print header

אלו הסיכונים שעליכם להכיר לילדיכם לפני שהם רוכבים על כלים חשמליים

בשנים האחרונות השימוש באופניים ובקורקינטים חשמליים ולא חשמליים בהחלט נמצא במגמת עלייה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער. למרות שיש לכלים האלו יתרונות רבים, האנשים שעושים בהם שימוש לא תמיד מודעים לחוקי הבטיחות והנהיגה שעליהם יש להקפיד בזמן הרכיבה על הכבישים, והעובדה הזאת יוצרת מצב מסוכן מאוד. כפי שציינו, רוב ציבור הרוכבים הם בני נוער וילדים, למרות הגבלת גיל השימוש ל-16, שלא תמיד מקפידים על שימוש בקסדת מגן ולא בהכרח יודעים מה המשמעות של שלטים מסוימים או כיצד יש להתנהג בעת רכיבה על כביש. חוסר המודעות וההקפדה על החוקים האלו מסכן את הילדים הקטנים שלנו ואת כל שאר הנהגים והולכי הרגל שבסביבתם, וחשוב מאוד לשנות את המצב הזה. לכן, הבאנו לפניכם את התקנות, החוקים והסכנות שקשורות לנושא הזה, כדי שתדעו מה עליכם ללמד את ילדיכם לפני שהם מתחילים לרכב על כלי שכזה.
 
חוקים ותקנות לרכיבה על קורקינט ואופניים חשמליים: אישה רוכבת על קורקינט חשמלי ומאחוריה גבר רוכב על אופניים

תקנות וחוקי תעבורה שחשוב להכיר

תקינות כלי הרכב

לפני הכל חשוב לדעת שכלי הרכיבה החשמליים צריכים להיות תקינים ולעמוד בתנאים של תקנות התעבורה. מבחינת החוק, על כלי הרכב להיות בעלי מנוע בעל הספק מרבי של 250 וואט, מהירות מרבית של 25 קמ"ש, משקל מרבי של 30 ק"ג ומצערת המתנתקת מפעולת המנוע אחרי מהירות של 6 קמ"ש – אלו הן דרישות התקן הישראלי. בארץ כמו בארץ, חנויות שונות מצאו דרך לעקוף את דרישות התקן ורוב סוחרי האופניים והקורקינטים מבצעים בהם שינויים האסורים על פי החוק, כל זאת על מנת לחזק את הביצועים שלהם; הגדלת ספק המנוע מעבר ל-250 והתקנת מצערת יד שאיננה מתנתקת מפעולת המנוע לאחר 6 קמ"ש. שינויים אלו למעשה הופכים את האופניים והקורקינטים למעין קטנועים, ועקב כך הם הופכים למסוכנים לרכיבה הרבה יותר, במיוחד בקרב צעירים שלא מודעים לסכנות הכרוכות בדבר.

היכן מותר לרכב?

ככלל אסור לכל הכלים, החשמליים והלא חשמליים, לעלות על המדרכה אלא אם כן מוליכים אותם שלא תוך כדי רכיבה. כלומר, מותר לרדת מהכלים ולהוליך אותם במדרכה, כשהולכים לצידם ואוחזים בכידון שלהם. בנוסף, איסור הרכיבה חל על מעברי חצייה גם כן, כאשר במקרה והרוכב מעוניין לחצות את הכביש במקום מוסדר, עליו לרדת מהכלי ולהוליך אותו ביד. אז איפה כן מותר לרכב על האופניים והקורקינטים החשמליים? ניתן לרכב עליהם בשבילי אופניים, אם וכאשר קיים באזור שביל מוסדר, אזי מותר לרכב רק בו ולא בחלקים אחרים של הדרך. במקרה שאין שביל אופניים מוסדר, על הרוכב לרכב על כביש כמה שיותר קרוב לשפתו הימנית, תוך כדי שהוא מקפיד לשמור מרחק בטיחות משאר כלי הרכב.
חוקים ותקנות לרכיבה על קורקינט ואופניים חשמליים: גבר עומד על קורקינט חשמלי בשביל מסומן לרכיבת אופניים

איזה תמרורים כדאי להכיר?

תמרורים נותנים הנחיות בעלות חשיבות עליונה למשתמשים בדרך, גם לרוכבי האופניים והקורקינטים החשמליים. חשוב ללמד את ילדיכם את משמעותם ולהדגיש כי הוריית התמרור היא בגדר חובה ואי ציות אליו מהווה סכנה חמורה ועבירה על החוק. מידע זה חשוב לכל מי שרוכב על אופניים וקורקינטים חשמליים, ובפרט לילדים ולבני הנוער שמשתמשים בהם בתדירות גבוהה. בתמונה הבאה תמצאו כמה שלטים שכדאי לכם להכיר לילדים שלכם וללמד אותם על משמעותם:
1. הולכי רגל בקרבת מקום בדרך שלפניך.
2. מעבר חצייה להולכי רגל בקרבת מקום בדרך שלפניך.
3. תנועת אופניים בדרך שלפניך.
4. שביל להולכי רגל בלבד.
5. שביל לאופניים בלבד.
6. שביל משותף לאופניים ולהולכי רגל בלבד.
7. שבילים נפרדים לאופניים בלבד ולהולכי רגל בלבד, בהתאמה.
8. תן זכות קדימה לתנועה בדרך, משמאל ומימין.
9. עצור! תן זכות קדימה לתנועה בדרך, משמאל ומימין.
10. מעגל תנועה (כיכר): תן זכות קדימה לתנועה החוצה את דרכך במעגל התנועה, עבור אותו מצידו הימני בלבד.
11. אסורה הכניסה לאופניים בדרך שבה הוצב התמרור.
12. תן זכות קדימה להולכי הרגל החוצים במקום המסומן מעבר חציה.
חוקים ותקנות לרכיבה על קורקינט ואופניים חשמליים: 12 תמרורים שחשוב להכיר

תקנות בטיחותיות שחשוב וכדאי להכיר

כל ציבור רוכבי האופניים והקורקינטים צריך להיות מודע לכך שכלים אלו מוגדרים ככלי רכב לכל דבר ועניין מבחינת חוקי התעבורה, זאת למרות שאין צורך ברישיון נהיגה כדי לעשות בהם שימוש. כדי שילדינו יוכלו להשתמש בהם בצורה בטוחה, ישנן מספר תקנות בטיחותיות שאותן שוטרי משטרת ישראל ופקחי הרשויות המקומיות רשאים לאכוף ולהעניק קנס כספי ובמידת הצורך אף להוציא אוויר מגלגלי הכלי, כאשר הרוכב לא ממלא אחר ההוראות. לכן, כדי שילדיכם לא יסכנו את עצמם במהלך הרכיבה וימנעו מכם הוצאות כספיות מיותרות כאחד, למדו אותם את ההוראות הבאות:

טלפון ואוזניות

כידוע לכל, הטלפונים החכמים שברשותנו ממכרים מאוד ורובנו נוטים לזוז לכל צלצול או רטט שהם משמיעים. לכן, בדומה לאיסור החזקה ודיבור במכשיר הטלפון הנייד במהלך נהיגה ברכב, כך גם לגבי ציבור הרוכבים. חל איסור לאחוז ולעיין במכשיר הסלולר בעת רכיבה, כמו גם איסור על שימוש באוזניות, שמא זה עלול להסיח את הדעת מהדרך ומהמשתמשים בה ויכול להוביל לאסון מיותר. לכן, אם ברצונכם להיות רגועים כשילדיכם רוכבים על כלים אלו, הסבירו להם את הסכנות הכרוכות בדבר ואמרו להם כי אם הם מעוניינים לרכב עם מוזיקה, הם יכולים להכניס אוזנייה אחת בלבד, כך תבטיחו רכיבה בטוחה וחוקית. כלומר, אם ילדיכם רוכבים על אופניים חשמליים עליהם להכניס את המכשיר הנייד לכיס המכנסיים, ואם ברצונם לשמוע מוזיקה אזי אוזנייה אחת בלבד מותרת לשימוש, כך הם לא יסתכנו בדוחות ולא יסכנו את חייהם ואת חיי העוברים בדרך. מעבר לסכנה הבטיחותית שהשימוש בטלפונים הניידים ובאוזניות גורם, העוברים על החוק עלולים להיענש בקנסות הנעים בין 250-1000 שקלים, תלוי בחומרת ומיקום העבירה.
חוקים ותקנות לרכיבה על קורקינט ואופניים חשמליים: גבר מרכיב ילד על אופניים בזמן שהוא מחזיק טלפון נייד ביד ואוזניות באוזניו

שימוש בדרך לא ייעודית

בשנים האחרונות אנחנו רואים תנופת בנייה של שבילי אופניים המוגדרים לרכיבה בלבד במרחב העירוני. רוב הערים המרכזיות בארץ מרושתות בשבילים שכאלה ובהן חל איסור על שימוש במדרכות לכל ציבור הרוכבים, גם במקומות שבהם שבילים אלו לא קיימים. ברוב הפעמים, ציבור הרוכבים והולכי הרגל נאלצים להתחמק זה מזה בעקבות שימוש באותה הדרך, וחובתנו כהורים ללמד את ילדינו להתאים את עצמם למצב זה ולהתנהג בהתאם להוראות הבטיחות. לכן, למדו את ילדיכם לרכב רק במקומות המסומנים והמוגדרים לרכיבה בלבד, מפני שמעבר לסכנה הבטיחותית שבדבר, הם עלולים לקבל דוח הנע בין 100-250 שקלים.

הרכבת נוסעים

בגלל עומסי התנועה הרבים, חלקנו הגדול מעדיף להתנייד באמצעות אופניים או קורקינטים חשמליים, אך כשזה נוגע להרכבת נוסעים אחרים יחד איתנו, זה עלול להיות מסוכן מאוד אם לא שומרים על כללי הבטיחות. רובנו ראינו אבות ואימהות מרכיבים את ילדיהם על אופניים, כל עוד הילד מתחת לגיל 8 ויושב במושב בטיחות תקין, הדבר חוקי ולא מסכן את בטיחותם של הרוכבים. אך כאשר בני נוער וילדים בוחרים להרכיב את חבריהם בשילוב אי ציות לחוקי התנועה השונים, הדבר יכול להיות מסוכן מאוד, מעבר להיותו בלתי חוקי בעליל. לכן, הסבירו ולמדו את ילדיכם כי אין להרכיב עוד אנשים יחד איתם, אלא אם כן מדובר בילד מתחת לגיל 8 היושב במושב בטיחות בלבד, מפני שהדבר מסוכן מאוד ועלול להוביל לפציעתם של כל המעורבים באירוע.
חוקים ותקנות לרכיבה על קורקינט ואופניים חשמליים: ילדה מרכיבה ילד על קורקינט חשמלי

אחיזה ברכב ממונע

ילדים ובני נוער רבים נוטים להשתטות ולבצע פעולות מסכנות חיים, ועם הופעת האופניים והקורקינטים החשמליים הדבר מקבל משנה תוקף. אחיזה ברכב ממונע תוך כדי רכיבה על אופניים או קורקינט היא מסוכנת, מסכנת ועלולה לגרום לאיבוד חיי אדם לשווא. אם החלטתם להעניק לילדיכם אופניים או קורקינט חשמלי, עליכם לדאוג ולוודא כי הם לא מבצעים תרגילים מסכני חיים שכאלה, מפני שלהם אולי זה יראה כפעלול מגניב ומרשים, אך בפועל הוא מסכן את חייהם בכל רגע נתון.

מילות סיכום

כהורים אנחנו רוצים להיות שקטים ורגועים כשילדינו יוצאים לרכב על הכלים הללו ברחבי העיר, אך למרבה הצער, נדמה היום שכמעט ואין אכיפה בפועל של חוקי התעבורה על ציבור רוכבי האופניים והקורקינטים מכל הסוגים. מאחר ורוב הציבור הזה הם בני נוער, האחריות המרכזית בנושא, והעברת תכני הבטיחות הרלוונטיים מוטלים על כתפי ההורים. לכן, חשוב מאוד שאתם ההורים תדאגו שילדיכם לא ירכבו על אופניים וקורקינטים חשמליים כל עוד לא מלאו להם 16 שנים, וכן תוודאו כי ילדיכם מעל לגיל הזה נוהגים בהתאם לחוק, תוך שהם מקפידים לשמור על כללי הבטיחות שנועדו לשמור על חייהם ועל הולכי הרגל מפני התאונה או האסון הבאים.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.