print header

כך תגדלו ותשמרו על העציצים שלכם

עציצים בבית הם עניין מבורך; הם מקשטים, משרים אווירה טבעית ונעימה, ומטהרים את האוויר. הבעיה היא שעציצים לא יכולים לומר מה כואב להם ומתי, והרבה פעמים הצמח האהוב עלינו מתייבש ומת בלי סיבה הנראית לעין.

במדריך זה תמצאו את ההנחיות המתאימות לגידול וטיפול בצמחי הבית הנפוצים, מכמות התאורה וההשקייה, עד לתדירות הדישון. כך תוכלו למנוע טעויות נפוצות, ולהאריך את חיי הצמחים. חשוב לדעת שלצמחים שונים יש צרכים שונים ותנאי גידול המתאימים להם באופן ייחודי. שיהיה בהצלחה!


גוזמנייה
צמח טרופי מאזור יבשת אמריקה, בעל תפרחת מרכזית אדומה בוהקת. העלים הארוכים משמשים כתעלות השקייה ומוליכים את המים למרכז הצמח.

עציצים

השקייה, אור ודישון: מקור הצמח הוא ביערות טרופיים, כך שהוא רגיל מצד אחד לצל ומצד שני ללחות רבה. זאת אומרת שהוא ישגשג בתנאים של כ-80% צל והשקיה רבה, כך שהאדמה צריכה להישמר לחה כל הזמן. בנוסף, חשוב מאוד לדשן את הצמח במנות קטנות בכל השקייה. האדמה ביערות הטרופיים עשירה במינרלים (מה שלא קיים אצלנו), כך שאדמת גינה תהרוג את הצמח די מהר ורצוי להשתמש בקומפוסט יעודי. מאותה סיבה, חשוב להשקות את הצמח במים מסוננים או מינרלים ולא במי ברז, כיוון שהם מכילים מלחים שלאורך זמן יהרסו את שורשי הצמח.

 

יוקה
מקור צמח היוקה הוא מהאזורים החמים והיבשים של מרכז וצפון אמריקה. הפרח דמוי פעמון גבוה, הוא סמלה של מדינת ניו מקסיקו בארה"ב.

עציצים

השקייה, אור ודישון: בשל מוצאו, היוקה אוהב חום ותאורה רבים, כמו גם אוויר טרי. מבחינת השקייה, יש להשקות את העציץ עד להצפה ולהמתין עד שהוא חצי יבש טרם ההשקייה הבאה. מומלץ לגדל את היוקה בעציצים גדולים של 3 ליטרים ב-3 השנים הראשונות ואחר-כך להעביר לעציצים של 10 ליטרים. האדמה הטובה היא אדמת טין או אדמה עשירה אחרת. הדישון צריך להתבצע אחת לשבועיים בחודשי הקיץ, ואילו בחודשי החורף מומלץ להשאיר את היוקה בבית, באזור מואר. בקיץ ניתן להוציא אותו לשמש מלאה אך בהדרגה; בתחילה מספר שעות ולאחר מכן הוא יכול לשהות כל הזמן בחוץ.

 

פילודנדרון
זן טרופי זה, רגיל לאזורי הג'ונגלים והביצות של דרום אמריקה והקריביים. הוא עמיד מאוד ויכול לשרוד תנאים קשים ביחס לתנאי הגידול המקוריים שלו.

עציצים

השקייה, אור ודישון: כאמור, הצמח רגיל למזג אוויר טרופי, כך שהוא זקוק לטמפרטורה גבוהה. עם זאת, בשל מקורות ביערות, הוא זקוק לאור שמש חלקי, שכן אור שמש ישיר ומלא עשוי לשרוף את העלים. אור שמש בלתי מספיק יביא לצמיחה דלה של העלים. השקייתו צריכה לשמור על אדמה לחה באופן שווה כל הזמן, אך להימנע מרטיבות והצפה כיוון שהשקיית יתר תצהיב את העלים. בחודשי החורף יש להשאיר את האדמה מעט יותר יבשה מאחר והצמיחה מאטה בשל הטמפרטורה הנמוכה. יש לדשן בדשן רגיל לצמחי בית בחודשי האביב והקיץ. כדאי לשמור על לחות הצמח על ידי עטיפתו בשקית סגורה המלאה בלחות לכמה שעות בשבוע. מומלץ לנקות את העלים מאבק באופן סדיר.

 

אגלונמה
צמח זה מקורו במזרח הרחוק, באדמות הביצה והג'ונגלים מבנגלדש, דרך סין ועד לפיליפינים. הוא נחשב כצמח מזל ואנשים רבים מנסים לנחש באמצעות הכתמים שבעליו את מספרי הלוטו.

עציצים

השקייה, אור ודישון: האגלונמה זקוק למעט אור ומעדיף צל. יש להימנע משמש ישירה על הצמח ועדיף אור עקיף בחלון הפונה לכיוון צפון. השקייתו צריכה לשמור על אדמה לחה באופן שווה, אך להימנע מכמות מים שתגרום לבוציות. האדמה לגידול היא אדמת טין עשירה וכבדה ולא קומפוסט אוורירי. שני מרכיבים חשובים לצמח זה הם לחות וטמפרטורה. הצמח אוהב סביבה לחה וחמה ומומלץ מאוד לא להשאיר אותו בטמפרטורה הנמוכה מ-10 מעלות.

 

לאקי במבוק
על אף השם והחזות, צמח זה אינו הבמבוק מהמזרח. מקורו של צמח זה הוא במערב אפריקה ואם לדייק, באזור מדינת קמרון.

עציצים

השקייה, אור ודישון:  מוצאו מיערות הגשם האפריקאים הופכים את הבמבוק לחובב מים מושבע. הוא צריך להיות ספוג במים כל הזמן, כשמדי פעם כשמצטברת ירוקת, מומלץ להוציא אותו מהעציץ, לנקות, לשטוף ולהחזיר אותו. בדרך כלל הצמח יגיע בחלוקי נחל, שגם אותם כדאי לנקות מדי פעם. יש לשמור על המים מלאים עד לשפת הכלי ולדאוג להחליף אותם מדי פעם. אם לא חלוקי נחל, מומלץ לגדל בטין או באדמה עשירה. סביבתו הטבעית של הלאקי במבוק היא מוצלת ולכן יש לשמור אותו במקום עם תאורה מפוזרת ומסוננת ולא בשמש ישירה. במידה והעלים מצהיבים, יש להוסיף למים כפית סוכר ועלי תה.

 

ספטיפיליום
ידוע גם בכינויו, "לילית השלום". אחת התכונות הידועות שלו, היא היכולת לנקות את האוויר מרעלים. מוצאו בג'ונגלים של אמריקה ודרום מזרח אסיה.

עציצים

השקייה, אור ודישון: הצמח מתאים לגידול באור שמש בלתי ישיר או בתאורת שמש חלקית ומפוזרת. כמות ההשקיה צריכה לשמור את אדמתו של הצמח לחה מאוד ואף רטובה. האדמה עצמה, רצוי שתהא טין או אדמה עשירה אחרת. צמח מומלץ לגידול, הן בזכות תכונת הטיהור שלו והן בגלל התפרחת הלבנה היפה.

 

קקטוסים
הקקטוס המוכר והטוב הוא צמח שמקורו במדבריות צפון אמריקה ומקסיקו, אך התפשט למקומות נוספים כמו אפריקה, אוסטרליה והמזרח התיכון.

עציצים

השקייה, אור ודישון: הקקטוסים, הרגילים לתנאי יובש מדבריים, זקוקים למעט מאוד מים. בקיץ מומלץ להשקות בערך פעם בשבועיים באופן הבא: יש להניח את הקקטוס בקערה עם מים שיגיעו לחצי מגובהו של העציץ. המים יספגו באדמה דרך החורים שבתחית העציץ ויגיעו ישירות לשורשים. יש להשרות כך כשעתיים ולהמתין עד ייבוש האדמה טרם השקייה נוספת. אין להשקות יותר מדי, זה יזיק לצמח יותר ממחסור במים. האדמה צריכה להיות רכה, כמו קומפוסט ולא צפופה ודחוסה, כך שהמים יוכלו להתנקז היטב. קקטוסים זקוקים לאור, שמש טמפרטורה גבוהה ואוויר טרי, בדיוק אותם תנאים שיש במדבר. דישון מומלץ רק בקיץ, בעוד בחורף יש להניח לצמח גם בדישון וגם בהשקייה, כיוון שהוא בתרדמת מבחינת מחזור הגדילה.
 

 

סוקולנטים
בניגוד לקקטוסים, צמחים אלו אוגרים את הנוזלים בעלים ולא בגזע. למשפחה זו שייכים צמחים כמו אלוורה ואגבה.

השקייה, אור ודישון: גם צמחים אלו מקורם במדבר וגם הם זקוקים למעט מים, הרבה שמש וטמפרטורה גבוהה. כמו כן, האדמה המומלצת היא אוורירית וניתן להוסיף חצץ לצורך ניקוז נוזלים יעיל יותר.

 

קיסוס החורש
צמח מטפס נפוץ מאוד שמקורו באירופה ובמערב אסיה. הצמח מוציא פרי שרעיל לאדם ומומלץ לשים לב לכך. אותו הפרי משמש מזון למינים של ציפורים, והעלים כמזון לאיילים.

עציצים

השקייה, אור ודישון: הקיסוס זקוק לאור שמש ישיר לפחות 4 שעות ביום, אבל ישרוד גם אם תקפידו על פחות מכך. השקייתו צריכה לשמור על האדמה בלחות אחידה ושווה וכדאי לדשן פעם בחודש. מוצאו האירופי הופך אותו לצמח שמעדיף קרירות, אך לא יותר מדי. רצוי לא לרדת מ- 10 מעלות בלילה ולא לעלות את ה- 22 ביום. זאת אומרת שכדאי למצוא את האזור הקריר בויתר בדירה, ולהוציא את הצמח לשמש בשעות הנכונות בהתאם לטמפרטורה והעונה. כדי לנתב את הצמיחה לכיוון מסויים, יש לגזום בקביעות את הצמרת.

 

סינגוניום
צמח המכונה גם בשם רגל האווז, בשל הדמיון של העלים לכף רגלם של אווזים. מקור הצמח ביערות העד של מרכז ודרום אמריקה.

עציצים

השקייה, אור ודישון: הצמח גדל לגובה ולכן כדאי להוסיף לעציץ תמיכה בצורת מוט כלשהו. הצמח אוהב אדמה לחה באופן אחיד, אך לא רטובה, כך שתדירות ההשקייה צריכה לשמור על מצב זה. האדמה מומלצת היא טין או אדמה עשירה מסוג שונה. מומלץ לדשן אחת לשבועיים-שלושה בדשן נוזלי. אין לחשוף את העלים לשמש ישירה, במיוחד לא בקיץ. התאורה צריכה להיות מסוננת או קרני שמש בשעות הכי קרות של היום. מבחינת טמפרטורה, אין להשאיר את הצמח בטמפרטורה מתחת ל-15 מעלות.

 

שרך קרן האייל
צמח שמקורו באזורים הטרופיים של אפריקה, דרום אמריקה, דרום מזרח אסיה ואוסטרליה. שמו נובע מהדמיון של עליו המעונפים לקרני אייל.

עציצים

השקייה, אור ודישון: ישנם כמה מינים של צמח זה, אשר יכולים לשרוד תנאים שונים. לכן אנו ממליצים לברר את מין הצמח או לטפל בו באופן אחיד כפי שנסביר - אופן טיפול המתאים לכל המינים. ראשית, יש להימנע מהשקיית יתר כיוון ששורשיו ירקבו בקלות. ההשקייה המומלצת היא השריית העציץ בחצי גובה מים לכמה שעות, או לחלופין, ריסוס העלים במים בצורה עדינה. בכל אופן, יש להימנע מהשקייה ישירה מלמעלה. תנאי התאורה המומלצים הם אור שמש מסונן ומפוזר. בנוסף יש לשמור על סביבה עם אוויר טרי ומתחלף ולחות גבוהה. הטמפרטורה צריכה גם היא להיות מבוקרת ולהישמר גבוהה יחסית, לא מתחת ל-15 מעלות. המצע לגידול הצמח הוא אורגני ויכול להיות שורשי צמח האוסמונדה, גידול על עץ אחר, על ענף מת לקישוט, או בעציץ עם קומפוסט אורגני בלבד.

 

קורדלין אדום
צמח יליד אוסטרליה זה, הינו יחודי בשל הצבע האדמדם של עליו, הנוסף לירוק הרגיל.

עציצים

השקייה, אור ודישון: הקורדלין הינו צמח ורסטילי ויכול לגדול היטב הן במקום מוצל והן בשמש ישירה. כמות המים צריכה להשאיר את האדמה הלחה אך לא רטובה לגמרי. האדמה המתאימה לגידול היא טין או אדמה עשירה אחרת והטמפרטורה צריכה להיות חמה יחסית. זקוק לאוויר טרי ומתחלף.
 

 

בת שבע מטפסת
מכונה גם צמח השעווה בשל מרקמו המיוחד. יליד מזרח אסיה ואוסטרליה.

עציצים

השקייה, אור ודישון: צמח זה יש להשקות על ידי הצפה מלאה והמתנה עד לחצי ייבוש לפני השקייה נוספת. הוא מאוד אוהב אור וזקוק לשמש מלאה. אוויר טרי וטמפרטורה גבוהה גם יועילו לו מאוד. אדמת טין היא האידיאלית ויש לבקר אותה באופן קבוע נגד תולעת נימית המזיקה לצמח. הפרחים שלו מאוד מיוחדים ומוציאים צוף רב בזמן הפריחה שלהם בקיץ. הם מאוד עדינים ומיוחדים; נראה כאילו הם עשויים מחרסינה. ריחניים, אך כדי להנות יש להתקרב אל הפרח עצמו.

 

מונסטרה
צמח טרופי מטפס, שבא מיערות הגשם שבדרום מקסיקו ודרומית לקולומביה.

עציצים

השקייה, אור ודישון: אור השמש צריך להיות מפוזר או מסונן ולא ישיר על הצמח. ההשקייה אמורה לשמור על האדמה לחה באופן אחיד ולא להרטיב אותו לגמרי, בעוד שבחורף יש לצמצם את ההשקייה עוד יותר. פעם בחודש ניתן להוסיף דשן להשקייה. הצמח הינו מטפס וכדאי לשים לו מוט לתמיכה. לגידול על אמת טין או אדמה עשירה אחרת ותערובת קומפוסט תסייע לניקוז מים. מומלץ לרסס ולנגב את העלים באופן סדיר ולהימנע מאוויר יבש, כמו של מזגן למשל. יש להקפיד לעקוב אחר מזיקים מסוגים שונים.

 

דרצנה למון
צמח שמוצאו המקורי הוא אפריקה, באזורים הטרופיים של מרכז היבשת, מחוף השנהב, דרך סודן עד לאנגולה ומוזמביק. שייך למשפחת הלאקי במבוק.

עציצים

השקייה, אור ודישון: מסתדר היטב בתאורה חלקית ומוצלת. יש להשקות היטב ולתת לאדמה להתייבש למחצה לפני השקייה נוספת. מומלץ להדביר אחת לחודש בחודשי הקיץ בלבד. אדמת טין עשירה תהווה את מצע הגידול המומלץ ושמירה על טמפרטורה גבוהה עדיפה לצמח.

 

בגוניה

צמח עם תפרחת אדומה יפהפיה שנפוץ כמעט בכל סוג של אקלים ומזג אוויר, במקומות שונים ומגוונים בעולם.

עציצים

השקייה, אור ודישון: הצמח יעדיף אדמה עשירה ברקבובית, אוויר טרי ותאורה מסוננת וחלקית. בנוסף, הוא זקוק להשקייה שתשמור על האדמה לחה ולא רטובה. יש לדשן את הצמח רק בקיץ ולא כשהוא רדום בחורף. יש להימנע מאוויר עומד ויבש אך גם מרוח נושבת חזקה. אדמה קשה, אור שמש ישיר והצללה מוגזמת בחורף, כל אחד מאלה יזיקו לצמח.

 
מקור: טוביה גלזר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.