרות לחזות את אותם אסונות, אך אנו בהחלט יכולים להיות מוכנים אליהם בדרך הטובה ביותר. הבית שלנו מלא במכשירים המופעלים בחשמל ובגז, ואלה, יחד עם גורמים נוספים, עלולים לגרום לשריפה. למדו כיצד תוכלו להגן על ביתכם מפני שריפה.

 
בטיחות באש
Ada Be

 

טיפים למניעת שריפה בבית

 

אל תעשנו במיטה

עישון במיטה הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר לפריצת שריפה בבית. בדרך כלל, המקרה הוא שהשכיבה במיטה גורמת להירדמות (שזו בעצם המטרה המקורית שלה), והסיגריה הדולקת עלולה ליפול על הסדין ולהצית אותו. זה בעיקר עניין של שליטה עצמית, אך כשמדובר בבטיחות שלכם ושל בני משפחתכם, לא כדאי לקחת את הסיכון.

בטיחות באש
Morning Calm Weekly New

 

החזיקו מטף קטן במטבח

מקום נוסף בו שריפות בבית הן שכיחות במיוחד הוא המטבח. מטף הוא פתרון מעולה לכל דליקה שתקרה שם. מחירו של מטף קטן נע בין 50-150 ₪ והוא יתרום לבטיחות המטבח שלכם במאות אחוזים. אם פורצת אש באחת המחבתות בגלל מפגש של שמן עם אש הכיריים ואין לכם מטף במטבח, אפשר 'לחנוק' את האש עם מכסה סיר מתאים או גדול יותר. לכן כדי להיות מוכנים, אפשר להכין מראש מכסה כזה בזמן שאתם מבשלים.

בטיחות באש
Chris Suderman

 

תקנו שקעי חשמל ומפסקים לא תקינים

אם מערכת החשמל אצלכם בבית ישנה, כדאי לכם להביא איש מקצוע שיבדוק אותה. שקעים ומפסקים שאינם תקינים הם כמו פצצה מתקתקת, ויכולים לגרום לדליקה. את תקינות השקעים ברחבי הבית ניתן לבדוק על ידי חיבור מכשיר חשמלי, אך אם השקע נראה שבור או שרוף, לא כדאי לעשות זאת ויש להחליפו. המפסק הראשי (ממסר הפחת בארון החשמל) אחראי לניתוק החשמל בביתכם במקרה של תקלה במטרה למנוע שריפה, ויש לבדוק אותו כל כמה חודשים. במפסקים חדשים כאלה יש כפתור בדיקה המסומן ב-Test או באות T, ולחיצה עליו תקפיץ את כל מערכת החשמל בבית, אם זה קורה זה אומר שהוא תקין.

כמו כן, כדאי להתקין גלאי עשן שאינו מחובר למערכת החשמל בבית (פועל באמצעות סוללה), כך הוא יפעל גם כאשר יש תקלה במערכת החשמל בבית. כדאי לבדוק אחת לכמה זמן את תקינות הגלאי והסוללה.

בטיחות באש
Chris Freeland

 

בדקו נתיבי בריחה

הצעד הזה לא דורש תמיד תכנון מחדש, אלא רק תרגיל מחשבתי. הרעיון הוא לדעת מה עליכם לעשות בזמן שפורצת שריפה בביתכם. חשבו על האזורים בבית בהם עלולה לפרוץ שריפה ועל האזורים בהם אתם ובני משפחתכם שוהים רוב הזמן. תכננו את נתיב הבריחה אל מחוץ לבית מכל האזורים הללו ושתפו את בני משפחתכם בתכנית. תרגלו את נתיבי הבריחה גם במצב של חושך, במידה והשריפה תקרה בלילה והחשמל ייפול. מקצוענים אמיתיים לוקחים גם דקה או שתיים למצוא נתיבי מילוט במלונות או במקומות לינה אחרים.

בטיחות באש
Anssi Saviluoto

 

היו ערים לגבי ילדים קטנים

גם אם כבר אין לכם ילדים קטנים, או עדיין לא, עליכם להיות ערניים במיוחד כשאחיינים או נכדים באים לביקור. ילדים משחקים עם כל דבר, זה יכול להיות גם גפרורים, מחבת שנמצאת על הכיריים או עם ברז הגז. שימו עין עליהם והדריכו אותם לגבי התנהגות זהירה באש.

בטיחות באש
Theresa Martell

 

הרחיקו אמצעי חימום מעצמים דליקים

ההמלצה היא לשמור על מרחק של מטר לפחות בין אמצעי חימום לכל עצם שיכול להידלק, כמו מצעי מיטה או שמיכות. יש לשים לב לכל אש דולקת בבית ולמה שנמצא סביבה. כך, למשל, לא כדאי להציב נרות שבת ליד וילונות או מייבש שיער דולק על המיטה או ליד ערימת בגדים.

בטיחות באש
Alexander Wipf

 

כיצד להתנהג בזמן שריפה

שריפה היא אסון מסוכן מאוד ואנחנו נרצה להגן על עצמנו ועל ביתנו, אך אש היא גם מבהילה מאוד וקשה לחשוב בזמן שאנו נמצאים במצב לחץ. מה שיעזור לנו עם ההתמודדות בזמן שריפה היא הכרה מוקדמת של התנהגות נכונה במצב כזה, ככל שאנחנו יודעים יותר, אנחנו רגועים יותר.

בטיחות באש
Timothy Balogh

 

כיבוי שריפה

 • אל תנתקו את המכשיר שגרם לשריפה, במקום זה הורידו את המפסק הראשי.
 • אם השריפה היא על הכיריים, נתקו את אספקת הגז.
 • נסו לחנוק את האש עם מטף, שטיח או שמיכה כבדה.
 • אין להשתמש במים בשום שריפה המעורבת בשמן רותח או בחשמל.
בטיחות באש
UK Ministry of Defence

 

הימלטות משריפה

 • במידה ולא ניתן להשתלט על השריפה, עליכם לברוח ממקור האש אל מחוץ לבית.
 • הזעיקו את מכבי האש (102).
 • כשאתם יוצאים מהבית, סגרו את הדלת אך אל תנעלו אותה.
 • אם הדרך החוצה חסומה, רכזו את כל בני הבית יחד במקום בו תוכלו לנשום אוויר נקי.
 • יש לזכור שרוב הפגיעות בזמן שריפה הן משאיפת עשן. העשן הרעיל עולה למעלה, לכן עליכם ללכת בצורה שפופה, או לזחול על הרצפה מתחת לשכבת העשן.
 • אם פרצה דליקה בחדר המדרגות, עליכם לבדוק את ידית הדלת הראשית של הבית. אם הידית חמה, אל תצאו החוצה.
 • בכדי שעשן לא ייכנס לבית, או לחדר בו אתם מסתתרים, חסמו את המרווח בין הרצפה לדלת בעזרת מגבת או שמיכה רטובה.
 • אם אתם תקועים בחדר, פתחו את החלון, צעקו החוצה לעזרה ונופפו בבד לבן או צבעוני.
 • אין לרדת בחדר מדרגות מלא עשן ואסור לרדת במעלית בזמן שריפה.
בטיחות באש
Daniel Kulinski

 

מה עושים כשאתם עולים באש

אם האש אחזה בכם ושורפת את בגדיכם, פעלו לפי הצעדים הבאים:

 • עצרו – אל תרוצו, הרוח מהתנועה תגביר את האש.
 • רדו – שכבו בזהירות על הרצפה.
 • התגלגלו – כסו את הפנים והתגלגלו על האדמה. המשיכו לעשות זאת עד לכיבוי האש.

אם אתם רואים שאדם אחר עולה באש, הורידו אותו לרצפה ועזרו לו להתגלגל. אם ניתן, כסו אותו בשמיכה, סדין או מעיל כדי לחנוק את האש.

djLicious

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו