print header

מתנות קטנות מהלידה

המתנה הנפלאה ביותר שאפשר לקבל לאחר לידה היא התינוק המושלם שיש לך בידיים. חיים חדשים שהתחילו בדיוק ברגע הלידה, והם שלך לתמיד. אך יחד עם מתנה נפלאה וממלאה זו, יש נשים אשר "זוכות" במתנות נוספות. מתנות, תופעות ותסמינים שלא כדאי שילוו אותן לאורך כל החיים, ושניתנות לטיפול.
 
בעיות שמתרחשות בעקבות הלידה ואין להתמודד איתן: אישה מחזיקה תינוק

נשירת שיער אינטנסיבית

אחת התופעות שעלולה להדאיג נשים רבות היא נשירת השיער האינטנסיבית אשר יכולה להימשך גם כמה חודשים ברציפות. תופעה זו היא אחת הנפוצות והנורמליות שיש לאחר הלידה, והיא מתרחשת עקב שינויים הורמונליים שמתרחשים בגוף כאשר הוא חוזר לאט למצבו לפני ההיריון. אף על פי שהתופעה נמשכת לאורך כמה חודשים רצופים, היא אינה צריכה להדאיג והיא תסתיים עד שנה לאחר הלידה. אם היא נמשכת מעבר לתקופה זו, ניתן לפנות לרופא לבדיקות נוספות.

בריחת שתן ותחושה של אי שליטה על הסוגרים

תופעה של בריחת שתן היא אחת מהשכיחות ביותר לאחר לידה, גם עבור נשים אשר לא חוו קרעים או תפרים במהלך הלידה עצמה. הסיבה לכך היא שתוך כדי ההיריון שרירי רצפת האגן תומכים ברחם ומתרחבים יחד אתו. לאט לאט הם מאבדים את גמישותם, ולאחר הלידה, שבה האגן מתרחב אפילו יותר, השרירים הללו לא תמיד חוזרים למצבם הקודם. מצב זה אף מחמיר כאשר מדובר בהיריון שני או שלישי. מכיוון שזו אינה תופעה אשר תחלוף מאליה, ניתן לטפל במצב אם אינו חמור במיוחד, זאת באמצעות פיזיותרפיה לרצפת האגן, תרגילי קיגל וכדומה. 

דכדוך ודיכאון נפוצים הרבה יותר ממה שחושבים

כמעט כל אישה תחווה מה שנקרא בשפה המקצועית "בייבי בלוז" – דכדוך. תסמינים כגון נטייה לבכי ולעצבות, אובדן תיאבון ואנרגיה וכדומה. תסמינים אלו אופייניים לעשרת הימים הראשונים לאחר הלידה, וסביר להניח כי יעברו מעצמם עד לחודש לאחר הלידה. אם הם אינם חולפים לאחר כחודש ואם הם מתעצמים ואף נוספים להם תסמינים אחרים (חוסר עניין כללי, תחושת הערכה עצמית ירודה, הפרעות אכילה, עייפות ממושכת ועוד) אפשרי שהדכדוך הקל הופך לדיכאון, אשר חשוב לטפל בו באופן ממוקד וראוי בעזרת פנייה אל קבלת עזרה מתאימה. מומלץ כי טיפול ועזרה מסוג זה יגיעו מגורם מקצועי אשר יכול ומוסמך לאבחן את המצב ולהציע טיפול מתאים.

מתי יחזור המחזור?

עבור נשים רבות שאלה זו טומנת בחובה שתי משמעויות שונות. הראשונה היא הרצון ליהנות עוד קצת מתחושת החופש אשר מלווה לאי הגעתו של המחזור החודשי. אין צורך לחשוש מבואו פעם בחודש, להימנע מפעילויות או להיערך אליהן באופן שונה, וכמובן שלא לדאוג האם יש אמצעי מניעה בהישג יד. יחד עם תחושה זו, ישנה תחושה שונה בקרב נשים רבות, שעבורן המחזור מסמל את הנשיות ובלעדיו נדמה כי משהו חסר. משהו שאין להגדירו במילים, אך חסרונו קיים ונוכח ואין להתעלם ממנו. 
 
מועד חזרתו של המחזור משתנה כמובן מאישה לאישה. החל מחודשיים לאחר הלידה ניתן לצפות להגעתו, ונשים מניקות יכולות לחכות אפילו שנה וחצי. חשוב לזכור שגם כאשר המחזור אינו מגיע מידי חודש, אין זה אומר שלא ניתן להיכנס להיריון נוסף, ולכן מומלץ להשתמש באמצעי מניעה המיועדים לנשים לאחר לידה או מניקות.

לסיכום

ההיריון והלידה הם תהליכים נפלאים וקסומים שנשים חוות כבר אלפי שנים. גם תופעות הלוואי אשר נשארות לאחר ההיריון והלידה כבר מתרחשות אלפי שנים. כדי להימנע מהרגשת בדידות ותחושות של "לבד במערכה" חשוב להכיר אותן, לדעת כי נשים רבות חוו ויחוו אותן, וכי יש דרכים טובות ויעילות להתמודד איתן. חשוב לעקוב אחרי התסמינים, להתייעץ עם רופאים או מטפלים אחרים ולקבל עזרה כאשר יש צורך בכך.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.