print header

דרכים יעילות לזיהוי מטען רגשי ולהתמודדות עימו

 חשים רוב הזמן כאילו יש מעליכם איזשהו ענן אפור שרק הולך וגדל עם השנים? שאתם סוחבים על כתפיכם תיק כבד ומלא חוויות ואירועים שפגעו בכם בעבר? יתכן שאתם נושאים מטען רגשי שמשפיע על ההווה שלכם ומונע מכם להתקדם בדרך אל האושר. בזמן שאנשים רבים מעדיפים להמעיט בערכו ולהדחיק אותו, מומחים רבים ממליצים דווקא לזהות אותו, להכיר ולטפל בו כדי לזכות בהקלה שמובילה לחיים מלאים בשמחה. בדיוק לשם כך הכנו עבורכם את המדריך הזה, שיסביר לכם תחילה מהו מטען רגשי, יציג בפניכם 6 סימנים שמעידים על קיומו ותהליך של 6 שלבים שעליכם לעבור כדי להיפטר מהתרמיל הכבד שמעיק עליכם.
 
מטען רגשי: גבר נושא תרמיל כבד והולך בפארק

מהו מטען רגשי?

מטען רגשי הוא ביטוי מתמשך של אירועים כמו טראומה, שברון לב, אובדן ואהבה נכזבת, שהתרחשו בעבר ומכבידים על הנפש מדי יום כמו מעין ענן אפור שמרחף מעלינו. אותו תיק שרבים מאיתנו סוחבים על גבינו, נועד ללמד אותנו שיעורים חשובים על סמך העבר, למשל, כיצד להתנהל נכון במצבים מסוימים ומה אנו באמת מחפשים בחיים ובמערכות היחסים שלנו. עם זאת, ממחקר משנת 2015 עולה כי במקום להשתמש בחוויות השליליות ולהתפתח בזכותן, אותו "תיק" עלול להזיק לנו ולמנוע מאיתנו להתפתח, זאת משום שאנחנו עסוקים בלחשוב על תוכנו שוב ושוב.
מטען רגשי: בובת קרטון אדומה עם ציור של דמעה מתחת לעין, מחזיקה לב שבור

סימנים לזיהוי מטען רגשי

אנשים רבים מודעים לכך שהם סוחבים מטען רגשי, בין אם הם מנסים להיפטר ממנו ובין אם לאו. עם זאת, ישנם כאלו שחווים תסכול רב, מבלי לדעת שהם תקועים עם תחושות קשות שכאלו שעליהם לפתור בהקדם. אם מצב שכזה נראה לכם מוכר מחייכם, בדקו האם אתם מזהים אחד או כמה מ-6 הסימנים הבאים שמעידים על צורך בהתמודדות עם מטען רגשי:

1. רצף של קשרים זוגיים לא בריאים

התגרשתם כבר כמה פעמים, או שמערכות היחסים האחרונות שלכם היו רעילות ומלאות בתסכול? יתכן שאתם סוחבים עמכם מטען רגשי שעובר איתכם מקשר לקשר. כמובן שאנו לא מפילים את כל האשמה עליכם – יכול להיות שגם בני הזוג שלכם מביאים עימם תיק לא פחות כבד, וששניכם עברתם דרך לא פשוטה בחיים. עם זאת, אם אתם רואים שבעיות ביחסים משפיעות לרעה על חייכם באופן קבוע, בעיקר כאשר מדובר בזוגיות, הבינו שאתם כנראה תקועים עם מטען רגשי שאתם מסרבים לשחרר. 
מטען רגשי: זוג יושב ושותק לאחר מריבה

2. חוסר מיצוי פוטנציאל

אתם ודאי יודעים שסחיבת תיק כבד עלולה לגרום לכאבי גב שמובילים לירידה ביכולת לתפקד בחיי היומיום. זה בדיוק מה שקורה לנפשכם כאשר היא נושאת מטען רגשי – היא מתעייפת ואף עלולה לגרום לכם לאבד תקווה. יתרה מכך, אתם יכולים לחוש חסרי תשוקה לעשות את כל אותם דברים שמסבים לכם אושר וסיפוק, כמו ספורט, אכילה ואפילו עבודה. ברגע שאתם מרגישים שאתם עושים אותם באופן שלא ממצה את מיטב יכולותיכם, בעיקר בכל הקשור לפעילויות שאתם אוהבים – התחילו לחשוד בכך שאתם נושאים איזשהו מטען רגשי שתוקע ומגביל אתכם.

3. מחלה נפשית

רבים סבורים שמחלות נפש מושפעות מגנטיקה, אך לפעמים גם תקופה ארוכה ללא תחושת אושר עלולה להוביל אליהן. למשל, אם חייתם במשך 20 שנה בזוגיות לא מאושרת והייתם נשואים לאדם שעשה לכם רע – יתכן שצברתם בתקופה הזו שלל חוויות קשות שמשפיעים עליכם ועוד יצופו שוב בעתיד. אם לא תטפלו בהן, אתם עלולים לסבול מדיכאון ומחרדות, ולכן לפעמים הפתרון היעיל ביותר הוא לחשוב על עצמכם ולפתור אותן בזמן, גם אם מדובר בגירושין.
מטען רגשי: גבר יושב עצוב על אדן החלון

4. חלחול העבר לעתיד

מטען רגשי לא קשור רק למערכות יחסים שליליות, אלא גם יכול לחלחל לאלו הבריאות, שבהן אתם מאושרים וחשים "במקום הנכון". למשל, פגשתם אדם שגורם לכם להרגיש נפלא, אך אתם לא מצליחים לנהל איתו זוגיות ראויה משום שצלקות העבר שבות אליכם ונכנסות באמצע. למשל, הן עלולות לגרום לכם להשוות בין בני הזוג הנוכחיים לקודמים – גם אם אתם עושים זאת כדי להדגיש כמה השתדרגתם. חוויות שליליות גם עלולות לגרום לכם לבנות חומות שירחיקו מכם את הצד השני, או שיביאו לתחושת התקרבנות חוזרת ונשנית, לפיה כולם מנסים להזיק לכם לשווא. כל התחושות הללו עלולות לגרום לבני זוגכם להתייאש מכם ואף לרצות להיפרד.

5. סיוטים בלילה והתפרצויות רגשיות

אתם סובלים לאחרונה מסיוטים שמפריעים לכם לישון כמו שצריך? יתכן שאתם סוחבים עמכם טראומה או בעיה לא פתורה שנדחקו עמוק אל תת המודע שלכם, וכעת הן צפות החוצה בחלומות שלכם. בנוסף לכך, מטען רגשי כבד שגורם לסיוטים כאלה עלול להתעורר ולגרום לכם להתפרץ על אחרים במשך היום גם אם אתם טיפוסים רגועים במיוחד. התנהגות שכזו יכולה להתבטא בצעקות על מישהו ללא סיבה מיוחדת, או להיקלע לקטטה שיכולתם להימנע ממנה. 

6. בעיות במחויבות

קשה לכם להתחייב למקום עבודה יציב, סביבת מגורים קבועה או לבן זוג מסוים? בעיות שכאלו, שמונעות מכם להתקבע על מקום או אדם אחד, נובעות לרוב מחששות מפגיעה או מאכזבה, מתלות באדם אחר, או מחרדת נטישה מסוימת. בנוסף, לעיתים אתם רוצים להתחייב לדבר מסוים, אך פשוט מפחדים לעשות זאת, מכיוון שאתם לא יודעים איך תוכלו להתמודד עימו. בעיות שכאלו לא מעידות על אופייכם ועל כך שיש בכם משהו רע, אלא על כך שאתם פשוט צריכים לטפל בטראומה שמגבילה אתכם. 
מטען רגשי: תמרור "עצור"

תהליך התמודדות עם מטען רגשי

לאחר שהבנתם שמעיקה עליכם איזו טראומה מהעבר או אירוע שצילק אתכם, עליכם להתמודד עימם ביעילות כדי שהם יפסיקו להטריד אתכם. לשם כך, עליכם לעבור תהליך של 6 שלבים שנפרט בפניכם כעת. לכל אורך הדרך שתעשו, מומלץ לתעד במחברת או ביומן את מחשבותיכם, רגשותיכם ואירועים שהשפיעו עליכם. בנוסף, כדי לעבור את התהליך כראוי, השתדלו להסתכל באובייקטיביות על הדברים שחוויתם ושאתם עוברים, כאילו אתם אדם חיצוני שמסתכל עליהם מהצד ומנסה להבין מה באמת קרה.

1. זיהוי הבעיות

אתרו ונתחו אירועים מעברכם ובעיקר מילדותכם, שהיו יכולים לפגוע בכם ולצלק אתכם. אם נתקלתם בבעיה שכזו בהווה, אבחנו גם אותה ונסו להבין כיצד היא גורמת לכם לחוש, מה ההשלכות שנובעות ממנה, והכי חשוב – אלו תועלות ישדרגו את חייכם כשתצליחו להשתחרר ממנה.

2. זיהוי הגורם המעורר של המטען

דברים שונים שאנו חווים בהווה מזכירים לנו את העבר ומעוררים את הצלקות שנותרו בנו, אך מהם? חשבו מה היה ה"טריגר" שהציף את המטען הרגשי שלכם וגרם לו להכביד עליכם. לדוגמה, אנשים שחוו בגידה בזוגיות, כנראה יזדהו עם מצבים שבהם הם חושדים שאהוביהם מדברים בטלפון עם מישהו אחר. ברגע שתדעו מה מעורר אצלכם תחושה קשה, יהיה לכם יותר קל לטפל בו ולהמשיך הלאה אל עבר הקלה.
מטען רגשי: אישה מדברת בטלפון נייד

3. הכרה ברגשות

אנשים רבים נוטים להדחיק ולנסות לשכוח אירועים קשים ומצלקים שהם חוו בעבר, מבלי לדעת שהדרך הטובה ביותר להמשיך הלאה אל חיים מאושרים היא דווקא התמודדות. לאחר שזיהיתם את מקור המטען הרגשי ואת הטריגרים שמובילים אליו, הכירו ברגשות שהוא מעורר בכם, למשל עצב, כעס או פחד. עם זאת, אל תתנו להם להציף ולהגדיר אתכם, אלו מצאו דרכים להתמודד איתם, למשל, על ידי כתיבתם ביומן או שיתופם עם מישהו שאתם סומכים עליו.

4. מציאת דבר חיובי

ישנן נקודות אור רבות בעולם הזה – גם בחוויות הקשות ביותר בחיים. כל שעליכם לעשות הוא לדעת לזהות אותן בחשיכה, ולהקפיד להסתכל רק עליהן. למשל, סבלתם במקום העבודה הקודם שלכם והוא הותיר בכם צלקות עמוקות שמעיבות על משרתכם הנוכחית? נסו להיזכר בחוויות הטובות שהיו לכם בו, למשל, שיחות מעניינות עם עמיתים או מחמאות שקבלתם מהמנהל. במדריך הבא תמצאו דרכים נוספות לשינוי תפיסה בחיים.
מטען רגשי: יד מושטת לכיוון האור ואגודל שמורם מעלה

5. סבלנות

הלוואי והיה לנו פתרון קסם שפועל ברגע כדי להיפטר ממטענים רגשיים, אבל האמת שלא מצאנו אחד כזה. כפי שציינו, מדובר בתהליך שלם שעליכם לעבור, וככזה הוא עלול לקחת זמן. בשל כך, אם אתם באמת רוצים להחלים מפצעי העבר כדי לזכות בהקלה מיוחלת, עליכם להתאזר בסבלנות. בזמן שאתם עושים זאת, דמיינו כמה כיף יהיה לכם להיפטר מהמטען הרגשי המעיק, וכמה משוחררים תרגישו לאחר מכן. הכי חשוב, זכרו שגם רומא לא נבנתה ביום אחד, ולוקח זמן לשנות הרגלים שליליים ולהמשיך הלאה.

6. בקשת עזרה

בכל שלב ורגע נתון, אתם יכולים לפנות לעזרה מקצועית שתסייע לכם לעבור את התהליך החשוב הזה שבסופו תזכו לשחרור מיוחל. אם אתם רוצים להימנע מפגישה אצל פסיכולוג או מומחה, אתם יכולים להיעזר באדם קרוב שמוכן להקשיב ולסייע לכם בכל רגע שבו המטען הרגשי מתעורר. אתם תיווכחו שבסוף תראו את האור שבקצה המנהרה, והמשא הכבד יוסר מעליכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.