print header

חוקרים גילו: למה השמנת יתר מנמיכה את סיכויי ההישרדות נגד סרטן

השמנת יתר כבר מזמן הייתה מקושרת לסוגים רבים ושונים של סרטן, כשאלו שסובלים ממנה הם בעלי סיכויי ההישרדות הנמוכים ביותר אם לקו במחלה. לאורך השנים, מדענים גילו שלל תהליכים שמתרחשים בגוף ושבגללם השמנת יתר מעודדת גידולים, כמו שינויים מטאבוליים שמתרחשים בגוף ודלקות כרוניות. עם זאת, למרות שנמצא קשר בין כל אלה להתפתחות מחלת הסרטן, המדע עדיין לא הצליח להסביר למה מדוע אחוזי התמותה מהמחלה כה גדולים בקרב אלו שסובלים מהשמנת יתר. כל זאת השתנה כעת, בזכות מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד.
 

הקשר שבין השמנת יתר לגידולים סרטניים

במחקר שנערך בבית הספר לרפואה שבאוניברסיטת הרווארד ופורסם בדצמבר 2020, נמצא כי תזונה עתירת שומן מפחיתה את מספר תאי CD8+T בגופם של עכברים ואת פעילותם. התאים הללו הם תאי T ציטוטוקסיים (סוג של תאי דם לבנים), אשר חלק עיקרי מתפקידם הוא להרוג תאי גוף שנגועים בנגיפים או תאים שעברו התמרה סרטנית. כשהתאים היעילים האלה מוצאים תא נגוע, הם מחדירים לתוכו חומרים ציטוטוקסיים וכך הורגים אותו באופן מבוקר, מה שמסייע בעצם להכחיד תאים סרטניים. עם זאת, כשיש כמות גדולה של שומן בגוף, התאים הסרטניים מתפקדים באופן מפתיע ומשנים את אופן חילוף החומרים שלהם כדי להשתמש ביותר שומן כמקור אנרגיה. 
הקשר שבין השמנת יתר וסרטן: תא סרטני
"אם שמים את אותו גידול בגוף שסובל מהשמנת יתר ובגוף שאינו סובל מהשמנת יתר, מתגלה כי התאים הסרטניים מחווטים את עצמם מחדש בתגובה לתזונה עתירת שומן", כך מספרת הפרופסור לביולוגיה מרסיה הייגיס, מבין מחברי המחקר. התאים הסרטניים מייעדים את עצמם לצרוך הרבה אנרגיה מהשומן ולמנוע אותה מתאי ה-T, וכך למעשה הם צומחים מהר יותר ובה בעת מפחיתים מהיכולת של המערכת החיסונית לחסל אותם.

איך זה משפיע על אופן הטיפול האימונותרפי בחולי סרטן?

צוות החוקרים גילה שחסימת היכולת של התאים הסרטניים "להחליט" לצרוך יותר שומן, אכן מפחיתה את גודל הגידולים שנוצרו בקרב עכברים שהיו בעלי כמות גבוהה של שומן בגופם. מאחר שתאי CD8+T משמשים כנשק העיקרי בטיפולי אימונותרפיה, לצורך המרצת פעילות מערכת החיסון נגד הגידולים הסרטניים, המחקר מציע שיש לנקוט באסטרטגיה שונה וחדשה בכל הנוגע בטיפול בחולי סרטן שסובלים מהשמנת יתר.
"טיפולי אימונותרפיה הם בעלי השפעה משמעותית על חייהם של חולי סרטן, אך לא מועילים לכולם", מספרת אחת ממחברי המחקר, פרופסור ארלין שארפ. "אנחנו יודעים שיש קרב משיכה בחבל בין תאי T לבין התאים הסרטניים, והקרב הזה מוכרע לטובת הגידולים בשל השמנת יתר", היא מוסיפה. "המחקר שלנו מספק מסלול שצריך לחקור אותו ושיכול לעזור לנו לחשוב על שילוב טיפולים חדשים עם טיפולים אימונותרפיים."
הקשר שבין השמנת יתר וסרטן: מדענית

האם יש פתרון לבעיה הזו?

הפתרון המתבקש הוא כמובן להימנע מלכתחילה מהשמנת יתר בעזרת תזונה נכונה שאינה תורמת להשמנה, וכמובן לעשות דיאטה כשצריך ולבצע פעילות גופנית באופן קבוע כדי לצמצם את מאגרי השומן שבגוף. 
 
יחד עם זאת, צוות החוקרים גילה דבר מה מעניין – בתאים הסרטניים נמצאה כמות נמוכה באופן משמעותי של חלבון שנקרא PHD3, שתפקידו הוא לבלום שימוש מוגזם בשומן לצורך הפקת אנרגיה. כשהחוקרים הכריחו את התאים הסרטניים להשתמש בחלבון זה ולנצל את תועלתו הזו, הם גילו שזה הצליח להפחית את היכולת שלהם להשתמש בתאי שומן לצורך אנרגיה, ועקב כך קצב גדילתם פחת. להשפעה הזו הייתה משמעות גדולה מאוד גם עבור תאי ה-T שנלחמים בתאים הסרטניים, מכיוון שבמצב שכזה הם יכולים להשתמש בתאי השומן שנותרו לצורך הגברת פעילותם.
 
החוקרים בדקו ממצאים ממחקרים קודמים בנוגע לכמות נמוכה של PHD3 בגידולים שנמצאו אצל בני אדם, ואכן גם שם נראה כי כמות החלבון הייתה נמוכה. אמנם עוד מוקדם לקבוע באופן סופי שחלבון PHD3 הוא מה שנדרש כדי להוריד את הפגיעות של אלו הסובלים מהשמנת יתר מפני גידולים סרטניים, אך הממצאים האלה בהחלט פותחים דלת לאסטרטגיות חדשות שבעזרתן אפשר להילחם בכך. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.