print header

תת פעילות בלוטת יותרת הכליה – מחלת הלחץ של המאה ה-21

כולנו יודעים שלחץ כרוני יכול להשפיע על חיינו לרעה בכל תחום, אך לא הרבה אנשים יודעים שהוא יכול להזיק גם לגופם. תגובת הלחץ היא זו ששמרה על אבות אבותינו בחיים בתקופות קדומות יותר, והיא מושפעת בין היתר מבלוטת יותרת הכליה, אשר מווסתת את קצב חילוף החומרים שלנו ואת לחץ הדם, וכן מפרישה את ההורמונים קורטיזול ואדרנלין. כשאנו מצויים תחת לחץ, גם על הבלוטה מופעל לחץ והיא גורמת לתסמינים שמגבירים את הלחץ בכל הגוף, ביניהם עייפות, בעיות בזיכרון, בעיות במחזור החודשי, תשוקה לסוכר, עלייה במשקל ועוד. לכן, כדאי שתכירו את 3 השלבים של תת פעילות בלוטת יותרת הכליה, אשר ניתן לקרוא להם "שלושת שלבי הלחץ", ואת הדברים שעליכם לעשות אם אתם חשים שאתם נמצאים בכל אחד מהם.
 
לחץ
 

שלב 1: שלב האזהרה

בשלב הזה הגוף שלכם מציג את התגובה הראשונה שלו ללחץ, תגובת "הילחם או ברח". כשאתם חווים לחץ, בלוטת יותרת הכליה רואה בזה כאתגר ומגיבה באגרסיביות כדי שתוכלו להתמודד עם גורם הלחץ ביעילות רבה יותר. הבלוטה לא מבדילה בין פרויקט שעלינו לסיים בזמן, מוות של אדם אהוב או הופעת חיית טרף שמסכנת את חיינו, וכל אלה יוצרים לחץ וגורמים לבלוטה להגיב. הדרך של הגוף שלנו להירגע ממצב הלחץ היא הפרשת קורטיזול; בשלב הראשון קל מאוד לספק את הדרישה להורמון הזה בגוף, ויתכן שנחווה אך ורק עייפות ותשישות (תת פעילות בלוטת יותרת הכליה כמעט ולא מראה סימנים). 
 
הלחץ יכול פעמים רבות לנבוע גם ממצבים משמחים, כמו למשל מערכת יחסים חדשה, תינוק שנולד או עבודה חדשה. עם כל אלה קל לנו יותר להתמודד משום שאלו שינויים מבורכים, אך גם במצב הזה הגוף דרוך לפעולה משום שהגענו למצב חדש בחיים. נחוש אנרגטיים וחיים יותר מאי פעם, והשינוי היחידי שיתרחש הוא התמודדות עם לחץ שאנחנו מסכימים לקבל.
 
אם כן, הבעיה נובעת מחוסר היכולת שלנו להתמודד עם גורמי הלחץ שאיננו מעוניינים בהם בחיינו, שאיננו נהנים מהם או מצליחים להתגבר עליהם. אנחנו לרוב נותנים ללחץ הזה לעבור מעצמו, אך חשוב שלאחר השלב הראשון, ניתן לבלוטת יותרת הכליה מספיק זמן לנוח, לאגור אנרגיה ולהחלים לפני שנפעיל עליה לחץ נוסף. במקום, אנשים רבים שותים יותר קפה כדי לשמור על עירנות וחושקים במזונות מתוקים כדי לפצות את עצמם על הסבל שעברו, מה שבסופו של דבר גורם להם להתחרט על הבחירות האלה ולסבול מלחץ נוסף.
 
אם אתם מזהים שאתם נמצאים בשלב הראשון, הנה כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לעזור לעצמכם להימנע מהחמרת המצב:
 
 • הוסיפו לשנת הלילה שלכם שעה נוספת.
 • אם מותר לכם לצרוך מלח, ספקו לגופכם את המינרל הזה שעל פי מחקרים עשוי לעזור להפחית תחושות לחץ ודיכאון.
 • צמצמו את צריכת הקפה שלכם.
 • הימנעו ממזונות מעובדים ומסוכר.
 • עסקו בפעילות גופנית לא מתישה.
 • הדבר הכי חשוב הוא שתהיו סבלניים ושתתנו לגופכם זמן להחלים.
לחץ
 

שלב 2: שלב ההתנגדות

בשלב זה שהיתם תחת לחץ למשך זמן רב יותר ממה שגופכם ציפה לו, והוא מתחיל להראות את הסימנים לכך. זהו השלב שבו אנשים לרוב מבינים שמשהו לא בסדר, אפילו אם הם לא יודעים מה בדיוק מתרחש בגופם או לאן הם צריכים לפנות כדי לקבל עזרה. 
 
בשלב הזה אתם עשויים לפתח תלות בקפה או במשקאות שמכילים קפאין על מנת שתוכלו לעבור את היום עם מספיק אנרגיות, אך בסופו תחושו עייפות קיצונית ובמקביל לא תצליחו להירדם. בלוטת יותרת הכליה שלכם ממשיכה להזרים הורמונים שנחוצים להתמודדות עם הלחץ, בעוד שהורמוני המין, בעיקר הטסטוסטרון, נמצאים בירידה. על כן הדחף המיני שלכם ירד גם הוא, והסיבה לכך היא שהגוף משתמש בכל מה שיש לו כדי לייצר קורטיזול. ההשפעה הזו עשויה ליצור עוד יותר לחץ, במיוחד אם אתם מצויים בזוגיות, מה שעלול להחמיר עוד יותר את המצב.
 
אתם גם עשויים לסבול מבעיות בעיכול בשלב הזה משום שקצב חילוף החומרים של גופכם יורד יחד עם תפקודי גוף אחרים על מנת לאגור אנרגיה. נוצר חוסר איזון ברמות הסוכר וברגישות לאינסולין, ורמות הקורטיזול מתקשות לפצות על הלחץ שנוצר. אתם תחוו עלייה במשקל ותסבלו עוד יותר מלילות חסרי מנוחה.
 
בנוסף לכל הטיפים שהוצעו בשלב הראשון, מומלץ שתעקבו גם אחרי כמה מהבאים אם אתם מזהים שאתם נמצאים בשלב השני:
 
 • צרכו מזון בעל ערך תזונתי גבוה וכמות קלוריות נמוכה. אכלו באופן קבוע והימנעו מצום ממושך.
 • הימנעו משימוש במחשב, טלוויזיה או סמארטפון שעה לפני השינה כדי לעזור לגופכם להירדם מהר יותר.
 • תפסו תנומה בשעות הצהריים ותנו לגופכם לנוח מעט ולרפא את עצמו, או בצעו יוגה או מדיטציה.
 • הציבו את עצמכם בעדיפות העליונה. קחו יום חופש אם צריך או פנקו את עצמכם בדרך מיוחדת שתגרום לכם להירגע.
לחץ

שלב 3: שלב התשישות

בשלב הזה גופכם כבר נמצא תחת לחץ כרוני. רמות הקורטיזול יורדות באופן משמעותי, קשה לכם מאוד לישון והעייפות היא תמידית. בנוסף, הגעתם לנקודה שבה גופכם מנסה לפצות כמעט על פעולות רבות, כדוגמת עיכול, מה שגורם לו לקחת משאבים מאיברים ומערכות שונים ולגרום להם לקרוס. לגוף כבר אין דרך להפריש את ההורמונים שנחוצים לו כדי להתמודד עם הלחץ, ואתם תרגישו שחוקים לגמרי. מעבר לעייפות ולמחסור בחשק המיני, אתם עשויים לסבול גם מדיכאון, חרדה, אפתיה, עצירות, פעילות מנטאלית לקויה, חוסר איזון הורמונלי וכאבים שונים בגוף. ממש כמו אפקט דומינו, הגוף מאט באופן משמעותי את קצב חילוף החומרים ומגיע למצב שבו חל עליו איום הישרדותי גדול, ואנשים שסובלים ממחלות שונות עלולים לסבול משבץ, התקף לב או בעיות בכליות. 
 
הדבר שמומלץ לעשות זה לפנות לקבלת עזרה מקצועית שתעזור לגוף לתקן את הנזק שנוצר בבלוטת יותרת הכליה, ובנוסף כדאי לבצע את הטיפים הבאים:
 
 • בצעו פעילות גופנית שאינה דורשת מאמץ גבוה. 
 • אזנו את רמות האלקטרוליטים שבגופכם.
 • נוחו הרבה וכמה שיותר.
 • בזמנכם הפנוי עסקו בפעילויות מרגיעות, כמו יוגה או קבלת עיסוי.
 • פנו לקבלת עזרה ממומחה.

לחץ

כמה מילים לסיום

לא משנה באיזה שלב בתת פעילות בלוטת יותרת הכליה אתם נמצאים, יכול לקחת לכם 6-24 חודשים עד שהיא תחלים. המסירות שלכם לתהליך ההחלמה והגישה שלכם לחיים יכולים לעזור למצב ולגרום לכך שהמקרה לא יחזור על עצמו ברמה חמורה יותר. במצב של שלב התשישות (שלב 3) יתכן שרופא מומחה ירשום לכם טיפול תרופתי שיעזור לאזן את רמות הקורטיזול, וחשוב שתשמרו על המינון המומלץ ושלא תחרגו ממנו, משום שזה עלול לגרום לכם לסבול ממחסור בקורטיזול בהמשך החיים. הדבר החשוב ביותר הוא ללמוד כיצד להתמודד עם הלחץ ולא לתת לו להחמיר. אם אתם רואים שאתם בשלב הראשון, היו מודעים לכך, טפלו בעצמכם כמו שצריך ואל תתנו למצב להחריף ולהגיע לשלב השני, ובטח שלא לשלב השלישי. 
 
 
מקור התמונות: Eric, Matt Harris

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.