print header

עצות הורות מדהימות מפי הפסיכולוגית ד"ר פנלופה ליץ'

במהלך השנים, קמו מספר "גורואים" של גידול ילדים ששפכו אור על נושא ההורות, דיברו על נושאים רבים קיבלו התייחסות עד תקופתם והעזו להמליץ על שיטות חינוך ילדים שנחשבו בזמנו ללא שגרתיות. אחד מהגורואים הללו היא הפסיכולוגית ד"ר פנלופה ליץ' (Penelope Leach) שספרה "התינוק והילד - מדריך להורים" חולל מהפכה כאשר הוא הסיט את תשומת הלב של נושא ההורות לאו דווקא להסתגלות של ההורים למצב, אלא להסתגלותו של התינוק לעולם. העקרונות הביולוגיים-פסיכולוגיים של שיטת החינוך שלה קיבלו אישור לאחר שנערכו מחקרים בנושא, אשר הוכיחו כי יש קשר הדוק בין כל מה שעושים עם תינוקות ובין ההתפתחות שלהם, וכעת תוכלו לקרוא כמה מהחשובים שבהם.
 
חינוך לפי פנלופה ליאך: פנלופה מקריאה ספר לתינוק

פנלופה ליץ' – אימא, סבתא ומומחית להורות

פנלופה ליץ', ילידת שנת 1937, למדה פסיכולוגיה במוסדות מכובדים ברחבי אנגליה ולאחר לימודיה החלה לחקור את נושא הילדים וההורות. ככל שהיא העמיקה בנושא, ד"ר ליץ' הבינה ששיטות הורות שמתמקדות בהורים אינן נכונות, ויש להתמקד בתינוק שמוחו רגיש ומתעצב בכל רגע נתון. חלק ראו את השיטה שלה כרכה מדי, אך במרוצת השנים ועם התפתחות המחקר הנוירולוגי, נמצא שהתיאוריות שלה היו נכונות. ספרה "תינוקך וילדך: מלידה ועד גיל 5" מכר מיליוני עותקים ברחבי העולם ואימהות ואבות רבים הושפעו ממנו והלכו לפי השיטה המתוארת בו, שכל הורה צריך להכיר.

על שמירה על שגרת החיים

לפי ד"ר ליץ', הורים רבים רוצים ילדים בצורה נואשת ובד ובד מעוניינים לשמור על השגרה שלהם כפי שהיא הייתה לפני שהוא נולד. על כך ד"ר ליץ' אומרת שמדובר במשימה בלתי אפשרית – תינוק הרי משנה את חייו של הוריו מן הקצה אל הקצה, בייחוד בחודשים הראשונים לחייו, ולכן לא ניתן לצפות שהשגרה תישמר כפי שהיא הייתה לפניו. הורות כרוכה בהקרבה רבה והורים צריכים להיערך לכך ולא לנסות לשמור על השגרה שלהם בכל מחיר מפני שמדובר בקרב אבוד מראש. במקום זאת, ד"ר ליץ' מייעצת להתמקד בתינוק ובחיים החדשים שלו יותר מאשר בחייהם הישנים של הוריו, על מנת שיוכל להתפתח כמו שצריך וכדי שההורים יהיו ערוכים לקראת הטלטלות שהם עתידים לעבור - ויהיו הרבה כאלו.
חינוך לפי פנלופה ליץ': אב ואם שוכבים ליד תינוק ישן

על התפתחות מוחו של התינוק

ד"ר ליץ' סיכמה בצורה יפה את הקשר בין האופן בו נוהגים עם התינוק לאופן בו הוא מתפתח במשפט: "מה שתעשו לגופו של ילדכם, אתם עושים גם למוחו". הכוונה היא שתינוקות רכים שמוחם מתפתח מושפעים במידה רבה ממה שקורה סביבם וממה שהוריהם עושים להם, ולכן חשוב להיות מודעים לאופן בו אתם נוהגים עמם. אם תכעסו על תינוק בכל פעם שהוא בוכה ותהיו רגזנים, הוא ירגיש זאת, מוחו יושפע מכך וגם אופיו. לכן, ד"ר ליץ' ממליצה להתאזר בסבלנות רבה כאשר מגדלים ילדים ולא לתת לרגשות שלכם להשתלט עליכם כאשר אתם חשים מתוסכלים.

על שגרת שינה של ילדים

פנלופה ליץ' הייתה תומכת נלהבת בהחזקת וחיבוק תינוקות כאשר הם בוכים בשעת השינה שלהם, ולא משנה באיזו שעה מדובר. תינוקות זקוקים למגע חם ומנחם כאשר הם בוכים, ואם הם לא מקבלים אותו, הם מרגישים לחץ ומתחילים לבכות עוד יותר, ולכן חשוב להרים אותם, לאחוז בהם ולחבקם. מחקרים שנערכו בנושא הראו שכאשר תינוקות בוכים משתחרר בגופם קורטיזול – הורמון הלחץ, בכמות שהולכת וגדלה ככל שהם לא מקבלים יחס. ברגע שמרימים אותם, משתחררים בגופם של תינוקות אנדורפינים שמרגיעים אותם, ולכן חשוב לשמור על המגע הזה. ככל שעובר הזמן גופו של התינוק מתאזן ושחרור של קורטיזול מוביל לשחרור של אנדורפינים בו זמנית, בגלל אותו אפקט צימוד שנוצר בשלב המוקדם יותר, הודות להחזקה שלו. למרות הקושי שבדבר, ד"ר ליץ' ממליצה להרים תינוקות, לחבקם ולנחמם בכל פעם שהם בוכים, עד שיתרחש הוויסות המיוחל והם יצליחו להרגיע את עצמם.
חינוך לפי פנלופה ליץ': יד אוחזת בתינוק

על הרגעת תינוקות עם צלילים

כל תינוק הוא יקום בפני עצמו, ובעוד שיש כאלו שמצליחים להרגיע את עצמם ככל שעובר הזמן, יש גם כאלו שמתקשים לעשות זאת. במקרים הללו פנלופה ממליצה להשתמש במכשירים או פריטים שיוצרים צליל וקצב קבועים שעוזרים לתינוק להירגע הודות למחזוריות של הגירויים שלהם: "ניתן לעזור לתינוק שלא יכול להירגע על ידי מגוון גירויים קצביים" אומרת ד"ר ליץ', "זה יעזור במקרים בהם אין בעיה אחת מסוימת וינטרל מתיחות ועצבנות שמפריעים לתינוקות עייפים להירגע". ניתן לעשות זאת על ידי פריטים כמו מאוורר או מכונה שפולטת צלילים במקצבים קבועים שירגיעו את התינוק ויאפשרו לו לישון כמו שצריך.

על תהליך למידה של תינוקות ופעוטות

"עבור כל ילד קטן, אין חלוקה בין משחק ובין למידה; בין הדברים שהוא או היא עושים 'רק בשביל הכיף' ובין דברים שהם 'חינוכיים'. הילד לומד תוך כדי החיים וכל חלק בהם מהנה, כמו במשחק" אומרת פנלופה על נקודת המבט המיוחדת של תינוקות ופעוטות. במקרים בהם ילדכם משחק עם האוכל או רוצה לגעת בכל דבר סביבו, אפשרו לו לעשות זאת כאשר לא נשקפת סכנה, והשתדלו לא למנוע ממנו את החוויות המיוחדות של הילדות. דרך הסקרנות הטבעית שלהם, תינוקות ופעוטות לומדים על העולם סביבם וכיצד להתמצא בו, וככל שהם ישחקו יותר הם גם ילמדו יותר, ואין למנוע מהם לעשות זאת בגלל חששות או פחדים של ההורים.
חינוך לפי פנלופה ליץ': תינוק שוכב ליד כובע עם ציור של אוזניות

על הורות מושלמת

רגשות אשמה הם מהתחושות המסוכנות ביותר עבור הורים שמנסים פעמים רבות להיות מושלמים עבור ילדם, כך לפי ד"ר ליץ'. בהקשר זה היא אומרת: "ילדים לא זקוקים למישהו על-אנושי, להורים מושלמים. הם תמיד הסתדרו עם הורים טובים דיים - ההורים שיש להם". אמנם הרצון להיות מושלמים בתפקידם מקנן במרבית ההורים, אך כפי שהם מגלים ככל שעובר הזמן, זו משימה בלתי אפשרית שאיש לא עמד בה עד היום. לכן, במקום לנסות לאמץ הורות מושלמת, השתדלו להיות ההורים הטובים ביותר שאתם יכולים להיות עבור הילד שלכם - יותר מזה הוא לא צריך.

על חינוך ומשמעת

כאשר תינוקות מגיחים לעולם, הצד המפותח יותר שלהם הוא הצד הרגשי והם לא מסוגלים לחשוב בצורה הגיונית עד שיכולת הדיבור שלהם מתחילה להתפתח. בתקופה הזו, שמתחילה בסביבות גיל שנתיים וחצי, ילדים לא יודעים כיצד לחשוב באופן בו אנו המבוגרים חושבים, וגם כאשר הם משתובבים ונראים כאילו הם מפעילים מניפולציות, זה לא נכון. לכן, ד"ר ליץ' ממליצה לא להתחיל תהליך משמעת שכולל עונשים וסיבות ותוצאות עד לגיל בו ילדכם מצליח לתקשר עם הסביבה שלו. אם אין לו את היכולת השכלית להבין לעומק את מה שהוא עושה, הוא גם לא יתפוס את מה שאתם רוצים ממנו, מה שעלול להוביל למעגל ענישה ותסכול חסר תועלת. במקום זאת, הניחו לילד שלכם להתפתח בקצב שלו וכאשר הוא יוכל לדבר, התחילו לחנך אותו וללמד אותו מה צריך לעשות ומה אסור כדי שידע כיצד להתנהל מבלי להרגיש מתוסכל - מה שעלול לקרות אם תכפו עליו התפתחות מוקדמת.
 
מקור תמונה ראשית: telegraph.co.uk

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.