print header

המדריך השלם לגידול ורדים בתוך בית

אי אפשר שלא להתפעל בכל פעם שאנחנו נתקלים בוורדים - הצבעים היפהפיים והססגוניים, עלי הכותרת הרכים כמשי והריח הנהדר שמתלווה לכל מפגש שכזה יוצרים ביחד חוויה בוטנית מרהיבה ומצודדת לב. על אף שמשפחת הפרחים המקסימה הזו צומחת בעיקר כחלק משיח גדול ממדים שלא לכולנו יש את האמצעים הדרושים כדי לטפחו בגינה שלנו, ישנה אפשרות גם להכניס אותו אל תוך מעוננו הקט ולגדלו בתוך עציץ בתנאי הבית. סקרנים לדעת כיצד אפשר לעשות זאת? הכנו עבורכם מדריך נפלא שילמד אתכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על גידול ורדים בין כותלי הבית - החל משלב הרכישה, עבור בטיפול השוטף וכלה בפתרונות נגד מזיקים. גידול נעים!

כיצד לבחור ורד לבית בצורה נכונה?

היתרון הגדול של הוורדים הוא שהם צמח רב שנתי, ובשל כך הוא מחזיק מעמד בכל ימות השנה עם טיפול נאות. כפי שהזכרנו קודם לכן, הוורדים לרוב גדלים כשיח גדול ולכן ישנם מינים שלא מסתגלים לנטיעה בעציץ קטן, כמו: ורדי כלאי התה ההיברידיים שזקוקים לסביבה חיצונית כדי לפרוח; ורד מטפס, שעלול להתפשט על קירות הבית; או הגרנדיפלורה שמאופיינים בפריחה גדולה ומגיעים לממדים עצומים שמקשים על גידולם בתוך חלל פנימי. אולם, למזלנו ישנם כמה מיני ורדים שכן ניתן לגדל בבית והם לא פחות יפהפיים:
 
  • ורדי כיסוי קרקע:  סוג זה לא צומח לגובה רב ונשאר נמוך, וחלק מהפרחים שהוא מניב נוטים לחרוג מעט מגבולות העציץ ו"להישפך" החוצה ממנו בצורה חיננית שמשווה לו מראה של מפל.
  • מיניאטורות: זן זה של ורדים שעבר תהליך של עיבוד שנועד להתאימם לגידול בין כותלי הבית. צמח זה הוא לא גדול כמו הוורדים שגדלים על השיח, אלא מותאם מראש לגדול בתוך עציץ.
  • פטיו: אם אתם רוצים לגדל ורד, אבל מאוד מעוניינים שהוא יהיה בולט ושכל מי שנכנס לביתכם יבחין בו מיד, תבחרו בפטיו - צמח זה הוא זן של של ורדי פלוריבונדה, והוא מאופיין בממדים גדולים יותר מאשר המיניאטורות אך קטנים מהוורדים הסטנדרטיים שגדלים על שיח.
  • פוליאנטה: הצמח היפהפה הזה גדל בצורה של אשכולות שעליהם ורדים קטנים. עם זאת, חשוב לוודא במקום הרכישה כי זוהי פוליאנטה שאינה מהסוג המטפס.
טיפים לגידול ורדים בתוך בית: ורדים

כל מה שחשוב לדעת על גידול ורדים

תתחדשו! סוף סוף רכשתם לעצמכם שתיל וורדים מרהיב, בחתרם לו עציץ מתאים על פי המלצת המשתלה, וכעת אתם מתחילים את מסע הגידול המופלא. עקבו אחר ההוראות שלנו כדי להבטיח שהוא ישרוד ויישאר בריא, שלם וגאה בבית החדש שלו:
 

הכנת האדמה ושתילה

גידול של ורד בין כותלי הבית דורש יותר התעסקות וטיפוח מאשר כזה שגדל בחוץ, והדבר הזה ניכר כבר בצעדים הראשונים. ראשית עליכם לדאוג לספק לו בסיס של תערובת אדמה עשירה בחומרים מזינים, כזו שגם תצליח לספוג היטב את המים כדי למנוע ריקבון שורשים. רצוי להימנע מלקחת אדמה מהגינה שלכם או מכל מקום אחר באופן עצמאי, ומוטב לרכוש תערובת מוכנה מהמשתלה הקרובה שמכילה שליש אדמה איכותית, שליש קומפוסט גינה ושליש זבל קומפוסט (דשן אורגני). בנוסף, חשוב לדעת שזמן השתילה המיטבי של הוורדים הוא בתקופת הסתיו או במהלך האביב. 
 
כעת ניגשים לתהליך השתילה: ראשית בשליש התחתון של העציץ רצוי לשים שכבת טוף שתשמש אתכם לניקוז יעיל של עודפי המים; מעליה לשים תערובת שתילה לעציצים - ולאחר מכן לבצע הידוק חזק באמצעות הידיים כדי למנוע היווצרות של חללי אוויר באדמה, ולבסוף להוסיף שכבה של אדמה. הוציאו את שתיל הוורדים מהעציץ הזמני, חפרו בור קטן באדמה, הניחו אותו בפנים, כסו בחזרה והדקו. במהלך השבוע עד 10 הימים הראשונים מומלץ להשקות את העציץ ולוודא שהוא נשאר לח, אך לא בוצי או מוצף. את כלל החומרים שהוזכרו כאן ניתן לרכוש במשתלה ואף מומלץ להתייעץ עם גנן מוסמך. בסרטון הבא תקבלו הדגמה לאופן שבו שותלים צמח בצורה נכונה:

השקיה

ורדים דורשים השקיה מרובה, אך עם זאת, כמו צמחים רבים אחרים, אסור להם לשהות בתוך אדמה מוצפת, ולכן עליכם לדאוג לניקוז טוב בתוך השתיל ולהימנע מהשקיה נוספת כל עוד האדמה עדיין רטובה. כדי לוודא את מצב האדמה ולבחון האם היא מוכנה להשקיה נסו לתחוב את האצבע שלכם כ-2.5 ס"מ פנימה לתוכה - אם היא יבשה, זה הזמן להשקות, אך אם אתם חשים רטיבות או לחות מרובה, המתינו יום נוסף ונסו שוב למחרת.
 
עוד דגש חשוב שיש לשים לב אליו הוא שההשקיה צריכה להיעשות מרמת האדמה ומטה ושיש להימנע מלהרטיב גם את העלים או הפרחים עצמם כדי לא להסב להם נזק. השקו היטב את האדמה עד שהמים מתחילים לזרום מהתחתית והחזירו את המגש התחתון (שנועד לאיסוף המים) רק לאחר שהזרם פוסק, כדי למנוע הצטברות של עודפי מים בשורשים. אם אתם ממהרים ואין לכם זמן להמתין עד לסיום הזרימה, תוכלו להניח אבנים קטנות או חלוקי נחל על המגש התחתון ומעליהן להציב את העציץ, וכך הזרימה תמשיך ותתנקז אל המגש - רק לא לשכוח לרוקן כשתחזרו!
 
טיפים לגידול ורדים בתוך בית: טפטפת משקה צמח

 

דישון

ניתן להתייחס לדשן כאל המזון של הצמחים שלנו - ובדיוק כמו בני אדם ואוכל, גם הם לא ישרדו בלעדיו. במהלך החודשים החמים של השנה מומלץ לדשן את הוורדים שלכם בעקביות, פעם ב-2-4 שבועות מתחילת האביב ועד אמצע הסתיו, בהתאם להוראות הגנן בנוגע לזן הוורדים שבחרתם. מוטב להשתמש בדשן נוזלי ולהשקות פעם או פעמיים במהלך פעולת הדישון כדי לאפשר לו לחלחל היטב מטה. מומלץ להשתמש בסוג כזה שמתאים לצמחים ביתיים, כמו הדשן הנוזלי שהצענו, אך כמובן ניתן לבחור אחד אחר בהוראת הגנן.

חשיפה לשמש

כפי שאתם ודאי יודעים, חשיפה לאור השמש היא הכרחית לגידול צמחים, והוורדים שלכם אוהבים את זה במיוחד - על כן מוטב שתציבו אותם במרפסת או בסמוך לחלון כדי לאפשר להם לפחות 6-8 שעות של חשיפה לאור. אם אין לכם נקודות בבית אליהן מגיע אור השמש, מוטב שתדעו שהוורדים יכולים לגדול גם באור הביתי - אבל המשמעות היא שתצטרכו להשאיר את האור דולק בכל יום לפחות 6-8 שעות בחדר שבו הם נמצאים.
 
טיפים לגידול ורדים בתוך בית: עציצים על אדן החלון

הרחקת מזיקים

הצטברות של אבק על עלי הוורדים שלכם הופכים את הצמח למוקד משיכה עבור מזיקים, כמו: עכבישים, קרדיות, כנימות ועובש - ולכל אלה יש השפעה מכרעת על בריאות הצמח שלכם. על כן, פעם או פעמיים במהלך השבוע מומלץ לנקות בזהירות את העלים על ידי התזת מים עם מעט סבון ואז לנגב בעדינות באמצעות מטלית רכה. לניקוי העלים יש חשיבות רבה כיוון שהם זקוקים לנשום היטב כדי לפרוח ולצמוח, ועל כן עליהם להיות נקיים תמיד מאבק או מזיקים.
 
הצלחתם לגדל ורדים בבית והתאהבתם ברעיון של גידול צמחים וגינון? הכירו 10 סוגי פרחים נוספים שתוכלו לגדל בתוך בית או בגינה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.