print header

10 מלגות ללימודים אקדמיים הניתנות בישראל

 אין ספק כי תואר אקדמי יכול להוות עבור רבים, בעיקר צעירים ומשוחררי צבא אך גם אנשים בוגרים יותר, כרטיס כניסה למקומות תעסוקה ולפתוח עבורם פתח להרחבת אופקים וכן לעתיד כלכלי טוב יותר. אך בין אם מדובר בתואר ראשון ובין אם מדובר בתארים מתקדמים יותר, אחד החסמים המשמעותיים בנגישות להשכלה הגבוהה בישראל היא מחירה הלא זול בכלל, המרתיע רבים מלהיכנס אליה. אך על מנת לסייע ולעזור לכמה שיותר להגיע אל התואר הנכסף, ישנם לא מעט גופים, ארגונים, עמותות וקרנות המעניקים מלגות שכר לימוד בתנאים שונים. כדי לעשות לכם קצת סדר בעניין החלטנו להציג בפניכם 10 מלגות המחולקות על ידי גופים שונים ויכולות לעזור לכם וליקירכם המבקשים לרכוש השכלה גבוהה בהשגת המימון הנדרש. זכרו כי גם אם לא הספקתם להגיש בקשה לקבלת מלגות אלו עבור שנת הלימודים הקרובים, הן עדיין עשויות לסייע לכם בשנים הבאות.

מלגות השכלה גבוהה בארץ: אולם הרצאות באקדמיה

מלגות כלליות על בסיס התנדבותי:

1. מלגות התאחדות הסטודנטים

התאחדות הסטודנטים הארצית, המהווה את ארגון הגג היציג של כלל הסטודנטים והסטודנטיות בישראל, מציעה שורה ארוכה של מלגות על בסיס התנדבותי בארגונים שבהן היא שותפה. תנאי הזכאות הכלליים למלגות אלו הן לימודים באחד ממוסדות הלימוד בישראל המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה או המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע, וכן לימודים של לפחות 2 סמסטרים בשנה ולפחות 2 קורסים בכל סמסטר. סכומי המלגות המתקבלות מהתוכניות השונות נעים בין 2,500 ₪ ל-20,000 ₪, אך כמובן שתמורת המלגות בעלות הסכומים הגבוהים תצטרכו לתת יותר שעות התנדבות למען הקהילה. בין היתר מוצע כאן לקחת חלק בפרויקטים חברתיים באזורי פריפריה, התנדבות עם ניצולי שואה ועם אוכלוסיות מיוחדות, ואף פעילות עבור בעלי חיים.

לפרטים נוספים על מלגות התאחדות הסטודנטים – לחצו כאן.

2. מלגת "נפש יהודי"

"נפש יהודי" הוא ארגון בינלאומי המכוון לסטודנטים יהודיים בכל העולם, וכיום מונה לא פחות מ-35,000 חברים מכל רחבי תבל. בישראל מפעיל הארגון כ-30 מרכזים המעניקים כתובת לכ-50 מוסדות אקדמיים, ובכל שנה ישנם למעלה מ-6,000 סטודנטים ישראלים הפעילים בו. מטרת הארגון היא לקרב את הסטודנטים, ללא הבדל מין, מגדר, מוצא והשקפה דתית, אל המקורות היהודיים בצורה חווייתית וחברתית, ולשם כך הוא עורך כנסים בינלאומיים רבים ומקיים מפגשי תוכן של סטודנטים מישראל ומהעולם בנושאי זהות וערבות יהודית הדדית. תוכנית המלגות של הארגון מעניקה תמיכה כלכלית לסטודנט הנעה בסכומים של 5,000-10,000 שקלים בשנה ודורשת בתמורה השתתפות בפעילות הארגון בהיקף של 138 שעות שנתיות.

לפרטים נוספים על מלגות "נפש יהודי" - לחצו כאן.

3. מלגת "בוחרים מחר"

תוכנית "בוחרים מחר" שנוסדה באגף הצעירים של הסוכנות היהודית, מאפשרת לסטודנטים וסטודנטיות להוביל שינוי חברתי ולחזק קהילות מקומיות ברחבי הארץ, בעיקר בפריפריה החברתית והגאוגרפית של ישראל, ופותחת דלת לחיבור הצעירים אל הקהילה. התוכנית פתוחה לסטודנטים לתואר ראשון ושני מכל התחומים, בעלי יתרת לימודים של שנתיים, שביכולתם להתחייב ל-6 שעות פעילות שבועיות שכוללות בין היתר השתתפות במפגש הכנה שבועי, סיורים וסמינרים לצד עשייה חברתית וקהילתית שוטפת, כשתמורת זאת הם יקבלו מלגת לימודים, וכמובן גם הזדמנות להתערות בקהילה ובחברה הישראלית ולהוביל תהליכים חשובים.  

לפרטים נוספים על מלגת "בוחרים מחר"- לחצו כאן.

מלגות השכלה גבוהה בארץ: סמל הסוכנות היהודית

מלגות לחיילים משוחררים

1. מלגת קרן הישג

מלגת קרן הישג פונה אל אוכלוסיית צעירים שבהחלט ראוי לסייע לה: חיילים משוחררים שהוכרו על ידי צה"ל כחיילים בודדים. כיום משרתים בצבא בישראל כ-5,800 חיילים בעלי מעמד זה, כשלמחיצתם אין כלל משפחה המתגוררת בארץ ויכולה לסייע להם. לכן קרן הישג מציעה להם את המלגה המשמעותית הזאת, הכוללת מימון שכר לימוד לתואר ראשון, מימון דמי קיום חודשיים ואף מסלול למצוינות אקדמית וחברתית, שנועד לטפח את המוטיבציה של הצעירים האמיצים האלו ולהתמקד במאפיינים היחודיים של החיילים הבודדים ולשלבם באופן המיטבי ביותר בחברה הישראלית, וזאת באמצעות תוכנית התנדבות שנתית. כדי להתקבל לתוכנית ולהיות זכאי למלגה, על המועמדים להיות בעלי שירות צבאי מלא והכרה מצה"ל כחיילים בודדים לתקופה של לפחות מחצית משירותם הצבאי, וכן להתחיל את לימודיהם תוך שנתיים מיום שחרורם ולהיות בעלי אופק לימודי של שלוש שנים לפחות.

לפרטים נוספים על מלגות קרן הישג - לחצו כאן.

2. מלגות הקרן לעידוד השכלה גבוהה

החל משנות ה-90' ואילך קבעה ממשלת ישראל כי אזורים מסוימים בארץ הם בעלי "עדיפות לאומית", כלומר כאלו שעל מנת לעודד התיישבות ויזמות בהם יוענקו תמיכה, סיוע, הנחות, הטבות ותמריצים שונים לתושביהם וכן לאלו שיחליטו לחיות ולפעול בהם. לכן הוקמה בשנת 2011 הקרן לעידוד לימודי השכלה גבוהה, המעניקה הטבות משמעותיות במימון שכר הלימוד לשנת הלימודים הראשונה בתואר הראשון לחיילים משוחררים ובוגרי שירות לאומי, המגיעים מאזורי הפריפריה הכלולים ברשימת העדיפות הלאומית, או המתעתדים ללמוד במוסד הממוקם באזורים אלו. במסגרת מסלולי ההטבות שמציעה קרן זאת, ישנה גם אפשרות להשתתפות במימון לימודים אקדמיים ל-3 שנים לחיילים משוחררים המגיעים מאזורי פריפריה, וזאת בכפוף ללימוד במכינה קדם אקדמית.

לפרטים נוספים על מלגות הקרן לעידוד השכלה גבוהה – לחצו כאן.

3. מלגת האפוטרופוס הכללי

האפוטרופוס הכללי הוא אגף במשרד המשפטים של מדינת ישראל האחראי בין היתר על ניהול עזבונם של אנשים שהלכו לעולמם וכן על הפעלת מערך הרישום לענייני ירושה. נכון להיום מנוהלים במספר קרנות שונות השייכות לאפוטרופוס הכללי כמה מיליארדי שקלים, חלקם הועברו על ידי נפטרים שביקשו להקדיש את כספם למלגות עבור חיילים משוחררים. לכן במסגרת הזו מוענקות על ידי האפוטרופוס הכללי מלגות בסכום ממוצע של 2,500 שקלים לחיילים משוחררים ומסיימי שירות לאומי הנמצאים בלימודי תואר ראשון וכן לאלו הנרשמו ללימודים טכנולוגיים, לימודי הכשרה מקצועית, לימודי הוראה והשלמת בגרויות. על הפונים לקבלת מלגות אלה לעשות זאת עד 5 שנים מיום שחרורם משירות חובה בצה"ל, ועדיפות ניתנת ללוחמים, חיילים בודדים וכאלו המגיעים ממשפחות ברוכות ילדים או שחיים בפריפריה.

לפרטים נוספים על מלגת האפוטרופוס הכללי – לחצו כאן.

מלגות השכלה גבוהה בארץ: חיילים בחיל האוויר זורקים את כובעיהם באוויר

מלגות על בסיס מוצא

1. מלגת ארגון יוצאי מרכז אירופה

בארגון הגג של יוצאי מדינות מרכז אירופה בישראל מעניקים מדי שנה מלגות לסטודנטים שהם צאצאי עולים מגרמניה, אוסטריה וצ'כוסלובקיה, וזאת באמצעות המפעל לעזרה הדדית שמקיים הארגון במטרה להמשיך את מסורת הנתינה של הקהילה ולדאוג לכבוד האדם. מלבד היות הזכאים למלגה זאת צאצאי אלו שהגיעו מאותן מדינות אירופאיות, עליהם גם להיות סטודנטים לתואר ראשון משנת הלימודים השנייה ומעלה, או לחלופין ללמוד לתארים מתקדמים יותר; להיות עד גיל 50, בוגרי שירות צבאי/לאומי מלא וללימוד במוסד המאושר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. בתמורה לקבלת המלגה על הזכאים לה להתנדב למען הארגון בהיקף של 35 שעות בסך הכל.

למידע נוסף על המלגות מטעם ארגון יוצאי מרכז אירופה – לחצו כאן.

2. מלגות קרן סלטי לסטודנטים ממוצא יהודי-ספרדי ממדינות דוברות לדינו

מלבד שפת היידיש, הייתה שפת הלאדינו השפה היהודית הנפוצה ביותר בעולם, שדוברה בקרב קהילות יהודיות רבות ברחבי דרום אירופה, הבלקן, צפון אפריקה והמזרח התיכון. כיום ההערכות הן שעדיין ישנם כמה אלפי יהודים המכירים שפה זאת, רובם חיים בישראל. צאצאיהם של אותם ישראלים שהגיעו לארץ ממדינות דוברות לאדינו - כדוגמת טורקיה, בולגריה, ומדינות יוגוסלביה לשעבר – זכאים להגשת בקשה לקבלת מלגות מקרן יהושע סלטי שהוקמה במטרה לשמר את שפת הלאדינו, תרבותה ומורשתה. הקרן מעניקה מלגות בסכומים שבין 2,000 ל-8,000 שקלים, לסטודנטים ששורשיהם במדינות שציינו, הלומדים לתואר ראשון, שני או שלישי; לכל אחד מהתארים תנאים משתנים לקבלת המלגה, אך על כל המועמדים להציג הישגים אקדמאיים ראויים, וכן ניתנת העדפה על בסיס רקע סוציו-אקונומי וכן לסטודנטים הממשיכים ללימודי תארים מתקדמים.

למידע נוסף על המלגות מטעם קרן סלטי – לחצו כאן.

מלגות השכלה גבוהה בארץ:אדם עם חליפה, תיק וספר בידו על רקע לוח מלא בנוסחאות

מלגות על בסיס רקע אישי ומגזרי

1. מלגות קציר מייסודה של קרן רש"י

קרן רש"י היא אחת מן הקרנות הפילנתרופיות הפרטיות המרכזיות בישראל, הפועלת מאז שנת 1985 ומטרתה לפתח מענה בתחומי החינוך והרווחה ולאפשר שיוויון הזדמנויות בחברה הישראלית. אחד מן הכלים שייסדה קרן רש"י לשם השגת מטרה זו היא קרן המלגות קציר, המוענקת לאוכלוסיות כדוגמת אימהות חד הוריות שנרשמות ללימודי תואר ראשון (בלי שיש להן תואר קודם) עד גיל 43, בוגרי כפרי נוער ופנימיות, וכן צעירים וצעירות מן הפריפריה שמצבם הסוציו-אקנומי נמוך והם לא זוכים לתמיכה כלכלית ממשפחתם. המלגה המוענקת מטעם הקרן היא בגובה 5,000-18,000 ₪ בשנה, כשאלו העומדים ועומדות בתנאי התוכנית יזכו לסיוע במשך כל שנות לימודי התואר – בין 3-4 שנים, בהתאם למסלול הלימודי.

לפרטים נוספים על מלגות קציר – לחצו כאן.

2. קרן המלגות לערבים ויהודים על שם ויסאם חמיס

ויסאם חמיס היה צעיר ממוצא ערבי, בן 17.5 בלבד, אשר היה פעיל בולט בארגון שפעל למען קידום דו הקיום בין האוכלוסייה היהודית לאוכלוסיה הערבית בישראל, ועמד להתחיל את לימודיו האקדמיים כאשר נפטר בטרם עת בעקבות תאונת דרכים שבה היה מעורב. את כספי החיסכון שלו, שיועדו למימון השכלתו, תרמה משפחתו לקרן מלגות שהוקמה על שמו, ומאז מותו מחלקת מלגות לסטודנטים מעוטי יכולת, מן האוכלוסייה הערבית ומן האוכלוסייה היהודית כאחד, על מנת לקדם את ערכי השוויון החברתי. על המבקשים לקבל מלגה מן הקרן להציג תלוש משכורת אחרון שלהם או של הוריהם וכן אישור על הכנסותיו של בן/בת זוגם, כמו גם אישור על גובה שכר הלימוד וכן מסמך שמעיד על תרומתם לקהילה.

לפרטים נוספים על מלגות על שם ויסאם חמיס – לחצו כאן.

למידע על סוגי מלגות נוספים והטבות הניתנות לסטודנטים בישראל לחצו כאן

מקור תמונות: Israel Defense Forceszeevveez

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.