maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כל מה שצריך לדעת לפני שקונים משקפי שמש

עונת הקיץ הלוהטת תכף מתחילה, ואתה יגיעו הדגמים החדשים של משקפי השמש שימלאו את החנויות, ויגרמו לנו לרצות להתחדש בזוג משקפי שמש לפי צו האופנה. אבל משקפי השמש הם לא רק פריט יוקרתי או סוג של הצהרת אופנה, הם קודם כל מגנים על העיניים שלנו מפני קרני השמש המזיקות, שעלולות לגרום לנו למחלות עיניים חמורות. לכן, לפני שקונים זוג משקפי שמש חדשים חשוב לשים לב כי הם עונים על כל מאפייני הבטיחות, להגנה מלאה לעיניים. בכתבה שלפניכם מפורטים הקריטריונים החשובים האלו, כך שבטרם הקנייה תדעו בדיוק מהו זוג המשקפיים הטוב והבטוח ביותר עבורכם.

קניית משקפי שמש
vemiya
 
מדוע חשוב כל כך להשתמש משקפי שמש:

הגנה מפני קרינת UV

למרות שהשמש נמצאת במרחק מיליוני קילומטרים מאתנו, היא מפיצה קרינה חזקה בשם UV (אולטרא ויולט) שמזיקה לעור הגוף וכמו כן לעיניים, במיוחד למי שנמצא שעות רבות בחוץ, כשהוא חשוף לשמש. קרני UV נחשבות לגורם משמעותי בהתפתחות מחלות עיניים כמו קטרקט, סרטן העין וסרטן העור שמסביב לעיניים. כמו כן, חשיפה רבה להן מאיצה את הזדקנות עור הפנים ואת הופעת הקמטוטים שמסביב לעיניים. משקפי שמש באיכות טובה משמשים כמגנים מפניהן ויכולים לחסום 99%-100% מקרני UV מזיקות אלו.   
 

הפחתת בוהק מסנוור 

בימים בהם השמיים בהירים, כמו רוב ימי השנה, אור השמש משתקף מכל מיני מקומות כמו מאספלט הכביש, מחלקי מכוניות או משאר חפצים המחזירים אור. השתקפות זו יכולה לסנוור את העיניים ולהפוך למכשול ראייה. כתוצאה מכך, אנו מאבדים את הריכוז שלנו, ובנהיגה זה עלול להיות מסוכן מאוד. אולם, משקפי שמש יכולים להפחית משמעותית את תופעת הבוהק המסנוור. בנוסף לכך, כאשר הסביבה מוצפת באור שמש חזק, חדות הראייה שלנו פוחתת – ממש כפי שהיא נהיית פחות טובה בסביבה חשוכה. משקפי השמש מפחיתים את כמות האור שמגיעה לרשתית שלנו עד לרמה האופטימלית למען ראייה טובה וברורה.  
 

הפחתה במצמוץ וכיווץ העיניים למניעת כאבי ראש

בחשיפה ממושכת לאור השמש, האישון שאחראי על ויסות כניסת האור לעיניים שלנו, אינו יכול להתכווץ עוד, מעבר לרמה המקסימלית שלו, כדי לצמצם את כניסת האור. במקרים כאלו, אנו מרבים למצמץ ולכווץ את שרירי העיניים כדי לחסום את האור. התכווצות מתמדת זו של השרירים עלולה לעייף אותם ולהוביל לבסוף לכאבי ראש. משקפי השמש מפחיתים את כמות האור הנכנסת לעיניים לרמה נוחה ומתאימה יותר, שמבטלת את הצורך לכווץ חזק כל כך ולאורך זמן את העיניים ושמונעת לחלוטין את כאבי הראש שנגרמים מכך. 
 
קניית משקפי שמש
nio_nl

הגנה מפני לכלוך

לעיתים, רוח חזקה עלולה לשאת חלקיקי חול ואבק שיכולים להיכנס לנו לעיניים ולגרום לשריטות בקרנית וגם לייבוש העיניים שמוביל לתחושת חוסר נעימות וגירוי, במיוחד למי שמרכיב עדשות מגע. משקפי שמש פועלים במקרה הזה כחסמים בין העיניים למזג אוויר שכזה וכאשר הן צמודות לעיניים הן יכולות להיות יעילות מאוד בהפחתת נזקים אלו. 
 
התכונות החשובות במשקפי שמש טובים:

כדי להבטיח שמשקפי השמש שלכם יגנו על העיניים והראייה שלכם ברמה הטובה ביותר שהם יכולים, הנה התכונות החשובות שצריך לקחת בחשבון לפני קנייתם, גם במקרים בהם משקפי השמש משמשות כמשקפי ראייה: 

1. סימון של 400 UV

עדשות משקפי השמש צריכות לחסום 99%-100% מקרני ה-UV בכדי להגן על העיניים, ומכיוון שיש שני סוגים של קרינה זו – UVB ו-UVA, הן צריכות לחסום את שתיהן. כדי לבחור משקפיים שכאלה, שימו לב בזמן הקנייה כי הם מסומנים בתג "UV 400". תג זה מעיד על כך שהעדשות חוסמות את כל קרני השמש (UVA ו-UVB) באורכי גל של 400 ננומטר, משמע, גם את הקרניים הקטנות ביותר.  

2. עדשות מקוטבות (Polarized)

עדשות מקוטבות מפחיתות את הבוהק המסנוור המשתקף ממשטחי מים, שלג, זכוכית, חול, כביש, מדרכה או אפילו מדפיו הלבנים של ספר הנקרא בחוץ. באמצעות גבישים מיוחדים העדשות חוסמות את קרני האור האנכיות, שעלולות לגרום לסנוור רב שמאמץ את העיניים ופוגע באיכות הראייה. אולם, עדשות מקוטבות לא קשורות כלל וכלל לחסימת קרני ה-UV ולכן שימו לב כי למשקפי שמש המקוטבות יש גם מסנני קרינת UV. ציפוי אנטי רפלקסיבי (הנמצא לרוב גם במשקפי ראייה) עשוי להפחית גם הוא את הבוהק המסנוור שנגרם מהעדשות עצמן, בעיקר כאשר השמש נמצאת בזווית אחורית או צדדית. 

קניית משקפי שמש
Luke Addison

3. גווני צבע העדשות 

ישנה טענה מוטעית לגבי גווני עדשות המשקפיים שגורסת כי ככל שהעדשה כהה יותר, כך היא מגינה יותר מפני קרני השמש. זו טענה לא נכונה - צבע וכהות המשקפיים אינם קשורים בהכרח לרמת חסימת קרני השמש של העדשות (מכיוון שהציפוי שחוסם את קרני השמש הוא שקוף), אלא מדובר בהעדפה אישית של טעם, סגנון ואורח חיים. לכל גוון של עדשות יש השפעה אחרת על תפיסת הצבע של העיניים, שגורמת להם להגיב אחרת.

עדשות אפורות וירוקות – זהו גוון ניטרלי אשר מצמצם את עוצמת האור מבלי לעוות את הצבעים. הגוונים הכהים יותר מפחיתים את עוצמת האור בתנאים בהם הסביבה בוהקת. עדשות אלו מתאימות במיוחד למצבים בהם זיהוי הצבע חשוב, כמו בזמן נהיגה. 

עדשות חומות ואדמדמות – גוונים אלו מפחיתים את עוצמת אור השמש, כולל את הספקטרום של אורכי הגל הכחולים שלעיתים גורמים לסביבה להראות מעורפלת במקצת. למרות זאת, הם יכולים לעוות את הצבע המקורי של סביבתכם.

עדשות צהובות – עדשות אלו מפחיתות עוד יותר את הבוהק הכחול מאשר העדשות האדומות, ובכך מספקות ניגודיות בין הצבעים שמחדדת את האבחנה בין הצבעים, אך הן פחות יעילות בהפחתת עוצמת האור. 

עדשות ורודות (רוז / vermelin) – עדשות אלו מומלצות למי שעוסק בפעילויות מים או בפעילויות חוץ אחרות מכיוון שהן מספקות ניגודיות טובה בעיקר עבור עצמים שנצפים על רקע ירוק או כחול. כמו כן, גם הן חוסמות את הספקטרום הכחול ולכן הן מספקות תמונה חדה וברורה יותר בעת הרכבתן. 

קניית משקפי שמש
Joel Zimmer
 

4. מסגרת מתאימה

אחד ההיבטים החשובים לבחירה של משקפי השמש הוא המסגרת, גודל העדשה וכמובן התאמתם למבנה הפנים. משקפי שמש בעלי עדשות גדולות ורחבות מספקים הגנה יותר טובה לעיניים מכיוון שהם מכסים אותן מכל הצדדים. מסגרות המשקפיים צריכות לשבת בנוחות על האף ועל האוזניים מבלי לשפשף או לצבוט אותן. חשוב לשים לב שמסגרות רחבות וגדולות, שלעיתים הופכות להיות אופנתיות, לא כבדות מדי. אלו עלולות לגרום ללחץ על גשר האף, האוזניים ובכך לעורר כאבי ראש.
 
כאשר רוצים להתאים את מסגרת המשקפיים למבנה הפנים קודם כל צריך לבדוק כי המסגרת משקפת באופן הדוק את גודל הפנים – מסגרות קטנות לפנים קטנים ולהפך. לאחר מכן יש להתאימם למבנה הפנים עצמו:
 
מבנה פנים עגול - לבעלי מבנה פנים עגול מתאימות מסגרות משקפיים שמנוגדות למבנה העגול. מסגרות שכאלו צריכות להיות בעלות זוויות ישרות וחדות, אלו מאריכות את הפנים ומקנות להם מראה רזה וצר יותר.  
 
מבנה פנים מוארך (אליפטי) - בעלי מבנה פנים שכזה הם ברי מזל מכיוון שרוב סוגי מסגרות משקפי השמש מתאימים והולמים מבנה זה. מומלץ לבחור משקפיים שרוחבם הוא מהגבות ועד לעצמות הלחיים, כדי שלא יסתירו יותר מדי את הסימטריה שמאפיינת פנים שכאלה.   
 
מבנה פנים מרובעאנשים בעלי מבנה פנים שכזה צריכים לבחור מסגרת עם עדשות עגולות או מקומרות, שיאזנו את קווי הפנים החדים שמאפיינים מבנה פנים מרובע. משקפי שמש כאלה יכולים להיות בסגנון משקפי הטייסים המפורסמות. 
 
מבנה פנים בצורת לב - מבנה שכזה, שמזכיר לרוב צורה של משולש, יתאים למסגרות משקפיים בעלות קצוות עגולות בחלק העליון שלהם וקצוות רחבות בחלק התחתון. אלו מסיבות את תשומת הלב לחלק התחתון של הפנים, וגורמות לחלק העליון הרחב של הפנים להראות צר יותר. מסגרות בסגנון עיני חתול (בסגנון אודרי הפבורן) יעניקו מראה מאוזן שכזה.
 
קניית משקפי שמש
Christian Bélanger

5. החומר ממנו עשויות העדשות 

יש כמה סוגים של חומרים מהן עדשות משקפי השמש עשויות, ולכל סוג שכזה יתרונות וחסרונות, שמותאמות לפי סגנון אורח החיים: 
 
 
פוליאוריתן NXT  – זהו החומר שנחשב לחומר האיכותי ביותר, מהשורה הראשונה של תחום משקפי השמש. הוא משלב את כל האיכויות של עדשות הזכוכית האופטיות ואת העמידות והחוזק של הפלסטיק הפוליקרבונט וגולת הכותרת - הן קלות מאוד. אלו המשקפיים הטובות ביותר למי שמוכן להשקיע סכום כסף גדול בקנייתן, כי הן יקרות מאוד.
 
אקריליקעדשות אקריליק הן החלופה הזולה לעדשות הפוליאוריתן. הן מתאימות לקנייה של משקפי שמש רגילות או אופנתיות שמיועדות להחלפה אחרי עונה או שתיים. למרות מחיר עלות נמוך לסוג העדשות האלו יש מחיר אחר – הן לרוב מעוותות את הראייה ועמידותן נמוכה.
 
עדשות זכוכית אופטית – עדשות הזכוכית לרוב מלוטשות בצורה קפדנית המבטיחה ראייה ללא עיוותים והן עמידות בפני שריטות. אולם, הן כבדות יותר מהחומרים האחרים ונוטות להישבר מהר יותר, לכן הן פחות נפוצות בחנויות המשקפיים.  
 
פוליקרבונט – עדשות אלו עשויות מפלסטיק קשיח שכמעט בלתי ניתן להריסה (הדומה לפלסטיק של שמשות המטוסים), ולכן הן טובות במיוחד למי שמבצע פעילות ספורטיבית. החיסרון שלהן הוא שהן במעט יותר רגישות לשריטות מאשר עדשות הזכוכית ומעט יותר מעוותות מהן.
 
תמונה ראשית: Niamh
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו