print header

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100

 כל אחד מאיתנו תהה לפחות פעם אחת בחייו מהו הסוד לאריכות ימים - האם זה רוגע ושלווה נפשית? פעילות ספורטיבית סדירה ואורח חיים בריא? או שזה בכלל טמון בגנים שלנו? לאורך כל ההיסטוריה המתועדת, רק אחוזים בודדים מהאוכלוסייה האנושית הצליחו להאריך חיים בצורה בלתי רגילה ולחצות את גיל 100 השנים, וההסברים שלהם לגילם המופלג הם מגוונים ויוצאי דופן. הכירו 11 אנשים כאלה שעברו לפחות שני יובלים בחייהם ואת עצותיהם המעניינות לאריכות ימים.

1. "אכילת מאכלים טעימים היא המפתח" - מיסאו אוקאווה (117 שנים ו-27 ימים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: מיסאו אוקאווה
מיסאו אוקאווה נולדה בשנת 1898 ביפן, שנחשבת למדינה שבה נמצא המספר הרב ביותר של אנשים שחצו את גיל 100 - כ-69,785 איש, מתוכם 90% נשים. בשנת 2014 תועדה אוקאווה בסדרת ספרי שיאי גינס כאדם המבוגר ביותר בעולם בזמנה. כשנשאלה על הסוד הגדול שלה לאריכות ימים אמרה כי אכילת סושי, שהוא המאכל האהוב עליה ביותר, והקפדה על שנת לילה טובה הן הסיבות העיקריות שהובילו אותה שנים רבות קדימה בבריאות איתנה.

2. "שלוש ביצים ביום ובלי סמים" - אמה מורנו (117 שנים ו-137 ימים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: אמה מורנו
מורנו נולדה בנובמבר 1899 באיטליה. היא נחשבת לאדם האחרון שנולד במאה ה-19 ותועד בחיים, והלכה לעולמה באפריל 2017. כשנשאלה לגבי הסוד לאריכות ימיה, כשהיא כבר בת 112, סיפרה מורנו כי מעולם לא צרכה סמים, וכן הקפידה לאכול 3 ביצים ולשתות כוס ברנדי מתוצרת ביתית מדי יום. חייה של מורנו לא היו פשוטים - היא שכלה את בנה היחיד בהיותו בן 6 חודשים בלבד וחיי הזוגיות שלה לא האירו לה פנים. כשנשאלה שוב בגיל 115 על חייה הארוכים ענתה תשובה זהה, אך הוסיפה כי חיי הרווקות והעובדה שמעולם לא גידלה ילדים הן סיבות נוספות שתרמו לכך.

3. "הייתי נחמדה לאנשים" - גרטרוד וויבר (116 שנים ו-276 ימים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: גרטרוד וויבר
וויבר הייתה האדם המבוגר ביותר בארה"ב החל מיום הולדתה ה-116 שחל באפריל 2014, וכן במשך פחות משבוע ימים היא אף נשאה את התואר של האדם המבוגר ביותר בעולם, עד למותה באפריל 2015. בראיון שנערך עמה ובו נשאלה על אריכות ימיה טענה וויבר כי הסוד הגדול שלה הוא האדיבות שהפגינה כלפי כל אדם שפגשה במהלך חייה, וכן העובדה שנמנעה לחלוטין משתיית אלכוהול ועישון והקפידה על שעות שינה רבות. וויבר טענה שבניגוד להרבה אנשים מבוגרים אחרים היא מעולם לא סבלה ממחלות כרוניות וכי ברוב הזמן הרגישה טוב.

4. "העדפתי להישאר רווקה" - ג'סי גאלאן (109 שנים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: ג'סי גאלאן
גאלאן נולדה בעיר הנמל אברדין שבצפון-מזרח סקוטלנד בשנת 1906 וחיה שם עד למותה בגיל 109, במרץ 2015. במהלך ראיון מרתק שנערך עמה בנוגע לאריכות ימיה הצהירה גאלאן כי לכל אורך חייה הקפידה על פעילות גופנית סדירה, נהגה לאכול קערת דייסה חמה בכל יום ולדבריה נמנעה בכל מאודה מנישואים, שלכך היא מייחסת את הסיבה העיקרית להגעתה לגילה המופלג.

5. "גנים טובים ופעילות גופנית" - אלכסנדר אימיך (111 שנים ו-124 ימים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: אלכסנדר אימיך
אימיך נולד בפברואר 1903 בפולין למשפחה יהודית והיגר לארה"ב בשנת 1951, לאחר ששרד את מלחמות העולם, השואה ואת תקופת מאסרו במחנות עבודת כפייה של הגולאג הסובייטי. כשנשאל בראיון על סוד אריכות ימיו אמר אימיך כי במשך כל חייו עסק בהתעמלות - הוא היה אצן, קופץ, מיידה כידונים ואפילו שחיין נלהב. כמו כן, הצהיר כי מעולם לא שתה אלכוהול, דבר שלדעתו נחשב לגורם משמעותי שהוביל אותו לאריכות ימים יוצאת דופן.

6. "80 שנות נישואים ושש שכיבות סמיכה ביום" - דוראנורד וייארד (111 שנים) 

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: דוראנורד וייארד
וייארד נולד בפברואר 1907 בהאיטי, נישא בשנת 1932 והיגר לארה"ב כ-30 שנה מאוחר יותר ביחד עם אשתו ז'אן. בשנת 2015 נחשבו השניים לאחד מהזוגות המבוגרים ביותר שתועדו בחיים, כאשר ז'אן הייתה כמעט בת 105 ווייארד היה בדרכו לציין את יום הולדתו ה-108. כשנשאל בנוגע לאריכות ימיו אמר כי הקפיד לקום מוקדם בכל בוקר ולעשות בין 5 ל-7 שכיבות סמיכה לפני שאכל ארוחת בוקר עשירה, שכללה שיבולת שועל ופירות טריים. כמו כן, טען שהוא ואשתו נהגו לאכול בכל יום דגים וירקות לארוחות הצהריים והערב. וייארד הלך לעולמו ביוני 2018 כשהוא בן 111, ואשתו ז'אן כמה חודשים אחריו כשהיא בת 108.

7. "אמונה חזקה" - ג'ראלין טלי (116 שנים ו-25 ימים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: ג'ראלין טלי
טלי נולדה בארה"ב בשנת 1899 וחיה שם עד למותה ביוני 2015. סגנון חייה התאפיין באדיקות דתית, ובראיון שנערך עמה בערוב ימיה טענה כי הגעתה לגיל כה מופלג טמונה באמונתה. בני משפחתה וחבריה של טלי מעידים עליה כי במשך כל חייה נהגה כלפי אנשים בדיוק כפי שהיא רצתה שינהגו עמה. בתה, תלמה, שיתפה כי אמה הייתה פעילה במשך כל חייה - היא תפרה שמלות, יצרה שמיכות ואפילו הימרה בבתי קזינו. כמו כן, גם אחרי שאיבדה את יכולתה לעמוד על שתי רגלייה והפכה להיות מרותקת לכיסא גלגלים בגיל 104, הקפידה לשמר את תחביביה ולא פספסה את טיול הדייג שאליו נהגה לצאת עם חבריה מדי שנה.

8. "צייתנות, מתינות ושמן זית" - ברננדו לאפאלו (114 שנים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: ברננדו לאפאלו
ברננדו לאפאלו מהעיר ויטוריה שבמדינת ברזיל נולד באוגוסט 1901 להורים שהאריכו ימים רבים - אביו הגיע לגיל 99 ואמו לגיל 105. לאפאלו היה ידוע כמי שבארונו היו אינספור ספרי בריאות וחיים טובים ונהג לשתף עם סביבתו מדי יום את הדברים החדשים שלמד על אורח חיים נכון ובריא. בראיון שערך עמו ערוץ הטבע "נשיונל ג'אוגרפיק" אמר לאפאלו כי הוא מייחס את גילו המופלג לצייתנות ולמתינות שהפגין במשך כל חייו, "עשיתי כל מה שאבי אמר לי לעשות". כמו כן, ציין כי אכילה מרובה של פירות וירקות, שינה בשעות מוקדמות ופעילות גופנית סדירה תרמו לחוסן גופו. על סדר יומו אמר: "התעוררתי בכל בוקר ב-3 וחצי או 4, עשיתי הליכה, התקלחתי, מרחתי את גופי בשמן זית ואכלתי ארוחת בוקר" והוסיף "לחץ נפשי הוא הגורם הראשון למוות, כך אבא שלי אמר לי. זה חשוב לקחת רגע להירגע ולאמן את המוח, כמו למשל על ידי משחקי חשיבה".

9. "תאכל פחות, תחייה יותר" - ג'ירואמון קימורה (116 שנים ו-54 ימים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: ג'ירואמון קימורה
קימורה נולד באפריל 1897 בעיר קיוטו שביפן. בשנת 2012, בגיל 115, הוא הפך לאדם המבוגר ביותר שחי בעולם והחזיק בתואר עד מותו ביוני 2013. בראיון שנערך עמו הוא אמר כי הסוד הגדול שלו לאריכות ימים הוא הקפדה על חלוקה נכונה ומוגבלת של מנות האוכל שלו, יקיצה מוקדמת בכל יום וקריאה של עיתונים. בראיון נוסף שנערך עמו אמר "חשוב להקפיד על משמעת של פעילות גופנית סדירה" וכן ציין כי בכל פעם שהצליח להתגבר על מצוקה הוא הפך לחזק יותר, "אחרי כל סערה השלווה תמיד תגיע".

10. "שמן זית, סיגריות, שוקולד ויין" - ז'אן לואיז קלמן (122 שנים ו-164 ימים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: ז'אן לואיז קלמן
קלמן נולדה בעיר ארל שבדרום צרפת ב-21 בפברואר 1875. על אף שחלק מן החוקרים הטילו ספק בתאריך הולדתה, שלטענתם הוא "בלתי אפשרי מבחינה סטטיסטית", היא נחשבת באופן רשמי לאדם המבוגר ביותר שתועד אי פעם. בראיון שנערך עמה בנוגע לאורח חייה היא טענה שהיא נהגה לעשן במשך רוב שנותיה וחדלה מכך רק בגיל 117, כחמש שנים לפני מותה. כמו כן, היא נהגה לשתות בכל לילה כוס יין פורט (Port wine) וכן אכלה הרבה מאוד שוקולד. קלמן הלכה לעולמה באוגוסט 1997, כשהיא בת 122 שנים ו-164 ימים.

11. "אופטימיות והנחת תפילין" - ישראל קרישטל (113 שנים ו-330 ימים)

טיפים לאריכות ימים מאנשים שחצו את גיל 100: ישראל קרישטל
ישראל יצחק קרישטל נולד ב-15 בספטמבר 1903 למשפחה יהודית דתית בכפר ז'רנוב שבפולין. בגיל שלוש החל ללמוד ב"חדר" וקיבל במשך כל שנותיו הראשונות חינוך יהודי דתי. בגיל 15 וחצי התייתם קרישטל משני הוריו, ובשנת 1920 עבר לעיר לודז', שם החל לעבוד בייצור ממתקים - עיסוק שליווה אותו במשך כל ימי חייו, ולטענתו אף עזר לו להימלט ממוות במהלך תקופת השואה. כשנשאל על סוד אריכות ימיו השיב קרישטל בגאווה ובביטחון "אין סודות", אבל תמיד נהג להצביע לשמיים ולומר כי הכול בידי הבורא. בראיון שנערך עם בתו של קרישטל, בו היא ניסתה לפצח את סוד אריכות הימים של אביה, היא אמרה כי האופטימיות שלו היא מה שהחזיק אותו בריא - כשקרה משהו רע הוא תמיד ניחם את עצמו שיכול להיות משהו גרוע יותר. הוא מיעט לכעוס, לא עשה "חשבונות" ונמנע מלהתמרמר, הוא תמיד אמר "זה מה שיש ועם זה ננצח".

מקור תמונות: Insider.com, משפחת ישראל קרישטל

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.