print header

9 סיבות לכך שכדאי לכם להשמיע את דעתכם

  לרובנו יש דעות מוצקות אודות היבטים שונים בחיינו, בין אם מדובר במערכות יחסים, בפוליטיקה או בתחומים אחרים. השאלה היא מה אנחנו עושים עם אותן עמדות – האם אנחנו מעדיפים לשמור אותן לעצמנו, או שמא להשמיע אותן? אנשים רבים בוחרים בדרך הראשונה, ומעבירים חיים שלמים בשתיקה ובהנהון גם כשהם חושבים אחרת, וזהו כנראה פתרון חכם יותר בחלק מהמקרים. עם זאת, מומחים רבים ממליצים לכם דווקא לנקוט בדרך השנייה, וקוראים לכם להפסיק לשתוק ולהתחיל להשמיע את דעתכם כדי לזכות בחיים טובים יותר. מדוע? הנה 9 סיבות לכך שכדאי לכם להשמיע את דעתכם, גם כשנראה שעדיף לשתוק...
 

1. זכרו ששתיקה מעידה על הסכמה

פעמים רבות אנחנו מעדיפים לשתוק כדי להימנע מעימותים או מבעיות, וזוהי סיבה הגיונית ביותר, אך האם היא נכונה? ובכן, לא תמיד – לעיתים שתיקה היא שוות ערך לדיבור. בכל פעם כשמתעוררת בעיה כלשהי, אנשים מחפשים את אלו שגרמו לה להתפרץ, וברגע שאתם מחליטים לשתוק ולא לעשות דבר כדי לפתור אותה, הם יחשבו שאתם אשמים בגרימתה באותה מידה כמו אלו שבאמת יצרו אותה. חשבו למשל על דוגמה קיצונית – בעודכם הולכים בפארק שסמוך לביתכם ראיתם גבר שמאיים להרים יד על בת זוגו, ובמקום להתערב החלטתם להמשיך בשלכם, לא משנה מה הייתה הסיבה שלכם לכך. בעצם שתיקתכם, אתם עוזרים לו להמשיך לפגוע בה, גם אם בתוך תוככם אתם רוצים לסייע לה. לכן במקום לשתוק, הביעו את עמדתכם, גם אם שונה משל אחרים – יתכן שהיא תסייע למישהו מתישהו.

2. תזכו בהבנה מאחרים

כולנו רוצים שיבינו אותנו, אך כיצד זה יקרה אם אנחנו לא מספרים לאלו שמסביבנו דברים בסיסיים על עצמנו ומשתפים אותם בתחושותינו? הרי אנשים הם לא קוראי מחשבות, ולכן במקום להבין את עמדתנו, הם יפרשו אותה לפי תפיסתם, לעיתים באופן שגוי. למשל, חברה שלכם קבעה להיפגש עמכם במסעדה שאינכם אוהבים, ומן הסתם שאתם לא מרוצים מכך, אך מחליטים להסכים להצעתה ולבלות איתה שם כי אתם לא רוצים לפגוע בה. במקום להסכים בניגוד לרצונכם ולגרום לה לחשוב שאתם באמת מסופקים מבחירתה, הביעו את התנגדותכם והציעו חלופה אחרת, למשל במקרה עסקינן – מקום בילוי שאתם נהנים בו. עמדתכם והעדפותיכם הללו תשרתנה אתכם בפעמים הבאות, כאשר החברה הזאת תיקח אותן בחשבון בפעם הבאה שבה היא תקבע עמכם, ומן הסתם שאתם תיהנו ממנה יותר.
 
סיבות למה כדאי להביע דעה: בחורה שותה יין ובחורה שנייה אוכלת במסעדה

3. תפיגו מתחים ותחיו עם פחות חרטות

כשאתם בוחרים לשתוק, אתם כל הזמן מתעסקים עם הדעה שלכם ועם כך שאחרים לא יודעים עליה. כתוצאה מכך אתם נהיים מתוחים ועצובים יותר, הורסים לעצמכם את מצב הרוח ומוחקים את האפשרויות שיכולות להיות פרושות בפניכם. כמו דברים אחרים שגורמים למתחים, גם במקרה של שתיקה אתם עלולים להזיק לעצמכם בטווח הארוך. יתרה מכך, אתם תחיו חיים מלאים בחרטות ותשאלו את עצמכם שוב ושוב "למה לא אמרתי?..." או תחשבו שהייתם צריכים לפעול אחרת באירועים שאבד עליהם הקלח כבר מזמן. אנשים רבים, ולא נתפלא אם גם אתם ביניהם, אומרים שהם מתחרטים על כך שהם לא הביעו את עמדתם בזמן, כשהייתה להם ההזדמנות לכך. למדו את הלקח שלהם והשמיעו את קולכם לפני שיהיה מאוחר מדי...

4. אחרים לא ינצלו אתכם

מרבים לשתוק או להסכים? התנהגות שכזו נותנת לאחרים את הרשות להתערב לכם בחיים ולנצל את טוב לבכם, גם אם אתם ממש לא מעוניינים בכך. בגללה, אותם אנשים בטוחים שאתם אף פעם לא תתנגדו, ולכן הם לא יהססו לפגוע בכם או להוליך אתכם שולל. יתכן שאתם לא תודו בכך שאתם חווים או אפילו כבר חוויתם דבר שכזה, כי מי מאיתנו יגיד בקול רם או אפילו לעצמו שרימו אותו? בשל כך, רבים מאיתנו מכניסים את עצמנו למעין מעגל קסמים שכזה – בו ממשיכים לנצל אותנו, אנחנו ממשיכים לשתוק וחוזר חלילה. דוגמה נהדרת לכך היא אותו חבר שמקפיד לבקש מכם לעשות עבורו דברים שאתם לא רוצים, כמו למשל לאסוף אותו עם הרכב כשאתם קובעים לבלות במקום יחסית מרוחק – רק כי הוא יודע שאף פעם לא תסרבו לו. 
סיבות למה כדאי להביע דעה: שני בחורים במכונית

5. תזכו בכבוד עצמי

אנשים רבים מפחדים להביע את דעתם בקול רם, ולכן מעדיפים להחליף אותה בחיוך ובאימוץ תדמית חיובית של "הכל בסדר". כתוצאה מכך הם מאמינים בדבר אחד, אך פועלים אחרת לגמרי, לעיתים בדרך המנוגדת לעמדתם ושעלולה להזיק לתפקודם. אם המצב הזה נשמע לכם מוכר מדי, כדאי שתתחילו לשנות הרגלים ולפתוח את הפה, זאת מכיוון שאם תמשיכו להתנהג כך, אתם עלולים לוותר על עצמכם ולהוריד את הכבוד העצמי שלכם. השלכה שכזו אמנם לא נשמעת כל כך חמורה נוכח נסיבות חייכם, אבל היא עלולה להזיק לכם יותר משאתם חושבים, ובגללה אתם עלולים להמשיך לחיות בקרב אנשים שלא מכבדים אתכם באמת. יתכן שהם יירתעו מכם ברגע שתתחילו לדבר, אך בחלוף הזמן הם יתחילו להעריך ולכבד את הכנות שלכם.

6. תעזרו לאנשים להשתפר ולגדול

יתכן שאתם חושבים ששתיקתכם מועילה לאחרים, אבל בפועל אתם רק מונעים מהם ללמוד, להתבגר ולהשתפר. למשל, איך חברכם הטוב יבין שהוא מעליב אתכם כשהוא מדבר אליכם בדרך פוגענית לעיתים קרובות – אם לא תעירו לו על כך? בנוסף, בכל קבוצה יש מובילי דעה שנחשבים לחכמים במיוחד, אך אין זה אומר שפיהם תמיד מפיק מרגליות. ברגע שתגרמו להם לחשוב מעט אחרת בכך שתשמיעו את דעתכם השונה, תוכלו לעזור להם להחכים קצת. אחד הדברים שהופכים את החיים שלנו ליותר מעניינים הוא שכל אחד מחזיק בעמדה אחרת, והודות לכך אנחנו יכולים להשתפר ולגדול. אם כולם יחשבו אותו דבר – לא נוכל לעבור תהליך חשוב שכזה. בשל כך, לטובת התפתחותכם האישית וגם למען האנשים שמסביבכם, הביעו את דעתכם – היא עשויה לספק למישהו זווית אחרת להסתכלות על החיים.
סיבות למה כדאי להביע דעה: שני בחורים ושתי בחורות יושבים סביב שולחן ומדברים

7. מערכות היחסים שלכם ישתפרו

לעולם אל תזלזלו בערכה של כנות – האמת אולי עלולה להישמע מרה ופוגעת בהתחלה, אך היא תועיל לכם בטווח הארוך. הבה נחזור לרגע לאותו חבר מעליב מסעיף מספר 5, שמציע כעת להצטרף למפגש חברתי עם חבריכם מהעבודה, אותם הוא כלל לא מכיר. אתם יכולים להסכים להצעתו ולאפשר לו להצטרף אליכם, זאת למרות שאין לו שום קשר אליהם, שעצם הצעתו נראית לכם תמוהה ושסביר להניח שגם שם הוא ימשיך לפגוע בכם. מנגד, אתם יכולים פשוט לומר לו את האמת – שאתם מעדיפים ללכת לבד, ואולי גם להוסיף שאין סיבה שהוא ילווה אתכם. יתכן שהוא יפגע בהתחלה, אך הוא יבין בהמשך שהוא לא צריך להתערב בעניינים שלא נוגעים אליו. בזכות התגובה הזו שלכם, מערכת היחסים שלכם תשתפר ולא תתאים רק לצד השני, אלא גם לצרכים שלכם.

8. אתם תעוררו השראה באחרים

לא משנה מהי דעתכם אודות נושא מסוים – אם היא שלילית או חיובית – יש לה לגיטימציה, ואחרים ממש לא חייבים להסכים איתכם. ברגע שאתם משמיעים את עמדתכם, בעיקר אם היא שונה ולא מקובלת חברתית, אתם מחזקים אחרים שחושבים כמוכם ונותנים להם את הכוח והביטחון להתבטא. במוקדם או במאוחר, האנרגיה שלכם תעבור הלאה אל אנשים שזקוקים לה, ותעורר בהם את ההשראה לפעול. היזכרו בכל מיני מחאות חשובות שהצליחו לשנות סדרי עולם – בזכות אדם אחד שהיה לו את האומץ להביע את עמדתו ותפיסתו השונה והצליח לסחוף את אלו שמסכימים עימו ופחדו לפצות פה. אתם יכולים להיות האדם המיוחד והחשוב הזה.
סיבות למה כדאי להביע דעה: מבט על על מחאה

9. זכרו שאנשים פנו אליכם כדי לשמוע את דעתכם

אנשים החליטו לערב אתכם בשיחה מסוימת או שאלו בפירוש מהי עמדתכם? כנראה שהם באמת רוצים לדעת מה אתם חושבים. אם אין לכם דעה שיכולה לתרום לדיון שאליו צורפתם או עניין אודותיו, חבל שתבזבזו עליו את הזמן – פשוט מצאו משהו אחר לעשות במקום להשתתף בו. עם זאת, אם אתם משתתפים בו מסיבה מסוימת, עליכם לתרום לו ולאנשים שמעורבים בו, ולהשמיע את דעתכם. זוהי הדרך שלכם להיות כנים עם אלו שמקיפים אתכם, זאת כמובן אם אתם מתבטאים בדרך שהיא אמפתית ולא פוגענית. כשאתם משמיעים את עמדתכם, אתם מראים לאנשים שמסביבכם שאכפת לכם מהם ושאתם מסוגלים לתת להם עצה טובה או להשמיע דברי חוכמה, ובזכות כך הם יסמכו עליכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.