print header

הכירו את "בגרופ" - מיזם למידה משותפת למבחני הבגרות באמצעות הוואטסאפ והרשת

 אין ספק שעבור תלמידי התיכון בארץ, התקופה הלחוצה ביותר בכל שנה היא זו שמתרחשת דווקא בחודשי הקיץ, ממאי ואילך, אז הם נכנסים לקדחת מבחני הבגרות ומוצאים את עצמם לומדים במרץ כדי לעבור בהצלחה את המבחנים החשובים שנערכים בזה אחר זה. בעבר, החודשים המלחיצים הללו התאפיינו במרתוני הכנות בין כותלי בית ספר ובקבוצות של תלמידים שמתארגנות להיפגש במקום כלשהו, אבל היום המצב שונה... בהתאם לכך נפתחה תוכנית חדשה של משרד החינוך בשם "בגרופ" – שבמסגרתה יכולים תלמידי תיכון להתכונן יחדיו, באופן משותף, חינמי ומקיף, ל-3 בחינות בגרות מרכזיות העומדות בפניהם, מבלי לצאת מהבית בכלל, והכל באמצעות הסמארטפון ואפליקציית הוואטסאפ שיש כנראה לכמעט כל אחד מהם. אז מהי התוכנית הזו, מה היא מאפשרת לתלמידים וכיצד ניתן להצטרף אליה? כל הפרטים בכתבה הבאה, שאם אתם או מישהו מיקירכם נמצא כעת בהכנות לבחינות הבגרות, במועדי א' או ב', כדאי מאוד לקרוא ולהכיר.

מיזם בגרופ ללמידה חברתית לבגרות: לוגו מיזם "בגרופ"

מהי תוכנית "בגרופ" ומה היא מציעה לתלמידים?

תוכנית "בגרופ", המוגשת תלמידים מטעם מינהל מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך ומופעלת על ידי המרכז לטכנולוגיה חינוכית, היא מיזם חדש ללמידה משותפת ל-3 בחינות בגרות במקצועות עיקריים ומרכזיים במערכת החינוך הישראלית: מתמטיקה, אנגלית ולשון. לכל אחד מהמקצועות הללו הקימו המפתחים לא פחות מעשרות קבוצות ווטסאפ המחולקות לפי הרמות ומספר יחידות הבחינה, ומיועדות אך ורק ללימוד משותף לקראת הבחינה.

בכל אחת מהקבוצות האלו חברים 50-100 תלמידים מכל רחבי הארץ, וכל אחת מהן מנוהלת על ידי מורה מומחה במקצוע הנלמד ומנוסה בהגשת תלמידי תיכון לבגרות. כל הקבוצות עובדות ופעילות במשך כ-3 חודשים עד למועד בחינת הבגרות בקיץ, וכל תלמיד יכול להצטרף אליהן ללא תשלום, באמצעות הקישור הבא. גם תלמידים שלא יכנסו לקבוצות השונות יכלו להיעזר בסרטונים ובמידע שמפורסמים בהן בעזרת האתר של תוכנית בגרופ, שיוצג בהמשך הכתבה.

את הדיונים בכל קבוצה מנווט כאמור המורה המנהל אותה, ודרכה הוא מעביר שיעורי הכנה קבוצתיים באורך של כשעה, המתקיימים אחת לכמה ימים, ומתמקדים בכל פעם בנושא מסוים הכלול בתוכנית הלימוד לבחינה. במהלך השיעורים המורה מתייחס לשאלות שהתלמידים מעלים ועונה עליהן, כמו גם משתמשים בעזרים דיגיטליים שונים להוראה – ממש כמו בכיתה אמיתית, רק דרך הוואטסאפ. מעבר לשיעורים הייעודים הללו, הקבוצה מאפשרת למידה חברתית פעילה במשך 24 שעות ביממה, כשהחברים בה יכולים להתדיין זה עם זה, להתייעץ, לעלות שאלות ולהשיב עליהן, ובמקרים הללו המורה האחראי מתערב רק אם חברי הקבוצה לא הצליחו להגיע יחד לפתרונות הנכונים.

מיזם בגרופ ללמידה חברתית לבגרות:

במשרד החינוך ידועים לספר שבשלוש השנים הקודמות - כאשר התוכנית התקיימה באופן מצומצם רק עבור התלמידים שעשו את מבחן הבגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות - היא זכתה להצלחה אדירה, כשלא פחות מ-300,000 אלף הודעות טקסט נשלחו בקבוצות שנפתחו, ו-90% מאותם תלמידים שנכללו בה העידו כי הן אכן סייעה להם בהתכוננות לבחינה. עוד יודעים לספר אנשי התוכנית כי כרבע מן השיח שהתנהל בקבוצות הוואטסאפ של התוכנית התמקד בנתינת חיזוקים חיוביים, שליחת הודעות עידוד ופרגון הדדי - עוד מרכיב חשוב בלמידה החברתית. כעת, כאמור, התוכנית נפתחה לתלמידים המתכוננים ל-3 המבחנים בנושאים המרכזיים בכל הרמות, ואם היא תצליח סביר להניח שבשנים הבאות נראה אותה מתרחבת גם עבור מקצועות בגרות נוספים.

כדאי להכיר גם את אתר האינטרנט של התוכנית...

באופן עקרוני יש לדעת שעל אף שהתוכנית פתוחה ללא תשלום לכל התלמידים העוברים את מבחני הבגרות במקצועות הללו, עדיין יש בקבוצות הוואטסאפ מספר מקומות מוגבל, ולכן מומלץ להירשם אליה בהקדם. אך גם אם לא הספקתם להצטרף לתוכנית היא עדיין יכולה לעזור לכם ולילדים שלכם, כי אתר האינטרנט "פורטל תלמידים – בגרופ" של משרד החינוך מספק גם הוא לא מעט אמצעי עזר שיכולים להקל מאוד את ההכנה לבחינה. לכל אחד משלושת המקצועות הכלולים בתוכנית יש באתר אזור נפרד המוקדש לו ומחולק על פי רמות הבחינה, ותוכלו למצוא בו סרטוני הסבר ולימוד שמועברים על ידי מורים מקצועיים, אוסף של חומרי למידה, מאגרי בחינות לדוגמה ועוד – כך שלא יחסר לכם דבר על מנת להגיע מוכנים ומזומנים לבחינה הגדולה. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.