print header

11 טיפים לשימוש קל ונוח במחשב

 לא פעם מצאנו את עצמנו מתוסכלים משימוש במחשב, מפני שהדבר יכול לייאש עד מאוד אם לא מכירים את הקיצורים שיכולים להקל על השימוש והעבודה בו. בדיוק לשם כך הומצאו קיצורים, אפשרויות ושילובי מקשים שיעזרו לכל אחד להשתמש במחשב בקלות ובפשטות כדי להעניק חווית שימוש מהטובות שניתן לספק. אז כדי שגם אתם תוכלו ליהנות מכך, אספנו לפניכם את 11 הטיפים הבאים שיקלו על השימוש היום-יומי שלכם במחשבים בביתכם ובמקום עבודתכם. אל תשכחו לשתף את הכתבה הזו עם כולם!

1. הגדלת המסך והקטנתו

טיפים לשימוש במחשב: תמונה של עכבר עם סימון על גלגלת לצד תמונה של כפתור ה-Ctrl
לעתים קרובות אנחנו נתקלים במסמכים, אתרי אינטרנט, מיילים ועוד, שהכתב בהם קטן מן הרגיל ואנו מתקשים לראות בברור מה כתוב. בדיוק לשם כך ישנה אפשרות פשוטה ומהירה שתעזור לכם להגדיל את המסמכים כך שבדומה לזכוכית מגדלת, תזכו לראות את הכתוב בצורה ובאופן שיהיו לכם הכי נוחים. כל שעליכם לעשות הוא להקיש ולהחזיק את הכפתור Ctrl במקביל לגילול גלגלת העכבר, כאשר גילול כלפי מעלה יגדיל את הכל וגילול כלפי מטה יקטין את הכל. בפעם הבאה שבה תתקשו לקרוא מלל במסמך או אתר, פשוט בצעו את הפעולה הפשוטה הזו שתעזור לכם עד מאוד – נסו זאת כבר עכשיו.

2. חיפוש טקסט בכל סוג של מסמך

טיפים לשימוש במחשב: הצגת החלון שנפתח משילוב הכפתורים Ctrl + f
מתי בפעם האחרונה פתחתם את תיבת הדואר האלקטרוני שלכם וחיפשתם דואר מסוים אך ללא הצלחה, או שרציתם לעמוד על נושא מוגדר במסמך עם מלל ארוך? כל אלו ועוד שלל דוגמאות דומות קורות לרובנו בתדירות גבוהה. בחלק מהמקרים נעדיף לרפרף עד שנמצא את מבוקשנו, אך בעזרת שילוב מקשים פשוט תוכלו למצוא את שחיפשתם במהירות וביעילות. כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על שילוב המקשים Ctrl + F ואז תופיע לפניכם תיבת חיפוש קטנה. כעת, צריך רק להקליד את המילה שאותה אתם רוצים למצוא או את צירוף המילים, ולהקיש על כפתור ה-Enter. תוכלו לדלג בעזרת הקשה על הלחצן "הבא" או החץ שמורה מטה בחלונית שנפתחה ולעבור בין כל הנושאים שמכילים את מילת החיפוש שלכם.

3. מה לעשות עם הודעת "שגיאה" שאנו לא מבינים אותה?

טיפים לשימוש במחשב: עמוד הבית של גוגל
לא פעם קורה לכולנו שאנחנו עובדים על המחשב, גולשים באינטרנט או מבצעים פעולות אחרות וקופצת לנו לפתע הודעת "שגיאה". ברוב הפעמים, הודעת השגיאה לא מובנת לנו ואנו מתקשים למצוא פתרון לבעיה, אך לא עוד! כדי שתוכלו למצוא את המקור לשגיאה ואולי גם פתרון לבעיה, כל שעליכם לעשות הוא להקליד את הודעת השגיאה בשורת החיפוש ב-Google. על ידי ביצוע פעולה פשוטה זו תוכלו למצוא אחרים ששותפים לבעיה שלכם ואת הפתרונות שהם מציעים כדי להתמודד איתה. חשוב מאוד לזכור רק לא להסתמך על דעה ודרך פעולה אחת, ושיש לחקור מספר דעות ואתרים אחרים לפני שאתם מחליטים לבצע את מה שאנשים ממליצים.

4. להחזיר לשוניות שסגרנו בדפדפן האינטרנט

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה על מקלדת על מה יש ללחוץ כדי להחזיר לשונית שנסגרה
דמיינו לכם את המצב הבא, אתם גולשים ברחבי האינטרנט, עוברים מאתר לאתר ופותחים עוד ועוד לשוניות. ברגע זה אתם מוצאים את דפדפן האינטרנט שלכם עמוס בלשוניות שאתם כבר לא מצליחים לקרוא מי מהן מכילה איזה נושא. בשלב זה אתם מחליטים לסגור לשוניות מסוימות אך לפתע מגלים כי סגרתם את האתר והעמוד שאותו דווקא רציתם להשאיר. במקום להתעצבן ולנסות למצוא את העמוד המבוקש מהתחלה, כל שעליכם לעשות הוא להקיש את שילוב המקשים Ctrl + Shift + T ובאורח פלא הלשונית שסגרתם אחרונה תיפתח מחדש באותו המקום. יתרה מזאת, על ידי חזרה על פעולה זו תוכלו להחזיר מספר לשוניות שסגרתם לפי סדר הסגירה שלהם מהאחרונה ביותר ועד הראשונה.

5. השבת לשוניות דפדן אינטרנט שנסגרו

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה של איך להשיב לשוניות דפדפן אינטרנט שנסגרו
חשבו על אותו מצב מהסעיף הקודם, רק שבמקום לסגור לשונית אחת אחרי השנייה, סגרתם בטעות את כל הלשוניות שלכם. דבר שכזה יכול להכעיס עד מאוד, אך בעזרת סדר פעולות פשוט להפליא תוכלו להחזיר את כל הלשוניות שסגרתם במהירות ובקלות. כל שעליכם לעשות הוא לפתוח את דפדפן האינטרנט שלכם, לגשת לסימן שלושת הנקודות (לרוב נמצא בצד שמאל עליון), ללחוץ עליו ובתפריט שנפתח לגשת לקטגוריה של "היסטוריה". בחלונית הקטנה שתיפתח תהיה לכם האפשרות לבחור ב-"נסגרו לאחרונה" ולאחר שתקישו עליה, לפתע יפתחו בפניכם מחדש כל הלשוניות שנסגרו באותו המקום שהן היו בו כך שתוכלו להמשיך לעבוד ולגלוש מהמקום שהפסקתם.

6. העתקה והדבקה - לא מה שאתם מכירים

טיפים לשימוש במחשב: צילומי מקלדות עם סימוני הכפתורים שמבצעים העתקה והדבקה של קבצים
אין מי שלא מכיר את שילוב המקשים Ctrl + C להעתקה ו-Ctrl + X לגזירה של מלל, תמונה ועוד, כאשר שילוב המקשים Ctrl + V ידביק אותם במקום אחר. אך אנו בספק אם אתם מכירים את שילובי המקשים הנוספים שיכולים לעשות את אותן הפעולות בדיוק. כדי להעתיק מלל בדומה לשיטה המוכרת עליכם להחליף את המקש C במקש ה-Insert וכדי להדביק אותו במקום אחר עליכם להקיש את שילוב המקשים Shift + Insert. כך תוכלו לבצע העתקות והדבקות של מלל, קבצים, תמונות ועוד בדרך נוספת שאולי לחלקכם תהיה קלה יותר מהדרכים המוכרות.

7. מעבר בין לשוניות ומסמכים בעזרת המקלדת

טיפים לשימוש במחשב: צילומי מסך של מעבר בין לשוניות ומסמכים
אתם גולשים באינטרנט, פותחים לשוניות רבות לצד מסמכים הפתוחים ברקע ומתקשים לעבור במהירות מאחד לאחד? בדיוק לשם כך נועד שילוב המקשים Alt + Tab אשר מאפשר החלפה בין תכניות פתוחות. לדוגמה, אם יש חלון דפדפן פתוח, מסמך וורד, קובץ PDF ותיקיה, הקישו ולחצו על Alt ולאחר מכן על מקש Tab כדי לעבור ביניהן. טיפ נוסף: הקישו Ctrl + Tab כדי לעבור בין הכרטיסיות באותה התכנית, לדוגמה אם יש מספר כרטיסיות פתוחות בדפדפן האינטרנט, שילוב המקשים יעביר אתכם ביניהן. טיפ בונוס: הוספת המקש Shift על שילוב המקשים שנלמדו לעיל יגרום למעבר להתבצע לכיוון הנגדי, כלומר אחורה. בונוס נוסף: משתמשי Windows 7,8,10 יכולים להמיר את המקשים Alt ו-Ctrl במקש ה-Windows כדי לעבור בין תכניות וכרטיסיות פתוחות.

8. פתח באמצעות

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה של פתח באמצעות
האם קרה לכם בעבר שניסיתם לפתוח קובץ מסוים והוא לא נפתח? אחת הסיבות לכך היא אי התאמה לתוכנה שאיתה אתם מנסים לפתוח אותו. לשם כך, גשו עם סמן העכבר אל הקובץ המבוקש, לחצו על הכפתור הימני ובשורת התפריט שתיפתח עמדו על "פתח באמצעות". כעת, יופיעו בפניכם האפשרויות שאותן מציע המחשב כדי לפתוח את הקובץ המבוקש, אם לא הצלחתם לפתוח את הקובץ בעזרת אחת מהתכניות המוצעות, לחצו על "בחירת תכנית ברירת מחדל...". בחלון שייפתח לפניכם תוכלו לראות את התכניות המומלצות לפתיחת הקובץ לצד התכניות האחרות שתוכלו אולי להשתמש בהן למטרתכם. שימו לב: באותו החלון ישנו סמן V בריבוע קטן אשר מגדיר את התכנית שנבחרה כברירת המחדל לקבצים מסוג הקובץ שאותו אתם מנסים לפתוח. אם ברצונכם להגדיר אותה סמנו את הריבוע, ואם לא אז הסירו את סימון ה-V ממנו.

9. שינוי סיסמה ותמונה למשתמש שלכם

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה איך לשנות סיסמה ותמונה למשתמש
אם אתם משתמשים במחשב בעבודה ויש עליו מספר משתמשים, או שאתם רוצים להגן על הכניסה למחשב הפרטי שלכם בעזרת משתמש מוגדר, הטיפ הבא בשבילכם. ברוב המשרדים שבהם עובדים מול מחשב קיימת סיסמה גנרית ותמונת משתמש מוגדרים מראש, כאשר במחשבים האישיים צריך להגדיר אותם מאפס. אז אם אתם רוצים לשנות או להגדיר את הסיסמה של המשתמש שלכם לצד התמונה, כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על סמן ההתחלה בשולחן העבודה ולהקיש על תמונת הפרופיל שלכם. כעת ייפתח חלון חדש בו תוכלו להחליף את תמונת הפרופיל ולהגדיר את הסיסמה שלכם מחדש.

10. חיפוש כללי

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה איך לבצע חיפוש כללי במחשב
אם אתם מתקשים למצוא קובץ מסוים ברחבי המחשב שלכם ושכחתם איפה אחסנתם אותו, תוכלו לאתר אותו בעזרת תהליך פשוט למדי. כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על סמן ההתחלה בשולחן העבודה שלכם, ובתחתית הלשונית שתיפתח לכם תופיע שורת חיפוש בה תוכלו להקליד את המילה או מילות החיפוש שלכם. בשלב זה המחשב יערוך חיפוש ברחבי הכוננים השונים כדי לאתר את הקבצים הנושאים את מילת או מילות החיפוש שהזנתם, כך תוכלו לקבל רשימה מסודרת של אותם הקבצים ולאתר את מבוקשכם במהירות.

11. חיפוש ממוקד

טיפים לשימוש במחשב: הדגמה איך לבצע חיפוש ממוקד בתיקיות

בדומה לסעיף הקודם, אם אתם מתקשים למצוא קובץ מסוים, אבל זוכרים בערך תחת איזו תיקייה אחסנתם אותו, הטיפ הבא יקל על החיפוש שלכם מאוד. כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לתיקייה או לכונן בהם אתם זוכרים כי אחסנתם את הקובץ המבוקש ובחלון התיקייה בצד שמאל למעלה נמצאת שורת חיפוש בה תוכלו להזין את מילת או מילות החיפוש שלכם. על ידי כך תוכלו למקד את החיפוש שלכם לתיקייה או כונן מסוימים ולא להמתין שהמחשב יערוך חיפוש ברחבי כל הקבצים שמאוחסנים עליו.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו