print header

5 דברים שכדאי לשים לב אליהם בתהליך קבלת דרכון פורטוגלי

ישראלים רבים נמצאים כיום בעיצומו של תהליך להוצאת דרכון פורטוגלי ואזרחות אירופאית – בזמן שאתם קוראים שורות אלו, הבקשות נערמות על שולחנה של ממשלת פורטוגל. ומה הפלא? הדרכון הפורטוגלי ממוקם שביעי בדירוג הדרכונים החזקים בעולם, ומלבד גישה ל-185 מדינות, כולל ארה"ב - ללא צורך בוויזה, הוא מעניק את כל הזכויות והיתרונות הנובעים מאזרחות באיחוד האירופאי. למרות זאת, ישראלים רבים עלולים להתאכזב מכך שההליך הפשוט לכאורה, בפועל כולל בירוקרטיה מייגעת, ושטעות קטנה אחת יכולה לעלות למבקש האזרחות כסף רב ובמקרה הרע אף בשלילת הבקשה כולה! כיצד תבטיחו ש"לי זה לא יקרה"? המשיכו לקרוא...
 
טיפים לקבלת דרכון פורטוגלי: דרכון פורטוגולי ואירופאי על רקע נופי פורטוגל

חמש הסיבות שיעלו לכם בדרכון

חברות רבות פועלות בשוק האזרחויות האירופאיות, חלקן מקצועיות מאוד ואחרות פחות. גם עורכי דין פרטיים ישמחו לעזור לכם בדרך אל הדרכון, אך ישראלים רבים שהפקידו את כספם ואמונם במקומות שאינם מקצועיים דיים, נכונו לאכזבה. כדי שתשימו לב ולא תחוו מפח נפש, מוצגות בפניכם הסיבות העיקריות שעלולות לעלות לכם בחלום האירופאי.
 
שימו לב – 5 הסיבות שבגללן לא תקבלו דרכון פורטוגלי:

1. נוטיפייקישנס, נוטיפייקישנס, נוטיפייקישנס!

הטעות הבסיסית והנפוצה ביותר: פעמים רבות הלקוח או בא כוחו מתבקשים לתקן טעות שנפלה במסמך מסוים או בבקשה עצמה, ולהמציא מסמכים נוספים לצורך התיקון. לעיתים בקשות התיקון אובדות במייל ולא מקבלות מענה מהיר, ולכן, עד לאחרונה, ממשלת פורטוגל נקלעה למצב של השחתת זמן יקר על טעויות כאלו. בעקבות זאת הוציאה הממשלה הפורטוגלית הצהרה כי בקשה אשר מכל סיבה שהיא נמצאה פגומה, תדחה לחלוטין תוך 20 יום, באם הטעות לא תתוקן.
טיפים לקבלת דרכון פורטוגלי: עט חותמת על מסמך שעליו נטבעה כתובה Rejected

2. הגשת בקשה באופן עצמאי

ישראלים רבים חושבים שהם יכולים לעקוף את המערכת ולעשות "קומבינה" אם יגישו את הבקשה לאזרחות בעצמם. אלא שאיסוף המסמכים ובניית הזיקה הגנאלוגית (חקר שורשים) הם עסק למומחים בלבד, ולו בשל העובדה כי יתכן שמסמכים רבים אבדו במהלך השנים וצריך לבנות את הזיקה על סמך מסמכים אחרים. מלבד זאת, יש להתחקות אחר שם ועץ המשפחה עד לגירוש ספרד ופורטוגל – עבודה למומחים בלבד, כבר אמרנו? גם אם נניח שהצלחתם לעבור את כל המשוכות הללו, עדיין עליכם לשלוט בשפה הפורטוגזית ובחוק הפורטוגלי על מנת להתמצא באופן יעיל במסדרונות הבירוקרטיה המקומית – עניין לא פשוט כלל. לכן התנהלות עצמאית אולי חוסכת לכם כסף, אך במרבית המקרים מבטיחה את שלילת הבקשה.

3. היזהרו מחיקויים: דרכון פורטוגלי עושים רק עם מומחים!

גם אם עשיתם בחוכמה, ופניתם לעורך דין או חברה המציגים את עצמם כמומחים בתחום הדרכון הפורטוגלי, יש כמה סימני אזהרה שמומלץ לשים לב אליהם:
  • האם הגוף ששכרתם את שירותיו מבקש המחאת ביטחון או תשלום מלא מראש? משרד עורכי דין רציני יאמר לכם שאין צורך בהמחאת ביטחון ולא יגבה תשלום מלא מראש, מאחר ובקשת הזכאות שלכם עלולה להידחות בשלב הקהילה היהודית.
  • הבטיחו לכם דרכון, ומהר? משרד עורכי דין שמבטיח דרכון תוך פחות משנה וחצי חושף כי אינו יודע כלל מהו מצב הבקשות הנוכחי מבחינת הרשויות הפורטוגליות, וכנראה שאין לו נציגים בפורטוגל עצמה.
  • עברו מעל 3 חודשים ועדיין לא קיבלתם את אישור הקהילה היהודית? נורת האזהרה הברורה ביותר צריכה להידלק: זהו בסיס התהליך ואמור לקחת בין חודש עד שלושה חודשים, לכל היותר. מעבר לכך יש סיכוי כי בקשתכם לא הוגשה כראוי ולכן עלולה להישלל.

4. עבר פלילי 

לאחר שקבלתם את אישור הקהילה היהודית, תתבקשו להמציא תעודת יושר מכל מדינה בה שהיתם מעל לשלושה חודשים. אם יש בעברכם רישום פלילי בגין עבירות שממשלת פורטוגל הגדירה בחוק, הבקשה לאזרחות תידחה על הסף. גם אם עברתם עבירה הגוררת רישום פלילי באחת מהמדינות בהן חייתם בעבר, בקשתכם תידחה. תעודת היושר שלכם ואי רישום פלילי יבדקו לא רק על ידי משטרת פורטוגל, אלא גם על ידי גוף בינלאומי – האינטרפול, כך שאם העבר שלכם אינו נקי ללא רבב, לא ניתן יהיה לחמוק מהשלכות הדבר על בקשת האזרחות, למעט עבירות שנחשבות "קלות" באופן יחסי, הכל בהתאם לחוק האזרחות הפורטוגלי.

5. בדקו ותק, ניסיון ומומחיות!

לא כל חברה המציעה את שירותיה בהוצאת דרכון פורטוגלי באמת מומחית בתחום. גם חברה המתהדרת במשרד מפואר ונציגים רבים עלולה להתגלות כחתול בשק. כדי שלא תשגו, ראשית בדקו אם למציעים לכם את שירותם יש עורכי דין הרשומים בלשכת עורכי הדין. בשל הביקוש הרב לדרכון הפורטוגלי, חברות רבות קמו במטרה "לנגוס" ברווח הצפוי מישראלים הלהוטים לקבל אזרחות אירופאית, אך לא מעטות מהן נוצרו בעקבות הסבה מקצועית מתחום אחר ובפועל אינן מקצועיות כנדרש. יותר מכך, חברות מעין אלו עלולות להיסגר ברגע וללא התראה, ולהוריד לטמיון הן את הכסף שהשקעתם והן את חלום הדרכון האירופאי, ללא כל דרך לתבוע את כספכם חזרה. 
 
חברה אשר מובלת על ידי עורכי דין תיחשב למקצועית ואמינה כאשר לכל עורך דין בחברה יש "כתובת" – לשכת עורכי הדין, שמצביעה על כך שעורכי הדין במוסד זה פועלים מתוך מודעות לחשיבות השמירה על שמם הטוב ועל הרישיון שלהם. אם תתפתו להבטחות ולמחירים הזולים של חברות לא אמינות, אתם עלולים להיוותר בלי הדרכון ובלי הכסף ששילמתם עבורו.
 
מקור התמונות: depositphotos.com
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.