print header

11 טיפים שיהפכו את השימוש שלכם במחשב לקל ונוח

לא פעם מצאנו את עצמנו מתוסכלים משימוש במחשב, מפני שהדבר יכול לייאש עד מאוד אם לא מכירים את הטריקים הקטנים שיכולים להקל על השימוש והעבודה בו. בדיוק לשם כך וכדי להעניק חווית שימוש מהטובות שניתן לספק הומצאו קיצורים, אפשרויות ושילובי מקשים שונים שיפתיעו אתכם. אז כדי שגם אתם תוכלו ליהנות מהם, אספנו לפניכם את 11 הטיפים הבאים שיקלו על השימוש היום-יומי שלכם במחשבים בביתכם ובמקום עבודתכם. אל תשכחו לשתף את הכתבה הזו עם כל מכריכם וחבריכם, כדי לסייע גם להם!

1. הגדלת המסך והקטנתו

טיפים לשימוש במחשב: תמונה של עכבר עם סימון על גלגלת לצד תמונה של כפתור ה-Ctrl
לעתים קרובות אנחנו נתקלים במסמכים, אתרי אינטרנט, מיילים ועוד, שהכתב בהם קטן מן הרגיל ומקשה עלינו לראות בברור מה כתוב. בדיוק לשם כך ישנה אפשרות פשוטה ומהירה שתעזור לכם להגדיל את המסמכים כך שבדומה להסתכלות בזכוכית מגדלת, תזכו לראות את התוכן בצורה ובאופן שיהיו לכם הכי נוחים. כל שעליכם לעשות הוא להקיש על כפתור ה-Ctrl ולהחזיק אותו לחוץ במקביל לגילול גלגלת העכבר, כאשר סיבוב כלפי מעלה יגדיל את הכל, וכלפי מטה יקטין את התוכן. בפעם הבאה שבה תתקשו לקרוא מלל במסמך או בדף באתר כלשהו, פשוט בצעו את הפעולה הפשוטה הזו שתעזור לכם עד מאוד – נסו זאת כבר עכשיו.

2. חיפוש טקסט בכל סוג של מסמך

טיפים לשימוש במחשב: הצגת החלון שנפתח משילוב הכפתורים Ctrl + f
מתי בפעם האחרונה פתחתם את תיבת הדואר האלקטרוני שלכם וחיפשתם דואר מסוים אך ללא הצלחה, או שרציתם למצוא ביטוי כלשהו במסמך עם מלל ארוך? כל אלו ועוד שלל דוגמאות דומות קורות לרובנו בתדירות גבוהה. בחלק מהמקרים נעדיף לרפרף עד שנמצא את מבוקשנו, אך בעזרת שילוב מקשים פשוט תוכלו למצוא את שחיפשתם במהירות וביעילות. כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על המקשים Ctrl + F ביחד, ואז תופיע לפניכם תיבת חיפוש קטנה בחלקו העליון של העמוד. כעת, צריך רק להקליד את המילה שאותה אתם רוצים למצוא או את צירוף המילים, ולהקיש על כפתור ה-Enter. תוכלו לדלג בין תוצאות החיפוש בעזרת הקשה על הלחצן "הבא" או החץ שמורה מטה בחלונית שנפתחה, ולעבור בין כל הנושאים שמכילים את מילת החיפוש שלכם. הטריק הנפלא הזה עובד לא רק בתיבת הדואר האלקטרונית או במסמך, אלא גם בעמודי אינטרנט שונים.

3. מה לעשות עם הודעת "שגיאה" שאנו לא מבינים?

טיפים לשימוש במחשב: עמוד הבית של גוגל
לא פעם קורה לכולנו שאנחנו עובדים על המחשב, גולשים באינטרנט או מבצעים פעולות אחרות' וקופצת לנו לפתע הודעת "שגיאה". ברוב הפעמים היא לא מובנת לנו ואנו מתקשים למצוא פתרון לבעיה, אך לא עוד! כדי שתוכלו למצוא את המקור לשגיאה ואולי גם פתרון יעיל, כל שעליכם לעשות הוא להקליד את הודעת השגיאה בשורת החיפוש ב-Google. על ידי ביצוע פעולה פשוטה זו תוכלו למצוא אחרים ששותפים לבעיה שלכם ואת הפתרונות שהם מציעים כדי להתמודד איתה. חשוב מאוד לזכור לא להסתמך רק על דעה ודרך פעולה אחת, ושיש לחקור מספר פתרונות ואתרים אחרים לפני שאתם מחליטים לבצע את מה שאנשים ממליצים.

4. להחזיר לשוניות שסגרנו בדפדפן האינטרנט

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה על מקלדת על מה יש ללחוץ כדי להחזיר לשונית שנסגרה
דמיינו לכם את המצב הבא: אתם גולשים ברחבי האינטרנט, עוברים מאתר לאתר ופותחים עוד ועוד לשוניות. ברגע זה אתם מוצאים את דפדפן האינטרנט שלכם עמוס בכל כך הרבה לשוניות, שאתם כבר לא מצליחים להבין מי מהן מכילה איזה נושא. בשלב זה אתם מחליטים לסגור לשוניות מסוימות, אך לפתע אתם מגלים כי סגרתם את האתר והעמוד שאותו דווקא רציתם להשאיר. במקום להתעצבן ולנסות למצוא את העמוד המבוקש מהתחלה, כל שעליכם לעשות הוא להקיש על שילוב המקשים Ctrl + Shift + T ובאורח פלא הלשונית שסגרתם אחרונה תיפתח מחדש באותו המקום. יתרה מזאת, על ידי חזרה על פעולה זו תוכלו להשיב ולהעלות מספר לשוניות שהסרתם לפי סדר הסגירה שלהם, מהאחרונה ביותר ועד הראשונה.

5. השבת כלל לשוניות הדפדפן שנסגרו

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה של איך להשיב לשוניות דפדפן אינטרנט שנסגרו
חשבו על אותו מצב מהסעיף הקודם, רק שבמקום לסגור לשונית אחת אחרי השנייה, סגרתם בטעות את כל הלשוניות שלכם. דבר שכזה יכול להכעיס עד מאוד, אך בעזרת סדר פעולות פשוט להפליא תוכלו להחזיר את כל הלשוניות שסגרתם במהירות ובקלות. כל שעליכם לעשות הוא לפתוח את דפדפן האינטרנט שלכם, לגשת לסימן שלושת הנקודות (לרוב נמצא באחת הפינות העליונות של החלון), ללחוץ עליו ובתפריט שנפתח לגשת לקטגוריה של "היסטוריה". בחלונית הקטנה שתיפתח תהיה לכם האפשרות לבחור ב-"נסגרו לאחרונה" ולאחר שתקישו עליה, לפתע יפתחו בפניכם מחדש כל הלשוניות שנסגרו באותו המקום שהן היו בו, כך שתוכלו להמשיך לעבוד ולגלוש מהמקום שבו הפסקתם.

6. העתקה והדבקה - לא מה שאתם מכירים

טיפים לשימוש במחשב: צילומי מקלדות עם סימוני הכפתורים שמבצעים העתקה והדבקה של קבצים
אין מי שלא מכיר את שילוב המקשים Ctrl + C להעתקה ו-Ctrl + X לגזירה של מלל, תמונה ועוד, כאשר שילוב המקשים Ctrl + V ידביק אותם במקום אחר. אך אנו בספק אם אתם מכירים את שילובי המקשים הנוספים שיכולים לעשות את אותן הפעולות בדיוק. כדי להעתיק מלל בדומה לשיטה המוכרת עליכם להחליף את המקש C במקש ה-Insert ולהקיש על Ctrl+Insert וכדי להדביק אותו במקום אחר עליכם להקיש על שילוב המקשים Shift + Insert. כך תוכלו לבצע העתקות והדבקות של מלל, קבצים, תמונות ועוד בדרך נוספת שאולי לחלקכם תהיה קלה יותר מהשיטות המוכרות.

7. מעבר בין לשוניות ומסמכים בעזרת המקלדת

טיפים לשימוש במחשב: צילומי מסך של מעבר בין לשוניות ומסמכים
אתם גולשים באינטרנט, יוצרים לשוניות רבות לצד מסמכים אחרים הפתוחים ברקע, ומתקשים לעבור במהירות מאחד לאחד? בדיוק לשם כך נועד שילוב המקשים Alt + Tab אשר מאפשר החלפה בין תכניות פתוחות. לדוגמה, אם על המחשב פתוחים במקביל חלון דפדפן, מסמך וורד, קובץ PDF ותיקייה, הקישו ולחצו על המקשים Alt+Tab ביחד, ותוכלו לעבור בין כל היישומים הפתוחים. טיפ נוסף: הקישו Ctrl + Tab כדי לעבור בין הכרטיסיות באותה התכנית, לדוגמה בין מספר כרטיסיות פתוחות בדפדפן האינטרנט. טיפ בונוס: הוספת המקש Shift לשילוב המקשים שנלמדו לעיל יגרום למעבר להתבצע לכיוון הנגדי, כלומר אחורה. בונוס נוסף: משתמשי Windows 7,8,10 יכולים להמיר את המקשים Alt ו-Ctrl במקש ה-Windows כדי לעבור בין תכניות וכרטיסיות פתוחות.

8. פתח באמצעות

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה של "פתח באמצעות"
האם קרה לכם בעבר שניסיתם לפתוח קובץ מסוים והוא לא נפתח? אחת הסיבות לכך היא אי התאמה לתוכנה שאיתה אתם מנסים לפתוח אותו. לשם כך, גשו עם סמן העכבר אל הקובץ המבוקש, לחצו על הכפתור הימני ובשורת התפריט שתיפתח עמדו על "פתח באמצעות". כעת, יופיעו בפניכם האפשרויות שאותן מציע המחשב כדי לפתוח את הקובץ הרצוי, ואם לא הצלחתם לפתוח את הקובץ בעזרת אחת מהתכניות המובאות, לחצו על "בחירת תכנית ברירת מחדל...". בחלון שייפתח לפניכם תוכלו לראות את התכניות המומלצות לפתיחת הקובץ לצד התכניות האחרות שתוכלו אולי להשתמש בהן למטרתכם. שימו לב: באותו החלון ישנו סמן V בריבוע קטן אשר מגדיר את התכנית שנבחרה כברירת המחדל לקבצים מסוג הקובץ שאותו אתם מנסים לפתוח. אם ברצונכם להגדיר אותה כזו שתפתח גם את הקובץ אליו אתם רוצים להיכנס - סמנו את הריבוע, ואם לא אז הסירו את סימון ה-V ממנו.

9. שינוי סיסמה ותמונה למשתמש שלכם

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה איך לשנות סיסמה ותמונה למשתמש
אם אתם משתמשים במחשב בעבודה ויש עליו מספר משתמשים, או שאתם רוצים להגן על הכניסה למחשב הפרטי שלכם בעזרת משתמש מוגדר, הטיפ הבא בשבילכם. ברוב המשרדים שבהם עובדים מול מחשב קיימת סיסמה גנרית ותמונת משתמש מוגדרים מראש, כאשר במחשבים האישיים צריך להגדיר אותם מאפס. אז אם אתם רוצים לשנות או להגדיר את הסיסמה של המשתמש שלכם לצד התמונה, כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על סמן ההתחלה בשולחן העבודה ולהקיש על תמונת הפרופיל שלכם. כעת ייפתח חלון חדש בו תוכלו להחליף את תמונת הפרופיל ולהגדיר את הסיסמה שלכם מחדש.

10. חיפוש כללי

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה איך לבצע חיפוש כללי במחשב
אם אתם מתקשים למצוא קובץ מסוים ברחבי המחשב שלכם ושכחתם איפה אחסנתם אותו, תוכלו לאתר אותו בעזרת תהליך פשוט למדי. כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על סמן ההתחלה בשולחן העבודה שלכם, ובתחתית הלשונית שתיפתח לכם תופיע שורת חיפוש בה תוכלו להקליד את המילה או מילות החיפוש שלכם. בשלב זה המחשב יערוך חיפוש ברחבי הכוננים השונים כדי לאתר את הקבצים הנושאים את הביטוי או הביטויים שהזנתם, כך תוכלו לקבל רשימה מסודרת של אותם הקבצים ולאתר את מבוקשכם במהירות.

11. חיפוש ממוקד

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה איך לבצע חיפוש ממוקד בתיקיות

בדומה לסעיף הקודם, אם אתם מתקשים למצוא קובץ מסוים, אבל זוכרים בערך תחת איזו תיקייה אחסנתם אותו, הטיפ הבא יקל על החיפוש שלכם מאוד. כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לתיקייה או לכונן בהם אתם זוכרים כי אחסנתם את הקובץ המבוקש, ובחלון התיקייה בצד שמאל למעלה נמצאת שורת חיפוש בה תוכלו להזין את מילת או מילות החיפוש שלכם. על ידי כך תוכלו למקד את החיפוש שלכם לתיקייה או כונן מסוימים, ולא להמתין שהמחשב יערוך חיפוש ברחבי כל הקבצים שמאוחסנים עליו.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.