print header

כל מה שצריך לדעת על דלקת בדרכי השתן


דלקת בדרכי השתן היא אחד מהמצבים הרפואיים הנפוצים ביותר והרבה אנשים ובעיקר נשים, מכירים אותה מקרוב. בהרבה מקרים מדובר במצב פשוט למדיי ואנשים נוטים שלא לייחס לו חשיבות מרובה, אך ישנם כמה דברים שכדאי לדעת על המחלה. כאן תמצאו מידע חשוב ושימושי על המחלה עצמה, על הסימפטומים, אוכלוסיות הסיכון, דרכי הטיפול, המניעה ומידע מועיל נוסף.

מהי דלקת בדרכי השתן?
כחצי מהנשים יקבלו דלקת בדרכי השתן בשלב כלשהו בחיים. זה קורה כשחיידקים מדביקים את המערכת הנושאת את השתן מחוץ לגוף - הכליות, השלפוחית והצינורות המחברים את כל חלקי המערכת. זיהומים בשלפוחית הם עניין נפוץ ולרוב לא חמור, אם מטפלים בו כראוי. אולם אם הזיהום מתפשט גם לכליות, המחלה הופכת לעניין רציני.

דלקת בדרכי השתן
דלקת בדרכי השתן

איך זה מתחיל?
סוגים רבים של בקטריות חיים באזור המעיים ואיברי המין, אך לא במערכת השתן. יתרה מכך, מערכת השתן היא מקום סטרילי לחלוטין. לכן כשחיידק נודד, כמו E-קולי הנראה בתמונה, מגיע למערכת השתן, הוא מצית את הדלקת. הדרך השכיחה בה זה קורה היא כשהחיידקים נודדים במעלה צינור השפכה אל השלפוחית, שם הדלקת יכולה להתבסס. לכן נשים, שצינור השפכה שלהן קצר יותר, פגיעות יותר מגברים.

גורמי הסיכון, התסמינים והאבחון

גורמים המעלים את הסיכון:
- פעילות מינית מוגברת.
- אי שתייה מספקת.
- אמבטיות בתדירות גבוהה.
- התאפקות זמן רב לפני כניסה לשירותים.
- אבנים בכליות.

דלקת ירח הדבש
נשמע מוזר אבל נפוץ מאוד. הדלקת קיבלה את שמה מאחר ופעילות מינית מוגברת, מעלה את הסיכון להכניס בקטריות לצינור השפכה. כמובן שהבעיה אינה ייחודית לירחי דבש ויש נשים שעשויות להידבק כמעט בכל קיום יחסים. נשים המשתמשות בדיאפרגמה הן רגישות במיוחד למחלה.

דלקת בדרכי השתן
דלקת בדרכי השתן

סימפטומים לזיהוי זיהום בשלפוחית
רוב המקרים של דלקת בדרכי השתן נובעים מזיהום בשלפוחית עצמה, ואלה התסמינים הבולטים:
- כאב וצריבה בזמן מתן שתן.
- צורך ללכת לשירותים בתדירות גבוהה.
- כאבים בבטן התחתונה.
- שתן עכור או בעל ריח חריף.
- ישנם מקרים ללא סימפטומים.

סימפטומים לזיהוי זיהום בכליות
מקרה של זיהום בשלפוחית שלא טופל כראוי, עלול להוליך למצב חמור יותר של זיהום בכליות עם התסמינים הבאים:
- כאבים באחד מצידי הגב התחתון.
- חום גבוה וצמרמורות.
- בחילה והקאות.

דלקת בדרכי השתן
דלקת בדרכי השתן

הדלקת השקטה
מקרים מסויימים של דלקת בדרכי השתן, מגיעים ללא סימפטומים קלאסיים, או בכלל. למרות זאת, בדיקת שתן תצביע על קיומה של בקטרייה, מצב המכונה בקטרייה א-סימפטומתית. במקרים רבים, אין צורך בטיפול והמצב חולף מעצמו. אולם כאמור, נשים בהריון, ילדים מסויימים, חולי כליות או כאלה שעברו השתלת כליות, צריכים לעבור טיפול כדי למנוע החמרה וסיבוך.

האם זו באמת דלקת בדרכי השתן, או משהו אחר?
שריפה במתן שתן היא סימפטום קלאסי ומובהק של דלקת בדרכי השתן, אך יכולה לבשר גם על מחלות אחרות, המועברות בקיום יחסים. בין המחלות הללו נמצאות כלמידיה, זיבה וטריכומוניאסיס. בדיקת מעבדה פשוטה יכולה להבחין בין סוגי המחלות.

דלקת בדרכי השתן

דלקת בדרכי השתן

מתי כדאי לגשת לרופא?
נכון שדלקת בדרכי השתן איננה מקרה חירום רפואי, אך אל תתעכבו בפנייה לרופא. לאוכלוסיות מסויימות יש סיכוי גבוה להפוך מצב פשוט למסובך, ולהסתכן בהחמרה מיותרת. נשים בהריון, מבוגרים, סוכרתיים, חולי כליות ובעלי מחלות הקשורות במערכת החיסון - כל אלה חייבים לתת תשומת לב מיוחדת לתסמינים ולדווח לרופא המשפחה באופן מיידי. בכל אופן, גם ללא הבעיות הללו, כדאי להימנע מלחכות שהמצב יעבור מעצמו, גם כדי לא לסבול וגם כדי שלא יחמיר.

אבחון
השלב הראשון באבחון דלקת בדרכי השתן הוא בדיקת שתן פשוטה במרפאה. הבדיקה מאתרת בקטריות, כמו גם כמות חריגה של תאי דם אדומים ולבנים. בדיקת המקל מספקת תוצאה מהירה, אך הרופא יכול לשלוח את הבדיקה למעבדה כדי לאבחן את סוג החיידק. ישנן גם ערכות בדיקה ביתיות, אך הן אינן מדוייקות ב-100% וכדאי מאוד להיוועץ ברופא בכל מקרה.

דלקת בדרכי השתן

אוכלוסיות סיכון וסיבוכים אפשריים

דלקת בדרכי השתן

סיבוכים של דלקת בדרכי השתן
כאמור, הסיבוך העיקרי של המחלה הוא מעבר החיידקים מהשלפוחית לכליות, אך מה זה אומר בעצם? כשהבקטריות תוקפות את הכליות, הן עלולות להוביל לנזק שיוריד את תפקודן באופן קבוע. אצל אנשים שכבר סובלים מבעיות בכליות, החמרה זו יכולה להביא לאי ספיקת כליות, מה שעשוי להיגמר בדיאליזה או השתלת כליה. בנוסף לכך, ישנו סיכוי קטן של חדירת הזיהום למערכת הדם והדבקה של איברים פנימיים נוספים.

אוכלוסיות בסיכון ללקות בדלקת ולפתח סיבוכים

סוכרת
סוכרתיים הם הרבה יותר רגישים לדלקת מכמה סיבות. ראשית, מערכת החיסון שלהם נוטה להיות חלשה יותר. שנית, כאשר דם נכנס למערכת השתן, רמת הסוכר הגבוהה יכולה לעודד את התפתחות ואחיזת הבקטריה. בנוסף, נזק עצבי הקשור לסוכרת, יכול למנוע מהשלפוחית להתרוקן עד הסוף כאשר מטילים שתן. לכן, סוכרתיים חייבים לגשת לרופא עם התסמינים הראשונים והקלים ביותר.

דלקת בדרכי השתן
דלקת בדרכי השתן

הריון
במהלך ההריון ישנם מספר גורמים המגבירים את הסיכון להידבקות, במיוחד בזיהום בכליות. הורמונים של הריון מביאים עימם שינויים במערכת השתן, והרחם יכול להפעיל לחץ על השופכן, על השלפוחית או על שניהם. מצב כזה יקשה על השתן לעבור מהכליות לשלפוחית ואז החוצה. דלקת לא מטופלת עלולה לגרום ללידה מוקדמת, מה שמציב את התינוק בסכנות לא מעטות. לכן אישה בהריון חייבת לפנות לרופא בבהילות עם כל סימן לדלקת בדרכי השתן.

קשישים
הזיהום המדובר, הוא בין הנפוצים ביותר הקיימים בקרב קשישים, אשר אצלם התסמינים עשויים להשתנות מהדפוס הקלאסי. עצבנות, תזזיתיות או שינויים התנהגותיים אחרים, יכולים להיות המאפיין היחיד שיבשר על הזיהום. קבוצת גיל זו נמצאת בסיכון גדול יותר לפתח סיבוכים.

דלקת בדרכי השתן וגיל הבלות
אסטרוגן, ההורמון הנשי, ממלא תפקיד מגן במערכת השתן. לכן כשצונחת רמת האסטרוגן בגיל הבלות, קל יותר לבקטריות לשגשג באיבר המין ובצינור השפכה. זו הסיבה שנשים מבוגרות מועדות ללקות במחלה יותר מנשים צעירות.

אשפוז בבית חולים
למרבה האירוניה, דווקא שהייה ממושכת בבית חולים יכולה להגדיל את הסיכון לדלקת בדרכי השתן, במיוחד אם יש שימוש בקתטר. הקתטר, או צנתר, הינו צינור דק המוחדר דרך צינור השפכה כדי לנקז שתן מהגוף באופן מלאכותי.
כל החדרת עצם זר לגוף כרוכה בסיכון לזיהום כתוצאת נלווית. הדבר נפוץ יותר אצל מבוגרים אשר מאושפזים לתקופות ארוכות בבית חולים או במתקני בריאות מסוג אחר.

דלקת בדרכי השתןדלקת בדרכי השתן

אוכלוסיות נוספות והמאפיינים שלהן

דלקת בדרכי השתן גברים
גברים הרבה פחות חשופים לדלקת בדרכי השתן. כשזה קורה, זה בדרך כלל נובע ממצב רפואי אחר כמו אבנים בכליות או הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית.

תינוקות
הבעיה אצל ילדים קטנים היא שהם לא יכולים לומר מה מפריע להם. אלה הסימנים שכדאי לחפש אצל תינוקות:
- חום גבוה בלתי מוסבר.
- שתן עם ריח מוזר.
- תיאבון לקוי או הקאות.
- חוסר מנוחה.
חיוני לטפל בדלקת בדרכי השתן אצל תינוקות בזריזות, כדי למנוע נזק לכליות כבר מגיל צעיר, שהרי תינוקות הם הרבה יותר פגיעים בשל מערכת חיסון פחות מפותחת. החלפת חיתול באופן מיידי, מסייעת לצמצם את הסיכון לקבל זיהום בשלפוחית וכמובן, ניגוב מלפנים לאחור בכל החלפה.

דלקת בדרכי השתן
דלקת בדרכי השתן

ילדים
בערך 1% מהילדים ו-3% מהילדות, מפתחים דלקת בדרכי השתן עד גיל 11. זה כולל ילדים שדוחים ביקורים בשירותים באופן קבוע. מה שקורה הוא שיותר מאוחר, השרירים שלהם לא יהיו רפויים דיים בכדי לרוקן את השלפוחית עד תום ולשטוף החוצה בקטריות. ביקורים תכופים יותר בשירותים, כמו גם שתייה מרובה יכולים לעזור. לחלק קטן מהילדים יש בעיה מבנית במערכת השתן שמפריעה לשתן לזרום, או מאפשרת לו לזרום אחורה מהשלפוחית אל הכליות. בעיה זו יכולה לעורר דלקת כליות כרונית, מה שיוביל לנזק לכליות.

מניעה וטיפול

טיפול
אנטיביוטיקה במרשם כמעט תמיד תחסל את המחלה. מלבד זאת, כדאי גם לצרוך הרבה מאוד נוזלים ולהשתין בתדירות גבוהה, בכדי לשטוף החוצה את הבקטריה. גם דלקת שהתרחבה לכליות יכולה לעבור עם טיפול תרופתי של אנטיביוטיקה בבליעה. מצב חמור של דלקת כליות יצריך טיפול בבית החולים הכולל, בין היתר, אנטיביוטיקה באינפוזיה.

דלקת בדרכי השתן
דלקת בדרכי השתן

טיפול בדלקת חוזרת בדרכי השתן
לנשים מסויימות יש נטייה לפתח דלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן. אם זה קורה מעל 3 פעמים בשנה, כדאי לברר עם רופא איך למנוע או לצמצם את הזיהומים. חלק מהאופציות שהרופא יכול להציע הן:
- נטילת מנות קטנות של אנטיביוטיקה לאורך זמן.
- נטילת מנות אנטיביוטיקה לאחר קיום יחסי מין.
- נטילת אנטיביוטיקה באופן עצמאי מיד עם הופעת התסמינים.
חשוב ביותר! אין לבצע אף אחת מהפעולות הללו ללא אישור רופא. הן מופיעות כאן כמידע בלבד ולא כהמלצה!

מניעת דלקת בדרכי השתן
הנה כמה אסטרטגיות למניעת הדלקת:
- שתייה מרובה של נוזלים.
- ביקור בשירותים לפני ואחרי קיום יחסים.
- ניגוב מלפנים לאחור.
- הימנעות מספריי להיגיינה נשית.
- מקלחת במים זורמים ולא באמבטיות.

דלקת בדרכי השתן
דלקת בדרכי השתן

חמוציות
אם שמעתם שמיץ חמוצות מרפא דלקת בדרכי השתן, אתם לא רחוקים מהאמת. מחקרים מראים שחמוציות עוזרות למנוע דלקות בדרכי השתן. הפרי מכיל חומר המונע מחיידקי E-קולי להידבק לדפנות השלפוחית ולהתבסס שם, ובכך בעצם מונע מהבעיה להתפתח מלכתחילה.

   

למידע על טיפול טבעי בדלקת בדרכי השתן - לחצו כאן!

 

עריכה: בועז מזרחי

מקור ותמונות : medicinenet.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.