print header

מדריך לשימוש חכם ובטוח במכלי מזון מפלסטיק, זכוכית ומתכת

 זה לא סיכון גדול להניח שלכולנו יש בבית לפחות מדף, מגירה או ארון שלם במטבח שמוקדש למכלי אחסון אוכל המשמשים אותנו באופן קבוע. הרי אף אחד לא רוצה למלא את המקרר שלו בסירים גדולים או לתת אותם, כפי שהם, לילדים המבוגרים שבאים לבקר ורוצים לקחת איתם טעימה קטנה מהבית. סביר להניח שאתם לא מקדישים לכלי הפלסטק שלכם יותר מדי מחשבה מיוחדת וכנראה שאתם מתייחסים אליהם בדיוק כמו לשאר כלי האוכל שלכם, אבל זאת לא תמיד הבחירה הנכונה…  בייחוד עכשיו בימי הקורונה כשאנחנו מבשלים בבית יותר ויותר, חשוב שתדעו איך לשמור על הכלים האלו, כיצד לנקות אותם ומתי כדאי לזרוק אותם. בכתבה הבאה תמצאו את התשובות לשאלות האלו בכל מה שקשור לכלי פלסטיק, זכוכית ומתכת. כדאי לכם להכיר אותן ולפעול על פיהן, כי ככה תוכלו ליהנות מאוכל טעים, טרי ובריא יותר!

מכלי פלסטיק

למרות שקופסאות אחסון לאוכל עשויות מסוגים שונים של חומר, פלסטיק הוא כנראה ה"מלך" של העולם הזה. אך הכוונה שלנו היא רק לאופן השימוש הנרחב בו, ולא לשום דבר אחר, כי יש לכלים האלו הרבה חסרונות והם גם מציבים מולנו לא מעט קשיים שכדאי לדעת מהי הדרך הטובה ביותר להתגבר עליהם. הם אמנם לא ידידותיים לסביבה, אך אם מטפלים בהם כמו שצריך הם יכולים לשמש אותנו במשך שנים. היתרונות המרכזיים של כלי פלסטיק הם משקל נמוך, מחיר זול יחסית וחשש לא מאוד גבוה שהם ישברו אם נפיל אותם בטעות - וגם אם זה קורה, לא מדובר באסון גדול.
 
איך לשמור על כלי אחסון מזון שונים: מגירה עם קופסאות פלסטיק

עצות שימוש ושימור לכלי פלסטיק

לפי יצרנית מכלי הפלסטיק האמריקאית טאפרוור (Tupperware) הדרך הטובה ביותר לנקות כלים שכאלו היא בעזרת ספוג רך וחומר ניקוי עדין. במילים אחרות, אם עד היום ניקיתם את כלי הפלסטיק שלכם עם כל מוצר אחר, סביר להניח שגרמתם לנזק ושחקתם את הדפנות שלהם. כפי שכבר אמרנו, בתנאי השימוש הנכונים הכלים הללו יכולים להחזיק מעמד למשך זמן רב, אז בהחלט כדאי להימנע מכך. אם אתם עושים שימוש במדיח הכלים כדי לנקות אותם, חשוב מאוד לוודא שהם בכלל מתאימים לתהליך שכזה. על תחתית רוב מכלי הפלסטיק ניתן לראות סמלים שונים שעל חלקן תוכלו לקרוא בכתבה הבאהאם על הכלי שלכם יש סימן של מדיח, אתם יכולים להיות רגועים ולהכניס אותו לניקוי, רצוי בחלק העליון של המדיח. הסיבה לכך היא שברוב המכשירים המים החמים יוצאים מהחלק התחתון, ואתם רוצים להימנע מחשיפה מידית שלהם לפלסטיק שעלול להיפגע מהטמפרטורות החמות ולפלוט חומרים מסוכנים. אם אתם לא רואים סימן שכזה על כלי הפלסטיק שלכם, או לחילופין רואים סימונים עם המספרים 3 או 6, אסור לכם להכניס אותו למדיח הכלים בשום אופן!

מתי לזרוק כלי פלסטיק?

באופן כללי אין כלל ברור שעוזר לנו להחליט מתי לזרוק מכל פלסטיק ישן, אך אם אתם שמים לב לסדקים בחומר או למקומות בהם צורתו התעוותה הגיע העת להיפרד. דבר נוסף שיש לשים לב אליו הוא שריטות ופגמים בחלקו הפנימי של הכלי. הם עלולים להופיע כעבור זמן קצר מאוד אם למשל חתכתם משהו שהיה בכלי ופגעתם בתחתית שלו. הסימנים האלו שלעצמם הם לא בהכרח סיבה לזרוק את הכלי, אבל עלולות להצטבר בתוכם שאריות זעירות של חומרים שונים שימשכו בקטריות וחיידקים מזיקים. משך הזמן שעובר עד שבעיות כאלו מופיעות תלוי באיכות המוצר ואופי השימוש בו, אז חשוב לבצע בדיקה תקופתית לכלי הפלסטיק שלכם או פשוט לבחון אותם היטב לפני שאתם מוציאים אותם מהארון ועושים בהם שימוש. מצאתם כלי שכבר לא מתאים לשימוש? זרקו אותו לפח המחזור וכך תוכלו למזער את הנזק שלו לסביבה.

איך לנקות כלי פלסטיק?

שטח הפנים של כלי פלסטיק אולי נראה חלק ואחיד, אך הוא למעשה מלא בנקבוביות ומקומות בהם לכלוך ושאריות מזון עלולים להיתקע, במיוחד אם לא השתמשתם בהם כראוי בעבר כפי שכבר הוסבר. חומרים בעלי רמה מסוימת של חומציות, כמו למשל רוטב עגבניות, נוטים להיתקע בתוך הפלסטיק של הכלים האלו וקשה מאוד להיפטר מהם. אך לא הכל אבוד! כדי להיפטר מכתמים שכאלו מלאו את הכלי בתערובת של מים וחומץ ביחס שווה, השאירו את הכלי כך למשך הלילה ובבוקר שטפו אותו בעדינות עם ספוג וחומר ניקוי עדין.
איך לשמור על כלי אחסון מזון שונים: מיכלים למזון מפלסטיק
אם מה שמפריע לכם בכלי הוא לא הכתמים, אלא דווקא ריח רע שעולה ממנו גם לאחר ניקוי יסודי, ניתן גם לנסות את השיטה הבאה: צרו משחה מתערובת של אבקת סודה לשתייה וקצת מים בכמות המתאימה לגודל הכלי שלכם, מרחו אותה על מטלית מיקרופייבר ונקו בעזרתה את הכלי בעדינות - לאחר מכן שטפו עם מים וסבון כלים, ותוכלו להריח ממש את ההבדל. אם שתי השיטות האלו לא עזרו, כנראה שהגיע הזמן להיפרד מהכלי הזה.

מכלי זכוכית

כלי אחסון מזכוכית למזון צוברים יותר ויותר פופולריות לאחרונה, כי יש להם מספר יתרונות משמעותיים בהשוואה לפלסטיק. נכון, הם כבדים יותר ועלולים להישבר, אך הם גם בטוחים יותר לבריאות שלנו משום שיש מעט מאוד סכנה בהכנסתם למיקרוגל או למדיח הכלים. כמו כן הם מחזיקים מעמד למשך זמן ארוך בהרבה מהפלסטיק ואין שום חשש להכניס לתוכם אוכל חם או חומצי כמו רוטב העגבניות הידוע לשמצה, שמכתים את כלי הפלסטיק.
איך לשמור על כלי אחסון מזון שונים: מיכל למזון מזכוכית

עצות שימוש ושימור לכלי זכוכית

יתרון משמעותי נוסף של כלי הזכוכית, מעבר למה שציינו, הוא שניתן לנקות אותם ולהשתמש בהם בדיוק כפי שאתם עושים עם צלחות או כוסות זכוכית. שימו לב שאם יש לכלים האלו מכסים מפלסטיק לא כדאי לכם לנקות אותם ביחד, ורצוי לפעול על פי המתואר בחלק הקודם, אלא אם ראיתם עליהם סימנים מיוחדים שמאשרים את בטיחות הכנסתם למדיח הכלים. 

מתי לזרוק כלי זכוכית?

כלי זכוכית הם אולי מלכי העמידות בכלי המטבח שלכם, כי כל עוד הם לא שבורים, אין שום סיבה לזרוק אותם. אם מכסה הפלסטיק שלהם נפגע יכול להיות שיהיה צורך להחליף אותו, אך אין זה אומר שיש בעיה בכלי עצמו. בכל מקרה זכרו שבדיוק כמו פלסטיק, אם החלטתם להיפטר מכלי זכוכית ישן או שבור ניתן לזרוק אותו למכל מחזור מתאים במקום לפח הרגיל שלכם.

איך לנקות כלי זכוכית?

משום שאין בעיה לנקות כלי זכוכית בכל האמצעים המוכרים והמקובלים, רוב האנשים לא נתקלים בקושי מיוחד בכל מה שנוגע לכתמים עליהם, אך אם זה בכל זאת קורה ושמתם לב שכלי זכוכית שלכם הוכתם - ניתן להיעזר בשיטות שתוארו עבור כלי הפלסטיק. אם ממכלי הזכוכית שלכם עולים ריחות לא נעימים יש שיטה נוספת וחסכונית מאוד לטפל בבעיה, פשוט פתחו אותם והשאירו אותם במקום מאוורר תחת שמש ישירה למשך מספר שעות. אם אתם רוצים להימנע מכך שמצב שכזה בכלל יקרה, תוכלו לשים מעט סודה לשתייה בתוך כלי זכוכית ריקים ונקיים לפני שאתם מכניסים אותם לארונות שלכם ופשוט להבריש אותה החוצה לפני השימוש.

מכלי מתכת

כלי מתכת הם לא בחירה נפוצה בכל הנוגע לאחסון מזון, אך האמת היא שאין שום סיבה מיוחדת להירתע מהם. הם חזקים יותר מפלסטיק ולא נשברים כמו זכוכית, מחירם לפעמים שווה פחות או יותר לזכוכית והם יכולים להתמודד עם טמפרטורות גבוהות. רק שימו לב שבניגוד לזכוכית או לכלי פלסטיק שמותאמים לכך, אסור להכניס כלי מתכת לחימום במיקרוגל.
איך לשמור על כלי אחסון מזון שונים: מיכל ממתכת

עצות שימוש ושימור לכלי מתכת

העצה החשובה ביותר לניקוי מכלי אחסון למזון ממתכת היא לא לנקות אותם בעזרת ספוגים - והסיבה לכך היא שריחות רעים מהספוג עלולים להידבק למתכת ממש כמו מגנט. שיטה טובה וקלה בהרבה היא פשוט למלא אותם במים חמים עם קצת סבון, לנער היטב כשהכלי סגור ואז לשטוף במים פושרים ולנקות עם מטלית נקייה. 

איך לנקות כלי מתכת?

מעבר לטיפ שבסעיף הקודם אין שום דבר מיוחד בכל הנוגע לניקוי כלי מתכת מכתמים. מצד שני, ריחות רעים כאמור הם לפעמים בעיה כאשר מאחסנים בהם מזונות מסוימים. הבעיה מחמירה אם סוגרים אתם לפני שהם מתייבשים לחלוטין לאחר ניקוי ושטיפה, אז הקפידו שלא לעשות זאת. טיפ נוסף שעוזר למנוע ריחות רעים בתך כלי מתכת הוא פשוט שטיפה רגילה לחלוטין עם מים ואז ניקוי עדין עם מטלית יבשה ונקייה פעם בשבוע, אפילו אם הכלי לא היה בשימוש. תנו לו להתייבש באופן מלא לאחר מכן, והסיכוי שיתפתחו בו ריחות רעים עם הזמן יהיה קטן עד אפסי.
 
מקור התמונות: Starmaid Products
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.