print header

9 סימנים לכך שנרקיסיסטים מנסים לשחק לכם במוח

לעיתים קשה לנו להבחין בכך שהאנשים הקרובים אלינו ביותר הם נרקיסיסטים, אך במבט לאחור, דברים נראים ברורים עד כדי כך שאנחנו מתביישים שלא הבחנו בהם קודם לכן. יתכן שאתם נמצאים בתחילתה של מערכת יחסים עם אדם שכזה, או שאתם חיים לצדו כבר במשך זמן רב, אך מעולם לא חשדתם שהבעיה היא בו ולא בכם, אך היום אנחנו נעשה לכם סדר בדברים ונראה לכם איך נרקיסיסטים משחקים לכם במוח.
 

1. הם מאשמים אתכם על כל מה שלא בסדר בחייהם

נרקיסיסטים נוטים להפיל את האשמה על כל אדם אחר פרט לעצמם, כי הם אף פעם לא טועים, רק אחרים. הם לא יודו בטעויות שלהם, ואם מישהו רק ינסה להגיד להם משהו רע עליהם, הם מיד יגידו שהוא משקר.
 
לדוגמה, נרקיסיסטים שבוגדים בבני זוגם יכולים להגיד בקלות משפט כמו ״לא הייתי צריכ/ה לבגוד אם היית אוהב/ת אותי כמו שצריך״, או ״אמרתי לך שהיית צריך/ה להשתנות, אבל לא ניסית וזו התוצאה״. הנרקיסיסט יהפוך את עצמו לקורבן וירשה רק לעצמו לחוש כאב – לא לכם. האשמה שכזו גורמת לכם לפקפק במציאות, ואתם תתחילו לחשוב שאולי באמת הבעיה היא בכם.
סימנים של אדם נרקיסיסט שמשחק במוח שלכם: זוג מתווכח

2. הם מעבירים ביקורת על חבריכם ואז נהיים חברים שלהם בעצמם

נרקיסיסטים אוהבים לבודד אתכם מהאנשים שקרובים אליכם ומבני משפחתכם, כי כך לא תהיה לכם שום רשת תמיכה, וזה הכרחי, מאחר שהם לא רוצים שיהיו אנשים הגיוניים שיעזרו לכם לפקפק בהתנהגות שלהם ובכוונותיהם. לכן הם יעבירו ביקורת על האנשים שקרובים אליכם, ובכך יגרמו לכם לפקפק דווקא בהם. עם זאת, הטריק לא מסתיים כאן, כי אחרי שהם בודדו אתכם, הם יקסימו את חבריכם וינסו לגרום גם להם לראות אותם באור חיובי יותר.

3. הם קרים וחמים אליכם לסירוגין

כשאדם מסוים מראה לכם רגשות חמים, ורגע לאחר מכן לא מראה שום חיבה, זה מוציא אתכם מאיזון ונותן לו כוח. אתם לא יודעים בדיוק איך להתייחס אליו, מה שגורם לכם לרצות לקבל את אותה חיבה שזכיתם בה עד לא מזמן, וזאת כמעט בכל מחיר. לדוגמה, אדם נרקיסיסט יכול להגיד ״את/ה הדבר הכי טוב שקרה לי בחיים״, וכמה ימים לאחר מכן לומר ״אף פעם לא באמת נמשכתי אליך״.
 
זה יכול להתבטא גם בדרכים אחרות ועדינות יותר, למשל בימים מסוימים הם שולחים לכם הודעות מלאות חיבה ואהבה, ובימים אחרים הם מסתפקים בסטיקרים והודעות קצרות ויבשות. החיבה שהם הראו נעלמת במפתיע, ואתם נותרים עם התחושה שעשיתם דבר מה לא בסדר שגרם לכך.

4. הם אומרים שאתם חשובים להם כשאתם לבד, אך מקטינים אתכם בפומבי

נרקיסיסטים גורמים לכם להאמין שאתם האנשים היחידים שבראש שלהם, שרק הם יכולים להבין אתכם ושרק הם שם בשבילכם באמת. אך זאת כל עוד אתם לבד ואין קהל סביבם – אז הם גורמים לכם לחוש נאהבים ובטוחים.
 
עם זאת, כשמגיע זמן האמת להראות לעולם עד כמה הם באמת אוהבים אתכם, הם נהפכים להיות עוקצניים ומעליבים, ואתם נותרים מבולבלים, כי זה לא האדם שזכיתם להכיר ושרציתם להתגאות בו בפני אחרים. זה כאילו מדובר בשני אנשים שונים – האחד אוהב ומתחשב, והשני בריון ואכזר.
סימנים של אדם נרקיסיסט שמשחק במוח שלכם: יד מחזיקה מסכה שחורה ומסכה לבנה

5. הם משתמשים בחולשות שלכם נגדכם

ביקורת בונה היא דבר שחשוב לקבל מאחרים למען התפתחות אישית, אך לא כשהכוונות שעומדות מאחוריה מגיעות מתוך דרישות מסוימות או אם הן מורידות לכם את הביטחון העצמי. אדם נרקיסיסט יציין בעדינות את האזורים שבהם אתם נכשלים תחת מעטה של ביקורת בונה או דאגה, אך למעשה הוא רק יגרום לכם להרגיש קטנים.
 
יתרה מכך, יתכן שאותו אדם יחשוף בפניכם סודות ופחדים משלו, וזאת כדי לזכות בביטחון שלכם בו, אך אם תחשפו את אלו שלכם, הוא ישתמש בהם כדי לחסל אתכם. בין אם אתם עדיין במערכת יחסים ובין אם נפרדתם, כל מה שסיפרתם יעבוד נגדכם בריבים או בכך שהסודות שלכם ייחשפו על ידו לאחרים.

6. הם מחבלים במאמצים שלכם להצליח

לנרקיסיסטים קשה לראות שאחרים מצליחים איפה שהם נכשלים, או אפילו סתם בתחומים שלא קשורים אליהם. הם רוצים שאור הזרקורים יהיה עליהם ולא על אנשים אחרים, לכן אם אתם תצליחו בדבר מה, הם ינסו להתעלות עליכם בכל דרך אפשרית, או לעיתים אפילו יחבלו במאמצים שלכם אם אתם בדרך להצלחה. הם יתנו לכם עצות שגויות בכוונה, ישללו מכם מידע חשוב או ינסו לתקן את מה שלא דורש תיקון או לא רלוונטי. בסופו של דבר, הנרקיסיסטים מעדיפים אתכם כשאתם חלשים.

7. הם ינצלו את משולש הדרמה של קרפמן

הפסיכולוג סטפן קרמפן הגדיר את משולש הדרמה כמונח שמתאר את התפקיד של אנשים במצבי סכסוך:
  • הרודף – מישהו שיוצר את הסכסוך
  • הקורבן – האדם שסובל מהסכסוך
  • המציל – המתווך שתפקידו לפתור את הסכסוך
במקרה של סכסוך מול נרקיסיסט, הוא לרוב יהיה הרודף ואתם הקורבן, אולם הוא ינסה להיות זה שמביא את המציל ויוודא שהוא יהיה לטובתו. הנרקיסיסט למעשה ינסה לקחת על עצמו את תפקיד הקורבן דרך צד שלישי, ויעשה זאת על ידי כך שיחסוך ממנו מידע, ינסה להאיר את עצמו באור חיובי או אף יסיר מעצמו את האשמה לחלוטין.
 
זה יכול לקרות גם בסכסוכים שבכלל לא קשורים אליכם ושאתם תיקלעו אליהם בתור המציל, אולם תהפכו לקורבן בעצמכם. למשל, בעבודה ההנהלה התעמתה עם הנרקיסיסט בנוגע לכך שהוא איחר, והוא יטען שאתם הבטחתם לתת לו טרמפ אך בסוף לא קיימתם את ההבטחה, ולכן זה קרה – גם אם זה שקר מוחלט. 
סימנים של אדם נרקיסיסט שמשחק במוח שלכם: צל מצביע על איש בהאשמה, והאיש מצביע על עצמו עם מבט מופתע

8. הם ידאגו שהחוקים לא יהיה תקפים לשניכם

ברגע שהנרקיסיסט חש בנוח במערכת היחסים שלו, הוא מתחיל להנחיל חוקים מסוימים, אך החוקים האלה תקפים רק אליכם, ואם לא תצייתו להם יתחילו בעיות. לדוגמה, הוא יתעקש שאסור לכם להיפגש עם אנשים אחרים מבני המין השני, ואף יאשים אתכם בבגידה אם כן, אולם אתם תגלו שהוא עצמו עושה זאת, ויתכן שהוא אפילו בוגד בכם. כשתתעמתו איתו על כך הוא עדיין ימצא דרך להאשים אתכם – אתם חונקים מדי, הוא חש לכוד במערכת היחסים, לא נתתם לו מספיק תשומת לב ועוד תירוצים כאלה ואחרים.
 
דוגמה נוספת יכולה להיות שאותו אדם מצפה שתשלחו לו הודעות בחזרה מיד אחרי שקיבלתם הודעה ממנו, אולם לוקח לו שעות להגיב בעצמו, ואם תתלוננו על כך, תמיד יהיו לו תירוצים – הוא עסוק בעבודה או שאתם תלותיים מדי.

9. הם לא רוצים שתצאו מהבית, אך אסור לכם להישאר לבד

ככל שהנרקיסיסט נהיה יותר ויותר שתלטן, הוא יתחיל להמציא חוקים יותר ויותר מגוחכים. דוגמה מובהקת לכך היא שהוא לא ירצה שתתלוו אליו למפגשים, מסיבות ואירועים כי אתם מושכים יותר מדי תשומת לב, בה בעת שהוא לא יכול לסמוך עליכם לצאת ולבלות לבד. יתרה מכך, הוא לא יכול להשאיר אתכם לבד בבית כי מי יודע מה תעשו כשהוא לא שם. אז מה אתם אמורים לעשות? אין פה שום תשובה נכונה, ולא משנה מה יקרה, בסופו של דבר הסיבה לבעיה הזו, בעיניו של הנרקיסיסט, היא אתם.

אז מה עושים אם מבחינים בסימנים האלה?

אם מצאתם את עצמכם במערכת יחסים עם אדם נרקיסיסט שיוצר בחייכם הרבה רגעים ותחושות כמו אלו שהוצגו, יתכן שזה הזמן לסיים את הקשר הזה. זאת כמובן אלא אם כן אותו אדם מוכן להשתנות, לטפל בעצמו ולראות מה הוא עושה לא נכון. אם הוא באמת אוהב אתכם, זה מה שיבחר לעשות, ואם לא, אז זו לא מערכת היחסים שאתם רוצים להיות בה ממילא. אם אין באפשרותכם למנוע אינטראקציה עם אדם שכזה, מומלץ שתלמדו כיצד להתמודד עם אנשים נרקיסיסטיםאולם חשוב לציין שאם ההתנהגות שלהם פוגעת בכם באופן שאינכם יכולים למנוע, אתם צריכים ליצור גבולות בריאים וברוריםכך או כך, עליכם לשמור ולהגן על עצמכם מפני ההשפעה השלילית של הנרקיסיסט על הנפש והחיים שלכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.