print header

עצות יעילות לחינוך הילדים להתנהלות כלכלית חכמה

דואגים לעתידם הכלכלי של ילדיכם ומעוניינים לסייע להם בבניית עתיד פיננסי יציב? החדשות הטובות הן שכבר מגיל צעיר תוכלו ללמד אותם כיצד לצעוד לעבר עצמאות כלכלית, באמצעות התנהלות כספית נכונה ושקולה שתלווה אותם עד לחייהם הבוגרים. זו הסיבה שכדאי שתפנו מספר דקות מזמנכם בכדי להתוודע ל-7 הפעולות היעילות שיש לבצע בכדי לפתח את תחושת היזמות של ילדיכם, מה שיעניק שלווה ונחת לכם, ועצמאות וביטחון להם.

הכוונת הילדים להצלחה כלכלית
 
1. דברו עם ילדיכם על כסף והראו להם כיצד אתם מתנהלים
 
הצעד הראשון בו עליכם לנקוט בכדי ללמד את ילדיכם כיצד להתנהל נכון כלכלית, הוא לדבר איתם בשקיפות מוחלטת על כסף ולהראות להם כיצד אתם בוחרים להתנהל ביומיום. המשפט "הכסף לא גדל על העצים", שנאמר בדרך כלל בעת כעס, לא צריך להגיע במצב שבו הילדים מגזימים בבקשות החומריות שלהם, אלא בשלב ראשוני זה. במילים אחרות, עליכם להסביר לילדים כבר בגיל צעיר מאוד, שאתם עובדים לא מעט שעות ביום בכדי לפרנס את כל המשפחה, מה שכולל מזון, ביגוד, חינוך, קורת גג ועוד אינספור תחומי אחריות שונים. לאחר שהילדים יבינו שהכסף מגיע מהעבודה הקשה שלכם, תוכלו להתחיל לשוחח איתם על התנהלות כספית נכונה ולשתף אותם בבחירות השגרתיות שלכם.
 
דרך מומלצת באמצעותה ניתן ללמד ילדים על התנהלות כלכלית נכונה היא בעת הקניות בסופר; כשאתם מכניסים כל פריט לעגלה, רצוי שתסבירו להם מדוע בחרתם באותו המוצר – מדוע יש בו צורך, למה בחרתם אותו על פני מוצר של חברה אחרת, האם יש מבצע מסוים ששווה להתייחס אליו וכך הלאה. במקביל, ישנה אפשרות סבירה שביצעתם טעות או שתיים במהלך חייכם בזמן שקיבלתם החלטות כספיות, וחשוב שתשתפו את ילדיכם גם באותן השגיאות. זאת מאחר שראוי שידעו שלעתים ניתן גם לטעות בכל הנוגע לקבלת החלטות כלכליות, ושיכירו את הצעדים העיקריים שיש לנקוט בהם בכדי למזער את הנזקים, וכמובן בכדי להבין כיצד יש לפעול בפעם הבאה.
 
2. העניקו דמי כיס לפי ביצוע המטלות בבית
 
ילדים שרגילים לקבל דמי כיס ללא כל קשר לכמות המטלות שביצעו בבית, יתקשו יותר לנהל את כספם בעתיד מאלה שלמדו שכסף הוא דבר שיש להרוויח בכבוד. זאת אומרת, שילדים שמבינים שעליהם לבצע מספר מטלות שונות בכדי להרוויח סכום מסוים של כסף, ידעו להעריך כמה מטלות נותרו להם לבצע לפני שיוכלו לרכוש את הצעצוע שבו הם מעוניינים. גישה שכזו תגרום לילדים להעריך את כספם, מה שככל הנראה יוביל לרכישות חכמות ושקולות יותר, על אחת כמה וכמה כשהם יתבגרו וייאלצו להתמודד עם החלטות מורכבות המבוססות על ההכנסה שלהם.
 
כל שעליכם לעשות הוא לסכם מראש עם הילדים מהן המטלות שעליהם לבצע בכל יום (פינוי המדיח, הוצאת הכלב לטיול, עזרה לאחים בשיעורי הבית וכך הלאה), ולציין זאת על גבי דף שתלוי על המקרר. בסוף השבוע תבצעו שקלול סופי של המשימות, מה שיכריע את סכום דמי הכיס. עליכם לזכור שפעולה זו תסלול את דרכם של הילדים לפעילות פיננסית בריאה, ולכן כדאי להתמיד בה.
 
הכוונת הילדים להצלחה כלכלית
 
3. קבלו החלטות כספיות כמשפחה
 
החלטות משפחתיות הנוגעות לכסף אינן מסתכמות בקניות בסופר או בחנות הצעצועים, ולכן חשוב שתערבו את הילדים גם בבחירות משמעותיות יותר שיכינו אותם לחיים עצמאיים ובריאים מבחינה כלכלית. בפעם הבאה שאתם דנים עם בני זוגכם בהוצאות של יישור השיניים, שארית המשכנתא, הלוואה מהבנק או כל דבר שחשבתם עד כה שאין מקום לערב בו את הילדים, הסבירו להם את השיקולים אותם אתם מבצעים, ומה אתם חוסכים מעצמכם בכדי להצליח לשלם על טיפולי השיניים שלהם והשיעורים אצל המורה הפרטית. פעולה שכזו תחשוף את הילדים לתחום שלא מלמדים בבית הספר, והם יבינו את גודל האחריות של הוצאת הכסף ואת השיקולים שיש לבצע.
 
4. העבירו אחריות לילדים
 
לאחר שילדיכם הרוויחו את כספם ביושרה, עליכם להניח להם לבזבז את דמי הכיס בדרך שבה הם מעוניינים, בכדי שילמדו מה ביכולתם לרכוש כעת ומה הם יוכלו לקנות במידה שיחסכו את הכסף. המטרה העיקרית היא ללמד את הילדים לחשוב בצורה בוגרת יותר, ולהחליף את המשפט "אני רוצה את זה" ל-"אני חוסך לזה". מסיבה זו, יש להעביר את אחריות הקנייה אל ילדיכם רק לאחר שלימדתם אותם כיצד להתנהל נכון, כשלפניכם דרכי פעולה שמותאמות לגילאים השונים:
 
התנהלות עם ילדים בגילאים 5-3
המשפט המנחה: "ייתכן שיהיה צורך לחכות כדי לקנות את מה שאתה רוצה".
 
  • אין ספק שקשה ללמד ילדים קטנים עיקרון שכזה, אך היכולת לדחות סיפוקים יכולה לחזות כיצד ידעו הילדים להתנהל בצורה חכמה עם כספם כשיהיו מבוגרים. לכן, ילדים בגילאים אלה צריכים ללמוד שאם הם באמת רוצים משהו, עליהם לחכות ולחסוך בכדי לאפשר זאת לעצמם. ברגעים אלה עליכם להיות נוקשים ולא להשלים להם את ההפרש שנחוץ לצורך קניית הצעצוע הנכסף. 
  • בגילאים צעירים שכאלה רצוי להסביר להם את הסיבה האמתית מדוע אינכם קונים להם מתנה בחנות הצעצועים: במקום לומר שאין לכם כסף לכך, יש לומר שכרגע אתם לא נמצאים בחנות בכדי לרכוש להם פריט מסוים, ושברגע שיחסכו את הכסף תוכלו לשוב אל החנות במיוחד לצורך כך פעם נוספת. בצורה שכזו הם יבינו בהקדם שלא כל כניסה לחנות משמעותה שהם צריכים לקבל דבר מה. 
  • יש לוודא שהמוצר אליו הם חוסכים לא יקר מדי, בכדי שיוכלו להרשות זאת לעצמם בסופו של דבר – מה שיחסוך מהם תחושת תסכול בהמשך. דרך יצירתית ומומלצת מאוד היא להציב שלוש צנצנות – כשלכל אחת מהן יש מדבקה שונה: האחת "לחסוך", השנייה "לבזבז" והשלישית "לשתף". כעת, בכל פעם שילדיכם יקבלו דמי כיס על מטלה שביצעו, יש לחלק את הסכום הסופי באופן שווה בין שלושת הצנצנות, וכך יהיה להם פשוט יותר לפקח על ההוצאות שלהם, והם יוכלו לחוות את הרגשת ההמתנה, ילמדו להיות סבלניים יותר וידעו כיצד לחסוך למטרות חשובות.
הכוונת הילדים להצלחה כלכלית
 
התנהלות עם ילדים בגילאים  10-6
המשפט המנחה: "עליכם להחליט כיצד לבזבז את כספכם".
 
  • בגילאים אלה חשוב להסביר לילדים שיש לבצע בחירות חכמות לפני הוצאת הכסף, ושמרגע הוצאתו הוא לא ישוב לצנצנת החיסכון. כמו בשלב הקודם עליכם להקפיד על חלוקת הכסף בין 3 הצנצנות תוך כדי הגדרת מטרה ברורה שלמענה חוסכים את הכסף שנמצא בצנצנת החיסכון. 
  • תוכלו להתקדם צעד נוסף ולתת לילדכם 20 שקלים כשאתם נמצאים בסופר, תוך שאתם מבקשים ממנו לקבל את ההחלטה הנכונה והכדאית ביותר ברכישת פירות. כשהוא עושה זאת, הנחו אותו בצעדיו הראשונים והעלו שאלות חשובות כמו: "האם זה ירק שאנחנו באמת צריכים?" "ישנה אפשרות שבמקום אחר נוכל לרכוש את אותו הירק במחיר זול יותר"? וכך הלאה. פעולות אלו נועדות בכדי להעניק לילדים את החוויה של קבלת החלטות יומיומיות בהוצאת הכסף, מה שיעניק להם תחושת ביטחון בעת קבלת בחירות כלכליות חשובות בהמשך החיים. 
 
התנהלות עם ילדים בגילאים 13-11
המשפט המנחה: "ככל שתקדימו לחסוך, הכסף שלכם יהיה שווה יותר".
 
  • בגיל זה, אתם יכולים לעבור מהרעיון של חסכון למטרות לטווח קצר לעבר מטרות לטווח ארוך. הציגו בפניהם את היכולת שלהם להשקיע את כספם בחסכונות שיעניקו להם ריבית. גילאים אלה מאופיינים ברצון של הילדים לקנות כאן ועכשיו, מה שגורם להם להימנע מהשקעה ארוכת טווח, ולכן חשוב שתציגו להם את האפשרות הזו בצורה הברורה ביותר באמצעות חישוב הכסף שהם היו יכולים לחסוך לו היו פותחים תכנית חיסכון.
  • לרבים אמנם נדמה כי מדובר בגיל צעיר מדי לשיחה על תכנית חיסכון, בעיקר עקב העובדה שהילדים עדיין לא מנהלים חשבון בבנק, אך תוכלו לעזור להם בנושא. בכל חודש הילדים יפרישו אל החשבון שלכם סכום מסוים מדמי הכיס שלהם, ואתם אלה שתנהלו את תוכנית החיסכון שהם יפתחו.
 
התנהלות עם ילדים בגילאים 18-14
המשפט המנחה: "עליכם לחשוב על איכות החיים שלכם בהמשך."
 
  • על אף שבגיל 14 השירות הצבאי עדיין נראה רחוק, זהו הזמן הטוב ביותר להתחיל לדבר עם הילדים על חיסכון לקראתו. הרי אין זה סוד שהמשכורת הצבאית איננה מספקת את צרכיהם של הילדים, כך שחיסכון שמתחיל בגיל צעיר יאפשר להם לחיות ברמת החיים בה הם יהיו מעוניינים, כשהנטל הכספי לא יהיה עליכם. התנהלות שכזו תלמד את הילדים להסתדר באופן עצמאי, ללא כל תלות או תחושת מחסור. 
  • הגיעו עם ילדכם לפגישה אצל הבנקאי שלכם, ותוכלו להציע לו את תכניות החיסכון השונות, כשהוא יצטרך לבחור בעצמו את המתאימה ביותר עבורו. 
 
התנהלות עם ילדים מעל גיל 18
המשפט המנחה: "עליכם להשתמש בכרטיס האשראי רק אם תוכלו לעמוד בתשלומים".
 
  • כולנו מכירים את הקלות בה אנו מתפתים לשלם בתשלומים בכדי לרכוש את המוצר שבו אנו חושקים. עם זאת, ילדכם עוד לא מספיק מיומן בכדי לפרוס תשלומים למספר חודשים, ולכן יש להבהיר לו את חסרונותיה של השיטה וללמד אותו להתייחס לאשראי כמו אל מזומן. במילים אחרות, במידה שאין ברשותו מספיק כסף שמאפשר רכישה מסוימת, עליו להמשיך לחסוך עד שיגיע לסכום הנדרש. 
הכוונת הילדים להצלחה כלכלית
 
5. אפשרו להם להתנסות בכרטיס האשראי
 
לא מעט אנשים שוכחים שהם מוציאים כסף מחשבון הבנק שלהם כאשר הם משלמים בכרטיס האשראי, בין שמדובר בחיוב מידי או בחיוב בסוף החודש, מה שמוביל לעתים לחוסר שליטה בהוצאות הכספיות. זו הסיבה שיש להסביר לילדים החל מגיל צעיר על אפשרות התשלום בכרטיס האשראי, כמו גם על חסרונותיו. בפעם הבאה שאתם מבצעים קניות יחד עם ילדיכם תוכלו להראות להם כיצד אתם משתמשים בכרטיס האשראי, ומיד לאחר מכן להיכנס יחד איתם לחשבון האשראי שלכם ולהראות להם שהכסף ירד מהסכום הכולל שלכם. זאת, בכדי שיבינו שהעובדה שלא מוציאים את השטרות באופן פיזי מהארנק לא אומרת שאפשר לבזבז ללא הרף. 
 
6. אפשרו להם להתנסות בהשקעות חכמות
 
ברגע שילדיכם יוצאים לעבוד לראשונה, עודדו אותם לשים סכום קבוע של כסף בצד בכל חודש. תוכלו להחדיר בהם את הרוח הזו החל מגיל קטן, באמצעות משחק בכסף של מונופול – תראו להם כיצד חיסכון של כסף מאפשר לקנות שטחים גדולים יותר, בזמן שבזבוז כסף ללא חשיבה מוקדמת לא יעניק ביטחון כלכלי ויציבות. כמו כן, חשוב להסביר להם על החיסכון לפנסיה, בכדי שיוכלו לעקוב בצורה מסודרת אחר חברות הביטוח שבהן הכסף שלהם נמצא, כל זאת על מנת שבעתיד יוכלו לאחד את הסכומים יחד אצל חברת ביטוח אחת, מה שימנע מכספים מסוימים לחמוק להם מבין הידיים.
 
הכוונת הילדים להצלחה כלכלית
 
7. החדירו בהם תחושת יזמות
 
עודדו את הילדים, החל מגיל צעיר, לחשוב בצורה יצירתית כיצד יוכלו להרוויח עוד כסף: אוהבי בעלי חיים יכולים להציע שירותי הוצאת כלבים לטיול, תלמידים חכמים יכולים להציע עזרה בלימודים במחיר סמלי וכך הלאה. פעולות שכאלה יפתחו את ילדיכם להיות יזמים כשיגדלו, מה שיוביל אותם לעצמאות בגילאים מוקדמים יותר וללא ספק ישפיע לטובה על התנהלות הכספית שלהם בהמשך. 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.