print header

10 יתרונות בריאותיים של פחם פעיל

בשני העשורים האחרונים המודעות לשימוש במוצרים טבעיים עלתה בצורה משמעותית, וכיום אנשים רבים מחפשים אחר תחליפים לשימוש בכימיקלים מזיקים גם בכל הנוגע לטיפוח הגוף ושמירה על בריאותו; כתוצאה מכך, גובר השימוש במרכיבים מן הטבע שנמצאו כי הם מיטיבים עם גופנו, הן מבפנים והן מבחוץ. אחד החומרים הללו הוא פחם פעיל, חומר בעל שימושים רבים במגוון תחומים, החל מקוסמטיקה וכלה בתרופה טבעית לנפיחות. 10 היתרונות הבאים של הפחם הפעיל הופכים אותו למצרך חיוני במיוחד, ואם משתמשים בו נכון, הוא יכול לעזור רבות לבריאות גופכם בטווח ארוך.

מהו פחם פעיל?

כולנו מכירים את הפחם המסורתי שמשמש להדלקת מנגל, ובדומה לו - גם פחם פעיל מופק מעצים. עם זאת, הפחם הפעיל מעובד בצורה מיוחדת שגורמת להיווצרות של נקבוביות רבות אשר מגדילות את שטח הפנים שלו ומקנות לו תכונות ספיחה בלתי רגילות, יכולות לקלוט חומרים שונים ולהשתתף בתגובות כימיות, מה שהופך אותו ליעיל מאוד בכל מה שקשור לספיגת חלקיקים זעירים מגופנו והוצאתם אל מחוצה לו. חשוב להבדיל בין פחם פעיל תעשייתי שיש בו תוספים שונים שגורמים לו לספוח חלקיקים שהוא לא יכול לאגור בצורתו הטבעית, לבין פחם פעיל שנועד לשימוש גופני ואין לו תוספים כימיים. הפחם הפעיל שנועד לשימוש גופני ניתן לרכישה בחנויות טבע ובתי מרקחת בצורת טבליות, קפסולות או אבקה, וניתן לבלוע אותו כפי שהוא או לנצל אותו למגוון שימושים נפלאים; זאת בניגוד לפחם הפעיל התעשייתי אשר אינו מומלץ לשימוש גופני, פנימי או חיצוני.
יתרונות הפחם הפעיל: פחם פעיל
 

יתרונות הפחם הפעיל

1. הקלה על גזים ונפיחות בבטן

פעמים רבות, לאחר שאנו שותים או אוכלים משקאות ומאכלים מסוימים, מתלווה אליהם תחושת נפיחות שמקורה בגזים שנוצרים במערכת העיכול ואשר גורמים לתחושת אי נעימות, כבדות בבטן וגם לכאבים ומיחושים - לכן חשוב להיפטר מהם. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי בליעה של פחם פעיל, שבזכות תכונותיו סופח אליו את החלקיקים שגורמים לייצור הגזים ועל ידי כך מנטרל אותם. יתרה מזאת, ניתן גם לצרוך פחם פעיל (כ-500 מ"ג) כשעה לפני ארוחה, יחד עם 2 כוסות מים, מה שימנע את היווצרות הגזים והתחושות הלא נעימות מלכתחילה.

2. הלבנת שיניים באופן טבעי

במהלך השנים, השיניים שלנו מוכתמות מקפה, ניקוטין, משקאות קלים ורכיבים נוספים שנצמדים אליהן, וקשה מאוד להיפטר מהם. מלבד שמירה על האסתטיקה של השיניים, חשוב להיפטר מהכתמים על מנת להבטיח בריאות פה טובה ולהימנע ממחלות חניכיים שונות. הפחם הפעיל עושה זאת על ידי ספיחה של חלקיקים מיקרוסקופיים ופיסות לכלוך נחבאות בחלל הפה, מה שעוזר לאזן את רמות החומציות בפה. כדי להשתמש בפחם פעיל לניקוי שיניים, כתשו טבליות שלו או השתמשו באבקת פחם פעיל על מברשת שיניים רטובה ללא משחת שיניים או עם מעט ממנה. צחצחו את השיניים כפי שאתם עושים תמיד והתמקדו באזורים המוכתמים כדי לנקות אותם בצורה טובה. השתמשו בפחם פעיל במתינות על שיניים מלאכותיות או עם ציפויים שונים, וכן בקרבת בגדים בהירים, שכן החומר השחור הזה עלול להכתים אותם.
יתרונות הפחם הפעיל: שיניים לבנות

3. ניקוי עובש ברחבי הבית

במהלך השנים, חשיפה חוזרת ונשנית ללחות גורמת להיווצרות של עובש בחלקים שונים של הבית כמו המטבח, חדר האמבטיה והשירותים ולעתים אף חדר שינה. נבגים שמתנתקים מהעובש הזה נשאפים על ידינו ועלולים לגרום לבעיות במערכת הנשימה ואף להוביל להתפתחות דיכאון, כמו שנמצא במחקר שפורסם בשנת 2007; על כן, חשוב לנקות את העובש בכל פעם שהוא נוצר. פחם פעיל מצטיין בספיחה של חלקיקי עובש וכדי לנצל אותו לשם כך, פזרו אבקת פחם על האזורים הבעייתיים, הרטיבו מעט, חכו ושפשפו עם מים וסבון - כך העובש ייעלם ואתם תוכלו לנשום לרווחה ולא לדאוג לחלקיקים מזיקים שייכנסו לגופכם. כאשר אתם עושים זאת, חשוב שתשתמשו במסכה וכפפות שכן, כאמור, חלקיקי עובש נישאים באוויר בקלות ונכנסים למערכת הנשימה.

4. טיפול בעקיצות וגרד בעור

יתושים שנקלעים אל ביתנו ועוקצים אותנו גורמים לאדמומיות, גרד ואי נעימות באזורים שונים בגופנו. אם נעקצתם על ידי יתושים, נסו להשתמש ברטיית פחם פעיל שתמשוך את החומרים שגורמים לגרד מתוך העקיצות ותגרום להקלה באדמומיות ובנפיחות. כדי להכין רטייה מסוג זה, פשוט ערבבו רבע כוס מים עם 2 כפות פחם פעיל ו-2 כפות אבקת פשתן עד ליצירת משחה, אותה תצטרכו למרוח על מגבת נייר ולקפל כך שלא תהיה חשופה לאוויר. הניחו על העור למשך כשעתיים (ניתן להדק בעזרת אגד מדבק כדי שהיא לא תפריע) והסירו לאחר השימוש. ההקלה בגרד תורגש באופן מהיר כך שלא תחושו אי נוחות במשך כמה ימים, כפי שקורה עם עקיצות שלא מטופלות.
יתרונות הפחם הפעיל: עקיצת יתוש
 

5. הקלה על כאבי מפרקים

כאבי מפרקים מהווים בעיה עבור אנשים רבים בכל הגילאים. בחלק מהמקרים הם נוצרים עקב תנועות שחוזרות על עצמן וגורמות לדלקת, כמו באימון גופני, ולעתים כתוצאה מהתבגרות והיחלשות של המפרקים והמערכת החיסונית, שמתקשה להילחם בזיהומים שגורמים לכאב. אם גם אתם סובלים מבעיות במפרקים, תוכלו להשתמש בפחם פעיל על מנת לנטרל את הגורמים הדלקתיים שגורמים להן ולחוש הקלה בסבל. פשוט ערבבו כפית גדושה באבקת פחם פעיל עם כוס מים ושתו אותה לפני השינה. חלקיקי הפחם ינקו את הגורמים המזיקים המובילים להתפתחות הדלקת, יגרמו להקלה משמעותית בכאבים ויסייעו לכם לחזור ולעשות פעולות שונות שנמנעתם מהן עד כה בגלל חוסר הנוחות.

6. שימוש כאייליינר טבעי

מוצרי קוסמטיקה רבים מכילים כימיקלים שעלולים להזיק לעור שלנו ולגרום לנזק לטווח ארוך, ומלבד מחירם הגבוה הם גם נמכרים בכמויות קטנות ודורשים רכישה חוזרת לעתים קרובות. אחד מהמוצרים היקרים ביותר הוא האיילינייר לאיפור העיניים, וכדי לחסוך בכסף ולהכין אייליינר ביתי, תוכלו להשתמש פשוט באבקת פחם פעיל ולקבל מוצר קוסמטי נפלא ובריא. ערבבו 2 כפיות שמן קוקוס עם 4 כפות אלוורה ו-½ כפית אבקת פחם פעיל, ותוך רגע יש בידיכם מוצר נפלא שניתן להכין ולהשתמש בו בכל עת.
יתרונות הפחם הפעיל: עיניים מאופרות

7. ניקוי השיער משומנים, רעלים וקשקשים, והוספת נפח טבעי

רובנו לא מודעים לכך ששיערנו קולט מהסביבה רעלים רבים כמו פיח ועשן מזיק, שנישאים באוויר ומועברים לקרקפת דרכו. כדי לנקות את שיערכם מהרעלנים הללו והמשומן העודף שנוצר בקרקפת, כמו גם להיפטר מקשקשים באופן טבעי, תוכלו להשתמש בפחם פעיל. ערבבו היטב כפית סודה עם כוס מים חמים ו-¼ כפית אבקת פחם פעיל, עסו את התערובת לתוך הקרקפת כמו שמפו רגיל ושטפו. לאחר השטיפה, שיערכם יוותר נקי ובעל נפח, ואילו הקשקשים יתחילו להיעלם אט אט.
 

8. הורדת רמות הכולסטרול בגוף

התזונה המודרנית כוללת מזונות רבים עתירי כולסטרול, שידוע זה מכבר כי רמות גבוהות שלו מזיקות לבריאות הגוף ככלל ולתקינות תפקודו של הלב בפרט. במחקר שנערך באוניברסיטת טורקו שבפינלנד, החוקרים מצאו שרמות הכולסטרול הגבוהות בקרב המטופלים שנבדקו ירדו משמעותית לאחר שימוש קבוע בפחם פעיל למשך 4 שבועות. בנוסף, תופעות הלוואי מהשימוש היו זניחות, כך שהחוקרים הסיקו שפחם פעיל מסייע בהורדת רמותיו המזיקות של הרכיב הזה מבלי לגרום לתסמינים לא רצויים. כדי להתחיל בטיפול מסוג זה, מומלץ להיוועץ עם הרופא כדי לדעת האם ניתן לשלב טיפול בפחם פעיל יחד עם הטיפול התרופתי הרגיל להורדת הכולסטרול שניתן לכם.
 
יתרונות הפחם הפעיל: איור של לב

9. ניקוי רעלים מהגוף

מדי יום אנו סופחים חלקיקים רבים מהסביבה, דרך המזון או על ידי חשיפה לגורמים מסוימים, ואלה נספגים בגופנו ועלולים לפגוע בו. זוהי הסיבה שאנשים רבים משתמשים במוצרים לניקוי רעלים מזיקים מגופם, אך לעתים אלה מכילים חומרים אלרגניים שלא מתאימים לשימוש עבור כל אחד. אם אתם מעוניינים לבצע ניקוי רעלים טבעי, פחם פעיל יוכל לעשות זאת עבורכם - זאת באמצעות טבליות פחם פעיל, שמתמוססות לאיטן בגוף וסופחות חומרים רעילים רבים שמתנקזים במערכת העיכול ומוצאים החוצה בהפרשות. דרך זו מאפשרת לנו לנקות את גופנו בצורה טבעית ומהירה, לשמור על בריאות כללית וליהנות מאנרגיות מחודשות שאובדות לעתים בגלל הרכיבים המזיקים שעלולים להימצא בתוכנו.

10. טיפול באקנה ושמירה על עור פנים נקי

אין כמו עור נקי ובריא כדי לגרום לנו להרגיש טוב עם עצמנו ולשמור על מראה רענן וצעיר. בגלל תכונות הספיחה הייחודיות של הפחם הפעיל, הוא משמש כרכיב מרכזי במוצרי טיפוח רבים שנועדו לנקות את הפנים מפגמים ולשמור עליהם נקיים. הפחם סופח את החיידקים והרעלנים שמצטברים בנקבוביות העור שלנו, מושך אותם החוצה ומותיר את עורנו חלק ונטול כתמים ופצעונים. כדי שגם אתם תוכלו ליהנות ממוצר ביתי לניקוי עור הפנים, הכינו את המסכה הנפלאה הבאה, על פי המתכון הפשוט הזה, שישמש אתכם עוד פעמים רבות.
 
רכיבים: 
  • 1 כפית אבקת פחם פעיל
  • 1 כפית ג'ל או מיץ אלוורה
  • 1 כפית מים רגילים או מי ורדים
  • 5 טיפות שמן עץ התה
  • קורט מלח ים
ערבבו את כל הרכיבים יחדיו ומרחו על הפנים באופן שווה. המתינו עד שהמסכה תתייבש והסירו אותה עם מים חמימים.
יתרונות הפחם הפעיל:  אישה מביטה אל המצלמה, ידיה מונחות על עורפה
שמירה על בריאות לאורך זמן היא לא תמיד קלה, אך קיימים מגוון חומרים שעוזרים לנו לעשות זאת בצורה מהירה וטבעית. פחם פעיל הוא אחד מהחומרים הללו וכפי שראיתם, יש לו יתרונות בריאותיים רבים שקשה למצוא בחומרים תעשייתיים ומלאכותיים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.