print header

יום שישי ה-13: אמונה טפלה או מוצדקת?

קבלו מילה מפחידה: פראסקבדלטריאופוביה!
זהו מונח פסיכיאטרי שמשלב 5 מילים יווניות שצירופן יחד מבטא פחד איום ובלתי הגיוני מפני ימי שישי ו/או המספר 13.

הפחד מפני יום שישי ה-13 נחשב לאחת מהאמונות הנפוצות בעולם. ממחקרים שנעשו עלה כי בין 17 ל-21 מיליון בני אדם בעולם מאמינים כי המספר 13 נושא אנרגיות שליליות ומסוכנות מאוד, וכי יום שישי ה-13 הוא יום שבו יש מזל רע במיוחד. האם מספרים אלה הופכים את האמונה מטפלה למוצדקת?

יום שישי

מקור האמונה לא ידוע ויש אלפי גרסאות המנסות להסביר זאת. אחת הבולטות מבוססת על "הסעודה האחרונה" של ישו שנערכה ביום שישי, בה ישו סעד עם 12 משליחיו, רגע לפני שהוצא להורג. יש הסבורים גם שזהו ניסיון של הנצרות להתבדל מהיהדות בה המספר 13 מסמל דווקא מספר מזל...

כיצד פראסקבדלטריאופוביה באה לידי ביטוי?

במהלך יום שישי ה-13 רוב האנשים...

-  לא עוברים דירה
-  לא מקיימים חתונות
-  לא מתחילים עבודה חדשה או יוצאים לטיול
-  לא חותמים על הסכמים וחוזים
-  לא מעשנים את הסיגריה ה-13 בחפיסה
-  לא גוזרים ציפורניים או כותבים מכתב
מבחינתם, הכי טוב זה להעביר את היום בשינה, עד יעבור זעם...

לידיעתכם, השיגעון אינו מנת חלקם של יחידים בלבד, מדובר בתופעה גלובאלית רחבה.

כך ניתן למצוא שבמהלך יום שישי ה-13...

- הבורסה מאיטה
- אוניות לא עוגנות בנמלים
- בתעשיית הסרטים ההודית 'בוליווד' לא משחררים סרטים לבתי הקולנוע
- ספורטאים מורידים את רף הסיכונים
- בכלל, רוב האנשים נמנעים לצאת מהבית...

 

13
 

לא רק בימי שישי! הרתיעה בכלל מהמספר 13 היא מעין הסכמה עולמית בלתי רשמית. בהרבה מלונות וגורדי שחקים נמנעים מציון המספר 13 במעליות או מרישום חדרים המתחילים במספר זה, בערים רבות אין רחובות או שדרות שנושאים את המספר 13. בנוסף, ישנם אנשים שנמנעים מלסגור את הספר בעמוד 13 או ללון בדירה בה יש 13 נפשות (אלא אם כן אחת מהן תתנדב להישאר ערה).

על-פי תומאס גילוביץ', ראש המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קורנל, הפחד מיום שישי ה-13 יכול להיות מוסבר על ידי ההנחה שאנשים פוחדים ממזל רע ועשויים לקשר באופן אוטומטי בין התרחשויות רעות שקרו להם במקרה בתאריך הזה לבין האמונה כי התאריך עצמו הוא מקור הרשע, ועל כן להשליך את צירוף המקרים לתוצר שיטתי. תופעה זו אינה חדשה, אנשים מגלים נטייה לייצר הקשרים קוסמיים בין אירועים, תאריכים, סימנים וגורמי שמיים עוד משחר ההיסטוריה, על זה בדיוק מבוססות האמונות הטפלות, אך המגמה הזו הלכה והשתכללה - דניאל וגנר, פסיכולוג ופרופסור באוניברסיטת הארווארד סבור כי היום אנשים לא מסתפקים בהקשרים הקוסמיים אלא מנסים לשלוט בהם, חושבים שהם יכולים "לשחק עם המזל"!

קחו לדוגמא אוהדים במשחק ספורט. רובם ככולם למדו להדביק אמונות חסרות בסיס לפיהן, אם יהיו או לא יהיו נוכחים במגרש, אם ילבשו או לא ילבשו חולצה בצבע הקבוצה ואם יעודדו או לא יעודדו בקול תרועה את הקבוצה, הם יבטיחו את מזלה הטוב לנצח. כאמור, אין לזה בסיס ואין לזה חוקיות, זו אמונה טפלה נטו, אך נדמה כי ככל שתופעה מסוימת משתרשת ומתפשטת, כך היא מחפשת לעצמה הסבר והצדקה. 

13

אין פסול בתפיסה כי מחשבה חיובית בוראת מציאות טובה ומחשבה שלילית בוראת מציאות טרגית. גם אם אתם לא מאמינים ברעיון, אולי כדאי שבימי שישי ה-13 תהיו קצת יותר זהירים, שכן אם מיליוני בני אדם אחוזי בעתה דווקא באותו היום, עדיף שלא תנסו לשחק עם המזל או להשפיע על הקארמה. אולי הכי טוב שפשוט תישארו לישון.

לידיעתכם, יום שישי ה-13 נופל בין פעם אחת לשלוש פעמים בשנה ותמיד יופיע בחודש שבו יום ראשון הוא גם ה-1 לחודש. אם כן, הודיעו לבוס שלכם כבר מעכשיו:

ביום שישי ה-13 בינואר 2012 (הבא עלינו לטובה) אתם לא חותמים על הסכמים וחוזים, בכלל אתם לא יכולים להגיע לעבודה, גם לא מומלץ שתעבדו מהבית ובטח שאתם לא מתכוונים לעשן את הסיגריה ה-13 בחפיסה או לגזור ציפורניים!

שיהיה לכולנו מזל טוב, תמיד!
 

כתבה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.