print header

10 תובנות חשובות בנוגע לשאלות החשובות שבחיים

"כל מה שאני יודע הוא שאינני יודע", כך טען הפילוסוף היווני סוקרטס, שהיה מבין הוגי הדעות המשמעותיים ביותר מתקופתו והלאה, ואותה אמונה אפשרה לו להמשיך להעשיר את הידע שלו בכל יום מחדש. אדם שמאמין שהוא כבר יודע הכל וראה את הכל יישאר בבורותו, ולעולם הוא לא יוכל לשפר את עצמו ואת חייו. זו הסיבה שחשוב שנמשיך לשאול שאלות במהלך כל חיינו, ללא כל קשר למעמד או לגיל, ולשם כך חשוב לזכור את 10 התובנות הבאות, שיעניקו לנו זווית ראייה נוספת ויסייעו לנו לצמוח, להתפתח ולמצות את חיינו בצורה הטובה ביותר. 

שאלות חשובות בחיים
 
1. לכל אדם מציאות אחרת 
 
אנו יכולים למנוע הרבה אי הבנות בחיים אם פשוט ניקח את הזמן כדי לשאול "מה עוד ניתן להסיק ממה שקרה?" הרי עלינו לזכור שכל אדם חווה את המציאות בצורה אחרת, וכי מה שנראה לנו בהיר כשמש, יתכן כי אינו מספיק ברור עבור אדם אחר ולהפך. לכן בכל מצב שבו אתם נתקלים במהלך היום, רצוי שלא לקפוץ למסקנות חותכות, ולנסות להבין שישנה אפשרות כי מה שנאמר או נעשה נתפס כהגיוני בעיני האדם שניצב מולכם. אתם לא חייבים להסכים עם השקפת עולמו של האחר, אבל אם לא תקבלו את העובדה שהוא אדם שחי את חייו בדרך שונה משלכם, לעולם לא תוכלו ללמוד ולהסיק את מירב המידע האפשרי מהמצב.
 
2. לא הביישן למד
 
מומחה הוא אינו אדם שמשיב את כל התשובות הנכונות, אלא זה ששואל את השאלות הנכונות. לא בכדי שמענו לא פעם את המשפט "לא הביישן למד" בכל פעם שהתלבטנו אם להרים את היד כדי לשאול שאלה בפני כל הכיתה או במהלך ישיבת צוות, וזאת מאחר שהמומחים האמתיים לא מהססים לפני שהם מחליטים לשאול שאלות שיעשירו את הידע שלהם. 
 
שאלות חשובות בחיים
 
3. הטלת ספק למען עתיד טוב יותר
 
יש לא מעט רוע בעולמנו, אבל מה שמסוכן עוד יותר ממנו הוא אנשים פשוטים בעלי כוונות טובות שמוכנים להאמין ולפעול בלי לשאול "למה?". זו הסיבה שבכל עת עליכם לשאול מספיק שאלות שיחשפו בפניכם את האמת המוחלטת, גם אם היא לא נעימה, בכדי שתדעו כיצד לבצע את הבחירה הנכונה ביותר עבורכם ועבור מצפונכם. זהו כלי שימושי מאוד בהרבה מאוד תחומים בחיים והוא יכול לעזור לבצע בצורה טובה יותר משימות שקיבלתם, לחשוף מניעים נסתרים של אנשים שאיתם עובדים ועוד.
 
4. חשיפה לדעות שונות
 
מעטים מאתנו נוהגים לחפש ידע חדש באופן פעיל על בסיס יומיומי. זאת אומרת שאנו נוטים לקבל את מה שאנו יודעים ולהשלים עם כך, לא מטילים ספק בדברים ולא שואלים מספיק שאלות. יתרה מזאת, רבים מאתנו נוטים "לסחוט" מידע בנוגע לדברים שאיננו מבינים או בקיאים בהם מהתבניות שמקובעות בראשנו, מה שלא מאפשר לנו ללמוד דברים חדשים על העולם שסביבנו. הרי הכי נוח לאמץ צורות חשיבה מסוימות ולנהוג על פיהן, אך בכדי שתוכלו ללמוד משהו חדש עליכם להיחשף למידע חדש, לדעות שונות ולרעיונות אחרים, ותוכלו לעשות זאת ביעילות רק אם תחפשו אותם ותשאלו שאלות באופן פעיל.  
 
שאלות חשובות בחיים
 
5. תקשורת עצמית
 
בסופו של יום, השאלות שאתם שואלים את עצמכם הן אלה שיקבעו אילו בני אדם תהיו. האנשים שלא נוהגים "לדבר עם עצמם", ואינם מנסים להבין מדוע הם התנהגו או הגיבו בצורה כזו או אחרת, לעולם לא יוכלו לתקן ולשפר את עצמם. בכל יום מחדש עלינו לבצע תיאום ציפיות עם עצמנו, שכולל שאילת שאלות נוקבות בנוגע לחוויות שעברנו עם התייחסות מרבית לאופן שבו הגבנו ופעלנו. בצורה שכזו נכיר את עצמנו טוב יותר, וללא ספק נצליח להשתפר בכל יום קצת יותר, עד שנהפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמנו שאנו יכולים להיות.
 
6. התמודדות עם קשיים 
 
אומץ לא יכול להתקיים ברגע שיש לכם את כל התשובות, הוא יבוא לידי ביטוי רק כאשר תהיו מוכנים להתמודד עם השאלות מהן ניסיתם להתחמק במהלך חייכם. אנשים שבוחרים לא להתמודד עם דברים שונים שמפריעים להם או מעכבים אותם, ומעדיפים להתעלם מהם ואף להדחיקם, מסוגלים להאמין שאין להם צורך לבצע כל שינוי בחייהם, וכך הם מדכאים את האומץ שנמצא עמוק בתוכם ורק מצפה לרגע שבו ישחררו אותו לחופשי. אין ספק כי קיים קושי רב להתעמת עם מציאות שנהגתם להצניע במשך כל החיים, אך תוכלו להיות אמיצים ואנשים מוצלחים יותר ברגע שתנסו לעשות זאת. 
 
שאלות חשובות בחיים
7. מערכת יחסים יציבה
 
גם כשמדובר במערכות יחסים חשוב לשאול שאלות, כדוגמת שלושת השאלות הבאות; האם בת/בן הזוג שלכם מתייחסים אליכם בכבוד בכל מקום ובכל עת? אם בן/בת הזוג שלכם יישארו בדיוק כפי שהם היום בעוד עשר שנים, עדיין הייתם רוצים להישאר איתם? ולבסוף, האם בת/בן הזוג שלכם גורמים לכם לרצות להיות אנשים טובים יותר? במידה שעניתם על כל השאלות בחיוב, אתם יכולים לדעת שאתם נמצאים במערכת יחסים יקרה מפז. 
 
8. אי אפשר לדעת הכל
 
לא משנה כמה ידע צברתם או מהי רמת היכולת שלכם לשאול שאלות מדויקות וחכמות, לעולם לא תוכלו לדעת את הכל, ומי שנוטה לחשוב שהוא אכן יודע, מוכיח את ההפך המוחלט. היקום שסביבנו לעולם יכיל יותר תשובות מאשר השאלות שאנו שואלים, וברגע שתלמדו לראות את היופי שבדבר הזה, לא תאבדו את הרצון לדעת דברים חדשים ותשאפו להעשיר את הידע שלכם בכל עת. כמו כן, אם אתם נתקלים באנשים שמשוכנעים שהם יודעים הכל, ומרגישים שהם מומחים בכל נושא שבו אתם דנים, עליכם לזכור לקחת את דבריהם בערבון מוגבל ולא לחוש חוסר ביטחון במידה שהם לעולם לא מסכימים עם הדעה שבה אתם מאמינים ודוגלים.
 
שאלות חשובות בחיים
 
9. מה שהיה היה
 
אף על פי שחשוב לשאול אנשים שונים ואת עצמנו שאלות, ישנה שאלה אחת שרצוי להימנע ממנה ככל הניתן - "מה היה קורה אם...?" במידה שתמשיכו להלאות את עצמכם אם השאלה הזו, תוך כדי התייסרות על כיצד דברים היו יכולים להתנהל אחרת אם רק הייתם עושים בעבר את הבחירה הנכונה, לא תוכלו להתמקד בהווה ובעתיד. לכן, בפעם הבאה שאתם לא נוהגים בצורה שבה ייחלתם, כל שעליכם לעשות הוא להסיק מסקנות ולהבין כיצד תוכלו להשתפר ולמנף את עצמכם בהמשך, ולהניח להתרחשויות שהיו בעבר להישאר שם. 
 
10. רצון והתמדה
 
למרות שהחיים תמיד יהיו מלאים בשאלות חסרות מענה, הרצון וההתמדה בחיפוש אחר התשובות הם אלה שקובעים את משמעות חייכם ואת המסע שאותו תעברו. בסופו של דבר, אתם יכולים להתבוסס בתסכול, סבל וחרדות במשך כל חייכם, ולתהות מדוע מגיע דווקא לכם לסבול ולהתמודד עם בעיות שכאלה, או שתבחרו להיות אסירי תודה על כך שאתם חזקים וחכמים מספיק בכדי לגדול ולצמוח מאותם המכשולים. 
 
 

כמה מילים לסיום...

זכרו לגלות סבלנות בכל אותם הדברים שעוד לא מספיק ברורים לנפשכם או ללבכם, ונסו ככל הניתן לאהוב את השאלות והחידות שהחיים טומנים בחובם. התייחסו למציאות כמו דלתות נעולות או ספר נהדר שכתוב בשפה זרה, אשר יש להתאמץ בכדי להבין ו"לפרוץ" אותם. אל תצפו שכל התשובות יגיעו אליכם בקלות, וזכרו שיש דברים שניתן להבין רק לאחר ניסיון וחוויות שעוברים בחיים. כעת, עליכם להיאחז בשאלות, לחקור, ללמוד ולחיות את החיים שלכם במלואם! ברגע שתעשו זאת, תשימו לב שאתם אט אט נחשפים אל התשובות שתרתם אחריהן לא מעט זמן, מה שימלא אתכם בסיפוק רב ובתקווה גדולה. תמיד יהיו תשובות, אך עלינו להיות חכמים וערניים מספיק בכדי לדעת לשאול את השאלות הנכונות.      
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו