print header

8 דרכים מועילות לשינוי תפיסה שישפרו את חייכם

החיים הם מסע מאתגר שטומן בחובו הרבה רגעים נפלאים, וכל מה שאנחנו צריכים לעשות כדי למצות אותם זה להסתכל עליהם מהזווית הנכונה, לחשוב חיובי וליהנות מהם. הבעיה היא שזוהי מטלה לא פשוטה ולכן רבים מתקשים לעשות אותה, ודאי כשהם חווים שגרה לא פשוטה שעלולה לגרום לשחיקה ולאימוץ נקודת מבט שלילית. אנו מודעים לקושי הזה, ולכן אספנו עבורכם 8 דרכים מועילות שיעזרו לכם להרכיב משקפיים ורודים ולהתחיל לחשוב חיובי, כדי להפוך את חייכם לטובים יותר ואתכם למלאי ביטחון.
 
דרכים לשינוי תפיסה: משקפי שמש וורודים

1. הפסיקו לוותר לעצמכם

האם קרה לכם שהייתם צריכים להתאמן או ללכת למכולת כדי לקנות חלב שנגמר ונמנעתם מלעשות זאת משום שפשוט לא היה לכם כוח? אנחנו מזדהים איתכם, כי כולנו הרי יודעים כמה המטלות האלו יכולות להיות מעיקות לאחר יום עבודה מפרך. עם זאת, עמדת המומחים בנושא היא שעליכם לכם להפסיק לוותר לעצמכם ופשוט לקום ולבצע אותן גם אם מדובר בדבר האחרון שאתם רוצים לעשות, לטובתכם האישית. אתם תראו שברגע שתפסיקו לוותר לעצמכם ותממשו מטרות קטנות יחסית כמו אלה שהוצגו, יהיה לכם יותר ביטחון וכוח להתמודד עם יעדים גדולים שנראים קשים להשגה. כך, פעולות שאולי נראות מיותרות ומתישות באותו רגע, כמו עשיית ספורט או ניקיונות, יוכיחו את עצמן כמשתלמות ביותר לטווח הארוך.

2. מצאו "עוגן"

אנשים רבים זקוקים למשהו להיאחז בו במהלך רגעים קשים של אובדן תקווה, כמו מוות של אדם קרוב ותקופה קשה במיוחד בעבודה. "עוגן" שכזה יכול להיות אמונה בכוח עליון, תמיכה של בני משפחה וחברים או כל דבר אחר שיגרום לכם להרגיש טוב עם עצמכם. מטרתו היא לשמש כאור שבקצה מנהרה חשוכה במיוחד, לייצב את החיים ולעודד כשעולות מחשבות רעות או כשגורמים שליליים מוציאים את הרוח מהמפרשים שלכם. בנוסף, בזכות העובדה שהוא מאזן ונותן כוחות להתמודד עם קשיים ומכשולים, העוגן מאפשר לכם לראות את הצדדים החיוביים שבחיים במקום את אלו השליליים שמורידים לכם את הביטחון ושגורמים לכם להרגיש רע, ובכך עוזר לכם להפוך לאנשים מאושרים וטובים יותר.
דרכים לשינוי תפיסה: סירה שמחוברת לעוגן במים

3. שאלו "למה?"

לפעמים אנשים מגיבים בצורה מוגזמת למצב בו הם נמצאים, למשל, חוששים ממה שיחשבו עליהם אם יראו אותם יושבים לבד בסרט או מתעצבנים כשתופסים להם חנייה שחיכו לה. האם אי פעם עצרתם לחשוב מאיפה התחושות האלו נובעות אם חוויתם מצבים שכאלו בעצמכם? אם לא – הגיע הזמן שתעצרו כדי לעשות זאת. על מנת להגיע לתובנות מועילות, כדאי תחילה שתבינו כי רק אתם אחראיים על תחושותיכם ומעשיכם, לרבות אושר, עצב, הצלחה וכישלון. לאחר שתעשו זאת, בדקו עם עצמכם מדוע אתם כל כך חוששים מדעות של אחרים? האם משום שאתם סובלים מחוסר ביטחון וצמאים לדעתה של הסביבה שתרומם אתכם או שיש סיבה אחרת? ברגע שתבינו את מקור בעיה זו, תוכלו לשנות את תפיסתכם לחיובית יותר ולקבל את עצמכם, וכתוצאה מכך לא יהיה לכם אכפת מדעותיהם של אחרים ויהיה לכם הרבה יותר קל להפגין ביטחון עצמי.

4. אל תצטערו על דברים שעשיתם

בניגוד להתנהגות שהוצגה בסעיף הקודם, יש גם כאלו שלוקחים אחריות יתרה על כל טעות שהם עושים ומכשול שנקרה בדרכם. אתם תזהו אותם ככאלו שתמיד מבקרים ומלקים את עצמם על כך שלא עשו או אמרו דברים בצורה אחרת, או שנזכרו בסוף ארוחה במאכל ששכחו להגיש. רבים חושבים שהרגל שכזה יכול להוביל להתנהגות חכמה יותר במצבים דומים בעתיד, אך בפועל הוא גורם לתחושה של חוסר סיפוק ובכך מוריד את הביטחון העצמי. אם גם אתם סובלים מכך עליכם תמיד לנסות להיות מודעים לכל מה שאתם צריכים לעשות, אך כאשר מדובר על התרחשות בעבר חשבו רק דברים טובים ונסו להתמקד בחצי הכוס המלאה במקום להצטער על כך שטעיתם. התנהגות שכזו תגרום לכם להסתכל באופן חיובי על דברים שנתפסים כשליליים, כמו טעויות שעשיתם, ותעזור לכם להעלות את ביטחונכם העצמי במקום לתת לכם סיבות לחוש נחותים. זכרו כי כל מצב בחיים הוא כמו צומת בין כמה דרכים שבו עלינו לבחור את זו שמתאימה לנו, ועלינו ליהנות מהנופים שמציעה האפשרות בה בחרנו.
דרכים לשינוי תפיסה: אישה פוסעת לעבר התפצלות שבילים בפארק

5. צאו מאזור הנוחות שלכם

כולם מרגישים בנוח בבית ובמקומות המוכרים להם, אך כדי לשנות את התפיסה הכובלת הזו אנו צריכים לצאת מהם בכל מחיר. אם אתם חשים צורך לעשות זאת ולהכיר עולמות חדשים, דעו ששינוי שכזה יתרחש רק כשתתחילו להיפתח לאפשרויות נוספות, כמו מקומות בילוי שלא הכרתם או דרך אחרת לבצע פעולות שגרתיות ומוכרות. כמובן שמדובר במשימה קשה ומאתגרת, מכיוון שהיא מצריכה מכם להתרחק מסביבתכם הנעימה, אך היא תסייע לכם לבנות ביטחון עצמי ולהפוך לאנשים חיוביים יותר עם אופקים רחבים במיוחד. לכן, מומלץ לפתח רעב ללמוד כל יום דבר חדש ולעשות משהו שעוד לא עשיתם קודם, כמו לנסות תסרוקת חדשה שלא העזתם לעשות, ללמוד שפה שמעולם לא חשבתם ללמוד או לצאת למסעדה עם מאכלים ממטבח לא מוכר. הדבר הכי גרוע שיכול לקרות הוא שלא תיהנו, והוא יישכח עם הזמן.

6. הכירו אנשים ששונים מכם

בהמשך לסעיף הקודם, כולנו רגילים להסתובב עם אותם אנשים, לראות את אותן תכניות, לקרוא את אותם עיתונים ובאופן כללי לשמוע את אותן דעות שכנראה דומות לאלו שלנו. על מנת לשנות את דפוס החשיבה, עלינו להיות פתוחים לעמדות אחרות משלנו, במיוחד לכאלו שמאתגרות אותנו ומנוגדות לאלו שאנו מטפחים, והדרך לעשות זאת היא להכיר אנשים ששונים מאיתנו ומחברינו: אם אתם חילוניים, היפגשו עם דתיים על מנת לדון איתם על סוגיות שמטרידות אתכם ביהדות, או לחלופין, שבו בבית קפה ודונו עם כאלו שיושבים על הקצה המנוגד של הקשת הפוליטית. ככל שתרבו לעשות זאת, תהפכו לאנשים יותר סובלניים ויהיה לכם קל יותר לקבל רעיונות חדשים שהרגיזו אתכם בעבר. במקרה הטוב, הם גם יתחילו לסקרן אתכם, ובמקרה הגרוע ביותר הרווחתם בילוי מעניין ואולי גם עזרתם לצד השני להיפתח לאנשים כמוכם.
דרכים לשינוי תפיסה: גבר ואישה מדברים בבית קפה

7. האטו את הקצב

אתם קמים בבוקר אל אותה שגרת יום עמוסה ושוחקת שכוללת עבודה, קניות, ילדים, ולברי המזל שביניכם, גם מעט פעילות ספורטיבית ובילויים. שגרת חייכם מלאה בדברים שאתם פשוט חייבים להספיק בזמן קצר, וכתוצאה מכך אתם מתחילים לפעול בשיטת "טייס אוטומטי", נשחקים ומונעים מעצמכם הנאה מכל מה שיש מסביבכם. כדי להבין כמה התנהלות שכזו היא מזיקה, דמיינו את חייכם כטיול ברחוב יפה, כשאתם חוצים אותו במהירות ומפספסים את הבניינים הצבעוניים ואת כל הנוף שיש בו. שגרה שכזו עלולה להפוך אתכם לממורמרים ולבעלי חשיבה שלילית, וכדי לפתור בעיה זו מומלץ להאט את הקצב, למשל, על ידי דחיית מטלות שאינן דחופות ליום אחר, או האצלת סמכויות על אנשים שיכולים לעזור לכם. ברגע שתעשו זאת, תוכלו להעריך את מה שיש מסביבכם ולהיות נוכחים בחייכם, וכתוצאה מכך יהיה לכם קל יותר לשלוט בהם ולהיות מאושרים בחלקכם, ולבסוף גם לאמץ תפיסה חיובית. 

8. שללו את התירוצים וצרו פתרונות

כמה פעמים אתם צריכים או רוצים לעשות דבר מה, אך שוללים אותו על ידי אמירת המילה "אבל"? למשל, "אני רוצה לטוס לחו"ל, אבל אם אעשה זאת לא אוכל לעזור לילדיי לשמור על הנכדים". אל דאגה, אתם לא לבד, כולנו עושים זאת בדרך כזו או אחרת. מילת הניגוד הזו אמנם קטנה, אך מבזבזת את האנרגיה שלכם וגורמת לכם להפסיד כל כך הרבה, וברגע שתשללו אותה, תראו שהתירוצים שלכם מיותרים ושבעצם אין שום דבר שעוצר אתכם חוץ מעצמכם. כדי להיפטר ממנה, החליפו אותה במילה "איך", וכך תנצלו את אותה אנרגיה שבזבזתם על שליליות, לטובת משהו חיובי ומועיל, כמו למשל, איך תוציאו אל הפועל טיול אל יעד שתמיד רציתם לבקר בו. ברגע שתעשו זאת, תפיסתכם תהיה חיובית יותר וחייכם יהיו מאושרים ומלאי הזדמנויות וחוויות חדשות.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.