print header

זכויות חשובות שכל משרת מילואים צריך להכיר

 
המילואים הם חלק כמעט בלתי נפרד מהשירות הצבאי בישראל ומתרבות התרומה לקהילה וההגנה על הארץ. עבור חלקנו מדובר בזמן איכות עם החברים הוותיקים מהפלוגה והזדמנות פז לברוח קצת מהבוס המעצבן והעבודה השגרתית. עבור אחרים מדובר במטלה שעלולה לפגוע בשגרת הלימודים או בחיי המשפחה שלהם. לא משנה לאיזו קבוצה אתם משתייכים, כדאי לדעת שלחיילי המילואים בארץ ניתנת שורה ארוכה של זכויות והטבות שמומלץ מאוד להכיר. אז מה התשלום שמגיע לכם עבור תקופת מילואים חריגה? מה אפשר לעשות אם יש מבחן בזמן המילואים? ומי יפצה אתכם אם איבדתם רכוש יקר בזמן שרות מבצעי? בואו ללמוד על זכויות חיילי המילואים בישראל.
 
מילואים
Matanya

תשלום עבור מילואים

כל חייל מילואים שנקרא לשרות בכל מסגרת, לרבות צו 8 וחצאי ימים, זכאי לתשלום תגמול מהמוסד לביטוח לאומי. התגמול מתבסס על חישוב 90% משכר הברוטו שמחויב בדמי ביטוח (לעובד שכיר) או ההכנסה החייבת בדמי ביטוח (לעובד עצמאי) ב–3 החודשים שקדמו לתקופת המילואים. ככל שתקופת השירות עולה מתווספים לנוסחה מרכיבים ותמלוגים נוספים עליהם יורחב בהמשך. התגמול מתקבל לאחר בקשה המוגשת למוסד לביטוח לאומי על ידי החייל או המעסיק שלו בהתאם למעמדו. חשוב לדעת: עובד שביצע את עבודתו במקביל לשירות המילואים בזמנו הפנוי או בימי המנוחה שלו, יקבל שכר עבודה רגיל ובנוסף את תגמול המילואים המגיע לו על פי חוק.
 

תגמולים מיוחדים

חיילים שביצעו מעל ל-10 ימי מילואים בשנה או ביצעו מילואים מעבר לגיל השירות המרבי עקב מקצוע או תפקיד יוצא דופן, זכאים לתגמולים מיוחדים. הטבה זו מחושבת בסוף שנה לועזית על מנת לכלול את סך כל ימי השירות של החייל. חריגי גיל זכאים לקבל 100 ₪ עבור כל יום מילואים ו50 ₪ עבור חצאי ימים. שירות של מעל ל-10 ימים מזכה את החייל בסכומי תגמול שמחושבים ככפולות מערכה של נקודת זיכוי ממס הכנסה, בין 1,300 ל-5,200 ₪ בחודש. ישנו גם תגמול מיוחד המוענק לחיילים ששירתו בין 32-60 ימי מילואים במהלך השנה החולפת, ששוויו עומד על 100 ₪ ליום מלא ו-50 ₪ לחצאי ימים. בכל מקרה של אי דיוק בחישוב השכר או בספירת ימי המילואים יש לפנות בהקדם למשרד הקישור ביחידה בה המילואים בוצעו. 
 

החזר הוצאות נסיעה ברכב פרטי וציבורי

כל חייל שמקבל צו זימון למילואים ושיעד ההתייצבות שלו נמצא במרחק העולה על 15 ק"מ ממקום מגוריו, זכאי לקבל יחד עם הזימון שוברים המעניקים נסיעה ללא עלות בקווי התחבורה הציבורית שמקשרים בין ביתו לבסיס. בחלק מחברות התחבורה הציבורית השובר יכובד רק אם יוצג בצמוד לטופס הזימון, ולכן מומלץ לשמור את שניהם זמינים בבואכם אל קופת הרכבת או אל נהג האוטובוס. במידה ובחרתם להגיע לבסיס ברכב פרטי אתם זכאים להחזר נסיעות חלקי על פי תקנון אגף כוח אדם בצה"ל (לחצו כאן לצפייה בתקנון). חשוב לזכור: החזר הנסיעות ניתן לא רק על הדרך שנעשית בתחילת המילואים ובסופם, אלא גם עבור נסיעות שדרושות לשם יציאה וחזרה מחופשה.
 
מילואים
Ynhockey

שחרור ודחיית שירות מסיבות משפחתיות ונסיעות לחו"ל

לעיתים קרובות תקופת המילואים מתנגשת עם אירועים חשובים בחיינו כמו ימי הולדת של קרובי משפחה, בת זוג בהריון מתקדם או חופשות מתוכננות בחו"ל. במקרים שכאלו יש להגיש ליחידת השירות טופס 58 (טופס בקשה לשחרור/ לקיצור/לדחייה/ להקדמה של שירות מילואים פעיל לבקשת החייל – לחצו כאן למעבר אל הטופס) לאחר מילוי כל הפרטים המתאימים ופירוט הסיבה. יש לציין שבמידה והטיסה לחו"ל קשורה לעבודתכם, יש לפנות לוועדה לתיאום מילואים דרך משרד הקישור של יחידתכם. חשוב לדעת, בכל מקרה של אירוע משפחתי מקרבה ראשונה החייל ישוחרר לפחות לתקופה של 16 שעות באופן שיאפשר לו להגיע לאירוע, במידה ולא היה ניתן להעניק חופשה ארוכה יותר או לשחררו מהשירות באופן מלא.
 

פיצוי על נזק או אובדן רכוש 

במידה ובמהלך שירות המילואים הפעיל שלכם אבד רכושכם האישי או ניזוק באופן חמור, יש באפשרותכם להגיש בקשה לקבלת פיצויים שמחושבים על פי קבלה מקורית של רכישת הפריט, או על פי מחירון משרד הביטחון. את הבקשה יש להגיש לקציני הקישור ביחידה תוך שלושה חודשים מיום הנזק או האובדן. לטופס הבקשה יש לצרף הצהרה של שני עדים שנכחו במקום והתייחסות של מפקד שנכח במקום או שתיחקר את האירוע. התנאים הבסיסיים ביותר לזכאות פיצויים עבור הנזק או האובדן הם שהרכוש היה בשימוש האישי של החייל, שהנזק לא נגרם כתוצאה מהתרשלות ושהתרחש בזמן פעילות או כתוצאה מאסון (למשל שריפה). 
 

דחיית מבחנים ועבודות לסטודנטים

המילואים עשויים להקשות מאוד על סטודנטים במוסדות לימוד שונים אך למזלם יש מספר רב של תקנות הגנה וחוקים שמחייבים את מוסד החינוך להעניק לחייל מועדי מבחן נוספים, דחייה בהגשת מטלות ובמקרים חריגים גם נקודות זכות. יתרה מכך, אין להטיל הגבלה על מספר ההיעדרויות משיעורים שנאלץ סטודנט לבצע בשל שירות מילואים, ואסור לפגוע בו בשום צורה בשל היעדרויות אלו, לרבות זכאות לבחינה, נקודות זכות לציון הסופי וביצוע מטלות במועדי השיעורים. סטודנטים שנעדרו ממועד הבחינה המסכמת בשל שירות מילואים יהיו זכאים במועד בחינה מיוחד שלא ימנע מהם אפשרות למועד ב', ובמידה ואין באפשרות המוסד לערוך בחינה שכזו, עליו להציג בפני הסטודנט אפשרות חלופית (למשל הגשת עבודה). 
 
מילואים
 

הנחות

חיילי המילואים זוכים לשלל הטבות במסגרת החיים האזרחיים כהוקרה על שירותם הצבאי, ומקבלים הנחות עבור חידוש אגרת הרכב שלהם, מלגות מיוחדות ללימודים, כניסה מוזלת לאתרים שמנוהלים על ידי רשות הטבע והגנים ועוד... נוסף על כל אלו משרד הביטחון ממן את פעולתו של ארגון "בהצדעה!", שמציע הטבות והנחות רבות למשתחררים בכבוד ולחיילי המילואים. בקרו באתר "בהצדעה!" ובאתר "בהצדעה! לימודים" כדי להנות ממבצעים מיוחדים לאנשי צה"ל.
 

סיוע משפטי ותמיכה במקרה של פיטורים

 
אחת הסיבות שבגללה רבים חוששים מתקופות מילואים ארוכות היא הסכנה של פיטורין ופגיעות דומות בשל היעדרות ממושכת מסביבת החיים האזרחיים. במידה ואתם מעורבים בתביעה בשל מעשה שנעשה בזמן שירות המילואים או עקב השירות, אתם זכאים לסיוע משפטי ללא עלות. במידה והתביעה עוסקת בפיטורי החייל, הסיוע יוענק באמצעות עורכי דין פרטיים המתמחים בדיני עבודה. בכל מצב של צורך בייעוץ או סיוע משפטי יש לפנות לקצין העיר הקרוב ביותר למקום מגוריכם, לחצו כאן כדי לצפות ברשימת המשרדים ובמספרי הטלפון שלהם.
 
מילואים
Saluting the Flag
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו