print header

צעד אחרי צעד: איך מבטלים חופשה בחו"ל, ובאילו מקרים מגיעים לנו החזרים?

חברות התעופה הזרות המבטלות טיסות בקצב מסחרר, מספר המילואימניקים שקיבלו צו 8 בשיא כל הזמנים ואם זה לא מספיק, לא מעט יעדים בעולם כבר נראים פחות מפתים. זה הזמן להבין איך מבטלים טיסות – ואם אפשר לקבל את הכסף חזרה
 

בימים של מתיחות ביטחונית – בין אם מדובר במבצע צבאי או במלחמה – כל התכניות שלנו משתבשות, והדבר לא פוסח גם על טיסות לחו"ל. בין אם תכננו נסיעת עסקים, טיול או נופש, התמשכות המלחמה מביאה לעוד ועוד ביטולי טיסות של חברות שמפסיקות להגיע לישראל, או מצמצמות את הגעתן למינימום האפשרי. מהצד האחר, גם מי שטיסתם לא בוטלה בידי החברה, מוצאים עצמם במצב בו הם כלל לא רוצים או יכולים לטוס – למשל, בשל גיוס למילואים או חוסר רצון לצאת לחופשה או מסע עסקים, בשעה שהמצב בארץ לא פשוט. אם נחבר לכך את העובדה שעם התאוששות המשק מהקורונה, הישראלים שבו לטוס בהמוניהם ולרבים מאיתנו כבר יש כרטיסי טיסה מוזמנים לחודשים הקרובים – נבין מדוע עולות כעת שאלות רבות הנוגעות לביטולי טיסות וזכויות הצרכנים. בכתבה שלפניכם, נרכז את כל השאלות והתשובות בנוגע לסוגיה זו.

בחזר ביטול טיסה: לוח טיסות מבוטלות

מה קורה אם חברת התעופה מבטלת את הטיסה?

נכון לכתיבת שורות אלה, חברות זרות רבות כבר הודיעו על ביטול מוחלט של טיסות מישראל ואליה, כאשר מדי פעם הן מרחיקות שוב את תאריך היעד להשבת הטיסות. כלומר, גם מי שמחזיק בכרטיסים לטיסה שטרם בוטלה, יכול לגלות זמן קצר לפניה, שהיא לא תצא לפועל. במקרה שבו הביטול הוא ביוזמתה של חברת התעופה, עליה לספק לנוסעים חלופה שתאפשר להם להגיע ליעד, למשל בדמות כרטיסי טיסה בחברה אחרת; או אם הנוסעים מעדיפים זאת, על חברת התעופה המבטלת להחזיר להם את כספם תוך 21 יום.

האם גם צרכנים יכולים לבטל טיסה – ואיך?

כאמור, לעתים הרצון לבטל את הטיסה מגיע מצד רוכשי הכרטיסים. בימים אלה מעט מאוד ישראלים יוצאים לחופשות בחו"ל שתוכננו מראש, וכך גם לנסיעות עסקים. רובם מעדיפים להישאר קרוב למשפחה ולחברים בשעה קשה זו, או עקב החשש ההולך וגובר מההפגנות האנטי-ישראליות הרבות שנצפות שבערים רבות ברחבי העולם. 
 
בימים כתיקונם, ניתן לבטל הזמנת כרטיסי טיסה עד 7 ימים לאחר הרכישה, אם התבצעה באינטרנט (לא כולל ימי מנוחה), ולקבל את הסכום ששולם במלואו, או בניכוי דמי ביטול של 5%. ברכישה שאינה מרחוק, למשל בסוכנות נסיעות, ניתן לבטל את העסקה עד 14 ימי עסקים לאחר שבוצעה. יוצאי דופן הם אזרחים ותיקים (בני 65 ומעלה), שזכו להגנה נוספת – באפשרותם לבטל עסקה עד ארבעה חודשים לאחר הרכישה. 
ואולם, הימים אינם כתיקונם כעת וחלק מחברות התעופה מגלות התחשבות בנוסעים המבקשים לבטל את הטיסה, כאשר ישנן גם כאלו אחרות המאפשרות דחייה של הטיסה למועד אחר. כדי להבין איפה אתם עומדים, מומלץ לפנות פרטנית למוקד השירות של חברת התעופה, ולהסביר מדוע אתם מבקשים לבטל את הטיסה. 

מה גובה ההחזר שמקבלים מביטוח הנסיעות?

בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים רוכשים כחלק מביטוח הנסיעות, גם כיסוי לביטוח נסיעה. כיסוי זה מאפשר לרוכשים לקבל החזר כספי על החופשה שרכשו, אם ביטלו אותה מיוזמתם. את הביטוח ניתן לעשות על כרטיסי טיסה, אך גם על מלון, רכב שכור ואטרקציות. לרוב, גובה ההחזר יהיה כ-80% מההוצאות. 

האם יש החזר מלא למי שקיבלו צו 8? 

מספר הישראלים שנקראו לשירות מילואים במסגרת מלחמת חרבות ברזל, שובר שיאים – ולא מעטים מהם היו צפויים לטוס בחודשים הקרובים. חברות התעופה הישראליות הודיעו כי יאפשרו למי שקיבלו צו 8 לבטל את כרטיסי הטיסה שרכשו, ואולם מה באשר להוצאות נוספות – כמו מלון ורכב? בחברת ביטוח 9 למשל, רכישת כיסוי ביטול נסיעה ייעודי בנוסף לביטוח הנסיעות לחו"ל הבסיסי, בהחלט מספק פיתרון הולם ומתאים. זאת כמובן בתנאי שנודע למבוטח על הצו רק לאחר שרכש את הביטוח.
 
בשורה התחתונה, גם בימים שקטים, רכישה של כיסוי ביטול נסיעות היא חשובה ושימושית – בפרט כשמדובר בנסיעה המתוכננת בטווח הארוך, ובוודאי אם זהו טיול יקר הכולל גם לינה בבתי מלון, אטרקציות, שכירת רכב ועוד. על אחת כמה וכמה, כדאי לשקול רכישה של כיסוי זה בתקופה הסוערת הנוכחית – כשאין לדעת מה יביא עמו העתיד. 
 
מקור תמונה ראשית: shutterstock.com
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.