print header

הקשר בין סוכרת וראייה

כיום כבר ידוע שרמות גבוהות של סוכר בדם גורמות בצעדים קטנים אך באופן הדרגתי לנזקים בכלי דם קטנים שמזינים את האיברים שלנו. הדבר עלול להתבטא לא רק ברגליים שלנו (כף רגל סוכרתית) אלא גם במערכת הראייה שלנו אשר בעצמה מורכבת מכלי דם קטנים שעלולים להיפגע בצורה קשה בשל סוכרת שאינה מאוזנת. על הקשר בין סוכרת וראייה נרחיב מייד, תוך סקירה של מספר מחלות עיניים נפוצות.

סוכרת וראייה – המקרה של רטינופתיה סוכרתית

הקשר בין סוכרת וראייה מתבטא באופן ישיר במצב הנקרא רטינופתיה סוכרתית. הרטינה היא החלק בעין שמורכב מתאי עצב רבים, שתפקידם הוא המרת האותות שמגיעים על ידי קרינת השמש לפולסים עצביים, שבסופו של דבר יתורגמו במוח בתור ראייה. סוכרת שאינה מאוזנת פוגעת בכלי הדם העדינים ביותר שמזינים את הרטינה. כלי הדם הללו עלולים לדלוף, לדמם ולא לתפקד, כך שנוצרת עקה חמצונית ומטבולית בחלק הפגוע. הגוף, שחש כי ישנה בעיה בזרימת הדם במקום, נותן הוראה לפתח כלי דם חדשים כפיצוי לאובדן התפקוד של אלו הלקויים, אך אלו הם לרוב כלי דם שאינם יעילים, כאלו שבירים אשר עלולים לדמם מאוד בקלות עד לפגיעה חמורה מאוד בראייה.

בעיות ראייה וסוכרת: רטינופתיה סוכרתית
למרות התמונה העכורה שתיארנו, ניתן לטפל ברטינופתיה סוכרתית ולבלום את קצב ההתקדמות שלה באמצעות שילוב הטיפולים הקונבנציונליים שמקבלים מרופא העיניים, יחד עם טיפולי רפואה סינית למחלות עיניים. טיפולים אלו נועדו לשפר את זרימת הדם לעצב הראייה, לחזק את כלי הדם שנפגעו, לאזן את רמות הסוכר, להביא לשיפור התנגודת לאינסולין ולטפל גם בסיבות שגרמו למצב זה מלכתחילה.

הקשר בין סוכרת לגלאוקומה

גלאוקומה הינה מחלה שיכולה לגרום לפגיעה קשה מאוד בעצב הראייה ולהגיע עד למצב של עיוורון. היא מתרחשת עקב עלייה בלחץ התוך עיני, שיכולה להתפתח לאורך זמן ובאופן בלתי מורגש עד שמופיעים התסמינים של הירידה בראייה בפועל. למעשה, לעולם הרפואה והמדע עדיין לא מובן לחלוטין הקשר בין סוכרת לגלאוקומה, אך כן ניתן להגיד שבמרבית המקרים מטופלים שסובלים ממחלות מטבוליות (כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב וכדומה) הינם בעלי סיכון גבוה יותר לפתח גלאוקומה.
 
גם בהיבט הזה פתרונות הרפואה הסינית למחלות עיניים יכולים לעזור, מאחר והיא מתייחסת לגוף כמכלול. בהתאם לזאת, בטיפולים השונים נעשים ניסיונות (בהחלט מוצלחים) לשפר את זרימת הדם לעצב הראייה וגם להפחית את רמות הסוכר. למשל, באמצעות שימוש בצמחי מרפא, תזונה מותאמת אישית ועוד. 

בצקת בעין בהקשר של סוכרת

בצקת בעין באה לידי ביטוי בצורת ראייה שהולכת ומטשטשת, וזאת עקב הצטברות נוזלים בין השכבות של עצב הראייה (רשתית העין). בצקת זו עלולה לנבוע ממקור של מספר מחלות ומצבים רפואיים. אחת מהן היא הסוכרת, שכאמור, פוגעת בכלי דם קטנים ברשתית ויכולה לגרום לדליפת נוזלים מהם ולדימום. הטיפול הרפואי בבצקת בעיניים נשען על זריקות תוך עיניות, שמטרתן היא מניעת התפתחות דלקת במקום וספיגת הנוזלים ככל שניתן. על מנת לייעל את הטיפול ולקצר אותו, גם במקרה הזה מומלץ מאוד לשלב את טיפולי ועצות הרפואה הסינית למחלות עיניים, שכן ביכולתה לסייע בזרימת דם תקינה לרשתית ובה בעת לטפל בסוכרת עצמה, שמהווה גורם סיכון להתפתחות הבצקת והחמרת מצבה.

גם מצב של קטרקט עלול להיות קשור לסוכרת

בנוסף, מחקרים רבים הראו כי קיים קשר בין רמות סוכר גבוהות לאורך זמן אצל סוכרתיים לבין הסיכוי לפתח קטרקט – בעיה נפוצה שגורמת לעכירות של עדשת העיניים ולפגיעה בראייה. רמות סוכר גבוהות בדם גורמות להיצמדות של גלוקוז אל חלבונים שנמצאים על פני השטח של העדשה, מה שעם הזמן יוצר על גבם מעין משקעים שגורמים להופעת העכירות ולעיתים אף פוגעים בגמישות העדשה עצמה. מאחר ועדשת העיניים אינה ניזונה מכלי דם, היא אינה בעלת יכולת התחדשות עד למצב שיש צורך בניתוח להחלפת העדשה. הרפואה הסינית למחלות עיניים יכולה לסייע בשיפור מדדי הסוכרת בדם, להאט את התפתחות המחלה ולמנוע הגעה לניתוח.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.