print header

מה ההשפעות של בשר אדום על נשים?


רק לפני שנה, גילה מחקר שוודי כי נשים שאוכלות יותר מדיי בשר אדום, נמצאות בסיכון גבוה לחטוף שבץ. שנה לאחר מכן, האוסטרלים מסייגים ומתריעים "אם לא תאכלי מספיק בשר אדום, תסבלי מהפרעות נפשיות". כמה זה מספיק ומה זה יותר מדיי?

בשר

בינואר 2011, פירסם צוות חוקרים מהמרכז הרפואי קרולינסיקה בשטוקהולם, ממצא חשוב לפיו נשים שצורכות לפחות 102 גרם בשר אדום ביום, נמצאות בסיכון הגבוה ב-42% לחטוף שבץ מוחי, וזאת בהשוואה לנשים שאוכלות פחות מ-25 גרם בשר ליום.

כבר שנים ידוע כי תזונה עשירה בבשר אדום קשורה לתופעות לוואי חמורות, ביניהן סיכון מוגבר לפתח סוגים שונים של סרטן, מחלות לב ולחץ דם גבוה. רק החודש התפרסמו נתונים שאספו חוקרים מאוניברסיטת הרווארד במשך 28 שנים, לפיהם אכילת בשר אדום עשויה לקצר את החיים. לטענתם, צריכה יומית של בשר אדום מבושל או טרי, מעלה את הסיכון ב-12% עד 13% למות בטרם עת, בעוד שאכילת בשר מטוגן או מעובד מקפיצה את הסיכון ל-20%. עם זאת במרוצת השנים, לא נערכו הרבה מחקרים שבחנו האם צריכת בשר אדום גורמת לחסימת העורק ראשי המספק דם למוח, בקרב נשים.

צוות החוקרים השוודי, בראשות ד"ר סוזנה לארסון, החליט לערוך מחקר מקיף.

המחקר כלל 34,670 נשים בין הגילאים 39-73. בתחילת המחקר בשנת 1997 כולן היו בריאות; ללא מחלות לב, לחץ דם או סרטן. במהלך 10 שנים של מעקב, 1,680 מהן לקו בשבץ, כלומר 4%.

לצורך המחקר, החוקרים חילקו את הנשים ל-5 קבוצות המופרדות על בסיס כמות הבשר האדום שהן דיווחו כי הן צורכות. מעקב ממושך גילה כי החמישייה הראשונה, בה הנשים אכלו לפחות 86 גרם בשר אדום ביום, נמצאת בסיכון של 22% יותר לסבול מאוטם מוחי, וזאת לעומת החמישייה התחתונה, בה צרכו הנשים פחות מ-36 גרם. עוד נמצא כי נשים שאכלו לפחות 41 גרם מהבשרים המעובדים ביותר, היו בסיכון של 24% יותר לסבול משבץ זה, מאשר נשים שצרכו הכי פחות בשרים מעובדים, כלומר פחות מ-12% גרם ביום. עם זאת, חשוב לציין כי לא היה שום קשר בין צריכת בשר אדום מעובד לבין הסיכון לסבול מסוגי שבץ אחרים. כמו-כן, לא נמצא שום קשר בין צריכת בשר טרי או עופות לכל סוג של שבץ.

בשר אדום

נשים שנחשפו למחקר זה בשנה שעברה או לנתונים שפירסמה לאחרונה אוניברסיטת הרווארד, קרוב לוודאי שצמצמו באופן מיידי את צריכת הבשר האדום. אך כעת, מחקר אוסטרלי מתריע כי להימנע מבשר אדום יכול להזיק במידה דומה.

המחקר שנערך באוניברסיטת דיקין בויקטוריה, אוסטרליה והתפרסם בכתב העת Psychotherapy Psychosomatics כלל נתונים על יותר מ-10,000 נשים. תוצאות המחקר הראו שהמנעות מבשר אדום וצריכת תחליפי חלבון כמו עוף ודגים, לא בריאה כמו שרבים מאמינים. פרופסור פיליס ג'קה, עורכת המחקר, אמרה שאם עד היום היה נהוג לחשוב שבשר אדום מזוהה עם סיכונים פיזיים, המחקר שלהם גילה כי גם לא לאכול בשר אדום יכול לפגוע בבריאות. על פי הממצאים, נשים שמפסיקות לאכול בשר אדום, נמצאות בסיכון הגבוה פי שניים לסבול מדיכאון, חרדה או הפרעות נפשיות אחרות.

"כאשר בדקנו נשים שצרכו פחות מהכמות המומלצת של בשר אדום, מצאנו כי הן בסיכון הגבוה פי שניים להיות מאובחנות בדיכאון או הפרעות חרדה, וזאת ביחס לנשים שצורכות את הכמות המומלצת" אמרה פרופסור ג'קה. עוד הוסיפה הפרופסור שגם כאשר נלקחו בחשבון מרכיבי התזונה והבריאות האחרים של נשים, כמו גם מעמדן החברתי, רמת הפעילות הגופנית שהן עוסקות בה, עישון, משקל וגיל, הקשר בין צריכה נמוכה של בשר אדום לבין הסיכוי לסבול מהפרעות נפש נשאר. גם כאשר פסלו בניתוח התוצאות את 19 הנשים במחקר שהיו צמחוניות, התוצאות נותרו זהות. מעניין לציין כי לא נמצא קשר בן צורות אחרות של חלבונים, כמו דגים, עוף, בשר חזיר או חלבונים צמחיים לבין מחלות נפש.

החוקרים האוסטרלים מסכימים כי גם יותר מדיי בשר הוא לא בריא, ולא רק בהקשר של מחלות לב, דם או סרטן. "מצאנו כי אכילה על בסיס קבוע של בשר אדום, מעבר לכמות המומלצת, גם היא אינה בריאה ויכולה לגרום לדיכאון וחרדה מוגברת" אמרה הפרופסור.

חשוב להבין כי בשר אדום הוא אחד ממקורות הברזל החשובים ביותר לגוף, והוא מספק גם שורה של ויטמינים כמו אבץ וזרחן החיוניים לתפקוד מערכות הדם והלב. בשר אדום עשיר בויטמינים מקבוצת B ובנוגדי שומן חיוניים ועל כן חשוב שיהווה חלק מהתפריט. הכמות המומלצת אם כן, היא כמות מתונה של בשר אדום רזה, משהו כמו 3-4 מנות שבועיות, בגודל כף יד כל מנה. בין 56 ל-85 גרם ביום.

צירוף המחקרים מחזק את התפיסה כי אכילה מעבר למינון או פחות מהמינון המומלץ, יכולה להסב נזקים דומים, כך שכמו רוב הדברים בחיים, צריך למצוא איזון. בשביל לשמור על הבריאות הנפשית והפיסית כאחד, אישה צריכה להתמקם על הגבול בין שום דבר לבין יותר מדיי...  

 

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.