print header

9 עצות זהב לזוגות שחווים ירידה באיכות הקשר

מערכת יחסית זוגית משתנה כל הזמן ובכל קשר יש עליות וירידות - בתקופות טובות האושר שולט בבית ואתם מרגישים על גג העולם, וברעות האווירה מתוחה וספק טורדני מתחיל לכרסם בכם. כדי להימנע מפגיעה באיכות הקשר ותקיעתו בתקופות שליליות, אתם צריכים ללמוד להשתנות בהתאם אליו, לאמץ הרגלים חדשים ולהכיר כמה טיפים קטנים לזוגיות שעושים הבדל גדול. בכתבה הבאה אספנו לכם 9 עצות בדיוק על הנושא הזה, שמגובות על ידי מחקרים, יועצי נישואים, מטפלים וזוגות שעברו את המשברים האלו, והצליחו לשנות את המצב בדיוק כפי שאתם תוכלו לעשות.
 
עצות זוגיות: זוג ליד קשתות לב ענקיות מפרחים

1. הקדישו 7 דקות לריבים שלכם

הטיפ המפתיע הזה נובע ממחקר שפורסם בשנת 2013, שבמסגרתו נדרשו זוגות להקדיש 7 דקות כפול שלוש פעמים, כדי לתאר את הריבים האחרונים שלהם בטופס מקוון; ממצאי המחקר הראו כי הם היו הרבה יותר מאושרים מאלו שלא עשו זאת. הזוגות שתיארו את הריבים שלהם התבקשו לעשות זאת מנקודת מבט של צופה מהצד, ועורכי המחקר מאמינים שזה חלק מ"סוד הקסם" של השיטה הזו. בזכות העובדה שהזוגות ניתקו את עצמם מרגשותיהם וכתבו על הריב כעבור זמן מה, הם הצליחו לשאוב מהמצב מסקנות ותובנות על הקשר, הסיבות לריבים, הדברים שהם עצמם לא עשו בסדר וחוסר שביעות הרצון שלהם. כאשר מיישמים את הטיפ הזה בעולם האמיתי, אין חובה להקדיש לתיאור 7 דקות בדיוק ולעשות זאת באמצעות טופס מקוון, אך בהחלט רצוי לכתוב, להקליט או להקליד את תיאור הריב, כדי שתוכלו לשוב אליו אחר כך ואולי לשים לב למשהו שחמק מכם בלהט הרגע של הוויכוח עצמו. 

2. אם האינטימיות שלכם בירידה, העדיפו כמות על איכות

כאשר לבני זוג אין מספיק זמן לבילוי אינטימי באופן קבוע, הם עלולים לאבד את תחושת הקרבה והנוחות הגופנית שמאפיינת קשר חזק ומוצלח. עם השנים זה ככל הנראה תהליך טבעי שאין סיבה להילחם בו, אך בשלבים מוקדמים זאת בהחלט בעיה שיש לטפל בה. הסקסולוגית והסופרת ד"ר קט ואן קירק, מציעה לטפל בבעיות שכאלה בעזרת עיקרון של "כמות עדיפה על איכות". כך היא מסבירה את העצה המפתיעה הזאת: "יש להסיר את הצפייה המגבילה ליחסים ארוכים, מורכבים ומסובכים. 10 דקות ממוקדות ומרוכזות יכולות לבנות יותר אינטימיות משהייתה לזוגות מסוימים במשך שנים, ועם הזמן המצב הזה יכול להוביל ליחסים ארוכים יותר".
עצות זוגיות: זוג במיטה

3. השקיעו בקשר שלכם במשך כל החיים

כשזוגות מתחתנים הם שואפים שזה יהיה לכל החיים, אך ברגע שילדים מגיעים לעולם או שאחד מהם שוקע במשהו כמו תחביב חדש, תפקיד חדש בעבודה וכדומה, עלול להיווצר מצב שההשקעה שלו בקשר תיפסק, ובכך למעשה גם המחויבות לנישואים. זהו ללא ספק מצב מאתגר, עבור שני הצדדים, אך אפשר להקל עליו. בתור התחלה, שני בני הזוג צריכים לקיים שיחה שבה המחויבויות ההדדיות שלהם יודגשו ובמידת הצורך ישתנו, אך רק כאשר יש הסכמה הדדית מלאה. בהתאם למהלך השיחה הזאת, האפשרות הראשונה היא שאחד מהצדדים (או שניהם) יבין שעליו להשקיע יותר בנישואים, ושאין אפשרות לעצור את הקשר עד שאותו אדם יסיים את שאר ענייניו. האפשרות השנייה היא ששני בני הזוג ישקיעו יותר זמן במילוי משימה משותפת, כמו למשל גידול ילדים, כדי לאפשר לא רק לאחד מהם לנוח, אלה לשניהם לבלות יותר זמן ביחד ולשמור על האושר בתא המשפחתי. 

4. שבו ליד ולא מול

לפעמים כדי לחזק את הקשר בזוגיות לא חייבים לעבוד קשה, והטיפ הבא הוא דוגמה מושלמת לכך. בפעם הבאה שאתם במסעדה או יושבים ליד השולחן בפינת האוכל שלכם, העדיפו לשבת ליד בני זוגכם מאשר מולם. השינוי הקטן הזה הוא בעל משמעות רבה, כי הוא מאפשר לכם לעבור ממצב של ראיון עבודה ו"אחד נגד השני" כשיושבים ממול, לסידור ישיבה שמביע תמיכה ויוצר אווירה של דייט בבית קולנוע. כשאתם יושבים ככה, גם הרבה יותר קל להניח יד או ראש על בני הזוג, ללחוש להם דברים באוזן ולאכול ביחד, ולא סתם ליד אותו שולחן כמו אדם אחר. רצוי להשתמש בטיפ הזה גם כשצריך לעשות שיחות בעלות חשיבות עם בני הזוג ואנשים אחרים בכלל.
עצות זוגיות: זוג יושב לאכול על הרצפה אחד ליד השני

5. תזכרו את הדברים הטובים הקטנים

גם בזוגיות שמצבה הולך ויורד עם הזמן, יש הרבה נקודות אור שאנו לפעמים לוקחים כמובן מאליו ומתעלמים מהן, כגון קניית או הכנת מאכל אהוב, השארת לצד השני רכב עם מכל דלק מלא, מתן נשיקות קטנות בלי שום סיבה ועוד. עם הזמן, חלק מהמחוות הללו עלולות להישכח מהמוח שלנו או להפוך למטרד, לכן חשוב שתזכירו לעצמכם שמדובר בדברים טובים, אפילו אם הם קטנים. דרך טובה לעשות זאת היא באמצעות תרגיל שבועי של מספר דקות, בכתב או במחשבות, שבו כל מה שעליכם לעשות הוא לנסות להעלות כמה שיותר דברים טובים שבני הזוג שלכם עשו בזמן האחרון וגרמו לכם לתחושה טובה. התרגיל הזה לא רק משפר את מצבם של קשרים בהם בני הזוג רבים הרבה בשל תחושה של חוסר סיפוק, אלא גם מקדם הבעת הוקרת תודה, שהיא במקרים רבים מה שבני הזוג שלכם צריכים ומתביישים או מפחדים להגיד.

6. תניחו את הטלפון בצד

הענקת תשומת הלב המלאה שלנו לאנשים שאנחנו אוהבים היא חלק בלתי נפרד מכל מערכת יחסים אוהבת, וכאשר רוצים לחזק זוגיות צריך לראות האם יש בעיות המשפיעות על כך. אחת מהן שנחשבת לנפוצה ומשפיעה במיוחד על התחום הזה היא הטלפונים הסלולריים שלנו, שמנתקים אותנו מהכאן והעכשיו לטובת רשתות חברתיות, משחקים, הודעות והסחות דעת אחרות. מומחית היחסים רייצ'ל א. סוסמן מסבירה שגם אם אנו מתנהגים כך באופן לא מודע ומרבים להשתמש בטלפונים החכמים ככה סתם, התנהגות שכזאת משדרת חוסר כבוד, התעלמות וריחוק. היא ממליצה להגדיר אזורים בבית, למשל המיטה בחדר השינה, או שעות מסוימות כמו שעת ארוחת הערב, שבהם לא יהיה שימוש במכשירים סלולריים ואפשר יהיה להתמקד בקשר ובבילוי זמן איכות עם האנשים שאתם אוהבים. 
עצות זוגיות: טלפון נייד כבוי

7. שאלו שאלה פרובוקטיבית מדי יום

תלונה שחוזרת על עצמה הרבה כשמדברים עם זוגות שחווים ירידה באיכות מערכת היחסים שלהם, היא ש"נעלם להם הפלפל" מהקשר. כדי לשנות את המצב הזה בקלות, רייצ'ל סוסמן ממליצה לשאול בכל יום את בני הזוג שאלה גדולה ופרובוקטיבית, שבזכותה תדברו על משהו חדש שמעורר עניין ורגש באופן קבוע. רק זכרו שמהות השאלה צריכה לחרוג רק במעט מגבולות אזור הנוחות שלכם ושל בני זוגכם, כי המטרה היא לעורר עניין ושיח, ולא לפתוח בריב. סוסמן חושבת ששום תחום לא צריך להרתיע אתכם; פוליטיקה, תכנית טלוויזיה שאהובה על שניכם, תופעות תרבות, אינטימיות - הכל כשר. נהלו את השיחות סביב השאלות הפרובוקטיביות האלו מתוך כבוד לבני זוגכם, הקשיבו לתשובות שלהם ואם תרצו לחלוק עליהן, שזו כמובן זכותכם המלאה, עשו זאת בדרך נעימה ככל האפשר.

8. תריבו בלי לחשוב על ניצחון

אתם ובני זוגכם שותפים לחיים ולהרבה מאוד החלטות שונות, שבמסגרתן זה טבעי שיהיו חילוקי דעות על דברים קטנים כגון מתי צריך לזרוק את הפח ועד גדולים כמו איזו דירה כדאי לקנות. חילוקי הדעות האלו מובילים ברוב המקרים למריבות וזה חלק נורמלי ובלתי נפרד מכל מערכת יחסים, אך לא אם אחד מהצדדים רק שואף "לנצח" את הצד השני. עליכם תמיד לזכור ובמידת הצורך גם להזכיר, שהמטרה הראשונה במריבות שלכם עם בני זוגכם תמיד צריכה להיות מציאת פשרה. אם אחד מהצדדים לא מוכן לשום התגמשות בנושא שנמצא במרכז הריב, עליו להבין שהוא כנראה יצטרך להתפשר בנושא אחר במקום, ואולי כדאי לעצור את הריב גם כאשר אין הסכמה, רק כדי לא להגיע למצב שבו המצב יוצא מכלל שליטה.  
עצות זוגיות: כוס יין ליד כוס יין שבורה

9. הגנו על הלו"ז שלכם

כדי להשקיע בזוגיות בעזרת הטיפים שקראתם עד כה ולשמור עליה, צריך זמן ואנרגיה שלא לכולנו תמיד יש. לכן העצה האחרונה ואולי החשובה מכל ברשימה הזו, היא להגן על לוח הזמנים שלכם ולא להעמיס עליו יותר מדי. למעשה, יש לעיקרון הזה השפעה רבה על מצב הזוגיות אפילו אם בוחרים לאמץ רק אותו. הקו המנחה הוא שתמיד תשאירו לעצמכם שעות וימים ללא תכניות, שבהם יהיה מקום לספונטניות וגם זמן אישי לכם ולבני זוגכם. נכון שבמקרים מסוימים קשה לעשות זאת בגלל שעות עבודה ארוכות וריבוי מטלות, אך במקרה שכזה שווה לשבת ביחד לשיחה שמטרתה למצוא דרכים להקל על העומס בלוח הזמנים, בעזרת ייעול פעילויות מסוימות או ביטולן. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.