print header

44 דברים שכדאי לדעת על סיבים תזונתיים

מהם סיבים תזונתיים, למה הם טובים, מהם הסוגים השונים, ומהם מקורות הצריכה הטובים ביותר, כמה מומלץ לצרוך, מה מצאו המחקרים ולמה כדאי מאוד לשלב אותם בתפריט היומי? הנה 44 דברים שכדאי לכם לדעת על סיבים תזונתיים...

סיבים

1. סיבים תזונתיים הם פחמימות צמחיות, לא עמילניות, הכוללות את חלקי הדפנות והתאים עצמם של הצמחים.

2. הסיבים עוברים דרך מערכת העיכול האנושית בצורתם השלמה ואין להם ערך קלורי.

3. הסיבים התזונתיים אינם מפורקים על ידי אנזימי העיכול, אך הם מתפרקים באופן חלקי על ידי חיידקי המעי הגס.

4. סיבים לעיתים מכונים "המטאטא של הטבע" כיון שהם עוזרים לנקות את המעיים.

5. אבי הרפואה, היפוקרטס (המאה ה-4 לפנה"ס) היה אחד הרופאים הראשונים שהגדיר את היתרונות של סיבים (בצורת סובין) כמסייעים לבריאות המעי הגס.

6. בשנת 1830, הכומר הפרסביטריאני וגורו המזון,  סילבסטר גרהאם, טען שסובין זו התרופה הטובה ביותר לתזונה הלקויה. הוא יצר את קמח גרהאם, כקמח פחות מעובד מקמח לבן, שמיוצר עד היום.

7. אורכה של מערכת העיכול הוא כ-7.5 מטר ותפקידם של הסיבים לסייע בניוד המזון והפסולת לכל אורכה.

8. ישנם 2 סוגים של סיבים: מסיסים במים ובלתי מסיסים במים. שני הסוגים חשובים בשמירה על בריאות אופטימלית. הם נמצאים באופן טבעי בקטניות, גרעינים, אגוזים, דגנים, ירקות ופירות.

9. רוב האנשים צורכים כ-15 גרם של סיבים תזונתיים ביום. עם זאת ההמלצה היומית עומדת על 25-30 גרם.

10. סיבים תזונתיים נמצאים במזונות ממקורות צמחיים בלבד, כמו: פירות, ירקות, קטניות ודגנים. הם לא נמצאים בבשר ומוצרי חלב.

11. הסיבים המסיסים יוצרים במערכת העיכול מעין רשת צמיגית שמאטה את ספיגת המזון ואת המעבר שלו מהקיבה אל המעיים. "הג'ל הצמיגי" סופח את השומנים, הכולסטרול והסוכר שמגיעים מהאוכל ומונע את הספיגה שלהם בדם, מה שעוזר למנוע מחלות לב, כלי דם וסוכרת מסוג 2.

12. סיבים בלתי מסיסים, כשמם כן הם, אינם מתמוססים במים. למעשה, הם כמו ספוג הסופח פי 15 ממשקלו ומסייע לאדם להרגיש שובע. כיוון שהם סופחים מים, הם מגדילים את הנפח ואת התדירות של פינוי הצואה, ובכך מגבירים את פעילות מערכת העיכול.

13. מקורות של סיבים בלתי מסיסים כוללים פירות עם קליפה, ירקות לא מבושלים, אגוזים, קטניות, סובין, אורז ודגנים מלאים.

14. מחקרים מראים שסיבים יכולים להוריד את הסיכון להתקדמות סרטן הערמונית ולהוריד את רמות הטסטוסטרון באופן  כזה שמפחית התפשטות של גידולים סרטניים.

15. סיבים מסיסים מאטים את ספיגת הסוכר והשומנים בדם ומסייעים בויסות רמות הסוכר בדם. כמו גם מורידים את רמות הכולסטרול הרע.

16. מקורות נפוצים של סיבים מסיסים כוללים שיבולת שועל, שעורה, שעועית יבשה, אפונה ופירות וירקות מסוימים, כמו: תותים, תפוחים, תפוחי אדמה ופירות הדר.

17. באופן מסורתי, סיבים מסווגים כמסיסים או בלתי מסיסים, עם זאת מחקרים אחרונים מראים כי המסיסיות של הסיבים לא תמיד מגדירה א ההשפעות הבריאותיות שלהם.

18. בישול אינו מסיר את הסיבים מהמזון, גם לא ייבוש.

19. מחקרים מצאו כי אנשים שצרכו כמות קטנה של סיבים ובבת אחת הכפילו את הצריכה, יכולים להוריד את הסיכון לסרטן במעי הגס בכ-40%.

20. מחקרים מצאו כי לסיבים תזונתיים יש השפעות מגנות מפני סרטן השד.

21. "מקור טוב של סיבים", פירושו שהוא מכיל לפחות 3 גרם במנה. "מקור מצויין של סיבים", פירושו שהוא מכיל כ-5 גרם במנה.

22. משך הזמן הממוצע שלוקח לאוכל לנסוע דרך הגוף אצל אדם בוגר ובריא, הוא כ-3 ימים. אצל אלו שסובלים מעצירות כרונית, התהליך יכול לקחת אפילו 10 ימים. אצל זקנים זה לוקח כשבועיים. לעומת זאת, במדינות בהן תכולת הסיבים גבוהה, כמו במדינות עולם שלישי רבות, זה לוקח כיום וחצי בלבד.

23. ככל שהזמן הדרוש לפסולת לעבור במעי קצרה יותר, כך קטן הסיכון לפתח מחלות במערכת העיכול, כיבי קיבה וסרטן המעי הגס.

24. סיבים יכולים לעזור למנוע אכילת יתר וזאת מכיוון שלוקח יותר זמן ללעוס אותם, מה שנותן לגוף זמן לעכל ולהבין שהוא שבע.

25. ככל שאדם כולל יותר סיבים בתזונה שלו, כך עליו לשתות יותר מים, כדי לאפשר לסיבים לנוע היטב במערכת העיכול.

26. צריכה של יותר מדי סיבים עלולה לגרום להשפעות בריאותיות שונות. כך למשל, אם אדם צרך יותר מ-50 גרם של סיבים ביום, הוא עלול לסבול משלשולים ונפיחות שיכולים להפריע לספיגת המינרלים בגוף.

27. מילה נרדפת לסיבים היא סובין (קליפת גרעין של צמחים ממשפחת הדגניים, המוגדרת כסיב בלתי מסיס), אך זו יכולה להיות מילה מטעה כיוון שצורות מסויימות של סובין הן מסיסות.

28. דגנים בדרך כלל מציעים שפע של סיבים. המקורות הטובים ביותר הם דגנים מלאים ומוצרים המבוססים על דגנים מרוכזים. כך למשל: כריך לחם שעשוי מ-2 פרוסות של 100% חיטה מלאה, יכול לספק 3-5 גרם של סיבים.

29. בחיטה מלאה יש כמעט פי 4 יותר סיבים מבאורז חום.

30. סיבים מסיסים רבים משמשים כפרוביוטיקה שמזינה חיידקי מעיים, שתורמים לבריאות המעי הגס.

31. בעוד שמוצרים רבים, כמו: עוגיות, קרקרים, משקאות ומתוקים, התחילו לכלול סיבים כדי להיתפס בריאים יותר, המקורות הטבעיים הם האלטרנטיבה המומלצת ביותר.

32. רופאים מסבירים שאם אדם לא אוכל מספיק סיבים ורוצה להגדיל את הצריכה, עליו לעשות זאת בצורה הדרגתית כדי להימנע מגזים.

33. המילה "fiber" (סיב) נכנסה לקונצנזוס בשנות ה-70 של המאה ה-20 כאשר "איש הסיבים" ד"ר דניס ברקיט טען שסיבים יכולים למנוע מחלות מסויימות. ברקיט ועמיתיו מצאו כי מחלות נפוצות בתרבות המערב, כגון: התקפי לב, לחץ דם גבוה, השמנה, טחורים, סרטן המעי הגס וורידי רגליים, אינם נפוצים באפריקה. לטענתם, הסיבה לכך נעוצה בהבדל התזונתי העיקרי - באפריקה, צריכת הסיבים גבוהה וצריכת הפחמימות המזוקקות נמוכה.

34. היסטוריונים מציינים כי ההופעה של אותן מחלות נפוצות החלה בארה"ב ובאנגליה אחרי 1890, כאשר טכניקת הטחינה החדשה הסירה את הסיבים מהחיטה כדי לייצר קמח לבן.

35. כדי לקבוע את כמות הסיבים המומלצת לילדים, יש לחלק את גיל הילד ב-10. לדוגמא, ילד בן 7 צריך לצרוך כ-0.7 אונקיות סיבים, שזה 17 גרם של סיבים ביום.

36. במיץ פירות וירקות יש פחות סיבים מבפירות והירקות בצורתן הגולמית. עדיף לאכול את הפרי מאשר לשתות אותו.

37. מחקר מאוניברסיטת קרדיף בבריטניה מצא כי אנשים שנהנים מצריכה גבוהה של סיבים תזונתיים, נהנים מרווחה גבוהה יותר בחייהם.

38. מחקרים מראים כי אכילת 14 גרם נוספים של סיבים תזונתיים, מקטינה את צריכת הקלוריות היומית ב-10%. בנוסף, מחקרים ארוכי טווח מראים כי אנשים שאוכלים מזונות עשירים בסיבים נוטים להיות רזים יותר מאלו שלא.

39. למרות שהגוף לא מעכל סיבים מסיסים ובלתי מסיסים, הוא משחרר ויטמינים, מינרלים, שומנים וסוכרים במהלך העיכול, שמסייעים לסיבים בפעילות המטאבולית.

40. סימפטומים של צריכת סיבים נמוכה כוללים פעולת מעיים לקויה, המתבטאת ב'יציאות' שאינן עולות על 2-3 פעמים ביום. כמו כן, פעולת מעיים תקינה לא צריכה לכאוב ולגרום לטחורים או לגרום לדימום.

41. לפני מאה שנה, בשר שומן וסוכר היוו רק 15% מסך הקלוריות הכולל בתזונה ממוצעת. היום, הם מהווים כ-60% ונגסו בכמות הסיבים המומלצת.

42. תזונה דלה בסיבים מגדילה את הסיכון לדלקת בתוספתן.

43. תזונאים ממליצים לאכול לפחות מזון אחד עשיר בסיבים בכל ארוחה, כדי להגיע לכמות היומית המומלצת.

44. מדענים הראו כי צריכה של סיבים תזונתיים מורידה באופן משמעותי את הסיכוי למות מכל סיבה שהיא. המוסד הלאומי לסרטן בארה"ב מצא כי עבור כל עלייה של 10 גרם בצריכת הסיבים, הסיכון למוות צונח ב-15% בקרב נשים ובכ-10% בקרב גברים.

 

שיהיה לכם לבריאות!

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net / Michelle Meiklejohn

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.