print header

9 מכשולים שאתם מציבים מולכם מתוך חשש מכישלון

לכולנו יש חלומות, אך בקרב רובנו הם נשארים פנטזיות שלא יתגשמו לעולם. הסיבה לכך היא לא שהשאיפות האלה באמת גדולות מדי, אלא שאנחנו טועים לחשוב שהן גדולות מדי עבורנו ומפחדים ליפול ולהיכשל, אך כדי להתחיל לפעול עלינו לאזור אומץ ולהתגבר על מחשבות השווא הללו. כבר מילדות אנו לומדים להימנע ממצבים שיוצרים אצלנו תחושות לא נעימות, ואין מחשבה פחות נעימה מאשר נטילת סיכון. עם זאת, כדי להצליח אנחנו חייבים לצאת מאזור הנוחות שלנו ולהציב את עצמנו במצבים שהתוצאות שלהם אינן ברורות. אם אתם חוששים מכישלון, יתכן שאתם מציבים בפניכם לא מעט מכשולים שמונעים מכם הצלחה, ועל כן עליכם להכיר את 9 המצבים הבאים שגורמים לכם להישאר במקום ולא להגשים את החלומות שלכם, ולהתגבר עליהם.
 
צללית של אישה קופצת בין צוקים
 

1. אתם מחבלים בסיכויי ההצלחה שלכם, במודע או שלא במודע

הצלחה וכישלון הולכים יד ביד ואין דרך להימנע מכך – בדרך לכל הצלחה ששמעתם עליה עמדו שלל כישלונות שהובילו אליה. אם כך, הגיוני שאם לא נשאף להצלחה גם לא ניכשל, נכון? זוהי אחת המלכודות הגדולות ביותר שקיימות בדרך להגשמת השאיפות שלנו, משום שבמקום לנסות להשיג את חלומותינו אנו לעתים פשוט מעדיפים לוותר מראש ולהמשיך בחיים. זה אמנם לא ירגש אותנו כמו הצלחה, אך בו זמנית זה ירגיש בטוח יותר מאשר כישלון. העניין הוא שברגע שאתם עושים החלטה שכזו אתם באמת נכשלים במלוא מובן המילה, ולא בדרך שתוביל אתכם להצלחה.

2. אתם עושים רק את המינימום ההכרחי

רבים מאתנו נמנעים מלתת 110 אחוז למטרות שלנו משום שאז אנחנו נהפוך את עצמנו לפגיעים מאוד. כשאנו נותנים את כל כולנו לדבר מה וקיים סיכוי שנפשל, הנפילה הופכת לחזקה פי כמה מאשר אם ידענו שלא נתנו את כל מה שיש לנו. בנוסף, אם נעשה רק את מה שאחרים מבקשים מאתנו, הם לא יצפו מאתנו ליותר, וזה יפחית את הלחץ שאנו חווים. עם זאת, אם ברצונכם להצליח עליכם לתת את כל כולכם למטרה שלכם ולגרום לאחרים לרצות לראות מה עוד יש לכם לתת לעולם ולעצמכם.

3. אתם מסרבים לנצל הזדמנויות

יתכן שבחייכם כבר נתקלתם במצבים שבהם אנשים אחרים לא הבינו מדוע סירבתם להצעת עבודה מסוימת או הזדמנות שצצה לשיפור חייכם, למרות שאתם יודעים מה הסיבות לכך והן נראות לכם הגיוניות לחלוטין. מה שאנשים אחרים ואולי אפילו אתם לא מבינים זה שפשוט התרגלתם לשגרה שלכם ואתם מפחדים משינויים בה. אתם מעדיפים לדבוק במה שאתם מכירים מאשר לנסות דרכים שיובילו לתוצאות בלתי צפויות, אך זה רק יגרום לכם להישאר במקום ולא להתקדם. עד כמה שנוח לכם לשבת במקום, בסופו של דבר הישבן שלכם יתחיל לכאוב.
אדם בחליפה מרים את ידיו לאוויר
 

4. אתם מתקשים לסיים משהו שהתחלתם ועוברים לדבר הבא

בדרך כלל קשה לנו לסיים דבר מה שהתחלנו משום שאנו עוסקים ביותר מדי פרויקטים בו זמנית, שכל אחד מהם מספק לנו ריגוש שדועך ככל שהזמן עובר – על כן אנו מוצאים פרויקט חדש שמספק ריגוש נוסף מבלי שסיימנו את הקודם. אם אתם מכירים את עצמכם ויודעים שאתם יכולים להתמודד עם מספר מטלות בו זמנית, בצעו אותם אך דאגו שלא להזניח אף אחת מהן. אם אתם נוהגים לשכוח מכל פרויקט אחרי שהתחלתם אחד חדש, דעו שזהו מכשול שאתם מציבים בפני עצמכם אשר מונע מכם הצלחה.

5. אתם מנתקים את עצמכם מהסביבה וכולאים את עצמכם בראשכם

יתכן שאמרו לכם בעבר בעבודה או במערכת היחסים שאתם "מעופפים" או שאתם לא משקיעים מספיק. במצבים מסוימים אתם נוטים להתנתק מהסביבה ולהיכנס לתוך רצף מחשבות שלא קשורות למה שאתם עושים, ובה בעת אתם משכנעים את עצמכם שאתם לא מעוניינים להיקשר יותר מדי למה שאתם עושים. זה לרוב קורה מתוך חשש לכישלון, אך חשוב שתזכרו שאותו הכישלון שממנו אתם מפחדים לא יפגע בכם כמו שאתם חושבים – הבריחה לתוך עולמכם הפנימי עם זאת כן תיפגע בסיכויי ההצלחה שלכם.

6. אתם מטרידים את עצמכם יותר מדי במה שאחרים חושבים

אם בזמן שאתם בורחים למחשבות שלכם, אתם בו זמנית חושבים ללא הרף על מה שאחרים יגידו או יחשבו עליכם, זה סימן מובהק לכך שההצלחה שלכם אכן חשובה לכם ושאתם פשוט מפחדים מכישלון. רצף מחשבות שכזה בעת חוסר פעולה מוביל לתחושות של לחץ וחרדה, וזה יפגע בכם הרבה יותר מאשר אם פשוט תעשו מאמץ כדי להשיג את הדברים שאתם רוצים בחיים.
אישה יושבת מול מחשב ומרימה את ידה לאוויר עם תחושת הצלחה

7. אתם משווים את עצמכם לאחרים

כשאנחנו מסתכלים סביבנו, קל לנו מאוד לראות אנשים אחרים שעושים את הדברים שאנו היינו רוצים לעשות. על ידי כך שאתם משווים את עצמכם לאותם האנשים אתם באופן מידי יוצרים תחרות לא הוגנת שבה נראה כי המסלול שלהם חלק ונקי ושלכם מלא מכשולים ומהמורות. זכרו שלכם ולהם יש ידע וניסיון חיים שונה, ולכן הדרכים שלכם יהיו שונות, אך כל עוד אתם יכולים לראות בבירור את המקום שאליו ברצונכם להגיע, אין סיבה שתסתכלו לצדדים.

8. אתם חסרי סבלנות

בתרבות שלנו כיום אנחנו רגילים לקבל הכל כאן ועכשיו, אך שאיפות גדולות מצריכות זמן רב. אם תחשבו על כל מה שעליכם לעשות כדי להשיג את המטרות שלכם, המשא יראה כבד מדי, אך זכרו שכדי לבנות בית יש להניח לבנה אחר לבנה, ולא את כולן יחדיו. התמודדו עם כל שלב כשיגיע, אך הדבר החשוב ביותר הוא שתעמדו אך ורק מול מה שעליכם להתמודד איתו ברגע זה כדי להשיג את ההצלחה שלכם. אתם תעברו כל גשר שתגיעו אליו, אך ורק כשתגיעו אליו.

9. אתם מחכים רק להצלחה הגדולה ולא חוגגים הצלחות קטנות

בהמשך לסעיף הקודם, על כל גשר שעברתם עליכם לחגוג את ההצלחה הקטנה הזו. כמובן שבסופו של דבר השאיפה שלכם היא להשיג את המטרה הגדולה, אך אם כל צעד קטן שעברתם מוביל אתכם אליה, למה לא לחגוג גם את ההתקדמות? בסופו של דבר המטרה שלכם היא להרגיש טוב עם עצמכם ועם הדברים שאתם עושים בחייכם, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא פשוט לחגוג את החיים, וזה לא משנה אם כבר השלמתם את המטרה שלכם עד סופה או לא – כל עוד אתם מתקדמים, יש לכם על מה להיות שמחים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.