print header

7 שיעורים שכדאי ללמוד ממחשבות שליליות

כולנו נתקלים לא מעט פעמים בחיינו במחשבות שליליות, אולם התרגלנו להסתכל עליהן כאל דבר רע שיש להילחם בו, ולעיתים אנחנו עשויים לחשוב שצורת חשיבה שלילית בעת משבר היא סימן לחולשה. בשל כך, ההתמודדות שלנו עם משברים מלווה פעמים רבות בכעס על עצמנו, מה שגורם למחשבות שליליות לעכב אותנו, "להיתקע" בראשנו ולא לאפשר לנו להתקדם. עם זאת, תופתעו לגלות שדווקא מחשבה שלילית יכולה ללמד אותנו כמה שיעורים חשובים, והפחד שלנו מהמחשבות הללו הוא שמונע מאיתנו ללמוד מהן. במקום להתכנס בתוך עצמנו בעת מתקפת מחשבות שליליות או להדחיק אותן, השתמשו בהן כמדרגות כדי לעלות בחזרה למעלה באמצעות גילוי 7 השיעורים החשובים והחיוביים שניתן ללמוד מכל אחת מהן.

שיעורים ממחשבות שליליות
 
1. אם הלכתם לאיבוד, מחשבה שלילית היא המצפן שלכם
 
הכעס העצמי שלנו בעת משברים גורם לנו פעמים רבות ללכת לאיבוד בים המחשבות ואף לשכוח בשלב מסוים מה היה מקורן, ועל ידי כך לא לדעת כיצד לפעול בפעם הבאה. במקום לנהוג בצורה זו, השתמשו בכל מחשבה שלילית כמצפן: חשבו על רגע הכעס הראשוני שלכם על מנת לנסות ולחזור אל מקור התסכול שלכם מצד אחד, ולהבין איפה אתם רוצים להיות - כלומר מה היעד הסופי שלכם, מצד שני. הנחו את החיפוש שלכם באמצעות שאלות כמו: 
  • מתי התחלתי לכעוס על עצמי?
  • האם קרו מקרים דומים בעבר?
  • האם הגבתי שונה בכל מצב כזה?
  • האם כשפעלתי אחרת הרגשתי מתוסכל יותר או פחות?
שיעורים ממחשבות שליליות
 
דרך נוספת להשתמש במחשבות השליליות כמצפן היא למפות את הפחדים או המכשולים שעומדים בדרככם בדרך להרגיש טוב יותר. שאלו את עצמכם:
  • האם אני כועס על עצמי כי קיים משהו שלא עשיתי?
  • אם כן, האם נמנעתי מהמעשה עקב מכשול שאוכל להזיז בפעם הבאה? 
  • האם קיימות דרכים אחרות לגשת אל אותה הבעיה?
  • כיצד אוכל לנהוג להבא באופן שונה?

2. נפילה לבורות מוכרים לא נעשית פחות כואבת

דמיינו לעצמכם שאתם הולכים ברחוב ונופלים לתוך בור. בפעם הראשונה תכעסו על התכנון העירוני הלקוי, בפעם השנייה תכעסו על כך שעדיין לא פתרו את הבעיה למרות שמדובר בסיכון, אבל בפעם השלישית תכעסו על עצמכם כיוון שהייתם אמורים לזכור את מקום הימצאותו של הבור הוותיק. מדוע לא הצלחתם להימנע מהנפילה אל אותו הבור שוב שוב? כנראה בגלל שבמקום ללמוד להסתכל טוב יותר אל מה שמצפה לכם בהמשך הרחוב, הייתם עסוקים בהאשמת אחרים ולכן הורדתם מעל עצמכם את האחריות למה שעתיד לקרות.
 
הדרך הטובה ביותר להתמודד עם בורות בחיים מורכבת מכמה רבדים: סתימת הבור אם יש לכם אפשרות לעשות זאת, מציאת דרך חלופית ללכת בה כל עוד הבור קיים והסתכלות אל העתיד כדי להימנע מנפילה חוזרת אל אותו הבור או אל בורות נוספים. במקום להאשים אחרים שוב ושוב על בעיה שאין באפשרותכם לפתור, קחו אחריות אישית ועשו כל שביכולתם כדי למצוא דרכים חלופיות להתקדם הלאה.
 
שיעורים ממחשבות שליליות
 
3. אתם החברים הטובים ביותר של עצמכם
 
מחשבות שליליות גורמות לנו כל פעם מחדש להפוך לשופטים הכי גדולים של עצמנו, והראיה לכך היא שתקריות רבות שאנחנו מזכירים לעצמנו עד היום, איש מלבדנו כבר מזמן לא זוכר. עם זאת, אנחנו נוטים להתעלם מהשיעור החשוב שכל מחשבה שלילית מביאה עמה: בדיוק באותה המידה שאנחנו השופטים הגדולים של עצמנו, אנחנו גם החברים הטובים ביותר של עצמנו.
 
במקום לשפוט ולחרוץ את דינכם כאשמים בכל פעם מחדש, נסו להקשיב לבעיה שמטרידה אתכם מהצד, ממש כאילו שחבר טוב סיפר לכם אותה ושאל לדעתכם. מה הייתם מייעצים לו? האם אכן מדובר בבעיה שלא ניתן להתגבר עליה? בדיוק כשם שהדשא של השכן ירוק יותר, כך גם הבעיות שלו נראות פשוטות יותר. לאחר כמה תרגולים, תוכלו להתחבר אל עצמכם בקלות רבה יותר, ללמוד לשפוט את עצמכם פחות ולהתייחס אל המצב שלכם באהדה.
 
שיעורים ממחשבות שליליות
 
4. אף אחד לא יודע הכל
 
רבות מהמחשבות השליליות ביותר שלנו מבוססות על הנחות שגויות שאנחנו מתייחסים אליהן כאל עובדות מוצקות. לפעמים אנחנו בטוחים שקיימת סיבה אחת לכישלונות שלנו, או משוכנעים שברור לנו למה אנשים מתנהגים בצורה מסוימת. ההנחות הללו עשויות להיות שגויות לחלוטין, אבל הן אלה שיתפקדו בתור הרגליים שאנחנו שמים לעצמנו בניסיון ההתמודדות שלנו עם בעיות בהמשך.
 
אם נחשוב שעובד נוסף במחלקה לא מקדיש לנו זמן כי הוא לא אוהב אותנו, לא נצליח לתקשר איתו בצורה טובה בעתיד למרות שייתכן כי הוא היה עסוק או פשוט לא הרגיש טוב כשפנינו אליו. התקרית הזו עשויה לגרום לנו לנתח את היחסים הבין-אישיים שלנו עם שאר העובדים או להחזיר אותנו אל מצבים דומים בעבר. באותה מידה, דחייה לאחר ראיון עבודה יכולה להתפרש על ידינו כהוכחה לכך שאנחנו לא מוכשרים מספיק, למרות שבפועל המשרה לא אויישה כלל בסופו של דבר עקב מחסור בתקנים.
 
במקום לנהוג בצורה זו, נסו להזכיר לעצמכם בכל סיטואציה שלילית שייתכן כי קרו דברים שלא הייתם מודעים אליהם או שגורמים נוספים אשר נמצאים מעבר לשליטתכם היו מעורבים מאחורי הקלעים. זכרו שאיש מאיתנו לא יודע הכל, וזה תקין לחלוטין.
 
שיעורים ממחשבות שליליות
 
5. אם אתם מוצפים במחשבות שליליות, כנראה שאתם טועים
 
אם נדמה לכם שכל דבר שלילי שקורה נעשה על מנת להרע לכם אישית ושדברים רעים נוהרים לכיוונכם אחד אחרי השני, כנראה שהגיע הזמן לעצור לרגע ולנסות להבין שהדבר הרע ביותר הוא מה שאתם עושים לעצמכם. כל מחשבה שלילית מציבה בפנינו שני מסלולים, ורובנו עשויים לבחור במסלול הקל של הידרדרות למחשבות שליליות נוספות, במקום במסלול הקשה יותר של טיפוס מעלה.
 
על מנת לעזור לעצמכם לראות את המצב בראייה רחבה יותר, הצמידו לכל מחשבה שלילית שתי חברות חדשות: עדות מוכחת ופרשנות נוספת. עדות מוכחת היא הוכחה מבוססת לניתוח שלכם את המצב (למשל: אם חברה כעסה עלינו, על בסיס מה אנחנו יודעים באמת את סיבת הכעס?) במקביל, גם אם אתם משוכנעים בפרשנות שלכם, אמנו את עצמכם לחשוב על לפחות פרשנות נוספת הגיונית אחת למצב. ייתכן שזוהי הפרשנות הנכונה?
 
שיעורים ממחשבות שליליות
Tsahi Levent-Levi
 
6. קיימות מחשבות חיוביות שרק מתחפשות לשליליות
 
לא כל מחשבה שמתחילה בטון שלילי, היא בהכרח מחשבה שלילית. זה יכול להפתיע אתכם, אך אם תחשבו על המשפט לעומק, תגלו שזה אכן כך. ייתכן שאתם מדמיינים לעצמכם את התסריט הגרוע ביותר לגבי התרחשות שיכולה לקרות לאדם שיקר ללבכם, אך למעשה מדובר במחשבה חיובית שמקורה בדאגה ואהבה כלפי האנשים שסביבכם.
 
נסו להביע כמה שיותר מחשבות שליליות בדרך חיובית, ותגלו כיצד אנשים שחשבו על הדברים שאמרתם בצורה מסוימת כאשר הצגתם אותם באופן שלילי, יתייחסו אליהם אחרת לגמרי כאשר יבינו את המקור לפחדים, הכעסים או החששות שלכם. 
 
שיעורים ממחשבות שליליות
 
7. הדרך להתקדם הלאה היא להימנע מלאגור זבל 
 
לאחר שבררנו את מחשבות השליליות שלנו ולמדנו מהן את מה שניתן, אנחנו יכולים לסכם ולקטלג אילו מהמחשבות שלנו הן מחשבות שליליות שחיוניות להמשך הפעילות היומיומית שלנו (אם הן למעשה חיוביות או אם מטרתן להתריע בפנינו על בורות), ואילו מחשבות ניתן לקטלג כ"מחשבות זבל". במילים אחרות, אילו מחשבות תופסות מקום מיותר בראש שלנו, מאטות אותנו וממלאות אותנו בתחושות רעות לשווא.
 
כאשר אנחנו בוחרים לזרוק חפץ אל פח הזבל הביתי, נמהר לרוקן אותו בהקדם למרות שמדובר במטלה לא נעימה כיוון שאיש אינו אוהב שאשפה ממלאת את ביתו. באותו האופן כדאי להתייחס גם ל"מחשבות הזבל" שלנו. במקום להעניש את עצמכם בהוספת מחשבות מיותרות שתופסות מקום וגוזלות מכם משאבים, זהו אותן בהקדם ומהרו להיפטר מהן. אם נתקלתם במחשבה שלילית חדשה, התייחסו אליה כמו אל פתק שמזכיר לכם שהגיע הזמן לעשות סדר בראש ולפנות מקום לחוויות חיוביות.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.