print header

האם הזמן שבו אנו אוכלים משנה?

רובנו נוהגים לתזמן את הארוחות שלנו על מנת לשמור על המשקל או בכדי לספק לגוף את האנרגיה וחומרי הבנייה הדרושים לו לפני או אחרי אימון כושר. תזמון הארוחות היא אסטרטגיה שאמורה לסייע לנו לשלוט על השפעות התזונה על גופנו, ובכך לשמור על שרירים חזקים, תפקודי גוף יעילים ושליטה ברמות השומן שבגופנו, אך האם באמת מדובר בשיטה יעילה? לפניכם כל המידע שאתם צריכים לדעת על תזמון זמני האכילה שלכם, יחד עם גיבוי מחקרי מלא, אשר יענה אחת ולתמיד על השאלה "האם הזמן שבו אנו אוכלים משנה?"

 

תזמון התזונה בארוחת הבוקר

למרות שהתרגלנו להאמין שיש לצרוך את ארוחת הבוקר ברגעים הראשונים של היום, מחקרים עדכניים מראים שהזמן שבו אתם אוכלים אותה לא באמת משנה, ונמצא כי עליכם לדאוג יותר לסוג המזון אותו אתם צורכים. מומחים רבים ממליצים לאכול ארוחת בוקר שכוללת מעט פחמימות, הרבה שומנים בריאים וחלבונים. תזונה שכזו עשויה לשפר את רמות האנרגיה שלכם, לשפר את תפקודי המוח, לעזור לכם לשרוף יותר שומן ולהישאר שבעים לאורך כל היום.

בנוסף, מחקרים עדכניים מראים שארוחת בוקר שכוללת בעיקר חלבונים אכן מסייעת רבות לבריאות, אך מדובר ביתרונות הבריאותיים של החלבונים עצמם ולאו דווקא בתזמון של ארוחת הבוקר. אז בין שאתם מעדיפים לאכול בדקות הראשונות של היום ובין שאתם מעדיפים לחכות שעתיים עד שתחושו רעב, אין משמעות רבה לזמן שבו אתם אוכלים את ארוחת הבוקר, אלא יותר למאכלים שאתם צורכים בה ולעצם קיומה.

תזונה בשעות הלילה

רבים ממליצים שלא לצרוך מזון בשעות הלילה או מספר שעות לפני השינה בכדי לשמור על המשקל, אך מדובר במיתוס ותו לא. הפחתת צריכת המזון בערב או בשעות הלילה בסך הכל עוזרת לנו לצרוך פחות קלוריות לאורך כל היום, והתזמון אינו משנה. למעשה, מחקר משנת 2007 מציין שצריכת פחמימות עשויה דווקא להועיל לשנת לילה טובה יותר, זאת בשל שחרור המוליך העצבי סרוטונין, אשר מסייע לגוף להיכנס למצב שינה. בהתבסס על הממצאים האלה אם אתם מתקשים להירדם במהלך הלילה יתכן שאף מומלץ לכם לצרוך פחמימות בשעות האלה מאשר להימנע מלאכול באופן כללי.

 

תזונה לאחר אימון גופני

כשמדברים על תזמון התזונה לאחר האימון הגופני, לרוב מתייחסים לחלון האנאבולי, אשר ידוע גם כחלון הזדמנויות לאכילה אחרי אימון כושר. החלון האנאבולי מתבסס על הרעיון שאומר שהגוף נמצא במצב אופטימלי לספיגת ויטמינים ומינרלים במשך 15-60 דקות מסיום האימון הגופני. למרות שהמחקרים בנושא אינם חד משמעיים, מומחים ואתלטים רבים מתייחסים לרעיון הזה כעובדה, והם מקפידים לנהוג לפיה. התיאוריה של החלון האנאבולי מתבססת על 2 עקרונות, אשר יכולים לעזור לכם רק במקרים מסוימים:

1. חידוש הפחמימות

פחמימות מאוחסנות בשרירים ובכבד כגליקוגן, ומחקר שפורסם בשנת 2003 הראה כי אותו הגליקוגן מתחדש מהר יותר במשך 30-60 הדקות לאחר האימון, מה שתומך בתיאוריית החלון המטאבולי. עם זאת, התזמון הזה יכול להיות רלוונטי וחשוב רק אם אתם מתאמנים מספר פעמים ביום. עבור האדם הממוצע, שמתאמן פעם ביום מספר פעמים בשבוע, יש מספיק זמן לחדש את הגליקוגן בגוף בכל ארוחה, גם אם היא מתרחשת כעבור יותר משעה מסיום האימון הגופני.

בנוסף, מחקרים מסוימים מראים שביצוע אימון גופני שלאחריו רמות הגליקוגן נמוכות עשוי להיות מועיל במידה שהמטרה שלכם היא להפחית במשקל ולשרוף שומן. מחקר עדכני יותר משנת 2016 מראה שחידוש הפחמימות עשוי דווקא לפגוע ביכולת של האימון הגופני להשפיע לטובה על המשקל שלכם, כך שלמרות שסינתזת הגליקוגן נשמעת הגיונית בתיאוריה, היא לא תקפה עבור רוב האנשים שמבצעים כושר כדי לשמור על בריאותם ומשקלם.

2. צריכת חלבונים

העיקרון השני של החלון האנאבולי מתבסס על צריכת חלבונים יעילה שמסייעת לחזק ולתקן את השרירים על ידי סינתזת החלבונים בשרירים מיד לאחר האימון. עם זאת, בעוד שאותה הסינתזה מסייעת להחדיר לשרירים את החומר שלו הם זקוקים כדי לגדול ולתקן את עצמם, מחקרים מראים שאין באמת צורך לעשות זאת עד לשעה מסיום האימון, זאת על פי מטא-אנליזה שערך חוקר בשם בראד שואנפלד. במקום להתרכז בזמן שבו אתם צורכים את החלבונים, עליכם להשקיע בצריכת החלבונים הכללית שלכם לאורך כל היום ולוודא שאתם צורכים חלבונים בריאים בכל אחת מהארוחות שלכם. 

מכך ניתן להסיק שכל עוד אתם צורכים את כמות החלבונים המומלצת בכל יום עבור משקל הגוף שלכם ובהתאם לגילכם בנוסף לחומרים מועילים אחרים שמצויים במזוננו, החלון האנאבולי לא משחק תפקיד משמעותי בתזונה שלכם אם אינכם אתלטים מקצועיים או אנשים שמתאמנים מספר פעמים ביום.

תזונה שלפני אימון גופני

חלון הזמן לתזונה שלפני האימון עשוי להיות חשוב יותר עבורכם מאשר החלון המטאבולי, אך אולי לא בדרך שחשבתם. בהתאם למטרות האימון שלכם, התזמון הנכון יחד עם המזון הנכון יכולים לשפר את ביצועיכם במהלך האימון. לדוגמה, במחקר שבו ניתן לנבדקים מסטיק עם קפאין לפני נסיעה על אופניים נמצא שצריכת קפאין בפרק זמן של שעה-שעתיים לפני האימון הגופני יכולה לשפר את הביצועים. התוצאה הזו תקפה גם לגבי פחמימות, אך רק במידה שצרכתם אותן על בטן ריקה, שכן לוקח להן יותר זמן להתעכל בקיבה.

מנגד, אם המטרה שלכם היא אינה שיפור הביצועים, אלא ירידה במשקל, אימון שלפניו לא צרכתם יותר מדי מזון עשוי לעזור לכם לשרוף יותר שומן ואף למנוע תנגודת לאינסולין. במקום לדחוף לגופכם פחמימות כדי לשפר את רמות האנרגיה בזמן האימון, העדיפו שתיית כוס קפה ויחד איתה 300-450 מ"ל מים, שחשובים אף הם לגוף בזמן האימון. בנוסף, נסו להימנע ממזונות שמכילים ויטמינים רבים לפני האימון. ויטמינים אכן נחוצים בתזונה שלנו, אך לפני האימון הם יכולים להפחית את התוצאות המבוקשות ואת הירידה במשקל. 

 

לסיכום

במידה שאתם אתלטים, תזמון התזונה שלכם לפני ואחרי האימון אכן עשויה לסייע לכם לשפר את ביצועיכם, אך כל עוד אינכם עוסקים בספורט באופן מקצועי והמטרה שלכם היא רק לרדת במשקל, לחזק את השרירים ולשפר את הבריאות, אין לכם מה להשיג מתזמון התזונה. במקום זאת התרכזו בצריכת כמות הקלוריות וחומרי התזונה היומית המומלצת עבורכם ומזון איכותי ככל הניתן לאורך כל היום. 

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.