print header

מחקרים מראים: ככל שתשחקו יותר תוכלו לזכות במוח בריא יותר

הם איתנו עוד מהימים שהיינו ילדים, אך רובנו כבר לא ממש מקדישים הרבה זמן למשחקים. חבל שזה המצב, מפני שמשחקים – בדגש על משחקי מחשב מסוימים – יכולים לחזק את הזיכרון והיכולות הקוגניטיביות של המוח. למעשה, ישנם אפילו סוגים מסוימים של אימונים למוח (משחקים חכמים), ואתם תופתעו לגלות עד כמה הם יעילים ומהנים! אך לפני שתבינו כיצד ניתן להתנסות בכך, קודם כדאי להכיר לעומק את השפעתם של משחקים על המוח והזיכרון כדי להבין אילו משחקים בדיוק עשויים לשפר את תפקודם.
 
משחקים לשמירה על המוח: אנשים מבוגרים משתמשים בטאבלטים

מהו בעצם הזיכרון?

ברמה הבסיסית ביותר, הזיכרון הוא תהליך מתמשך של שמירת מידע ועדכונו לאורך החיים. זהו חלק אינטגרלי מהקוגניציה האנושית (קוגניציה היא תהליך התפיסה והעיבוד של מידע), מאחר שהוא מאפשר לנו לשחזר אירועי עבר ולהבין אותם, לקבל החלטות בהווה ואף לדמיין אירועים עתידיים. הזיכרון מתבסס על 3 תהליכים:

1. קידוד

זהו התהליך שבמסגרתו המוח מקבל מידע דרך החושים, מפענח אותו ומחבר את הגירוי החושי למשמעותו של הפריט. בעוד שהמידע יכול להיכנס למוח דרך אחד החושים, הצורה שבה יאוחסן המידע עשויה להשתנות.

2. אחסון

שלב זה מתייחס לאופן, לכמות ולמשך הזמן של אחסון המידע בזיכרון. מקובל לייצר חלוקה לזיכרון לטווח קצר וזיכרון לטווח ארוך, כאשר הזיכרון שקודד נשמר תחילה בזיכרון לטווח קצר ורק לאחר מכן – במידת הצורך – הוא יעבור לאחסון בזיכרון לטווח ארוך. זיכרון שמיעתי (אודיטורי), למשל, יכול לעבור מהזיכרון לטווח קצר אל הזיכרון לטווח ארוך בעזרת האזנה מרובה וחזרתיות. לכן כדי לזכור מילים של שיר מסוים, עליכם לשמוע אותו מספר פעמים, שכן פעם אחת לא מספיקה.
 
חוסר קשב ומעבר הזמן עלולים לגרום לנו לשכוח זיכרון שאוחסן בטווח הקצר, היות וזמן האחסון בזיכרון לטווח קצר הוא עד כ-15-30 שניות בלבד. בנוסף, בטווח הקצר ביכולתנו להחזיק רק 4-7 פרטי מידע. הזיכרון לטווח הארוך לעומת זאת הוא בעל כמות עצומה של "נפח אחסון", ולמעשה אין מגבלה על כמות הדברים שנוכל לזכור: בזיכרון ארוך הטווח, בשונה מזיכרון לטווח קצר, מידע חדש אינו דוחק החוצה מידע ישן. 

3. אחזור

האחזור מאפשר לנו לגשת לזיכרון שכבר אוחסן ולשלוף אותו, כאשר הדרך לאחזר את המידע משתנה בהתאם לאופן שבו הוא אוחסן. הזיכרון לטווח הקצר לדוגמה מאוחזר בקלות רבה יותר לפי הסדר שבו אוחסן, כמו למשל רצף מספרים שיוצר מספר טלפון, או רשימת מכולת. הזיכרון לטווח הארוך לעומת זאת מאוחזר בזכות אסוציאציה, כגון זכירת מקום החניה של הרכב על פי הדרך שבה עברתם מהכניסה לחניון ועד לחנייה.
 
התהליכים האלה אמורים להתרחש באופן אוטומטי, אולם ככל שעולה הגיל, כך יכולתו של המוח לקדד, לאחסן ולאחזר יורדת. פגיעה בכל אחד מהשלבים האלה מונעת מאיתנו את היכולת לזכור פרטים – שוליים או חשובים – ולכן חשוב ללמוד כיצד לאמן את המוח ולשפר את תפקודו של הזיכרון.
משחקים לשמירה על המוח: דמויות עץ מרכיבות פאזל בתוך ראש

כיצד משחקים משפיעים על המוח?

עכשיו כשעשינו קצר סדר במושג הגדול הזה שנקרא "זיכרון", בואו ניכנס לעומק נושא שרבים מתייחסים אליו כשולי או אף כשלילי, והוא ההשפעה של משחקים על המוח. בשנים האחרונות חוקרים אספו וסיכמו תוצאות של למעלה מ-100 מחקרים מדעיים שנוגעים להשפעתם של משחקי מחשב על המוח וההתנהגות שלנו, כש-22 מתוכם נגעו לשינויים מבניים במוח והשאר בדקו את השינויים בתפקודו של המוח ובהתנהגות האדם. התוצאות של המחקרים האלה מראות באופן מובהק, שהן התפקוד של המוח והן המבנה שלו משתנים בעקבות עיסוק במשחקי מחשב.
 
לדוגמה, משחקי מחשב יעודיים נמצאו ככלי יעיל לשיפור קשב מתמשך ומיקוד הקשב. יתרה מכך, נמצא כי אזורים מסוימים שקשורים לקשב במוחם של אלו שמשחקים במשחקי מחשב כאלה עובדים ביעילות גבוהה יותר מאשר במוחם של אלו שלא נוהגים לשחק, כלומר משחקים שכאלה מאפשרים לאדם להישאר ממוקד יותר במשימות שדורשות ריכוז.
 
חשוב לציין שיש סוגים שונים של משחקים שרבים טוענים כי הם משפרים את תפקוד המוח, אך למעשה הם רק מסייעים לו להיות טוב יותר באותו משחק ספציפי. זה כולל למשל תשבצים ומשחקים דומים אחרים. היכולות שישתפרו במוח לא יתורגמו לחיי היומיום שמעבר למשחק, ולכן אם הרצון הוא לחזק את המוח באמת ולמנוע את התדרדרותו הקוגניטיבית, צריך לפנות למשחקים שתוכננו מראש באופן שיכול לתרום לשיפור יכולות הזיכרון.

כיצד משחקים משפיעים על הזיכרון?

נעשו לא מעט מחקרים על השפעתם של משחקים על הזיכרון, ובאחד מהם שבדק את ההשפעות של סביבת משחק תלת ממדית על המוח, נמצא כי נחקרים בני 60-85 שנה שיפרו את תפקודם במשחק ברמה שהתעלתה על זו של בני 20 ששיחקו בו לראשונה. נוסף על כך, השיפור נצפה לא רק ביכולתם של המשתתפים במשחק עצמו אלא גם בחיי היומיום שלהם, ואף נמצא שינוי באזורים מוחיים הקשורים ל-2 יכולות קוגניטיביות חשובות – זיכרון עבודה וקשב מתמשך. היכולות האלה נשמרו ברמה גבוהה למשך 6 חודשים אחרי סיום תוכנית האימונים עם המשחק.
 
הדבר המדהים באמת שהמחקר הזה מראה הוא שהמוח עדיין נתון לשינויים חיוביים, גם בגיל מבוגר, ושאימונים קבועים למוח יכולים למתן את הדעיכה הקוגניטיבית שמתרחשת עם הגיל. אך כאמור, לא כל משחק או משחק מחשב יכול לעזור להשיג את המטרה הזו, ולכן עליו להיות מהונדס באופן שיתמוך במוח, יסייע לו לחזק את תפקודיו ויעזור לו "ללמוד" כיצד לשמור על זיכרון חזק ויעיל לאורך שנים. 
משחקים לשמירה על המוח: מוח מרים משקולות

אפקטיבייט: האימון המוחי היעיל שפותח כאן בישראל

היום, כאשר המחקר הנוגע לנושא זה כבר ממש לא בחיתוליו, יש פיתוחים משמעותיים שמסייעים לאנשים בכל גיל לשפר את הזיכרון והקוגניציה, כשהם חשובים מאוד עבור אלו שהגיעו לגיל הזהב. פיתוח מוביל שכזה הוא תוכנה ישראלית שאף נבחרה ע"י שירותי בריאות כללית כספק בלעדי ללקוחותיה בתחום האימון המוחי, אשר נקראת "אפקטיבייט". התוכנה הזו מחזקת את המוח במספר רבדים בעזרת אימונים המורכבים ממשחקים קצרים שמיועדים לחיזוק ושימור היכולות הקוגניטיביות והזיכרון – ממש כמו אימון כושר למוח. 
 
התוכנה מתאימה את רמת האימון כדי שתתאים לקצב ההתקדמות של המתאמן לאורך המשחקים, והיא מיועדת באופן פרטני ליכולות הקוגניטיביות שנשחקות עם הגיל. תוכנת האימון של "אפקטיבייט" פותחה בשיתוף עם מומחים בתחום הנוירופסיכולוגיה וחקר המוח, ומבוססת כולה על מחקרים עדכניים המאפשרים שימוש קצר ויעיל. כל אימון כולל בתוכו מספר משחקים שונים, שיחדיו לוקחים בסביבות  15 דקות מהיום, ומספיק לבצע אותם 3 פעמים בשבוע – אפילו אפשר עם הקפה של הבוקר. 
 
בזכות כלי התאמה מתקדמים, התוכנה מסוגלת להתמקד בבעיות הפרטניות שמהן סובל המתאמן, בין אם הוא דורש שיפור בקשב ניהולי, קשב מרחבי, זיכרון עבודה, עיבוד מידע, גמישות קוגניטיבית ועוד... היא מזהה לבד את הקשיים של המתאמן ובונה לו תוכנית אימונים בעזרת המשחקים שיועילו לו ביותר – כולם מהנים, קצרצרים ופשוטים לכל משתמש, גם מי שמתקשה בשימוש בטכנולוגיה.
 
מעוניינים לעשות את הצעד הראשון לחיזוק יכולות הזיכרון והמוח? מלאו פרטיכם: 
 
 
אני מאשר קבלת מידע/ הטבות מאפקטיבייט מעת לעת אשר ניתן להפסיק בכל שלב
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.