print header

9 תכונות של אנשים עם שאיפות גבוהות שלכולנו כדאי לאמץ

 יכול להיות שכבר השגתם את כל מה שאתם רוצים בחיים, או שבאופן כללי יש לכם אישיות של טיפוסים שמסתפקים במעט, אך מצד שני יכול להיות שאתם חולמים לכבוש יעדים גבוהים ויוצאי דופן - כך או כך, את 9 התכונות שבכתבה הבאה כדאי לכולנו לאמץ. הסיבות לכך הן רבות כפי שתוכלו להבין בעצמכם, אך הבסיס שעומד מאחורי כולן הוא שאנשים בעלי שאיפות גבוהות ניגשים אל החיים בצורה שמעניקה להם כוחות רבים, מונעת מהם תחושות שליליות שונות שרבים חווים וגם עוזרת להם בדרכים רבות שכלל לא קשורות לקריירה או להתפתחות אישית. גם אם תאמצו רק חלק מהתכונות האלו אנחנו בטוחים בכך שחייכם ישתנו לטובה, ואם יש לכם שאיפות גבוהות אתם תגלו שהרבה יותר קל להגשים אותן בעזרת צורת התנהלות שכזו.
 

1. התמקדות בפרטים הקטנים

לא לחינם נהוג להגיד ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" - במרבית המקרים יש להם חשיבות רבה והם מהווים את הסיבה העיקרית לכך שיש אנשים שמצליחים, ויש אנשים שמצטיינים. לכן, אם אתם רוצים להתחיל לחיות לפי השאיפות הגבוהות שלכם או פשוט לשפר את חייכם באופן כללי, אל תקפצו תמיד למחשבות או לפעולות בקנה מידה גדול. במקום לשפר את הזוגיות שלכם בעזרת מתנות יקרות או מחוות גדולות, נסו לשים לב למצב הכלים בכיור או לתת יותר מחמאות קטנות. במקום להשקיע שעות נוספות בעבודה בלי סוף או להתאמץ להספיק כמה שיותר, נסו לחשוב כיצד לשפר תהליכי עבודה מסוימים או להפוך את הסביבה לנעימה יותר עבור כולם. במקרים רבים לפרטים הקטנים האלה יש השפעה רבה והם יכולים לקרב כל אחד ואחת מאיתנו לשאיפות שלנו.
תכונות של אנשים עם שאיפות גבוהות: חיפושית על צמח

2. תקשורת "נקייה"

היכולת לתקשר בצורה יעילה היא לרוב קלה יותר לאנשים עם שאיפות גבוהות משום שהם יודעים בדיוק מה הם רוצים מהחיים. זה עדיין לא אומר שהם יודעים כיצד לגרום לאחרים להבין זאת, אבל לפחות יש להם תמונה ברורה של מה שהם מעוניינים לשדר לסביבה, שזה  כבר יותר ממה שיש לחלק מאיתנו. אך תקשורת נקייה ויעילה היא לא תכונה ייחודית לבעלי שאיפות גבוהות ורצוי לאמץ אותה בלי שום קשר למצבכם בחיים או לעתיד שאתם מדמיינים לעצמכם. המשמעות שלה בפועל היא סינון גורמים שליליים שונים מהשיחות שאתם מנהלים: רכילות, עובדות לא מאומתות, ביקורות על בסיס אישי, מסרים מעורפלים והנחות שמבוססות על ידע שקיים אצל צד אחד - אבל לא בהכרח אצל הצד השני. נסו להתעלם מהדברים האלו או לחקור אותם לעומק כאשר מישהו אחר אומר לכם אותם, והימנעו מהם כמה שיותר בעצמכם.

3. תשוקה והתלהבות

יש אנשים שכל מה שהם מחפשים זה "להחתים כרטיס" באופן מילולי או מטאפורי, לבלות כמה שעות בעיסוק מסוים ואז לחזור למנוחה בלי להשקיע הרבה בקידום או פיתוח עצמי. לא קשה להבין למה אנשים שכאלה אינם בעלי שאיפות גבוהות וגם אם יש להן כאלו, הם בהחלט לא מתנהגים בצורה שתעזור להם להגשים אותן. מן הצד השני, קיימים טיפוסים מלאי אנרגיה ותשוקה לעיסוק מסוים או למרדף אחרי החלום שלהם. האנשים האלו פשוט נהנים לעבוד ומקבלים סיפוק מהשגת יעדים, במקום תחושה רגעית של ירידת מתח ואז ייאוש בשל המעבר למשימה הבאה. אם אתם רוצים לאמץ את התכונה החשובה הזאת, זכרו שגם אם אתם לא אוהבים עיסוק או עבודה מסוימים, אפשר כמעט תמיד למצוא משהו שיספק לכם מוטיבציה חיובית ויעורר את התשוקה שלכם. ככה שתוכלו לפעול במהירות, ביעילות ובצורה הרבה יותר נעימה - זהו רווח נקי עבורכם ועבור כל הסביבה.
תכונות של אנשים עם שאיפות גבוהות: צוות מנצח

4. שליטה עצמית

כולנו זוכרים לפחות מפגש אחד עם חברים שבו נשארנו יותר זמן משהיינו צריכים או ערב שבו במקום להשקיע זמן במה שחשוב, רק ישבנו מול הטלוויזיה או המחשב. אין שום דבר פסול באירועים האלו ומפעם לפעם הם אפילו נחוצים, אבל כדי לספק את התשוקות שלכם ברמה הכי גבוהה אתם צריכים לפתח שליטה עצמית שתעזור לכם לעמוד בפני הפיתויים האלו. השליטה העצמית הזאת היא בחלקה תוצר של יעדים ברורים בחיים וערכים שמנחים אנשים בעלי שאיפות גבוהות להצלחה. אם היעד שלכם לא ברור, יהיה לכם קשה להתמקד בו ולהפגין שליטה עצמית וזה נכון למעשה בכל סוג ורמה של שאיפה בחיים. אם קשה לכם לעשות זאת, במקום להגיד לעצמכם "אני אקריב שעה של מנוחה כדי לעשות..." העדיפו לחשוב "אני אקדיש שעה ל... כדי לקרב את עצמי ליעדים שלי".

5. סקרנות

האפשרויות לגלות פסגות חדשות שאותן ניתן לכבוש ולחשוב על כמה שיותר רעיונות מקוריים מצריכות "דלק" מסוים, שאנחנו לפעמים מונעים מעצמנו. הסיבה לכך היא שלרוב אין לנו מספיק זמן וכוחות נפשיים כדי להשקיע בפיתוח וסיפוק סקרנות לגבי הדברים שאנו מרגישים תשוקה לגביהם או אפילו לגבי התחומים בהם אנחנו רוצים להצליח. אך למרות זאת, אם אתם רוצים להפוך למצטיינים במחלקה שלכם בעבודה, לפתח תחביב מסוים וכדומה, אתם תהיו חייבים לחקור דברים מסוימים לעומק ולא "להסתפק" רק במידע שיש ברשותכם. אפילו אם אתם לא בהכרח שואפים גבוה, את התכונה הזאת כדאי לאמץ כי היא בוודאות תכניס עניין חדש לחייכם ואולי גם תפתח בפניכם דלת או שתיים בעתיד.
תכונות של אנשים עם שאיפות גבוהות: חתול סקרן

6. התמקדות בפתרונות

אתם מכירים את הטיפוסים האלה ששוקעים בתוך הבעיות והצרות שלהם כאילו שמדובר בחול טובעני ולא מסוגלים לחשוב על שום דבר אחר? במרבית המקרים התנהגות שכזאת לא מאפשרת להתמקד בשאיפות הגבוהות שיש לנו בחיים ולאורך זמן היא אף עלולה לדכא אותן לחלוטין ולדון אותנו לחיי ייאוש. מהסיבה הזאת כדאי לכולנו לאמץ גישה אחרת שהיא חיונית עבור בעלי שאיפות גבוהות: לא להשקיע משאבים ואנרגיה, מחשבות ודיבורים על הבעיה עצמה ועל ההשלכות שלה, אלא למקד את כל אלו במציאת פתרונות. הרי אף בעיה אף פעם לא נעלמה משום שאנשים דיברו עליה יותר מדי, ושום שאיפה משמעותית לא ניתן להגשים בלי להיתקל במכשולים - אז הדרך הכי נכונה להתנהל היא פשוט לקבל את המצב ולהבין כיצד ניתן לשנות אותו.

7. גמישות מחשבתית

כדי למצוא דרך להתמודד עם משבר בדרך להצלחה או להפגין יצירתיות מנצחת בזמן שכל הסביבה חושבת בתוך הקופסה, חשוב מאוד לאמץ את התכונה הזאת. אנשים ששואפים גבוה לרוב מבינים בשלב כזה או אחר שהם חייבים לנהוג ככה, משום שאחרת הם פשוט ייתקעו במקום ולא יצליחו לקדם את עצמם. לכאורה זה נשמע מובן מאליו, אך עם יד על הלב, האם כולנו באמת יודעים לזהות מתי אנחנו מתנהגים בצורה עקשנית ונוקשה או פועלים לפי תבניות? אם אתם באמת רוצים לשאוף גבוה, הרשו לעצמכם להטיל ספק מסוים בהכל, לשאול את השאלות שאחרים מהססים להתמודד איתן ולהבין שכמעט תמיד יש יותר מדרך אחת להצלחה - ושעשויות להיות לה פנים רבות. 

תכונות של אנשים עם שאיפות גבוהות: עובד מיואש

8. התמקדות בסדר וארגון

באופן כללי מי שרוצה להגיע הכי רחוק שאפשר, בדרך כלל צריך "מפה" כמה שיותר מסודרת ומפורטת. המפה הזאת יכולה להיות מטבח מסודר ונקי אם אתם מעוניינים לשפר את יכולת הבישול, תוכנית אימונים אם אתם רוצים לרדת במשקל, תוכנית עסקית מפורטת אם אתם שואפים לקדם את העסק וכדומה. בכל מקרה שרק יהיה, שאיפה ליעדים גבוהים כמעט תמיד דורשת מתן תשומת לב למספר דגשים, יעילות בניהול זמן ובמקביל שמירה על איזון בין תחומי החיים השונים. כל אלו הופכים להיות קשים מאוד להשגה אם אתם מקדישים זמן לשאיפות שלכם בלי שום לוח זמנים ברור, או אם פינת העבודה שלכם נמצאת בחוסר סדר תמידי. אנשים עם שאיפות גבוהות מודעים לכך ברמה כזו או אחרת, לכן הם משתדלים להקפיד על סדר וארגון בקשר לדברים שחשובים להם באמת.

9. מחויבות

מי ששואף גבוה יודע שעליו לעבוד לאורך זמן כדי להגיע ליעדים שלו, במיוחד אם ברצונו לשמר את ההישגים שלו לאורך זמן. הרי בדרך להצלחה והצטיינות יש מספר אינסופי של מכשולים, אנשים ביקורתיים וסיבות להרים ידיים, אך לבעלי שאיפות גבוהות חייבת להיות היכולת להתעלם מהם. אנשים שכאלה מסוגלים להתרכז רק בקול הפנימי שלהם ובאמונה שהם יכולים להצליח, באופן כזה או אחר, בתחום שמעסיק אותם. כמובן שתמיד יש מקום לביקורת בונה וזה טבעי לחוש ירידת מוטיבציה לאחר כישלון, את הדברים האלו צריך לקבל אך לא לתת להם לפגוע במחויבות שלכם. אם אתם רוצים באמת לפתח שאיפות גבוהות ולחיות בהתאם למטרות האלו, זכרו שזה לא משימה ליום או לשבוע, אלא מסע ארוך טווח שדורש מחויבות, אך היעד שבסופו עשוי להיות הגשמה של החלומות הכי גדולים שלכם...

מקור התמונות: Kenny Louie

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.