print header

5 חיות מחמד קטנות שאפשר לגדל בכלוב

כמעט כל ילד עובר שלב שבו הוא בא לאימא ואבא ומבקש לאמץ כלב או חתול. התשובה של מרבית ההורים היא "לא" וכאן נגמר הסיפור, אך הילדים כמובן אינם ומרוצים ולפעמים אפשר קצת להתפשר. יש יתרונות רגשיים רבים לגידול חיית מחמד אשר מועילים לילדים, אך לא כולם מושגים מבהייה בדגים למשל, לכן כדאי לשקול לאמץ חיה קטנה שאפשר לגדל בכלוב ולשחק איתה בידיים, ואלו הן ה-5 המומלצות ביותר לילדים, יחד עם כמה טיפים לגידולן. כמובן שיש עוד הרבה הוראות לגידול חיות מחמד שכאלה, אבל אנחנו בחרנו לשתף איתכם כמה טיפים שאולי לא תשמעו בחנות החיות או מהאדם שאתם מאמצים את החיה דרכו. אם יש לכם שאלות נוספות בנוגע לתזונה ולטיפוח של החברים החדשים, תוכלו לקבל עליהן מענה בחנות לבעלי חיים או אצל הווטרינר.
 

1. אימוץ אוגר

חיית המחמד הזו היא קלאסית לילדים שמעוניינים לגדל יצור חי בעצמם. עם זאת יש לציין שאוגרים לא תמיד נחמדים כמו שכולם חושבים, במיוחד הנקבות, שעלולות להיות תוקפניות. האוגר המומלץ לאימוץ הוא אוגר סורי (אוגר זהוב), שנחשב למבוית ביותר והוא רגוע ושליו. את האוגר הסורי מגדלים לבדו, מאחר שהוא הופך לתוקפני אם הוא נמצא באותו הכלוב עם אוגר אחר. אל תדאגו – האוגרים האלה לא חשים בדידות, והם למעשה מעדיפים לחיות בגפם בכלוב. מאחר שמדובר באוגר גדול, יש לרכוש עבורו מתקנים גדולים שמתאימים לחולדות, כמו גלגל ריצה גדול ובתי מחסה גדולים. אורך חייו של האוגר הסורי הוא 2-3 שנים.
חיות מחמד שאפשר לגדל בכלוב: אוגר
אחריו נמצא האוגר הסיבירי, שגודלו קטן יותר והוא הרבה יותר אנרגטי. אוגר שכזה מתאים למי שמעוניין להתבונן בחיה במהלך היום, וכן למי שרוצה לגדל כמה אוגרים בכלוב אחד. ההמלצה היא לגדל שני אוגרים סיביריים ולא יותר, וחשוב לוודא שהם בני אותה המשפחה. בניגוד לאוגר הסורי, סביר להניח שתתקשו להחזיק בידיים את האוגר הסיבירי, מאחר שכפי שכבר ציינו, מדובר ביצור תזזיתי למדי. יש להיזהר שהוא לא יקפוץ מהידיים כשמחזיקים אותו, ועוד יש לציין שהוא אף עלול לנשוך - אך זה לא כלל גורף. בנוסף, אין להביא לו לאכול יותר מדי פירות או גזרים, מאחר שהוא עלול לפתח סוכרת. אורך חייו של האוגר הסיבירי הוא 1.5-3 שנים.
 
חשוב שתבחרו בקפידה גם את מין האוגר שאתם מאמצים; הזכרים הם הרבה יותר רגועים, בעוד שהנקבות נוטות להיות אנרגטיות יותר. יחד עם זאת, הנקבות נוטות לסבול גם מיותר מחלות מאשר הזכרים. לא משנה איזה אוגר אימצתם, חשוב שתיתנו לו מספר ימים להסתגל לביתו החדש לפני שתנסו להרים אותו. את הכלוב של האוגר תנקו היטב פעם בשבוע, אולם את אזור הצרכים שלו עליכם לנקות מדי יום.

2. אימוץ שרקן (קביה)

השרקנים דומים מאוד לאוגרים מבחינה חיצונית, אך האופי שלהם שונה לחלוטין. המכרסמים האלה הרבה יותר עדינים ויש פחות סיכוי שינסו לנשוך אתכם. בנוסף, הם חברותיים מאוד ואוהבים שמחזיקים אותם, כך שהילדים שלכם יוכלו ליהנות איתם עוד יותר אם הם מחפשים חיה שיוכלו לשחק איתה בידיים. אם בחרתם להכניס לביתכם שרקן, אמצו כמה ולא רק אחד - זאת על מנת שלא יהיה בודד בתוך הכלוב שלו, אך ודאו קודם שאלו יהיו שרקנים מאותו מין וכאלה שגדלו יחדיו.

חיות מחמד שאפשר לגדל בכלוב: שרקן
לשרקנים יש חיים ארוכים יותר מאשר לאוגרים, כשביכולתם לחיות למשך 5-9 שנים, ובנוסף יש להם תיאבון גדול יותר, וזה גורם להם ללכלך יותר את הכלוב שלהם. כל אלה מובילים למסקנה שגידול שרקן דורש השקעה רבה יותר מאשר גידול אוגר - ויש לקחת את זה בחשבון. חשוב לציין גם שאת הכלוב עצמו עליכם להציב במקום שאין בו קרן שמש ישירה, מאחר שהשרקנים רגישים לחום ומשגשגים בטמפרטורה של בין 18-25 מעלות. 
 
שרקנים אוהבים מאוד לנשנש ירקות כמו ברוקולי, כרוב וסלרי, ואפילו עשבי תיבול כמו פטרוזיליה. אם אתם נותנים להם לאכול ירקות כך, ודאו שאתם זורקים את השאריות אחרי 24 שעות. את הכלוב של השרקנים יש לנקות באופן נקודתי מדי יומיים-שלושה, ופעם בשבוע כדאי להעביר ניקיון על הכלוב כולו, כולל הצעצועים, בקבוק השתייה והמצע – עדיף עם חומר מחטא.

3. אימוץ חולדה

יתכן שחולדה היא לא החיה הראשונה ברשימת בעלי החיים שילדיכם ואתם הייתם חושבים לאמץ, אך למעשה מדובר בחיית המחמד הקטנה הטובה ביותר שקיימת לילדים. חולדות הן רגועות, נינוחות, אוהבות לשהות בידיים ואפילו יכולות ללמוד לבצע טריקים, כמו להביא חפצים או לנווט במבוך. חולדות מאוד נהנות מאינטראקציה עם אנשים וחפצים, ותוכלו להפוך אותן למאושרות עם פריטים פשוטים שישמשו להן כצעצועים, כמו גלילי נייר טואלט ריקים למשל.
חיות מחמד שאפשר לגדל בכלוב: חולדה
אורך החיים של החולדה הוא 2-3 שנים, ובמהלך זמן זה קל מאוד לטפל בה. היא אוכלת דגנים וירקות, ואפשר להביא לה לנשנש פירות, בוטנים ואפילו מזון יבש של כלבים, אך צריך לוודא שהיא לא משמינה. שימו לב שהחולדות נמשכות למאכלים מתוקים, אך כדאי מאוד למנוע מהן גישה אליהם, כדי שלא ישמינו.
 
חשוב שתאמצו מספר חולדות ולא רק אחת - מאחר שהיא תהיה בודדה - וודאו שאלו יהיו חולדות מאותו המין. לרוב, יבחרו החולדות שלכם מקום אחד שבו יעשו את צרכיהן, ואותו תצטרכו לנקות מדי יום. את הכלוב עצמו עליכם לנקות פעם בשבוע.

4. אימוץ ארנב

ארנב נראה כמו בחירה מצוינת לילדים, אך ההתעסקות איתו מצריכה השגחה של אדם מבוגר. אמנם מדובר בחיה רגועה מאוד, אך ככל שהזן גדול יותר, כך הוא נוטה להיות יותר תוקפני. מומלץ לעקר או לסרס זנים גדולים של ארנבים כדי למנוע זאת – במיוחד אם אתם מחליטים לגדל כמה מהם יחדיו – וזה גם ימנע גידולים סרטניים ברחם אצל נקבות. 
חיות מחמד שאפשר לגדל בכלוב: ארנב
הארנבים חיים למשך 8-12 שנים וניתן לאמן אותם לעשות צרכים בחול – בדיוק כמו חתולים. בניגוד למכרסמים האחרים שראיתם כאן עד עתה, הארנב לא ירוץ על גלגל בתוך הכלוב, ולכן צריך לספק לו מעט זמן חופשי שבו יוכל להתרוצץ בחדר אחד בבית. את הכלוב של הארנב הציבו באזור קריר יחסית בבית – כי החיה הזו משגשגת בטמפרטורה של 15-21 מעלות – ובפינת החדר, כך שיהיה לו השקט שנדרש לו. 
 
כדי לאמן את הארנב להשתמש בארגז חול, שימו לב מה האזור בכלוב שבו הוא נוטה לעשות צרכים, ופשוט הציבו שם את הארגז. עליכם לרוקן את ארגז החול של הארנב כל 2-4 ימים. את הכלוב של הארנב עליכם לנקות פעם בשבוע, אולם תידרשו לבצע ניקוי נקודתי פעם ביום – בזמן שהארנב מבלה מחוץ לכלוב. גם את קערת האוכל עליכם לנקות מדי יום, ויש להציב בה אך ורק את כמות המזון הנדרשת לארנב לפי גודלו. 

5. אימוץ חמוס

החמוס הוא אולי החיה הכי פחות שגרתית ברשימה הזו, וסביר להניח שהיא תלהיב מאוד את ילדיכם כי היא יוצאת דופן. עם זאת חשוב לציין שהחמוסים נוטים לנשוך הרבה יותר מאשר החיות האחרת שפגשתם כאן, אך זוהי דרכם לשחק והם נוטים לעשות זאת יותר כשהם צעירים. תצטרכו להיאזר בסבלנות ולאמן את החמוס שלא לנשוך אם תעדיפו שלא יעשה זאת. 
חיות מחמד שאפשר לגדל בכלוב: חמוס
חמוסים צריכים לבלות זמן רב מחוץ לכלוב, ולכן יש להשקיע באילופם, או אף לאמץ חמוס מאולף. תוחלת חייו של החמוס נעה בין 6-10 שנים, וניתן להאכיל אותו בשר נא, הכולל בשר עכברים, ארנבים או עוף. אמנם החמוסים מאוד אוהבים לשחק, אך הם גם דורשים הרבה שעות שינה, בדומה לחתול, 14-18 שעות ביום. 
 
הכלוב שתרכשו לחמוס צריך להיות רחב וכזה שהסורגים שלו לא יאפשרו לו לברוח ממנו. את הכלוב עליכם לנקות לפחות פעם בשבוע, וכן לרפד אותו במצע כלשהו, כמו שאר הכלובים של החיות שברשימה זו. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.