maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

הספר שחושף את המערכת הבנקאית במערומיה

 
מאת: ערן הילדסהיים, אתר הכלכלה האמיתית
 
חוסר הידע בקרב אנשי תקשורת, אי הבנת המערכת של הפוליטיקאים וכלכלנים חסרי השפעה גרמו לפרופ' ענת אדמתי, מהכלכלניות המדוברות ביותר בארה"ב, לקרוא לציבור לא להמתין לאף אחד ולאתגר את המערכת בשאלות קשות כדי להציב אותה עירומה ומובכת מול האמת. סיפורה של פרופ' לכלכלה, שנולדה לפני 56 שנים בקרית גת, והתעוררה בעקבות המשבר מתרדמת שכולנו היינו בה. מה שיותר חשוב היא לקחה מאז כפרויקט חיים את המשימה להעיר גם את האחרים.
 
ספר חדש חושף את המערכת הבנקאית במערומיה
 
ענת אדמתי, פרופ' בסטנפורד, טוענת מאז המשבר האחרון, שהמערכת הבנקאית כל כך מסוכנת שאנו עלולים ליפול בקרוב לעוד חלום בלהות. רק בשנים האחרונות התחילו להתיחס ברצינות לטענותיה גם גורמים בכירים בארה"ב אחרי שהמציאות הראתה סימנים שהיא צודקת.
 
וודאי רבים מכם יזדהו עם תיאורה של אדמתי כיצד הבינה שמשהו במערכת הזה לא עובד כמו שצריך. כך סיפרה בראיון שהעניקה לכלכליסט לפני שנתיים:
"המשבר (ב-2007 בארה"ב) היה כמו מקרה חירום בבית חולים, שבו כל הרופאים מתחומים שונים באים לראות מה קרה, פתאום פיננסים ובנקאות היו במרכז החדשות. ואני תהיתי, כמו כל בן אדם בתחום, מה קורה פה בעצם. בנקאות ומוסדות פיננסיים הם כמו תחום נפרד במימון וכלכלה, אי מבודד. אחרי המשבר באתי מהעולם החיצון אל האי הזה, לראות מה מי שעוסקים בתחום אומרים, מה הם חושבים ואיך זה מתחבר למה שאני יודעת ולמה שאנחנו מלמדים. לאט לאט התחלתי לחשוב שמשהו לא בסדר. לא כל כך מצא חן בעיניי מה שאומרים, וגם מה שלא אומרים. היו דברים שנראו לי ברורים מאליהם, חיכיתי לשמוע אותם ולא שמעתי, אז חשבתי שמישהו צריך להשמיע אותם. בסופו של דבר, לפני שנה וחצי בערך, התחלתי לדבר על זה, ולא רק במסדרונות המחלקה ובסמינרים".
 
אדמתי התראיינה לTheMarker בעקבות ספרה החדש "בגדי הבנקאים החדשים". הספר דורג כבר בתוך כמה חודשים בין עשרת הספרים הנמכרים ביותר מבין הספרים בתחום הבנקאות באמזון.
אדמתי אמרה כי היא והלוויג, מנהל שותף של סניף ארגון המחקר מקס פלנק בבון, חשו תסכול מכך שהממסד והעיתונות בלעו בשקיקה טיעונים של שתדלני הבנקים. לכן החליטו לכתוב ספר עלילתי שמיועד לציבור הרחב כדי להנגיש לו את הנושא שכולם רוצים שנחשוב שהוא מסובך. היא מספרת כי הבעיה היא שאנשים נותנים לבנקים כרטיס חופשי בכל דבר. פתאום, חוקי הטבע לא תופסים. אחת הסיבות לכך היא חוסר הידע ושטיפת המוח שעובר האזרח אבל לא רק הוא.
 
לדבריהם בתקשורת אין רמת ידע מספיקה כדי לבקר את המערכת וגם מהפוליטיקאים כנראה לא תבוא לנו הישועה : "כשענת ניסתה לדון בדברים הללו בזירה הפוליטית, היא גילתה שאנשים רבים פשוט לא מבינים", אמר הלוויג. ומה עם הכלכלנים? הם לפי הלוויג אין להם את הכוח להשפיע על פקידי ציבור, ששבויים בידי הבנקים.
"מה שחשוב" אמר הלוויג, "הוא לתרום לדיון הציבורי ולאלץ את בעלי האינטרסים והפוליטיקאים להגיד בבירור מדוע הם עושים את הדברים האלה ולספוג את המחיר של החולשה של טיעוניהם".
 
ומה המסר העיקרי של הספר?
לפי כלכליסט: המסר העיקרי הוא חד וצלול - אין שום הצדקה לאופייה הנוכחי של המערכת הבנקאית, שנשענת על מינוף אדיר, כזה שבזמנים טובים מניב רווחים גבוהים לבעלי המניות ולבנקאים - ומסכן את שאר הכלכלה בתקופות הקשות. את טיעוני הבנקאים שמגנים על המערכת ומתנגדים לכל שינוי - מהאזהרות על מחנק אשראי ועד הניסיונות לדחיית הקץ - אדמתי והלוויג מפרקים בזה אחר זה באופן קטלני.
 
ומי ברשימת הממליצים של הספר?
פה לא תאמינו מי נמצא: מנגיד בנק אנגליה מרווין קינג, דרך הנגיד האגדי של הבנק המרכזי של ארצות הברית בשנות השמונים פול וולקר ועד סימון ג'ונסון, הכלכלן הראשי של קרן המטבע לשעבר וכיום אחד המבקרים החריפים של הבנקים.
 
אדמתי אמנם נזהרת עדיין לא ללכת עד הסוף כמו למשל להציע יישום יחס רזרבה של 100% בבנקים והפסקת יצור הכסף שלהם, אולי מחשש להתנגדות עזה מצידם. למרות זאת, היא כן מציעה בשלב הזה  "פתרון פשרה" כואב מאד  לבנקים (של החזקת 30% הון במקום 3 היום), פתרון שעוד אולי אותם בנקים יסכימו לספוג אי שם בעתיד.
 
 

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו