print header

7 טיפים שיגרמו לאנשים לחבב אתכם, מפי מומחה להתנהגות מה-FBI

  עבור חלקנו, פגישה עם אנשים חדשים יכולה להיות מלחיצה; איך עושים רושם טוב? איך שומרים על שיחה זורמת? איך מתמודדים עם אנשים שאיננו בוטחים בהם? אלו שאלות שעשויות לעבור בראשכם טרם מפגש עם אנשים חדשים, ולמרות שעד היום אולי לא היו לכם את התשובות, רובין דריק, ראש התוכנית לניתוח התנהגויות בלשכת החקירות הפדרלית של ארה"ב (ה-FBI), הולך לענות לכם עליהן. רובין למד על מערכות יחסים בין-אישיות במשך 27 שנים, וכעת הוא חושף 7 טיפים חשובים שיעזרו לכם להתחבב על אנשים אחרים בקלות רבה יותר מאי פעם.
 
 
טיפים שיגרמו לאנשים לחבב אתכם: זוג חברים יושבים על ספסל ומשוחחים

1. אל תהיו שיפוטיים

העצה הראשונה של רובין היא לנסות להבין את מחשבותיו ודעותיו של האדם שמולכם מבלי לשפוט אותו. שאלו שאלות, הקשיבו, אך זכרו שאף אחד לא אוהב ששופטים אותו, במיוחד אחרי היכרות קצרה מאוד. "זה לא משנה אם אתם מסכימים או לא עם האדם שאיתו אתם מדברים. נסו להבין מה הצרכים, הרצונות, החלומות והשאיפות שלו", מסביר רובין.
 
אז מה עושים כשנדמה לנו האדם שמולנו מדבר שטויות? רובין אומר שברגע שהוא שומע משהו שאינו מסכים איתו או אינו מבין, במקום להיות שיפוטי ולהעיר על כך, הוא בוחר להגיד "זה נשמע מרתק. אף פעם לא חשבתי על זה ככה. תעזור לי בבקשה להבין איך הגעת למסקנה הזאת?" כך אינכם נשמעים שיפוטיים, אלא מראים עניין, וזה מאפשר לאדם שמולכם להמשיך לדבר על הנושא האהוב עליו, שקשור אליו ולחייו. "כשאנחנו מדברים על עצמנו, בין שבתקשורת בין-אישית ובין שדרך רשתות חברתיות, אנחנו חווים את אותה תחושת עונג שנוצרת במוח כשאנחנו אוכלים או מקבלים כסף", כך טוען רובין. 
 

2. השאירו את האגו שלכם בצד

לרובנו קשה להתאפק מלהעיר לאדם שמבצע טעות מסוימת, אך זה אחד הדברים שהורסים את הרושם שאתם מנסים לעשות. אם עולה בכם הדחף לתקן טעות לשונית שביצע האדם שמולכם, נצרו את לשונכם. כמו כן, אם הוא בדיוק סיפר סיפור משעשע שקרה לו ולכם יש סיפור שמזכיר את אותו המקרה, מומלץ שתשמרו אותו ליום אחר על מנת שלא תגנבו לו את תשומת הלב. "להשאיר את האגו בצד משמעו להשהות את הצרכים, הרצונות והדעות שלכם. התעלמו מהצורך שלכם להיות צודקים, טובים יותר או חכמים יותר מאחרים".
 
כשבן אדם שומע דברים שסותרים את אמונותיו, החלק הלוגי שבמוחו מפסיק לעבוד ובמקומו מערכת ההגנה וההתקפה קמה לתחייה. "ברגע שאנשים נמצאים בעימות בשל דעה שסותרת את ראיית עולמם, מתחילה לפעול מערכת 'ברח או הילחם' במוחם. לכן אם ברצונכם למנוע מאנשים לברוח מכם או להילחם בכם, מומלץ שתשימו את האגו שלכם בצד, לפחות בזמן ההיכרות הראשונית איתם".
טיפים שיגרמו לאנשים לחבב אתכם: שני אנשים יושבים זה מול זה בחלל מואר
 

3. אל תחשבו על הדבר הבא שאתם הולכים להגיד

כולם אוהבים אנשים ש"יודעים להקשיב", אך מה זה בעצם אומר להיות אדם שיודע להקשיב? התשובה של רובין היא כזו: "להקשיב זה לא לסתום את הפה. להקשיב זה שאין לך שום דבר לומר. ההבדל הוא קטן אך מהותי. אם רק תשתקו יתכן שאתם עדיין חושבים על מה שאתם רוצים להגיד, אך עדיין לא תגידו אותו ובו זמנית תאזינו לאדם שמולכם רק בחצי אוזן. כדי להימנע מכך זרקו מיד כל סיפור או מחשבה שאתם רוצים לשתף בזמן שמישהו אחר מדבר אתכם. אמרו לעצמכם באופן מודע 'אני לא הולך להגיד את זה'. במקום זאת, בזמן שאדם מדבר אתכם נסו לחשוב אילו רעיונות או מחשבות שהוא העלה מרתקים אתכם והייתם רוצים להעמיק בהם את השיחה".
 
אם אתם רוצים להיות אנשים שיודעים להקשיב, זה הבסיס לשיחה שאתם צריכים לנהל:
 • הקשיבו למה שאחרים אומרים מבלי להפריע להם.
 • הנהנו בראשכם ותנו לאדם שמדבר אתכם להרגיש שאתם מקשיבים לו.
 • כשהוא מסיים לדבר, חזרו בקצרה על דבריו ולבסוף שאלו שאלות שיניעו את השיחה קדימה באותו הנושא.
כמובן שיש אנשים שמדברים על נושאים שעלולים לשעמם אתכם, אך כדי להתגבר על כך עליכם להמשיך לסעיף הבא כדי ללמוד כיצד לשאול את השאלות הנכונות.
 

4. שאלו בנוגע למצבים מאתגרים

לאף אחד אין חיים קלים, וזה לא משנה אם אתה עשיר, עני, זקן או צעיר. כולנו מתמודדים עם אתגרים, כולנו גם אוהבים לדבר על כך, ולכן רובין ממליץ לשאול את השאלות הבאות כשהשיחה נעצרת. "השאלות הטובות ביותר לשאול בזמן שיחה הן בנושא אתגרים: 'על איזה אתגר הצלחת להתגבר השבוע?', 'עם אילו אתגרים אתה מתמודד במקצוע שלך?', 'באילו אתגרים אתה נאבק כשאתה מגדל את ילדיך?' כולנו מתמודדים עם אתגרים ובוחרים בהם, בין שבמודע ובין שלא, לכן עוזר לאנשים לשוחח על ההעדפות שלהם באותו שלב בחייהם".
 
בנוסף לשאלות על אתגרים, אתם יכולים גם לבקש עצות להתמודדות עם מצבים דומים בחייכם. מחקרים מראים שבקשת עצה היא אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות רושם חיובי על אנשים ואפילו על מנהלים שאתם עובדים תחתם. עם זאת, קחו בחשבון שזה פועל כך אך ורק אם הרצון לקבל עצה הוא כן, משום שאנשים נוטים להרגיש מתי הוא אינו כזה ואז אין לכך כל השפעה.
טיפים שיגרמו לאנשים לחבב אתכם: זוג גברים יושב ומשוחח

5. עזרו לאנשים להרגיש רגועים יותר בשלל דרכים

כדי שאדם יחבב אתכם עליו להרגיש בנוח לצדכם, וכמו שהשיחה עלולה להלחיץ אתכם כך היא גם עלולה להלחיץ אותו. רובין ממליץ על מספר דרכים שיעזרו לאנשים שאיתם אתם מדברים להרגיש בנוח יותר - הראשונה היא לגרום להם להרגיש שאתם הולכים בקרוב מאוד. "כשאנשים מרגישים שאתם עומדים לעזוב את המקום, הם נרגעים. אם גבר למשל יישב ליד אישה בפאב וישאל אותה אם הוא יכול להזמין אותה למשקה, ברוב המקרים היא תעבור למצב מגננתי ותשאל בראשה, 'מי אתה? מה אתה רוצה? מתי תלך?' על השאלה הראשונה והשנייה היא תקבל מענה בהמשך השיחה, אך על השאלה השלישית עליכם לענות כבר בשניות הראשונות".
 
דרך מומלצת נוספת מבוססת על מחקרים שהראו שאנשים נענים יותר לבקשות כששואלים אותם לפני כן "האם עכשיו זה זמן טוב ל...". לפי רובין, "במחקר ידוע משנת 1990 בנושא שגרה חברתית בריאה, כשהנחקרים שאלו בנוגע לזמינות של האדם שלתגובתו הם מחכים, היענותו של הצד השני עלתה יותר מאשר כשפשוט התחילו בשיחה". זכרו שאף אחד לא רוצה להרגיש לכוד ושגם אתם במבט ראשון עלולים להיראות לאחרים מוזרים או לא מעניינים. אנשים מעוניינים בשיחה אתכם, אך עליכם לתת להם להרגיש בטוחים.
 

6. למדו כיצד לשלוט בשפת הגוף שלכם

מומלץ שהמילים שבהן אתם משתמשים יהיו חיוביות, שתשתחררו מהאגו והשיפוטיות שלכם, ושדעו כי גם שפת הגוף שלכם היא אחד הדברים החשובים שעליכם לשים אליהם לב במהלך שיחה עם אדם זר. לרובין יש מספר המלצות פרטניות שמומלץ לזכור:
 • אתם חייבים לחייך - זו דרך קלה ונהדרת לזכות באמון של אדם זר.
 • שמרו על סנטר למטה כך שלא תיראו כאילו שאתם מסתכלים על אנשים מלמעלה, דרך האף. 
 • אל תעמדו ישירות עם הגוף או הפנים מול האדם שאיתו אתם מדברים משום שזה עלול לגרום לו להרגיש שעליו להתגונן - עמדו בזווית אליו או לצדו.
 • שמרו על כפות הידיים למעלה והשתמשו בהן בדיבור, במקום להשאיר אותן שמוטות או בכיסים - זה מראה לאדם שמולכם שאתם שקועים לחלוטין בשיחה איתו.
 • הרימו את הגבות בזמן שמדברים אתכם וחושפים מידע חדש - שימו לב גם שאינכם מכווצים את הגבות במהלך השיחה, משום שזה מעביר תחושה שעלולה להלחיץ את האדם שאיתו אתם מדברים.
בקשר לחיוך, הנה עובדה קטנה שתשמחו להכיר. במחקר שפורסם במגזין למדע פסיכולוגי בארה"ב נמצא שברמה הכימית שבמוח, חיוך יכול להיות מענג כמו 2,000 חטיפי שוקולד או 20,000 דולר. כמובן שכעת חלקכם תגידו שאתם מעדיפים את הכסף או את השוקולד על פני חיוך, אך זה לא סותר את העובדה שחיוך יכול לגרום לתחושה טובה, הן במוחכם והן במוחו של זה שרואה אתכם, ולכן מומלץ לשמור עליו כשאתם ניגשים לשוחח עם אדם חדש.
טיפים שיגרמו לאנשים לחבב אתכם: אישה נוגעת בשערה ומביטה אל המצלמה

7. דעו כיצד להתמודד עם אנשים שאינכם בוטחים בהם

יש שיראו בטיפים שהוצגו כאן כניסיון להפוך אתכם למניפולטיביים, אולם כל עוד אתם משתמשים בהם בשל חרדות או חששות בעת היכרות עם אנשים חדשים, אין כל סיבה להרגיש כך. עם זאת, אכן ישנם טיפוסים ערמומיים בעולם ועליכם לדעת כיצד להתמודד איתם. אם אתם מרגישים שמי שמדבר אתכם מנסה להונות אתכם בדרך כלשהי, ראשית אל תהיו תקיפים. שאלו אותו בנימוס מה בדיוק הוא רוצה מכם ומה המטרה של האינטראקציה ביניכם בשבילו. רובין מספר על עצמו, "כשאני נמצא במצב שכזה, הדבר הראשון שאני מנסה לעשות זה להבהיר את המטרות שלי. אני אעצור את האדם שמדבר איתי באמצע הדיבור ואגיד: 'אתה נותן לי הרבה מחמאות, אבל אני סקרן בנוגע לסיבה לכך. מה אתה מנסה להשיג? אני רק רוצה לוודא שהמטרות שלנו מהשיחה הזו זהות'".
 
רובין מוסיף ואומר, "אני גם שואל את עצמי: 'האם האדם שאיתו אני מדבר מנסה לאשר אותי, את מחשבותיי ואת דעותיי?' לאחר מכן אני מחפש אחר כוונה – האם הוא מדבר איתי כי אני מעניין אותו או שיש לו מניעים אחרים? אם אני לא מעניין אותו, ככל הנראה שהוא מנסה להיות מניפולטיבי ולהוציא ממני משהו".
 
אם אתם רוצים ליצור חיבור אמיתי עם אדם אחר, עליכם לעבוד על אמון כדי לקבל כבוד. כולנו יודעים שאמון הוא דבר חשוב, וזה אף הוכח ב-3 מחקרים שונים, שבכל אחד מהם חיפשו אדם שמתאים להתקבל לקבוצה מסוימת או מערכת יחסים. הדבר שהכי הרבה אנשים אמרו על עצמם הוא "אני אדם אמין", מה שמראה על כך שגם אם הם לא, הם מודעים לכך שזה חלק משמעותי בשיקול קבלתם לקבוצה או למערכת היחסים.
 

לסיכום

אלו הם הטיפים של רובין בקצרה:
 • אל תהיו שיפוטיים ונסו להקשיב לדעות ולרעיונות של אחרים מבלי לשפוט אותם.
 • השאירו את האגו שלכם בצד והתרכזו באדם שמולכם.
 • הקשיבו באמת ואל תחכו לתורכם לדבר. שאלו שאלות ואל תנסו להעלות סיפורים שירשימו אחרים.
 • שאלו אנשים בנוגע לאתגרים שהם חווים בחייהם.
 • תנו לאדם שאיתו אתם מדברים לדעת שאתם הולכים בקרוב ושלשיחה שלכם יש זמן מוגבל, כדי לעזור לו להרגיש רגוע יותר.
 • חייכו, שמרו על סנטר למטה, דברו עם הידיים והשתמשו בשפת גוף. 
 • אם אתם מרגישים שמישהו מנסה להונות אתכם, תנו לו לדעת מה מטרותיכם ודרשו לדעת את מטרותיו מהשיחה ביניכם. אל תעשו זאת בתוקפנות, אך כן בקשו שיהיו כנים אתכם. 
אם תעקבו אחרי הכללים הללו תוכלו לצלוח כל אינטראקציה, בין שעם אדם זר ובין שעם אדם מוכר. זה יעזור לאנשים אחרים לחבב אתכם יותר ויראה להם שאתם כנים ושהם מעניינים אתכם. 
 

מקור התמונות: Thomas Szynkiewicz , Official GDC

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו