maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

12 טיפים : כך תהפכו לאדם שיודע להקשיב!

12 דרכים  להקשבה טובה ואדיבה
מאת: לורי הופ

מערך אדיר של אוכלוסייה אינדבדואלית מגוונת וייחודית מרכיב את העולם היפה שלנו, אבל למרות שאנו שונים האחד מהשני, כולנו חולקים את הצורך הבסיסי להרגיש שמקשיבים לנו ומבינים אותנו. רובנו עלולים לחשוב שאנו יכולים לספק את הצורך דרך חברינו ואלו שאנו אוהבים, אך לפעמים אנו כושלים בזה. אני יודעת שאני כן. למדתי שכשהיה לי סרטן, במקום למצוא אוזניים קשובות ופתוחות, מצאתי פיות פתוחים שהיו להוטים לזרוק עצה או לשתף בסיפור. אני ראיתי את עצמי בעיניהם של אותם אנשים, וכתוצאה מכך יצא שאני עשיתי עבורם את מה שציפיתי שהם יעשו עבורי. כתבתי ספר אשר עיקרו הוא היכולת להקשיב, וגילתי לאורך הזמן בונוס גדול. הפכתי לא רק לחברה יותר טובה, אלא יכולתי למשוך אלי גם חברים חדשים. אז הקשיבו- לימדו את אומנות ההקשבה - וחושו באהבה.
 
דבר ראשון, התאמנו רבות
הקשבה טובה זו אומנות- זו יכולת אשר מתחדדת באמצעות אימון, למידה וצפייה. אמנם זה נראה כאילו זה מעשה פאסיבי כיוון שאנשים מדברים אלינו, אך זו אכן פעילות אשר עלולה להיות כרוכה במאמץ רב.
 
פתחו את העייניים
האזנה טובה היא לא רק באוזניים אלא גם בעיניים. שמרו על קשר עין, ואל תתפתו לשוטט עם עינייכם מסביב. כאשר אתם שומרים על קשר עין ישיר עם האדם, כך הוא ירגיש חשיבות רבה יותר וכבוד רב מכם. שימו לב גם לתנועות הגוף של הדובר, אם הוא לא מצליח לשמור על קשר עין איתכם יתכן כי הוא מרגיש לא בנוח או שהוא מסתיר משהו.
 
הזיזו את גופכם
כשאתם באמת מחוייבים לשיחה, הגוף שלכם מגיב על ידי השענות קדימה והאישונים מתרחבים. למרות שאינכם יכולים לשלוט על האישונים שלכם, אתם כן יכולים להראות שאתם מקשיבים, בעזרת הנעת הגוף במקום הפה. הנהנו; התקדמו קדימה בכיסא, ואם אתם מספיק קרובים לדובר הן מבחינה פיזית והן מבחינה אישית, געו בו בעדינות.
 
השאירו את פיכם סגור
"השאירו את אוזנייכם ועינייכם פתוחות ואת פיכם סגור!" כשאתם מקשיבים לחבר שצריך לדבר חישבו על כך שיש לכם שתי אוזניים ופה אחד והשתמשו בהם בפרופורציה הזו, ונסו לספור עד 2 לפני שאתם מדברים. (אגב, שמירה על שפתיים סגורות עדיין מאפשרת לכם להנפיק את הסימן הווקלי "מממ...הההמממם" אשר מראה שאתם מקשיבים.
 
שכחו מעצמכם
זה טבעי לייחס את מה שהאחר אומר לנסיונכם האישי ולהגיב מבלי לחשוב, אך אנשים שהם מקשיבים ומתחשבים מנסים להתרכז באדם שמדבר. אפילו אם יש לכם משהו חשוב להגיד, נסו לא לחשוב כמה חכמים, פיקחים, או אמפטיים אתם תצאו. נסו להתרכז רק בדובר.
 
אל תפריעו
ככל שזה מפתה להתפרץ ולזרוק הערות, עצרו את עצמכם. זה מעליב כשאתם מתפרצים למישהו לדברים כשהם משמיעים את דעתם, אך זה יותר פוגע כאשר הם חושפים רגשות, במיוחד רגשות קשים. כשאתם מפריעים, זה עלול להרגיש כאילו אתם מזלזלים ברגשותיהם של חבריכם.
 
המנעו מעשיית הרבה דברים בו זמנית
רובנו התרגלנו לנקות את השולחן שלנו או לבדוק את הפרופיל בפייסבוק בזמן שאנחנו מדברים בטלפון, אבל אם אתם באמת רוצים להקשיב למישהו, עדיף שתתנתקו מהכל בזמן שאתם מדברים בטלפון.
 
צמצמו הסחות דעת אפשריות
אין משהו שיכול לפגוע יותר מאשר שמישהו עונה לשיחת טלפון בזמן שאתה שופך את הלב בפניו. לכן נתקו את הטלפון הסלולארי שלכם כשאתם באמת רוצים להקשיב למישהו. לא רק שזה יפחית את הסחות הדעת, אלא גם יאותת לאדם שמדבר שאתם לוקחים אותו ברצינות.
 
היו מראה לא חלון
הקשבה היא איננה הזמנת אנשים אל תוך נשמתכם; אלא להכנס לשלהם. לתת להם להרגיש שאתם שומעים אותם, מגיבים להם על הדברים שאתם מבינים שהם אמרו, באמצעות משפטים כגון: "מה שאני מבין שאתה אומר..." או "זה נשמע כאילו מה שאתה אומר הוא..."
 
אמא האם אני יכול....?
זוכרים מה אמכם למדה אתכם? "אמרו בבקשה", או במילים אחרות, בקשו רשות, במיוחד לפני שאתם עומדים להציע את עצתכם. לפעמים האנשים שאתם אוהבים צריכים רק להוציא קיטור ולדעת שמישהו מקשיב להם. לא תמיד הם רוצים לקבל עצה למה הם היו או לא היו צריכים להגיד, לעשות או להרגיש, ואם אתם שואלים "אתה רוצה לשמוע את עצתי בעניין?" אז אתם גורמים להם להרגיש שלא רק שאתם מקשיבים להם אלא אתם גם מכבדים אותם.
 
המנעו משיפוטיות
כאשר אנו נחשפים לפחדים או התשוקות העמוקות ביותר של האדם הנחשף בפנינו, יש להימנע ככל האפשר מלשפוט אותם, ורק להקשיב עם ראש ולב פתוחים. רוב האנשים יכולים לחוש מתי שופטים אותם וזה גורם להם להסגר.
 
אל תחקרו, אך תשאלו שאלות עדינות
כאשר אתם שואלים אנשים שאלות בצורה נמרצת, זה יכול לקבל תחושה של מציצנות - כאילו אתם מנסים להשיג מידע ולא באמת מעוניינים להקשיב לאדם. אז כשיש לכם את האפשרות לשאול שאלות, נסו ללכת על שאלות פתוחות, אשר נותנות לאדם את האפשרות לבחור, לדוגמא: "אתה רוצה לספר לי עוד על כך?" עודדו את חבריכם לפתוח ולגלות דברים בעצמם בכך שתשאלו: "איך זה הרגיש?" או "מהן האופציות שאתה שוקל כרגע?"
 
הזדהות
בכדי לשמור על השיפוטיות, נסו לשים את רגליכם בתוך נעליהם של האנשים האהובים עלייכם. מה הם מרגישים? איך אתם הייתם מרגישים? כאשר את מסירים את השיפוטיות, יש באפשרותכם להקשיב הרבה יותר טוב; אז אתם יכולים להרגיש חמלה אמיתית, להרגיש שאתם באמת איתו ולהבין אותו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו