print header

מדריך לזיהוי וטיפול ב-8 בעיות נפוצות בדשא של הגינה הביתית

כולנו רוצים שהדשא שלנו יהיה הכי ירוק, בוהק ויפה, אך יש לא מעט קשיים ובעיות בדרך להשיג את המטרה הזו. זה יכול לתסכל מאוד אם לא מבינים למה הדשא מקבל צבע צהוב או חום, או למה הוא לא גדל כמו שצריך, אך למזלכם הכנו עבורכם את המדריך הבא, שבו תגלו 8 בעיות נפוצות בגינות ומדשאות וכיצד ניתן לטפל בהן. אחרי שתסיימו לעבור על כולן, מובטח לכם שהדשא שלכם יהיה הכי ירוק ברחוב!

1. אזורים חומים בדשא

בעיות נפוצות בדשא וכיצד לטפל בהן: אזור חום בדשא
אזורים חומים יכולים להיווצר משלל סיבות, ביניהן זחלים שניזונים משורשי הדשא, פטריית ריזוקטוניה שמשגשגת באזורים חמים בחודשי הקיץ המאוחרים, חומר אורגני שהצטבר בכמויות גדולות מדי באדמה, איכות אדמה ירודה או שתן של בעלי חיים. כדי לזהות את הבעיה עליכם לבחון את האזור החום שנוצר ולבדוק האם אתם יכולים למצוא בו את אחד הגורמים האלה. באופן פרטני – ריזוקטוניה בדרך כלל נוצרת בצורת עיגול, כמו שאתם יכולים לראות בתמונה.

איך לטפל בבעיה:

כאמור, עליכם לטפל בכל בעיה באופן פרטני, למשל על ידי הדברת זחלים (הסבר מפורט בהמשך), שימוש בדשן שמתאים לדשא על פי ההוראות המתאימות וכדומה. עליכם להיפטר מהדשא החולה על מנת שלא יתפשט (אם מדובר במחלה) ולזרוע זרעים חדשים – עדיף באדמה טרייה וחדשה.

2. עשבים שוטים בדשא 

בעיות נפוצות בדשא וכיצד לטפל בהן: עיקור עשבים שוטים
עשבים שוטים מגיעים בסופו של דבר לכל מדשאה, לא משנה עד כמה תשמרו על גינה מטופחת. אם לא מטפלים בהם, הם יכולים להשתלט על המדשאה כולה ולהשתלט על חומרי ההזנה שאמורים להגיע לדשא, מה שיגרום לו לנבול ולאבד את חיוניותו. 

איך לטפל בבעיה:

קל יותר לעקור עשבים שוטים כשהם צעירים, אך שימו לב שעליכם לעשות זאת מהשורש, כלומר יהיה עליכם לחפור מעט באדמה. מנגד אתם יכולים לעשות שימוש בקוטלי עשבים בררניים שמיועדים לעשבים שוטים ושאינם מזיקים לדשא. 

3. אצבען בדשא

בעיות נפוצות בדשא וכיצד לטפל בהן: אצבען בדשא
במדשאות שאינן מכוסחות באופן קבוע ושלא מקבלות את הדשן הנדרש לדשא, עלול להתפתח אצבען, שהוא סוג של צמח פולש במדשאות שקשה מאוד להיפטר ממנו, במיוחד באדמת חרסית. הטריק הוא להיפטר מהצמח הזה בזמן, מאחר שהוא חד שנתי וצומח בעיקר בחודשי האביב והקיץ.

איך לטפל בבעיה:

קמח תירס הוא החומר שיכול לסייע לכם להיפטר מהאצבען, ועדיף לפזר אותו בדשא כבר בתחילת האביב. עם זאת, מומלץ מאוד להתייעץ עם גנן מקצועי בנושא זה, מאחר שיתכן כי תפספסו את הזמן המושלם לפיזור האבקה. חלון הזמן שלכם הוא כ-10 ימים בלבד, לפיכך חשוב לבצע זאת בתזמון הנכון, ועדיף לשלב בטיפול הזה גם גבבה אורגנית שתסייע למנוע מאור השמש להגיע לזרעי האצבען.

4. אדמה דחוסה מתחת לדשא

בעיות נפוצות בדשא וכיצד לטפל בהן: ידיים מחזיקות אדמה
אדמה דחוסה מדי היא בעיה רצינית במדשאות שקל להתעלם ממנה ולחשוב שישנה בעיה אחרת שהיא הגורם למראה דשא נבול וחלש. לא משנה כמה תכינו את הדשא לשתילה, בסופו של דבר האדמה שתחתיו תתקשה, וזה קורה בעיקר בגלל הרגליים שלכם או שמתהלכות על הדשא ולוחצות את האדמה לתוך עצמה, או פעולות אחרות עם השפעה דומה. כתוצאה מכך תהיה זרימת אוויר ומים לקויה בתוך האדמה, מה שיגרום לכך שהדשא לא יוכל לקבל את החומרים המזינים שהוא זקוק להם דרך שורשיו באופן מיטבי, וזה גם יגביר את הסיכויים להופעת עשבים שוטים.

איך לטפל בבעיה:

עליכם לאוורר את האדמה בעזרת מאווררת ומדללת דשא, ולאחר מכן לזרוע את הדשא מחדש, עם כמה שיותר זרעים באזורים שנוטים להיות שוממים יותר בעת צמיחת הדשא. כדי לראות תוצאות טובות אף יותר, שלבו באדמה קומפוסט – כשהאורגניזמים שבאדמה יפרקו את התרכובות הטבעיות שבקומפוסט, האדמה תתאוורר מעצמה. 

5. חילדון בדשא

בעיות נפוצות בדשא וכיצד לטפל בהן: חילדון בדשא
כמעט כל מדשאה ביתית פגיעה לחילדון – מחלת צמחים שגורמת לאזורים חומים בדשא, בעיקר בחודשי הקיץ. התסמינים הם אזורים נפרדים ורבים של דשא בצבע כתום או צהוב-חום, כמעט בצבע חלודה, ומכאן מגיעה שמה של המחלה. זה בדרך כלל קורה כשרמת החנקן באדמה נמוכה או מאחר שרמת הרטיבות גבוהה, מה שמחליש לאורך הזמן את הדשא.

איך לטפל בבעיה:

עליכם להשתמש בדשן מועשר בחנקן שיגן על הדשא שלכם מפני החילדון וישפר את בריאותו והחוזק שלו באופן כללי. במקרים של התפשטות חמורה, יתכן שמדובר למעשה בפטריה שגורמת לבעיה, ויש להדביר את הדשא כדי להיפטר ממנה. 

6. שתן של בעלי חיים

בעיות נפוצות בדשא וכיצד לטפל בהן: כלב עושה צרכים בדשא
שתן של כלבים וחתולים מכיל רמות גבוהות מאוד של חנקן ומלחים, ואמנם הדשא צריך חנקן, אך לא ברמה כמו זו שיש בשתן של בעלי החיים. האזורים שבהם בעלי החיים נוטים לעשות צרכים יצהיבו בעיקר תחת חום כבד ובעת בצורת.

איך לטפל בבעיה:

הדבר הראשון שאתם יכולים לעשות זה להרחיק את בעלי החיים מהגינה שלכם, אך זה לא יעזור לטפל במה שכבר קרה. כדי לשקם את הדשא עליכם לחפור באזור הנגוע לעומק של כמה סנטימטרים, להוסיף שכבה של אדמה אדמה אוורירית (כ-0.5-1 ס״מ), לזרוע מחדש ולהשקות הרבה. מומלץ גם להוסיף לאדמה באותו האזור דשן כדי לעודד גדילה בריאה יותר של הדשא.

7. מזיקים בדשא

בעיות נפוצות בדשא וכיצד לטפל בהן: זחל באדמה לצד דשא
זחלים של חיפושיות מהווים בעיה נפוצה במדשאות, מאחר שהם ניזונים משורשי הצמחים שנמצאים מתחת לאדמה, וכך גורמים לדשא להצהיב, להשחים ובסופו של דבר למות. הסימן הברור ביותר לבעיה שכזו היא טבעות דשא או צמחים שנמצאים לצד הדשא ושניזוקים גם כן, מאחר שהחרקים שניזונים מהצמחים שבגינה אינם בררניים. כדי לבדוק האם יש זחלים באדמת הגינה שלכם, תוכלו להניח מגבת לחה על הדשא, להשאיר אותה שם למשך הלילה ולבדוק האם יש מתחתיה זחלים – הם נמשכים ללחות.

איך לטפל בבעיה:

לא חובה להדביר את הדשא כדי להיפטר מהזחלים האלה אם לא נראה שיש סימנים חמורים לבעיה בדשא. אם כן ישנה בעיה, הדרך לטפל בה היא בעזרת הדברה ביולוגית שנעשית עם נמטודות (סוג של תולעים) שניזונות מהם. את הנמטודות יש להחדיר לאדמה בסתיו או באביב, ואז יש לאפשר להן להתמקם מספר ימים בתוכה לפני שזורעים דשא חדש. הדברה כימית ככל הנראה לא תהיה יעילה נגד זחלים בדשא, אך היא כן יכולה לסייע במידת מה כל עוד הם צעירים מאוד – בדרך כלל בין החודשים יולי-אוגוסט.

8. קרחות בדשא

בעיות נפוצות בדשא וכיצד לטפל בהן: קרחות בדשא
קרחות יכולות לצוץ משלל סיבות: התהלכות מרובה מדי על אזורים מסוימים במדשאה, זחלים בדשא, שתן של בעלי חיים, מחסור בחומרי הזנה לדשא, התפתחות פטריה בדשא, כימיקלים שנשפכו על הדשא (כמו דלק) ועוד. 

איך לטפל בבעיה:

תצטרכו לטפל בכל בעיה באופן פרטני, וכדי לשקם את המדשאה יש צורך להשקות היטב את אזורי הקרחות ולאחר מכן לזרוע דשא מחדש; עליכם לאוורר את הקרקע הקיימת, לזרוע זרעים חדשים ולכסות עם אדמה טרייה. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.