print header

מחקרים מדעיים חושפים את הקשר בין רוזמרין לתפקוד המוח והזיכרון?

יש דרכים רבות לחזק את המוח והזיכרון; בעזרת משחקים שונים, טיפולים לגוף ולנפש, בילוי עם חברים וכמובן שגם האוכל שאנו אוכלים. בהקשר הזה יש צמח תבלין אחד שתמיד בולט מעל כולם והוא הרוזמרין. לאורך השנים נבנתה סביב הצמח הזה אמונה שאכילתו על בסיס קבוע יכולה לקדם חשיבה צלולה, מוח חד וזיכרון טוב לטווח ארוך. כל מה שצריך לעשות זה להוסיף אותו למזונות ולמשקאות, או אפילו להריח את הניחוח המוכר שלו כדי לחזק את החשיבה והריכוז. האם יש בסיס מדעי יציב לאמונה הזאת? האם באמת ניתן להיעזר ברוזמרין כדי לשמור על המוח חזק לאורך שנים? בואו ונצלול קצת לתוך הראיות שעולם המדע אסף בקשר לשאלות האלו לאורך השנים… 

צמח הרוזמרין - תעודת זהות קצרה

שמו הרשמי והמלא של הצמח הוא רוזמרין רפואי (Salvia Rosmarinus) והוא שיח רב-שנתי ירוק-עד (כלומר מחליף עלים בהדרגה לאורך כל השנה). עלי הצמח הם מחטיים ובצבע ירוק כהה, צבע פרחיו תכלת הוא נפוץ מאוד בישראל כצמח נוי וגם גדל פרא בעיקר סמוך לים או לגופי מים אחרים. יש לו שימוש עתיק יומין בכל מה שקשור לעולמות הבישול והרפואה העממית. בצרפת למשל הוא חלק בלתי נפרד מתערובת התבלינים "עשבי פרובאנס", ולפי חכם היהדות הרמב"ם נחשב הרוזמרין ל"מטאטא גן עדן" - כלומר הוא יכול לנקות את הגוף ממחלות ומצרות כמו השהייה בגן העדן. במסורות עממיות אחרות ובאופן כללי כתרופה מסורתית, משתמשים ברוזמרין ברחבי העולם כדי לטפל בכאבי ראש, תשישות, בעיות עיכול, הפגת לחצים ועוד. אך היום כאמור אנחנו רוצים להתמקד בהשפעתו על המוח והזיכרון.
 
מחקרים על הקשר בין רוזמין לשיפור הזיכרון: שיח רוזמרין

האם רוזמרין משפר יכולות קוגניטיביות?

מחקרים שונים שנערכו בתנאי מעבדה על חיות ובקרב בני אדם בחנו את ההשפעה של השימוש ברוזמרין בדרכים מגוונות על תחומים שונים שקשורים לתפקוד קוגניטיבי. סקירה של כמה מהם תעזור לנו לצייר עבורכם תמונה ברורה יותר של השפעת צמח המרפא הזה כדי שתדעו בדיוק האם יש אמת בטענות על תרומתו למוח בדרכים שונות.

צריכת רוזמרין

מחקרים שונים שנערכות על חיות, כמו למשל מחקר זה משנת 2012 שבוצע על עכברים, הראו שהרוזמרין אכן מסוגל לשפר את הזיכרון לטווח הארוך והקצר, כפי שהוכח לאחר סקירת תוצאות מבדקי הימנעות מסכנות וזיהוי חברתי של העכברים. אך מטרת הכתבה הזאת היא לא לסקור את השפעת הרזומרין על עכברים אלא על בני אדם, וכאן אמנם אין מחקרים רבים או כאלו שבוצעו על אוכלוסיות גדולות, אך עדיין יש חדשות טובות מאוד.
מחקרים על הקשר בין רוזמין לשיפור הזיכרון: מנת דג עם ענף רוזמרין
הראשונה היא שלפי מחקר משנת 2011 צריכת כמות בינונית בלבד של אבקת רוזמרין מיובשת הובילה לשיפור משמעותי מבחינה סטטיסטית של מהירות פעולת מנגנוני זיכרון שונים. המחקר בוצע על 28 בני אדם בלבד, אך כולם היום מבוגרים בגיל ממוצע של 75, ולפי המדענים שערכו אותו ההשפעה החיובית על הזיכרון הושגה באמצעות צריכת כמות קרובה לזו שמשתמשים בה בבישולים. סיבה נוספת לשמחה היא שככל הנראה ההשפעות האלו מתקבלות גם אם צורכים משקאות כמו מים מועשרים ברוזמרין. מחקר שנערך בשנת 2018 בקרב קבוצת מבוגרים בריאים התנהל בצורה הבאה: חצי ממנה קיבל הוראה לשתות 250 מ"ל של מי רוזמרין והחצי האחר מים מינרליים. גם במקרה הזה קבוצת הרוזמרין הפגינה ביצועים קוגניטיביים גבוהים יותר.

ההשפעות של ריח הרוזמרין

תתארו לעצמכם שאתם חוזרים לימי התיכון או האוניברסיטה וביום של מבחן גדול אתם נכנסים לכיתה והריח העדין של רוזמרין מקבל את פניכם. זו לא רק הפתעה נעימה ומרגיעה, אלא גם אחת שמסוגלת לשפר את ביצועי הזיכרון שלכם במבחן, כך לפי מחקר משנת 2017. מומחים שבחנו אותו מאשרים שתוצאות שכאלה הושגו גם בעקבות מבחנים דומים שבוצעו על אוכלוסיות מבוגרות. בהמשך לזה, ישנן גם ראיות מחקריות לכך שריח הרוזמרין יכול לשפר את התפקוד של יכולות קוגניטיביות אחרות. למשל, תוצאות מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת נורת'מבריה שבאנגליה הראו שחשיפה לריחו של צמח הרוזמרין שמקורו בשמן המופק ממנו, הובילה לשיפור במהירות ובדיוק של ביצוע משימות עיבוד מידע חזותי ועיבוד מספרים.
מחקרים על הקשר בין רוזמין לשיפור הזיכרון: אדם לומד וברקע נוסחאות מתמטיות

ההשפעות של שמן אתרי רוזמרין

כדי ליהנות מריחו של הרוזמרין בצורה הטובה והזמינה ביותר, המוצר הנגיש והפשוט ביותר הוא שמן אתרי המופק מהצמח. בחלק מהמחקרים שסקרנו עד כה עשו בו שימוש מסוים וכדאי גם לדעת שלצד שמנים אתריים נוספים, יש לשימוש החיצוני בו השפעות חיוביות, עליהן תוכלו לקרוא כאן. אם נחזר לרגע לעולם המדע והמחקר, מפתיע לגלות שהריח הנובע משמן אתרי רוזמרין הוא חזק ויעיל מספיק אפילו כדי לשפר את הזיכרון של ילדים בני 13-15. העובדה הזו הוכחה במחקר משנת 2016, במסגרתו חוקרים ראו שהנבדקים הצעירים הפגינו ביצועים טובים יותר במבחני זיכרון של תמונות ומספרים אחרי ששמן אתרי רוזמרין רוסס בחדר.

צמח הרוזמרין ומחלת האלצהיימר

כאשר מדובר על שיפור הזיכרון ובעיות זיכרון, במיוחד בגיל מבוגר, קשה שלא לחשוב על מחלת האלצהיימר. גם עולם הרפואה והמדע עשה זאת, ובשנת 2016 התפרסם מאמר אשר סקר את ההשפעות של הצמח והרכיבים השונים שבו על המוח ואופן התפחות המחלה. המאמר, שפורסם על ידי מעבדת פרמקוגנוסיה (תחום מחקר על צמחים וחומרים טבעיים אחרים כמקורות אפשריים לתרופות) באנגליה, מסתיים בקביעה הפשוטה הבאה: כל המידע הזמין נכון לתאריך כתיבתו מצביע על כך שההשפעה של רוזמרין על הטיפול במחלת האלצהיימר הוא מבטיח מאוד ויש הצדקה רבה לניסויים קליניים בבני אדם. ניתן לקוות שבעתיד אנו נראה מחקר מקיף על אוכלוסייה גדולה של חולי אלצהיימר, ונוכל כך אולי לפתח תרופה וטיפולים טבעיים למחלה הזאת מצמח הרוזמרין או מרכיביו.
מחקרים על הקשר בין רוזמין לשיפור הזיכרון: אישה חושבת עם איורים של גלגלי שיניים על הראש

למה רוזמרין משפיע ככה על המוח?

ישנן כמה סברות בקשר לסיבה לכך שהרוזמרין וריחו הם בעלי השפעות כאלו על המוח. המרכזיות נוגעות בכך שיש בצמח נוגדי חמצון רבי עוצמה שמסוגלים לספק הגנה ואף שיקום מסוים לאזורים פגיעים ורגישים במוח אשר מקושרים לתפקודו הקוגניטיבי ולמערכות הזיכרון השונות. השנייה היא שהסוד טמון למעשה בהשפעתו המרגיעה של הצמח, שהיא בתורה משפרת את היכולת שלנו להתרכז, להתעלם מהסחות דעת ולתפקד יותר טוב במבחנים השונים שהוצגו לאורך הכתבה. כך או כך, אם נחזור אל השאלות שהצגנו בתחילתה, התשובה היא כן - צמח הרוזמרין מסוגל לשפר את הזיכרון ולחזק את המוח. כדי ליהנות מכך, הוסיפו אותו למזונות ולמשקאות שלכם, השתמשו בשמן אתרי רוזמרין כדי להפיץ ריח נפלא בבית ובמיוחד בסביבות כמו אזור הלימודים של ילדיכם, המשרד שלכם בעבודה וכדומה. המוח והזיכרון שלכם יגידו לכם תודה על כך - וזה מוכח!
 
מקור התמונות: depositphotos.com
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.